Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2898354

KAJ DZIAS

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie


24 lutego 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Było to pierwsze spotkanie na którym dzieci opowiadały o przeczytanej przez siebie książce, która w szczególny sposób ich zaciekawiła. Wśród wymienianych autorów dominowała Holly Webb, znana brytyjska pisarka, której książki słyną z tematyki zwierząt posiadających magiczną moc. Każdy opowiadał krótko fabułę przeczytanej książki, a następnie pozostali członkowie zadawali pytania. Była to bardzo przyjemna i pouczająca dyskusja.
Uczestnicy wykonali również pamiątkowe wpisy do Kroniki DKK dla dzieci. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Klub liczy już 11 osób.

Następne spotkanie odbędzie się 24.03., o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać na temat książki pt. „Hipacy chce się zakochać”, Katarzyny Ziemnickiej.


Opracowała: Anna Kinel

Uwaga

O. Pamuk "Dziwna myśl w mej głowie" - Spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 20 lutego 2017 roku poświęcone zostało najnowszej powieści tureckiego noblisty, Orhana Pamuka pt. „Dziwna myśl w mej głowie”.

Życie Mevluta Karaktasa to pasmo absurdów. Już jako dziecko pragnął rozwijać się, marzył o ukończeniu szkoły, pójściu na studia, osiągnięciu sukcesu i poprawie warunków życia swojego i swojej rodziny. Gdy w końcu z małej wioski wraz z ojcem przeprowadził się do Stambułu, okazało się, że marzenia bardzo trudno wprowadzić w życie. Szkoła i nauka szybko przegrały z ciekawością świata i pragnieniem swobody. Również praca zarobkowa nie była prosta, bo... ograniczała wolność. Największym paradoksem w życiu Mevluta jest jednak jego małżeństwo. Jako młodzieniec zakochał się w dziewczynie spotkanej na weselu. Nie zamienił z nią ani jednego słowa, nie poznał nawet jej imienia. A mimo wszystko, głęboko zauroczony, postanowił porwać ukochaną i poślubić ją. Jego plan powiódł się w stu procentach. Z wyjątkiem jednego małego szczegółu... porwał nie tę kobietę! Nie miał jednak odwagi przyznać się do pomyłki i poślubił siostrę swojej ukochanej. Przez całe życie Mevlut imał się różnych zajęć: był między innymi ulicznym handlarzem, kelnerem, dozorcą. Te dorywcze prace nie zaspokajały jego potrzeb finansowych i marzeń o założeniu własnej dochodowej działalności. Za niepowodzenia w życiu osobistym i zawodowym mężczyzna wciąż obwiniał swoje otoczenie – niesprzyjające warunki i nieżyczliwych ludzi. Winy za porażki nie widział w swoim zachowaniu i irracjonalnych poglądach. Wciąż uważał, że jest poszkodowany przez ludzi sprytniejszych i mniej uczciwych, w tym również swoich kuzynów (którzy – o, ironio! – wciąż proponowali mu bardziej dochodowe zajęcia). Usilnie pragnął zostać przedsiębiorcą i kapitalistą, jednocześnie nie potrafiąc zrezygnować ze świata marzeń i wyobraźni. Główny bohater powieści Pamuka może drażnić. Jego niezaradność i ciągle bujanie w obłokach może denerwować. Z pewnością jednak te irytujące cechy bohatera nie są przypadkowe. Obrazują bowiem, jak trudno niekiedy wpasować się do otoczenia, jak ciężko nadążyć za światem rozwijającym i zmieniającym się w zawrotnym tempie. Perypetie Mevluta stanowią specyficzne tło, na którym Pamuk kreśli szczegółowy i wyczerpujący opis przemian technologicznych, społecznych i politycznych zachodzących w Stambule na przełomie wieków.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 27 marca 2017r. Będziemy rozmawiać o książce Laury Dave pt. „Dom z moich marzeń”.

Wzbogacone zbiory biblioteki w Oleśnie

Biblioteka to nie tylko tradycyjne książki - udowadniamy to po raz kolejny!

