Nawigacja

Instytucje wspierające

W bibliotece.pl Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2298284

"Razem dla rozwoju czytelnictwa" - podsumowanie projektu

zakup nowości


10 i 12 grudnia 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się spotkania podsumowujące projekt zrealizowany ze środków Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”– Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnychPriorytet 2. Partnerami Projektu byli: Szkoła Podstawowa w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Dąbrówkach Breńskich i Gimnazjum w Oleśnie. Dzięki udziałowi w Programie Biblioteki Narodowej, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zakupiła 2 421 książek i 762 audiobooki o tematyce dziecięcej i młodzieżowej, za łączną kwotę 53 193,59 zł, z czego 39 611,09 zł to środki finansowe Biblioteki Narodowej, a 13 582,50 zł to środki własne biblioteki.

Oprócz zakupu publikacji w ramach zadania zrealizowano szereg przedsięwzięć, których celem była między innymi promocja książki i czytelnictwa oraz pogłębienie współpracy pomiędzy biblioteką publiczną, a bibliotekami szkolnymi. Ogromne zaangażowanie partnerskich bibliotek szkolnych przyczyniło się do pomyślnej realizacji wszystkich podjętych działań, które przyniosły oczekiwane rezultaty i tym samym znacząco wpłynęły na zwiększenie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas obydwu spotkań omówiono obszary wspólnych działań bibliotek szkolnych i publicznej w zakresie wykorzystania zakupionych nowości oraz ich promocji wśród dzieci i młodzieży.
Podsumowano także przeprowadzone przedsięwzięcia, wśród których znalazły się:

– Konkurs „Podchody czytelnicze” – czytaj, słuchaj, rozwiąż zagadki i łamigłówki, zabaw się w detektywa – zorganizowany oddzielnie dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie;
„Czytanie bez barier” – utworzenie przy Bibliotece Szkolnej Szkoły Podstawowej w Oleśnie klubu czytelnika dla dzieci z lekkim i umiarkowanym upośledzeniem;
Konkurs plastyczny „I ty zostań naszym czytelnikiem”, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych biorących udział w projekcie;
„Biblioteka bez tajemnic” – lekcje biblioteczne na temat zasad funkcjonowania, usług i zbiorów biblioteki szkolnej i publicznej, przeprowadzone oddzielnie dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie, wzbogacone prezentacją multimedialną;
„Czytanie jest OK” – utworzenie klubu czytelnika dla uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich;
„Wspieramy młode talenty” – poranek poetycki prezentujący twórczość własną uczniów Gimnazjum w Oleśnie;
Konkurs literacki „I ty zostań naszym czytelnikiem” – czym jest dla mnie książka i biblioteka, czyli wartości i korzyści płynące z czytania, zorganizowany dla uczniów Gimnazjum w Oleśnie.

.....................

Na spotkanie, które odbyło się 10 grudnia, zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych w Oleśnie i w Dąbrówkach Breńskich. W ramach nagrody dla wszystkich uczestników projektu Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zorganizowała spotkanie autorskie z Kawalerem Orderu Uśmiechu Andrzejem Grabowskim – pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, poetą i publicystą, znanym w Gminie Olesno głównie jako Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Młodzi miłośnicy literatury mieli niepowtarzalną okazję obcowania ze znanym literatem, mogli zadać mu pytania związane z pisarstwem i dowiedzieć się, „skąd się biorą książki”. Ogromnym zaskoczeniem dla zaproszonego gościa, ale również dla organizatorów spotkania, była niespodzianka przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich, którzy zaprezentowali przygotowane wcześniej wiersze autorstwa Andrzeja Grabowskiego. Po spotkaniu literackim odbyło się ogłoszenie wyników konkursów realizowanych w ramach projektu:

Konkurs literacki – Szkoła Podstawowa w Oleśnie
I miejsce – Ewa Morawiec
II miejsce – Oliwia Jurczyk

