Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3164733

Akcja "Dorośli Czytają Dzieciom"

Ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci nawyku obcowania z książką, gdyż czytanie rozwija wyobraźnię, uwrażliwia duszę oraz znacząco wpływa na zdolność kreatywnego myślenia i pięknego mówienia.
Akcja pn. „Dorośli Czytają Dzieciom”, która ma na celu promocję literatury, książki i czytelnictwa oraz kształtowanie właściwych postaw wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno prowadzona jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie od wielu lat.
Tegoroczna odsłona została zorganizowana w ramach Programu „Cała Polska czyta dzieciom” i wpisana w obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Do wspólnego czytania, podobnie jak w poprzednich latach, włączyli się przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe oraz bibliotekarze. Przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili: Dorota Huczek – emerytowana bibliotekarka, przedstawicielka Klubu Seniora „Sami Swoi”; Witold Morawiec – Wójt Gminy Olesno; Leśniczy Wojciech Szczebak – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, Leśnictwo Podborze; mł. asp. Marek Sołtys – Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; kpt. Marek Bator - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; Ratownik Medyczny Piotr Zabiegała – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.", tak więc goście zachęcali najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno do sięgania po literaturę, dając dobry przykład i udowadniając, że czytanie jest fajne niezależnie od wieku. Ważnym aspektem akcji było także uświadamianie najmłodszym, do kogo mogą się zwrócić o pomoc w różnych sytuacjach, bądź skąd i od kogo czerpać wzór do naśladowania w przyszłym, dorosłym życiu. W spotkaniu, które odbyło się 11 maja 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie uczestniczyli uczniowie przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno.

Dodatkową atrakcją dla dzieci był pokaz pojazdów, sprzętu i wyposażenia policyjnego, strażackiego oraz ratowniczego, który przeprowadzili: mł. asp. Marek Sołtys i mł. asp. Mateusz Cygan - Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; mł. asp. Jan Czupryna, asp. Marcin Łosowski, mł. ogn. Andrzej Klimek - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; Ratownicy medyczni Piotr Zabiegała i Wiktor Berger - Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz wolontariusz - Małgorzata Kaczmarczyk.

XXIII Gminny Konkurs Recytatorski

„Cudze chwalimy swego nie znamy” to myśl przewodnia XXIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 09 maja 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. W związku z tym, że dedykowany był w szczególności twórczość lokalnych autorów przeważały wiersze Marii Kozaczkowej, ale nie zabrakło także utworów Jadwigi Obnowskiej-Szkotak, Barbary Wójcik, Anny Morawiec oraz Marii Szopa.
W konkursie uczestniczyli reprezentanci wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Olesno, łącznie 47 uczniów, a rozstrzygany był w pięciu kategoriach wiekowych.

Recytacje oceniało jury w składzie: Ewa Drzazga (Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z/s w Brniu) – przewodnicząca oraz Wanda Chlastawa (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu); Dorota Huczek (Emerytowana Bibliotekarka); Jarosław Boryczka (Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Wójt Gminy Olesno – Witold Morawiec; Sekretarz Gminy Olesno – Janusz Plata; Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie – Jarosław Bartoń; Dyrektor Przedszkola Publicznego w Zalipiu – Barbara Gierczyk; Ks. Krzysztof Trzepacz; Henryk Bułat – Radny Rady Gminy Olesno. Z roku na rok poziom recytacji jest co raz wyższy, więc trudno dokonać wyboru tych najlepszych. Jury po długich naradach przyznało następujące miejsca:

I kategoria – przedszkolaki : wszyscy otrzymali równorzędne pierwsze miejsca.

II kategoria –klas I-III
I miejsce – Hubert Cholewa
II miejsce – Emilia Ciepiela, Mateusz Bułat
III miejsce – Joanna Piątek
Wyróżnienie: Martyna Lustofin, Gabriela Biedak

III kategoria –klas IV-VI
I miejsce – Wiktoria Woziwoda
II miejsce – Hanna Dojka
III miejsce – Aleksandra Zachara
Wyróżnienie – Aleksander Chmura

IV kategoria – uczniowie gimnazjum
I miejsce – Magdalena Szkotak
II miejsce – Martyna Morawiec
III miejsce – Patrycja Krupa, Wiktoria Golonka

V kategoria – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce – Dawid Kinel
II miejsce – Sławomir Łucek
III miejsce – Justyna Noga

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Dodatkową atrakcją był występ cudownych, niebieskich smerfów, w rolę których wcielili się uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Program przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli: Barbara Cholewa, Jolanta Wabno, Monika Szczepańska oraz Marcin Pasek.

Nie zabrakło także wspaniałych, smacznych drożdżówek, które zawdzięczamy Małgorzacie i Dariuszowi Oleś, właścicielom Zakładu piekarniczo- cukierniczego.

