Nawigacja

Instytucje wspierające

W bibliotece.pl Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2212498

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim

Dyskusyjny Klub Książki10 października 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się spotkanie z Wojciechem Jagielskim – pisarzem, publicystą, byłym dziennikarzem i korespondentem wojennym. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Programu Dyskusyjny Klub Książki, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki. Gospodyniami spotkania były członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie.

Wojciech Jagielski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986–1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Przez 21 lat, do marca 2012 był redaktorem Gazety Wyborczej, po czym powrócił do współpracy z PAP. Współpracuje też z BBC i Le Monde. Świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Wieloletni obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji. Wydał do tej pory 5 książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA, które tłumaczone są na wiele języków.

Wojciech Jagielski zdobyły wiele prestiżowych nagród:
• Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1996)
• Nagroda im. Pruszyńskich (1996)
• Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej (2002)
• Nagroda im. Dariusza Fikusa(2002)
• Nagroda im. ks. Józefa Tischnera (2003)
• Nagroda Czytelników w konkursie Podporiusz (2003)
• Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2003)
• Nominacja do Nagrody NIKE za książkę „Modlitwa o deszcz” (2003)
• Międzynarodowa Nagroda „Literatura z frontu" za książkę „Wieże z kamienia” (2007)
• Studencka Nagroda Dziennikarska MediaTory (2008)
• Nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – „Nocni wędrowcy” (2009)
• Nominacja do Nagrody NIKE za książkę „Nocni wędrowcy” (2009)
• Nagroda Specjalna Grand-Press 15-lecia,
• Honorowa legitymacja i złota odznaka „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej”.
• Był także wielokrotnie w pierwszej piątce nominowanych do Nagrody Dziennikarza Roku.

Przede wszystkim jednak Wojciech Jagielski jest człowiekiem, który wiele doświadczył w swoim życiu. Przeżycia i wspomnienia w porywający sposób potrafi przekazać ludziom, którzy nie potrafią sobie nawet wyobrazić, czym w rzeczywistości jest koszmar wojny. Nasz gość przyznał, że jego zawodowym celem było właśnie przedstawianie trudnych spraw w sposób zrozumiały i jasny dla wszystkich, nie tylko dla znawców tematu. Jego profesjonalne podejście i niezaprzeczalna pasja sprawiły, że rozmowa o wojnie i polityce wciągnęła i zainteresowała wszystkich słuchaczy. Głównym celem spotkania była jednak dyskusja na temat książek Pana Jagielskiego.

Pierwszą jego publikacją jest zbiór reportaży o Kaukazie i Zakaukaziu pt. „Dobre miejsce do umierania” (1994), ze wstępem Ryszarda Kapuścińskiego. Drugą książką jest „Modlitwa o deszcz” (2002), w której autor opisał dramat Afganistanu jako dramat świata, w którym w różny sposób wszyscy uczestniczymy. Kolejna książka, „Wieże z kamienia” (2004) to opowieść o kaukaskiej krainie Czeczenii, o jej mieszkańcach i wojnie toczonej przez garstkę desperatów przeciwko wielokrotnie liczniejszej armii. „Nocni wędrowcy” (2009) to książka o jednym z najbardziej niespokojnych miejsc na ziemi Ugandzie oraz o jednym z największych dramatów Afryki i świata – o dzieciach, które mordują ludzi. Kolejna publikacja, „Wypalanie traw” (2012) wprowadza nas w klimat południowoafrykańskiego miasteczka, gdzie na przełomie XX i XXI wieku nadal panują przestarzałe poglądy dotyczące segregacji rasowej.
„Trębacz z Tembisy” z 2013 to najnowsza książka Jagielskiego, która także poświęcona jest Afryce, a dokładniej życiu Nelsona Mandeli. Książka ma się ukazać jeszcze w październiku, a już niebawem wzbogaci również księgozbiór biblioteki.

Całe spotkanie minęło w niezwykle przyjaznej atmosferze wśród osób, dla których literatura to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim prawdziwa pasja i zamiłowanie. Na zakończenie Wojciech Jagielski dokonał pamiątkowych wpisów do książek swojego autorstwa przyniesionych przez zgromadzonych gości.

Wygenerowano w sekund: 0.43
2,212,498 Unikalnych wizyt