Jeśli lubisz czytać, ale nie masz na to zbyt dużo czasu – sięgnij po nasze najnowsze audiobooki! W dziale książek na nowoczesnych nośnikach znalazły się nowe tytuły dla dorosłych, a wśród nich m.in.:
- J. Piekara „Alicja”,
- H. de Balzac „Fałszywa kochanka”,
- B. Pawlikowska „Blondynka w Japonii”,
- W. Smith „Okrutny krąg”,
- J. Grisham „Król odszkodowań”,
- B. Browder „ Czerwony alert”,
- P. Robinson „Dzieci rewolucji”,
- S. Ahrnstedt „ Tylko jedna noc”,
- Ch. Link „ Ciernista róża”,
- D. Eggers „ Krąg”.


Audiobooki można wypożyczyć w bibliotece na podobnych zasadach, jak w przypadku książek. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Czytelników i staramy się być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. W związku z tym wzbogaciliśmy także dział multimedialny, w którym znalazły się nowe gry, z których można korzystać na miejscu w bibliotece oraz filmy.

Zapraszamy do biblioteki!

Romantyczne spotkanie Za Rogiem. A dokładnie... w Kinie Za Rogiem w Oleśnie

KINO ZA ROGIEMWalentynki to święto obchodzone chyba we wszystkich zakątkach świata. Również w naszym Kinie uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Postanowiliśmy jednak, że Walentynki w Kinie Za Rogiem w Oleśnie będą świętem wszystkich zakochanych w dobrych filmach i niepowtarzalnej atmosferze.
Nasz romantyczny seans Walentynkowy przyciągnął wielu chętnych, a bilety rozeszły się zanim zdążyliśmy je wydrukować… ;)

To już tradycja, że takie okazje jak Dzień Kobiet, Mikołajki, czy Walentynki właśnie, w Kinie w Oleśnie obchodzone są w szczególny sposób. Tym razem sala kinowa została odpowiednio udekorowana – motywem przewodnim były oczywiście serca we wszystkich odcieniach czerwieni. Oprócz romantycznej scenerii na naszych Gości czekała dodatkowa niespodzianka w postaci lampki wina i słodkiego poczęstunku. Tak zaaranżowane spotkanie wprowadziło wszystkich w doskonały nastrój.

Strzałem w dziesiątkę okazał się również film zaplanowany na ten wyjątkowy wieczór. Wśród wybuchów śmiechu i zabawnych komentarzy obejrzeliśmy „Faceta na miarę”, czyli komedię romantyczną przypominającą o tym, że serce zawsze rządzi się swoimi prawami.

IX edycję konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła IX edycję konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość". Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.
Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

W RAMACH KONKURSU KAPITUŁA OCENI PRACE W DWÓCH KATEGORIACH:
1. Prace naukowe (m. in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
2. Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.
Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
TERMIN NADSYŁANIA PRAC MIJA 28 LIPCA 2017 R.

Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Monika Banaś-Samartzi, e-mail: m.b.samartzi@fdpa.org.pl tel. 695116110; 22 864 03 90; fax 22 864 03 61.
Informacje na temat konkursu: http://www.fdpa.org.pl/konkurs-polska-wies-dziedzictwo-i-przyszlosc

Patronat honorowy: Polski Komitet do spraw UNESCO
Patroni medialni: Witrynawiejska.org.pl, KulturaLudowa.pl


NARODOWE CZYTANIE 2017

Szanowni Państwo,
na początku września 2017 roku odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaproponował, aby lekturę na to wyjątkowe spotkanie wybrali Polacy. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przesłaniem, dostępnym na stronie www.prezydent.pl, w którym Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich z prośbą o wzięcie udziału w wyborze książki na Narodowe Czytanie 2017.
Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w głosowaniu. Aby oddać głos, należy wybrać jeden z poniższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl.
Oddać głos na wybrany tytuł można do 15 lutego br. Ogłoszenie wyniku głosowania zostanie przedstawione przez Prezydenta Andrzeja Dudę w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego 2017 roku.
Tytuły dzieł:
• Stefan Żeromski – Przedwiośnie,
• Henryk Rzewuski – Pamiątki Soplicy,
• Juliusz Słowacki – Beniowski,
• Stanisław Wyspiański – Wesele.