Organizatorami konkursu byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a współorganizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna z/s w Brniu.

Konkurs wpisany był w obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”

40% bluesa - 100% zachwytu. Gdzie? W bibliotece, oczywiście!

Drugi tydzień maja już od lat w polskich bibliotekach jest wyjątkowym czasem. W dniach 8-15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek, który cieszy się czternastoletnią tradycją. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Tygodnia Bibliotek jest hasło „Biblioteka? Oczywiście!”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie obchody tygodniowego święta bibliotek mocnym akcentem rozpoczęła już 6 maja. Zorganizowany został koncert zespołu 40% Bluesa, czyli wydarzenie, jakie jeszcze nie miało miejsca w oleśnieńskej książnicy. W końcu biblioteka, według stereotypów, to miejsce ciszy, spokoju i niespiesznego wertowania zakurzonych ksiąg. Jednak powszechnie wiadomo, że biblioteka w Oleśnie bezlitośnie łamie wszelkie schematy! Było głośno, energicznie, z ogromną dawką humoru i świetnej zabawy, a wszystko to pod wiele mówiącym hasłem „Nie(bo) tylko dla aniołów”. Artyści podbili serca widowni jeszcze zanim rozpoczęli swój występ. Zabawne komentarze pomiędzy utworami, przyjazna i otwarta postawa muzyków, a przede wszystkim fenomenalne brzmienie to przepis na stuprocentowe zadowolenie publiczności. Fantastyczny koncert został nagrodzony żywiołowymi i w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco.

Po występie wszyscy Goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników biblioteki oraz wspaniałe i niezastąpione Czytelniczki: Barbarę Wesołowską, Renatę Morawiec, Annę Plata, oraz Iwonę Chmura

Również artyści z zespołu chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek i jeszcze przez długi czas towarzyszyli zgromadzonym Gościom uprzyjemniając wieczór barwnymi opowieściami ze świata muzyki.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zespół 40% bluesa pochodzi z Żabna, gdzie działa przy tamtejszym Centrum Kultury. Zadebiutował w 2008 roku, kiedy to pojawił się na scenie podczas Festiwalu "Był Sobie Blues". Grupa ma w swoim dorobku mnóstwo zagranych koncertów na terenie całego kraju, a także kilka wydanych płyt demo. Supportowali takie zespoły jak m. in. Ścigani, Wojtek Klich, Oddział Zamknięty czy Brathanki. Singiel „Czy pamiętasz ich” przez 5 tygodni utrzymywał się na I miejscu listy radia RDN Małopolska.

Przez zespół na przestrzeni lat przewinęło się sporo wspaniałych muzyków. W obecnym składzie koncertują od maja 2016 roku.
Członkowie zespołu:
Krzysztof Wójcik (wokal, gitara akustyczna)
Kamil Patulski (perkusja)
Jakub Skoczeń (gitara elektryczna)
Arek Boryczka (gitara elektryczna)
Mateusz Łapa (gitara basowa)


Spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą


II Gminny Turniej Szachowy


"Promyczek" K. Holden, czyli historia dziewczyny o niezwykłym sercu

Dyskusyjny Klub Książki

Piękna wzruszająca historia, cudownej i wrażliwej młodej dziewczyny, która samym swoim pojawieniem się wnosiła radość i pozytywną energię, z którą chciało się przebywać…

Już dawno żadna z omawianych książek nie wzbudziła tak wiele emocji, jak "Promyczek" autorstwa K. Holden, która była przedmiotem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki25.04.2017r.
Główna bohaterka, Kate, to osoba wyjątkowa, która pomimo młodego wieku ma bogate i tragiczne doświadczenia życiowe. Matka, która nigdy nie miała serca dla swoich dzieci, ojciec, który odszedł w siną dal oraz chora starsza siostrzyczka, którą trzeba się opiekować to jej bagaż życiowy, który dźwiga od najmłodszych lat. Pomimo ciężkiego życia nigdy nie traci pogody ducha i stara się wszystkim pomagać. Zawsze doszukuje się w drugim człowieku dobra i nawet sama będąc śmiertelnie chorą czasem bardziej zwraca uwagę na potrzeby innych niż swoje własne. Stara się chronić swoich bliskich, nawet własnym kosztem. Osoba niezwykle wrażliwa i utalentowana, a zarazem skromna i pełna pokory. Niczym piękny promyczek rozjaśnia i ociepla atmosferę dookoła siebie. Osoba, która umiała pięknie żyć i pięknie żegnać się z życiem, którego tak naprawdę nie zdołała na dobre zakosztować. Na uwagę zasługują także inni bohaterowie powieści, którzy przewijają się przez życie Kate. Są to zarówno postaci pozytywne jak i negatywne, które odcisnęły swoje piętno na jej życiu.
Książka jest wyjątkowa, ale też smutna i przygnębiająca, lecz warta polecenia pod każdym względem. Wyzwala tyle emocji, że nie sposób ich nawet opisać czy zrelacjonować…. Gorąco polecamy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 30 maja 2017r. (wtorek) godz. 14:00.


