Nawigacja

Instytucje wspierające

W bibliotece.pl Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2292734

O. Pamuk "Dziwna myśl w mej głowie" - Spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 20 lutego 2017 roku poświęcone zostało najnowszej powieści tureckiego noblisty, Orhana Pamuka pt. „Dziwna myśl w mej głowie”.

Życie Mevluta Karaktasa to pasmo absurdów. Już jako dziecko pragnął rozwijać się, marzył o ukończeniu szkoły, pójściu na studia, osiągnięciu sukcesu i poprawie warunków życia swojego i swojej rodziny. Gdy w końcu z małej wioski wraz z ojcem przeprowadził się do Stambułu, okazało się, że marzenia bardzo trudno wprowadzić w życie. Szkoła i nauka szybko przegrały z ciekawością świata i pragnieniem swobody. Również praca zarobkowa nie była prosta, bo... ograniczała wolność. Największym paradoksem w życiu Mevluta jest jednak jego małżeństwo. Jako młodzieniec zakochał się w dziewczynie spotkanej na weselu. Nie zamienił z nią ani jednego słowa, nie poznał nawet jej imienia. A mimo wszystko, głęboko zauroczony, postanowił porwać ukochaną i poślubić ją. Jego plan powiódł się w stu procentach. Z wyjątkiem jednego małego szczegółu... porwał nie tę kobietę! Nie miał jednak odwagi przyznać się do pomyłki i poślubił siostrę swojej ukochanej. Przez całe życie Mevlut imał się różnych zajęć: był między innymi ulicznym handlarzem, kelnerem, dozorcą. Te dorywcze prace nie zaspokajały jego potrzeb finansowych i marzeń o założeniu własnej dochodowej działalności. Za niepowodzenia w życiu osobistym i zawodowym mężczyzna wciąż obwiniał swoje otoczenie – niesprzyjające warunki i nieżyczliwych ludzi. Winy za porażki nie widział w swoim zachowaniu i irracjonalnych poglądach. Wciąż uważał, że jest poszkodowany przez ludzi sprytniejszych i mniej uczciwych, w tym również swoich kuzynów (którzy – o, ironio! – wciąż proponowali mu bardziej dochodowe zajęcia). Usilnie pragnął zostać przedsiębiorcą i kapitalistą, jednocześnie nie potrafiąc zrezygnować ze świata marzeń i wyobraźni. Główny bohater powieści Pamuka może drażnić. Jego niezaradność i ciągle bujanie w obłokach może denerwować. Z pewnością jednak te irytujące cechy bohatera nie są przypadkowe. Obrazują bowiem, jak trudno niekiedy wpasować się do otoczenia, jak ciężko nadążyć za światem rozwijającym i zmieniającym się w zawrotnym tempie. Perypetie Mevluta stanowią specyficzne tło, na którym Pamuk kreśli szczegółowy i wyczerpujący opis przemian technologicznych, społecznych i politycznych zachodzących w Stambule na przełomie wieków.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 27 marca 2017r. Będziemy rozmawiać o książce Laury Dave pt. „Dom z moich marzeń”.

Wygenerowano w sekund: 0.01
2,292,734 Unikalnych wizyt