Zachęcamy do głosowania.


Wystawa prac Franciszka Chmury


W naszej małej społeczności ciągle odkrywamy niezwykłe osoby obdarzone różnorodnymi zdolnościami. Czasami są one tuż obok i trzeba je tylko przekonać, aby podzieliły się swoim dorobkiem. Jedną z takich nietuzinkowych osób jest Franciszek Chmura, który od zawsze związany jest z Olesnem. Tutaj się urodził, tu chodził do szkoły i tu osiadł na stałe. Z wykształcenia i zawodu mechanik ciągników i maszyn rolniczych, czyli poniekąd także artysta, który przywraca do życia uszkodzone mechanizmy i z tego jest głównie znany w naszym środowisku. Jednak w wolnych chwilach idąc za głosem swej wrażliwej duszy maluje i rzeźbi wyrażając w ten sposób to o czym bije serce. Jak sam przyznaje jest to Jego hobby, dzięki któremu może oderwać się od szarej codzienności i bez słów wyrazić swoje uczucia. Uprawia malarstwo olejne oraz rzeźbi w drewnie (jest to głównie lipa i wierzba), chociaż w ostatnich latach poświęca się głównie malarstwu. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął jeszcze jako młody chłopiec, a zaczął od akwareli, które następnie zamienił na farby olejne. Jeżeli chodzi o rzeźbę to zainteresował się nią pod wpływem zaprzyjaźnionego rzeźbiarza Stanisława Morawca. Inspiruje go otaczający świat, natura ale podejmuje także tematykę religijną zwłaszcza w rzeźbie. Jego pierwsze bardziej znaczące prace powstały w latach 70 – tych.
W 1978 roku zdobył II miejsce w kategorii malarstwa za obraz „Przed rozstrzelaniem” (olej na płótnie z 1977 roku) w Konkursie „Plastyka ludowa województwa tarnowskiego”, którego organizatorami byli: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Spółdzielcze Zrzeszenie Wytwórców Rękodzieła Ludowego „MILENIUM” w Krakowie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie.

Na wystawie prezentowanej w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie można obejrzeć zarówno obrazy jak i rzeźby. Na wyróżnienie zasługują najstarsze malowidła, które powstały jeszcze w latach 70-tych. Wśród rzeźb szczególnie przyciągają wzrok płaskorzeźby przedstawiające trzy stacje Dworu Niebieskiego. Należy dodać, że jest to pierwsza indywidualna wystawa prac tego twórcy.

Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 29 stycznia 2017 roku i obfitowało w wiele niespodzianek. Pierwszą z nich była prezentacja dwóch obrazów tego artysty pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a były to „Przed rozstrzelaniem” (1977) i „Mężczyzna z kosą” (1978). Pierwszy z nich, nagrodzony w 1978 roku, ma wartość sentymentalną i historyczną ponieważ powstał na bazie wspomnień taty Pana Franciszka, Stanisława Chmury. Odnosi się do autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Oleśnie we wrześniu 1939 roku. W trakcie przemarszu wojsk niemieckich przez Polskę na ich trasie znalazło się również Olesno, gdzie 10.09.1939 roku na podwórku Państwa Nowaków doszło do rozstrzelania grupy mieszkańców. Wśród skazanych znalazł się także Stanisław Chmura, który został ranny w bok i udo ale szczęśliwie udało mu się przeżyć. Na omawianym obrazie stoi jako drugi od lewej strony.