Spotkanie autortskie z Martą Polak

24 kwietnia 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyły się dwa spotkania autorskie z Martą Polak, autorką dwóch książek z wierszami dla dzieci. Na widowni zasiedli uczniowie klas I, II oraz III i IV Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Młodszej grupie autorka prezentowała swoją książkę pt. „Pory roku”. Dzieci zostały przeniesione do świata barwnych wierszy, w których królowały nasze urokliwe pory roku. Nie zabrakło również zagadek i rebusów. Z kolei dla nieco starszych autorka przygotowała książkę pt. „Serce i kwiaty”, która zawiera zbiór wierszy okolicznościowych na różne okazje. Prezentując poszczególne wiersze Marta Polak nawiązywała do obchodów ważnych świąt, którym są dedykowane. Z sali padło wiele pytań dotyczących zarówno jej twórczości jak również procesu powstawania książki. Autorka to osoba niezwykle ciepła, serdeczna i kontaktowa, dlatego prowadzone przez nią spotkania były wyjątkowe, a wzbogaciła je prezentacja multimedialna zdjęć wykonanych przez Martę Polak oraz wystawa oryginałów ilustracji wykorzystanych w książkach.
Spotkaniami młodych czytelników z autorką zaakcentowano obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marta Polak – dziennikarka, wydawca, autorka książeczek dla dzieci, fotograf, miłośniczka przyrody, Prezes Stowarzyszenia Dobrych Wiadomości. Jej wielką pasja jest fotografia, a główne tematy zdjęć to m.in. przyroda, zabytki, architektura, morze, statki. Prowadzi wydawnictwo Koziorożec.


Przerwa majowa

"Wieloryb", R. Piątkowska - spotkanie DKK dla dzieci

Na kolejnym spotkaniu DKK dla dzieci, zajęliśmy się książką pt. „Wieloryb” –Renaty Piątkowskiej. Opowiada ona o losach dziewczynki-Julki, borykającej się z problemem nadwagi. Spotyka ją wiele nieprzyjemności z tego powodu. Pomimo różnych przeszkód dziewczynka nie załamuje się i szuka zawsze pozytywów swojej sytuacji. Otacza ja kilka przyjaznych osób, dzięki którym jest wesoła i nie przejmuje się swoim wyglądem.
Tytuł książki „Wieloryb” nawiązuje do przezwiska jakie nadali Julce koledzy. Jak to jest być wielorybem? Znosić wyśmiewanie czy zaczepianie przez kolegów? Walczyć z za małymi ubraniami i babcią, która przyrządza cały czas pyszne lecz tuczące posiłki? Na takie pytania klubowicze starali się odpowiedzieć podczas burzliwej dyskusji. Ostatecznie Julka przezwycięża wiele przeciwności i z dnia na dzień jej waga maleje. Historia Julki uczy empatii i tolerancji wobec osób odmiennych. Pokazuje ważną rzecz, że można siebie lubić i akceptować, nawet borykając się z poczuciem inności, z odrzuceniem, ze złośliwością.
Spotkanie klubowe było bardzo ciekawe. Dzieci zostały podzielone na grupy i miały za zadanie odgadnąć fragmenty książki oraz hasła związane z książką podczas zabawy w kalambury. Uczestnicy spotkania dobrze się bawili, a przy tym pogłębiali wiedzę na temat omawianej książki.
Klubowicze bardzo angażują się w organizację spotkań, dbają o drobny poczęstunek oraz recenzują omawiane książki.

Na kolejnym spotkaniu będziemy omawiać książkę pt. „Tajemnice szpitala”, 19 maja br.


Zapraszamy do udziału w II Gminny Turnieju Szachowym

Życzenie Świąteczne

Palmy Wielkanocne w bibliotece


Niedziela Palmowa, nazywana też „Niedzielą Męki Pańskiej”, „Kwietną” lub „Wierzbną”, to święto obchodzone w Kościele Katolickim na siedem dni przed Wielkanocą. W Polsce kultywowane jest już od czasów średniowiecza. Z dniem tym wiąże się zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych. Jakkolwiek obecnie bogaty ich wybór dostępny jest w sklepach, to jednak nadal najpiękniejsze i najcenniejsze są palmy wykonywane samodzielnie, zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Aby zachować ten zwyczaj co roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, przed Niedzielą Palmową organizowane są warsztaty w trakcie, których ich uczestnicy wykonują palmy wielkanocne. W tym roku w zajęciach, które odbyły się 7 kwietnia 2017 roku, uczestniczyli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Spotkania prowadzone były przez Kierownika Filii Bibliotecznej w Zalipiu, a zarazem malarkę ludową Helenę Lelek przy wsparciu Kierownika Filii Bibliotecznej w Ćwikowie Pauliny Fic oraz pracowników oleśnieńskiej książnicy.