Konkurs „Podchody czytelnicze” – Szkoła Podstawowa w Oleśnie
Kategoria I – kl. I – III
Dyplomy za udział dla wszystkich uczestników

Kategoria II – kl. IV – VI
I miejsce – Oliwia Garbarz, Joanna Lekarczyk, Gabriela Piątek, Michał Pszczoła

Konkurs „Podchody czytelnicze” – Szkoła Podstawowa w Dąbrówkach Breńskich
Kategoria I – kl. I – III
Dyplomy za udział dla wszystkich uczestników

Kategoria II – kl. IV – VI
I miejsce – Julia Ciepiela, Kamil Garncarz, Sebastian Jakus, Izabela Kozaczka, Jakub Lipowicz, Patryk Sieroń, Dawid Sukiennik, Aleksandra Wąż

Konkurs plastyczny Szkoła Podstawowa w Oleśnie i w Dąbrówkach Breńskich
Kategoria I – kl. I – III
I miejsce – Sylwia Pytka
II miejsce – Aleksander Chmura
III miejsce – Iwona Kozaczka
Wyróżnienie – Emilia Ciepiela

Kategoria II – kl. IV – VI
I miejsce – Natalia Świąder
II miejsce – Oliwia Garbarz
III miejsce – Izabela Kozaczka
Wyróżnienie – Aneta Kiwior

Ponadto podziękowania i nagrody uznania za gościnny udział w Poranku poetyckim otrzymali: Julia Ciepiela (SP Dąbrówki Breńskie) i Paweł Trójniak (SP Zalipie)

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Serdecznie gratulujemy!

.................

12 grudnia do świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie zaproszeni zostali wszyscy uczniowie Gimnazjum w Oleśnie, którzy przyłączyli się do działań realizowanych w ramach projektu. Spotkanie to odbyło się w klimacie kawiarni literackiej – zgromadzeni miłośnicy literatury przy filiżance aromatycznej herbaty mogli w przyjaznej, ciepłej, przedświątecznej atmosferze na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i porozmawiać o książkach, literaturze i o swoich upodobaniach czytelniczych. Ponadto niektórzy uczniowie, którzy uczestniczyli w Konkursie literackim i w Poranku poetyckim zaprezentowali swoje autorskie utwory, przenosząc pozostałych gości w tajemniczy, metaforyczny świat liryki. Na spotkaniu ogłoszone zostały również wyniki konkursów adresowanych do uczniów gimnazjum, zorganizowanych w ramach projektu:

Konkurs „Podchody czytelnicze”
I miejsce – Jakub Boryczka, Dawid Dymon, Olga Kapustka, Adrianna Łysik

Konkurs literacki
I miejsce – Patrycja Drąg, Anna Wątroba
II miejsce – Kinga Piątek
III miejsce – Szymon Żołądź
Wyróżnienie – Dagmara Paciorek

Ponadto podziękowania i nagrody uznania za udział w Poranku poetyckim otrzymali: Marcin Klimek i Wojciech Ryczek, uczniowie zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Serdecznie gratulujemy!


Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu podjętych działań. Na wyrazy wdzięczności zasługują Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Oleśnie i w Dąbrówkach Breńskich oraz Gimnazjum w Oleśnie. Szczególnie gorąco dziękujemy jednak Renacie Ryczek i Renacie Nowak, które jako przedstawicielki partnerskich bibliotek szkolnych, uczestniczyły i wpierały nas we wszystkich realizowanych przedsięwzięciach. Dziękujemy również uczniom, którzy tak licznie i z takim zaangażowaniem przyłączyli się do zorganizowanych przez nas działań. Mamy nadzieję, że Wasza pasja i prawdziwa miłość do literatury (a tym samym – do biblioteki) będzie coraz silniejsza i głębsza!


Wygenerowano w sekund: 0.02
2,298,284 Unikalnych wizyt