Nawigacja

Instytucje wspierające

W bibliotece.pl Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2298195

70 lat biblioteki w Ćwikowie i podsumowanie projektu "Sami Swoi z pasją i humorem"

Biblioteki w Gminie Olesno mogą poszczycić się wieloletnią i bardzo silną tradycją. Od zawsze odgrywają istotną rolę w życiu kulturalnym społeczności lokalnej. Są to również miejsca, które utrwalają pamięć o minionych wiekach, a ponadto kształtują teraźniejszość i tworzą przyszłość.
Najstarsza książnica w gminie, czyli biblioteka w Ćwikowie, w tym roku obchodzi Jubileusz 70-lecia istnienia. 25 listopada w Domu Strażaka w Ćwikowie odbyło się spotkanie poświęcone uroczystym obchodom tej ważnej rocznicy, połączone z podsumowaniem projektu pn. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście:
- Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia z Małżonką,
- Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło,
- Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec z Małżonką,
- Zofia Rogowska, emerytowany wieloletni dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie,
- Ewa Drzazga, wieloletni emerytowany Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu a zarazem dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu.
Honorowymi gośćmi tego wyjątkowego spotkania byli bibliotekarze, którzy na przestrzeni lat pracowali w bibliotece w Ćwikowie:
- Alicja Kozaczka-Puścizna,
- Ewa Piasecka,
- Alina Zarzycka,
- Paulina Fic.

W wydarzeniu wzięli również udział:
- Irena Kawa, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz sierż. sztab. Paweł Stankiewicz,
- Marian Szajor, Radny Powiatowy,
- Janusz Plata, Sekretarz Gminy Olesno
- Radni Rady Gminy Olesno z przewodniczącym Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Mariola Smolorz, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Beata Partyńska, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Małgorzata Słupek,
- Anna Morawiec, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej
- Wanda Chlastawa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz, Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka z Bolesławia i Małgorzata Starzec z Brnia,
- Krystyna Chmura, emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- Przyjaciele i Czytelnicy biblioteki w Oleśnie i w Ćwikowie,
- Rodziny i bliscy członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie,
- Mieszkańcy Ćwikowa – zawsze gościnni, życzliwi i chętni do wszelkiej pomocy.

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie z Dyrektor Małgorzatą Morawiec na czele oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym kieruje Prezes Halina Dojka.
Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Rada Sołecka wsi Ćwików, Radny Powiatowy Marian Szajor oraz Radni Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Pierwszym punktem sobotniego spotkania były obchody Jubileuszu 70-lecia istnienia biblioteki w Ćwikowie. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie przedstawiła krótką historię książnicy w Ćwikowie oraz zaprezentowała sylwetki bibliotekarzy, którzy tworzyli i rozwijali bibliotekę przez minione 70 lat. Praca i zaangażowanie wszystkich bibliotekarzy zostały docenione, czego wyrazem były podziękowania i adresy okolicznościowe odczytane przez Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca.

Następnie gratulacje i życzenia kolejnych wspaniałych jubileuszy na ręce Dyrektor Biblioteki złożyli przybyli goście: Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, emerytowany dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Zofia Rogowska,w imieniu wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu dąbrowskiego Dyrektor Centrum Polonii w Brniu i Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej Beata Partyńska, Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Odczytane zostały również adresy okolicznościowe przesłane przez Bolesława Łączyńskiego Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusza Trytka Wicedyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Alicję Dziewińską, emerytowaną Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Drugim, równie ważnym punktem spotkania było podsumowanie projektu pt. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Koordynator projektu Małgorzata Morawiec, dokonała prezentacji głównych założeń i celów zadania oraz rezultatów jego realizacji. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był występ kabaretowy „To i owo w groszki” zaprezentowany po raz pierwszy właśnie podczas wyjątkowego spotkania w Ćwikowie. W przygotowaniu spektaklu, zwłaszcza strony wokalno-muzycznej i choreograficznej, nieocenionego wsparcia i pomocy udzieliła Agata Piękosz-Pierszalik, której praktyczne porady i cenne wskazówki pomogły artystom rozbłysnąć na scenie pełnym blaskiem. Zabawne skecze, cięte dialogi, zjadliwe anegdoty, dystans do codziennych problemów i absurdów, a przede wszystkim fenomenalna gra aktorska „Samych Swoich” sprawiły, że widzowie nie mogli przestać serdecznie się śmiać. Całości dopełnił profesjonalny akompaniament w wykonaniu niezrównanego Maestro Stanisława Piękosza. Ponadto nagłośnienie oraz specjalne oświetlenie sceniczne dodały występowi niepowtarzalnego charakteru. Nie obyło się oczywiście bez niespodzianek, takich jak degustacja wina przez publiczność, wspólny śpiew, a nawet taniec. „Sami Swoi” zachwycili zgromadzonych gości, którzy gorąco domagali się bisu, a po wszystkim nagrodzili artystów owacjami na stojąco.

Podsumowanie kolejnego zrealizowanego projektu było dla „Samych Swoich” okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim przyjaciołom i sponsorom za przychylność i wsparcie finansowe. Prezes Stowarzyszenia podkreśliła, że dzięki życzliwości indywidualnych osób, firm i instytucji „Sami Swoi” mogą realizować swoje pomysły i działania, które kierowane są do wszystkich mieszkańców zarówno gminy jak i powiatu. Wśród osób, którym „Sami Swoi” złożyli podziękowania znaleźli się: Anna i Marian Dynak ze Stanów Zjednoczonych, Maria Witkowska, Marian Szajor, Adam Zachara, Mieczysław Sas i Tomasz Fliśnik.
Natomiast osobą, której Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie podziękowały w sposób szczególny był Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec - najlepszy przyjaciel zarówno biblioteki, jak i „Samych Swoich”, człowiek, dzięki któremu biblioteki w gminie Olesno rozwijają się, stają się w pełni nowoczesnymi placówkami kulturalnymi i przy jego wsparciu mogą zdziałać naprawdę wszystko.

Po chwilach pełnych wspomnień, wzruszeń i salw radosnego śmiechu nadszedł w końcu czas na nieco mniej oficjalną część wieczoru, mianowicie staropolskie andrzejki, czyli biesiadę, taniec i śpiew. Znakomity poczęstunek przygotowany został przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie, pracowników biblioteki w Oleśnie oraz całą rzeszę zawsze chętnych do bezinteresownej pomocy mieszkanek Ćwikowa.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy zawsze życzliwie odpowiadają na nasze prośby i chętnie pomagają w realizacji różnorodnych przedsięwzięć, a tym razem są to:
- Teresa i Zdzisław Piaseccy z Dąbrowy Tarnowskiej,
- firma DekoSal z Woli Żelichowskiej,
- Urszula i Jan Kaczmarscy z Olesna,
- Małgorzata i Dariusz Oleś z Olesna
- Beata Barszcz z Olesna,
- Krystian Gniewosz ze Świebodzina.


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny bezinteresownie wsparli organizację naszego przedsięwzięcia, czyli naszym niezrównanym Przyjaciołom, którzy o każdej porze dnia i nocy służyli nam pomocą, bezcenną radą i dobrym słowem.
Wygenerowano w sekund: 0.02
2,298,195 Unikalnych wizyt