Przerwa świąteczna

L. Dave " Dom z moich marzeń" - Spotaknie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Czy można żyć i zarabiać dzięki podróżowaniu, a jednocześnie marzyć o założeniu rodziny? Czy można być wolnym ptakiem, a jednocześnie pragnąć własnego domu i stabilizacji? Czy można być cenionym dziennikarzem, a jednocześnie nie umieć znaleźć właściwych słów, by porozumieć się z bliskimi? I w końcu – czy można kochać swojego byłego, a jednocześnie… wyjść za mąż z miłości do innego?!
Najwyraźniej można. A najlepszym tego dowodem jest Annie Adams, główna bohaterka książki pt. „Dom z moich marzeń”, autorstwa Laury Dave. Annie to pełne dysonansów połączenie tak skrajnych postaw, zachować i emocji, że niekiedy trzeba się zastanowić, czy to wciąż ta sama osoba. Trzydziestoletnia bohaterka nie do końca wie, czego chce od życia i jakie są jej podstawowe cele. Z jednej strony uwielbia pracę dziennikarza i podróżnika, ale w swoim pasjonującym życiu zawodowym wciąż czuje pewną pustkę i – oczywiście – nie ma pojęcia, dlaczego, ani jak temu zaradzić. Kocha swojego chłopaka i rozpacza, gdy ten z nią zrywa, ale w końcu winą obarcza siebie i w ramach zadośćuczynienia – oddaje byłemu chłopakowi ukochanego psa! I wreszcie – pozwala sobie na odrobinę szaleństwa, zakochuje się w przystojnym szefie kuchni, po niespełna trzech miesiącach wychodzi za niego za mąż i… nie jest pewna, czy nie powinna jednak wrócić do poprzedniego partnera! Niezdecydowanie bohaterki ma jednak swoją przyczynę. Otóż kobieta twierdzi, że wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia w jej życiu spowodowane są przez… jej ulubiony film. To bardzo wygodne tłumaczenie, które pozwala usprawiedliwić każdą pochopną decyzję i niefortunne zbiegi okoliczności, a tym samym – poczuć się bez winy. Czy Annie wreszcie uwolni się od ciążącego nad nią fatum, zdecyduje, czego pragnie, określi, co chce osiągnąć i wybierze, kogo kocha?

Książka pt. „Dom z moich marzeń” omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 27marca 2017 roku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 25 kwietnia 2017 roku,o godz. 14:00. Dyskusja będzie dotyczyć książki Kim Holden pt. „Promyczek”.


"Hipacy chce się zakochać" K.Ziemnicka - spotkanie DKK dla dzieci


W piątek 24 marca fani czytania, a więc członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci rozczytali się w książce pt. „Hipacy chce się zakochać” - Katarzyny Ziemnickiej. Spotkanie rozpoczęło się od poczęstunku i wypicia kawy oczywiście Inki ;-)
Książka opowiada losy kota o imieniu Hipacy, który miał już dość samotności i postanawia znaleźć sobie miłą kotkę na resztę życia. Okazuje się, że nie jest to takie proste, zwłaszcza, gdy spotyka wyniosłą Lukrecję, zimną jak lód Ignację, Gryzeldę czy surową panią policjant. Jego wszystkie randki okazują się nieporozumieniem i załamują Hipacego. Czy jednak odnajdzie prawdziwą miłość? Jak i gdzie powinien szukać „drugiej połówki”? Na tak postawione pytania próbowali odpowiedzieć najmłodsi czytelnicy oraz wspólnie opowiadali miłosne perypetie Hipacego. Członkowie zostali podzieleni w pary i mieli za zadanie odgadnąć zagadki dotyczące konkretnej partnerki bądź randki Hipacego. Po odgadnięciu zagadek i odszukaniu podpowiedzi, stworzyli portret konkretnej kotki. Następnie prezentowali swoje zadanie i odpowiadali na pytania pozostałych członków klubu. W ten sposób trochę przez zabawę, a trochę przez prace przypomnieliśmy sobie fabułę oraz ciekawe i nieprzewidywalne losy Hipacego. Podczas spotkania panowała miła atmosfera, a dzieci były pochłonięte swoim zadaniem. Do naszego grona dołączyły dwie kolejne osoby.

Kolejne klubowe spotkanie odbędzie się w piątek 21 kwietnia, o godz. 14:00, porozmawiamy o książce pt. "Wieloryb”. Zapraszamy :-)Wygenerowano w sekund: 0.03
3,164,733 Unikalnych wizyt