W rodzinie Chmurów nie tylko Pan Franciszek wyraża siebie tworząc. Z tego co wiadomo syn Piotr odziedziczył po tacie talent plastyczny. Z kolei syn Marcin pisze wiersze, które inspirowane są przemyśleniami i ważnymi dla niego wydarzeniami. W trakcie wernisażu po raz pierwszy zadebiutował publicznie jako autor. Swoje wiersze zadedykował tacie. Dwa z pośród czterech zaprezentowanych były szczególne. Pierwszy z nich pt. „Każdy z nas ma swój krzyż” związany jest z wydarzeniami przedstawionymi na obrazie „Przed rozstrzelaniem”. Drugi pt. „Stary dom w głębi puszczy” poświęcony domowi rodzinnemu jego taty. Wiersze w mistrzowski sposób zaprezentowała Barbara Wójcik – poetka, malarka, a zarazem Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, do którego uczęszczał Marcin.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który wręczył Franciszkowi Chmura - autorowi prezentowanych prac adres okolicznościowy oraz złożył serdeczne gratulacje i życzenia.

Specjalne wyrazy wdzięczności skierowano do Iwony Chmura, dzięki której doszło do zorganizowania wystawy, i która była zaangażowana w przygotowanie zarówno ekspozycji jak i wernisażu. Na jej ręce złożono także podziękowania dla całej rodziny za pomoc w przygotowaniu spotkania.

Po części oficjalnej dla wszystkich licznie zgromadzonych gości wystąpił ze specjalnym koncertem zespół „Bratowie” z Piwnicznej w składzie: Tomasz Kulig, Tymoteusz Florian, Adam Gumulak, Piotr Obrzut. Występ składał się z dwóch części. W pierwszej kapela zaprezentowała piękne i nastrojowe kolędy oraz pastorałki. Na drugą część złożyły się regionalne utwory biesiadne ubarwione góralskim humorem. "Bratowie" po raz kolejny oczarowali oleśnieńską widownię, która żywo włączyła się do wspólnego śpiewania, a na zakończenie podziękowała artystom gromkimi brawami na stojąco… oczywiście wcześniej nie obyło się bez bisów.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zakończenie słowa wdzięczności skierowano do wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowani byli w przygotowanie spotkania.
Wieczór zakończyło zwiedzanie wystawy oraz rozmowy w kawiarence literackiej przy filiżance aromatycznej kawy oraz „słodkim i słonym co nieco”. Poczęstunek ufundowany i przygotowany został przez rodzinę i przyjaciół Pana Franciszka Chmury, a były to Panie: Józefa Chmura, Iwona Chmura, Monika Kukla,Elżbieta Kogut, Agata Wrona; członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie: Zofia Węgiel, Halina Dojka, Helena Moryl, Maria Łata, Janina Niemiec, Dorota Huczek, Barbara Wesołowska oraz Pracowników Biblioteki w Oleśnie.

Jak napisał Marcin Chmura „Banałem jest iść wyznaczoną drogą, lecz prawdziwym wyzwaniem jest podążać tam gdzie tej drogi nie ma i pozostawić po sobie ślad, którego nie da się zatrzeć.”
Nie bójmy się więc wyzwań, bo dzięki nim nasze życie zyskuje urok…"


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Organizatorzy w sposób szczególny dziękują Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, na ręce Dyrektora Andrzeja Szpunara i Głównego Inwentaryzatora Zbiorów Łukasza Sęka za życzliwość, przychylność i wypożyczenie obrazów pt. „Przed rozstrzelaniem” i „Mężczyzna z kosą” na czas trwania „Wystawy prac Franciszka Chmury”.

Wystawę można zwiedzać w Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie do 28.02.2017 roku w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy.Julia Fiedorczuk "Nieważkość" - Noworoczne spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie poświęcone zostało książce pt. „Nieważkość” autorstwa Julii Fiedorczuk. Książka ta stanowi jednocześnie studium psychologiczne i historię społeczno-obyczajową z kryminalną zagadką w tle. To bardzo plastycznie napisana opowieść i głęboka analiza psychologiczna bohaterek.
„Nieważkość” to historia trzech zupełnie różnych kobiet. Zuzanna, zamożna warszawianka, jest ambitną i wciąż rozwijającą się pracownicą agencji reklamowej. W dzieciństwie wyjechała wraz z rodzicami z małej wioski i to uczyniło z niej „panią miastową”, otwierając równocześnie drogę do lepszego życia. Helena, matka dwójki dzieci, powiela los swojej matki, którego tak jej współczuła. Jest sfrustrowaną, zmęczoną życiem i brakiem perspektyw sprzątaczką. Mechanicznie wykonuje swoje obowiązki, a jej największym marzeniem jest dotrwanie do końca dnia. Ewa, pogrążona w świecie alkoholowych majaków, pragnie jedynie kolejnej dawki alkoholu i miejsca do spania. Wychowywana przez niedorozwiniętą matkę, sama została uznana przez otoczenie za opóźnioną w rozwoju, co przyjęła niemal z radością. Ze zdumieniem odkryła, że potwierdzanie ludzkich przypuszczeń i udawanie upośledzenia pozwala pozbyć się wszelkich obowiązków związanych z samodzielnością. Akcja książki rozgrywa się w ciągu zaledwie jednego dnia, jednak liczne dygresje i retrospekcje zastosowane przez autorkę, pozwalają poznać niemal całe życie trzech kobiet. Bohaterki znały się w dzieciństwie, lecz z czasem ich drogi się rozeszły i można mieć wrażenie, że nie mają ze sobą już nic wspólnego. Tymczasem łączy je traumatyczne wspomnienie, jakim jest tragiczna śmierć kolegi z klasy. To wydarzenie ma druzgocący, choć nieoczywisty wpływ na każdą z bohaterek. Ta niewyjaśniona sprawa z dawnych lat utrzymuje kobiety w stanie swoistego zawieszenia i nieważkości. Wszystkie z tych trzech kobiet zmagają się z przeszłością i teraźniejszością. Każda z nich przeżywa inne problemy i boryka się ze swoim losem. Ciężko jednak toczyć normalne, spokojne życie, dźwigając ciężar koszmaru z dzieciństwa. Chociaż opis tragicznej śmierci małego Mirka sprowadzony został w książce do zaledwie kilku lakonicznych zdań, ciężko oprzeć się wrażeniu, że każda z trzech bohaterek jest w jakimś stopniu winna...
Pełna retrospekcji układanka przeżyć i zdarzeń zmusza czytelnika do wytężenia uwagi i pełnej koncentracji. W natłoku wspomnień i dygresji łatwo przeoczyć istotne szczegóły tej opowieści. Autorka krąży według najistotniejszej kwestii, osnuwa ją tajemnicą i spowija mrokiem. A jednak delikatne sugestie, pewne metaforyczne sformułowania zestawione z dosadnymi opisami, naprowadzają czytelnika na rozwiązanie zagadki. Można stwierdzić, że chociaż autorka bezpośrednio nie wyjaśnia przyczyn tragedii, to jakby mimochodem wskazuje palcem, kto zawinił. Z kolei czytelnik, składając elementy tej psychologicznej układanki, może rozkoszować się stylem, językiem oraz zaskakującym połączeniem realizmu z niemal poetyckimi zwrotami.


Na kolejne spotkanie klubu zapraszamy 20.02.2017r. o godz. 14:00. Tematem dyskusji będzie książka O.Pamuka pt. "Dziwna myśl w mojej głowie".Inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie

Dyskusyjny Klub Książki


20 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie organizacyjne nowo powstałego Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Do zaszczytnego grona klubowiczów wstąpili najbardziej aktywni czytelnicy oleśnieńskiej książnicy. Na swoim pierwszym spotkaniu dokonali wyboru tytułów książek, które będą omawiane na spotkaniach klubu oraz przedstawili swoje pomysły, co do innych aspektów jego działalności.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 24 lutego 2017r. o godz. 14:00, każdy członek klubu zaprezentuje najciekawszą według niego książkę, którą ostatnio przeczytał i chciałby polecić swoim rówieśnikom. Na spotkanie zapraszamy zarówno zadeklarowanych członków klubu, jak również wszystkich, którzy chcieliby się jeszcze do niego przyłączyć.


Niezwykły grudzień w Kinie za Rogiem w Oleśnie

W tym roku grudzień był miesiącem wyjątkowym dla naszego kina. Już od 1 dnia tego miesiąca trwała „Akcja Mikołajkowa”, która zakończyła się dopiero tuż przed świętami. W ramach spotkań Mikołajkowych odbyło się wiele seansów adresowanych do widzów indywidualnych oraz tzw. „na życzenie” dla grup zorganizowanych. Na szczególną uwagę zasługuje siedem projekcji z udziałem gościa honorowego czyli Św. Mikołaja, który odwiedził nie tylko dzieci, ale i dorosłych widzów kina. Spotkania te odbyły się 5, 6, 9 i 10 grudnia i obfitowały w wiele niespodzianek. W przypadku najmłodszych kinomanów były to oczywiście niezapomniane spotkania ze Św. Mikołajem, który wręczał prezenty wszystkim dzieciom. Również na dorosłych czekała miła niespodzianka, gdyż oprócz wizyty Św. Mikołaja, który przybył z drobnymi upominkami, wyjątkowo na tym seansie widzowie mogli sami wybrać film, który następnie został wyświetlony, oczywiście nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Łącznie w grudniu odbyło się 35 seansów, w tym 24 na życzenie, a na widowni zasiadło 593 osoby.

Inicjatywę Św. Mikołaja i naszego kina wsparło wiele wspaniałych osób o wielkich sercach, dzięki którym wszyscy uczestnicy Mikołajkowych seansów filmowych w Kinie za Rogiem w Oleśnie otrzymali upominki. Wszystkim tym osobom, które pragnęły pozostać anonimowe serdecznie dziękujemy w imieniu pracowników jak również obdarowanych i życzymy, by dobro wyświadczone drugiemu człowiekowi zatoczy koło i powróci do Państwa wielokrotnie....

Nie tylko grudzień, ale cały 2016 rok była dla Kina za Rogiem działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie wyjątkowy. Nasze małe, kameralne kino nieustająco cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą statystyki zgodnie, z którymi w 2016 roku wyświetlono 203 seanse, w tym 100 na życzenie, a na widowni zasiadło 2988 osób.
"Święto nieistotności" - spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Nieistotność oswobadza. Wyzwala z uważności. Nie wymaga refleksu.” Podczas spotkania 19 grudnia 2016r. rozmawialiśmy o książce M. Kundery pt. "Święto nieistotności". Najnowsza książka Milana Kundery wywołała efekt tak bardzo pożądany przez pisarzy – wzbudziła burzliwą dyskusje. Dla jednych jest to kwintesencja dotychczasowego dorobku Kundery. Inni z kolei czują niedosyt, rozczarowanie i twierdzą, że autor ponadczasowej „Nieznośnej lekkości bytu” nie ma już zbyt dużo do powiedzenia. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ta niewielkich rozmiarów powieść gwarantuje przyjemność czytania i pozwala delektować się pięknem słowa pisanego. „Święto nieistotności” to opowieść o czterech przyjaciołach. Alain, Ramon, Charles i Kaliban toczą bój ze swoim życiem oraz mniejszymi i większymi problemami. Alain prowadzi dyskusje ze zdjęciem matki, która porzuciła go tuż po porodzie. Zauroczony kobiecymi pępkami próbuje zdefiniować erotyzm mężczyzn. Ramon zmaga się ze świadomością przynależności do „starego pokolenia” i niedopasowania do współczesności. Charles dowiaduje się o ciężkiej chorobie matki, czuje na plecach oddech śmierci i szuka aniołów. Zaś Kaliban, aktor bez publiczności, szuka niebanalnego sposobu na życie – udając obcokrajowca i posługując się wymyślonym językiem niechcący spycha samego siebie poza margines życia społeczeństwa. Każdy z bohaterów w inny sposób przeżywa swoje problemy. Rozważania egzystencjalne przeplecione wyrafinowanym poczuciem humoru skłaniają do jednej ważnej refleksji – świata nie można traktować zbyt poważnie. Bo tak naprawdę to wszystko i tak jest nieistotne...


Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 stycznia 2017r. o godz. 14:00., omawiana będzie książka pt. "Nieważkość" J. Fiedorczuk.


Życzenia Świąteczne

Wygenerowano w sekund: 0.02
2,898,354 Unikalnych wizyt