Nawigacja

Instytucje wspierające

W bibliotece.pl Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2292050

Dzień Dziecka


Powoli staje się tradycją, że 1 czerwca Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie organizują coś wyjątkowego dla małych mieszkańców Gminy Olesno z okazji Dnia Dziecka.
Również w tym roku, wzorem lat ubiegłych Święto Dziecka było dniem wyjątkowym. Uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno mogli korzystać ze wszystkich atrakcji oferowanych przez bibliotekę. Dla małych gości przygotowano bardzo szeroką i różnorodną ofertę: gry na konsoli, gry planszowe, gra w Kręgielni Azyl, a także bajecznie kolorowe dmuchane zjeżdżalnie, suchy basen i rodeo. Dodatkowo nasi goście mogli skorzystać z seansów w Kinie za Rogiem, a po tak wielu atrakcjach posilić się wyśmienitymi grillowanymi kiełbaskami. Uśmiechom, wesołej i beztroskiej zabawie oraz okrzykom czystej dziecięcej radości nie było końca! Ze wszystkich atrakcji przygotowanych w bibliotece skorzystało łącznie około 300 osób.

Serdecznie dziękujemy placówkom oświatowym z terenu Gminy Olesno, że zechciały ten radosny dzień świętować właśnie z biblioteką i w bibliotece. Wszystkim dzieciom – małym, większym i tym całkiem dużym, życzymy samych pogodnych dni, niegasnącego optymizmu i wiele uśmiechu!

Powiatowy Turniej FIFA 2016


20 maja 2016r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się I Powiatowy Turniej FIFA 2016 na Playstation. 12 uczestników zgromadziło się w bibliotecznym kompleksie kulturalno-wypoczynkowym, gdzie rozegrano mecze. Zawody odbyły się w systemie pucharowym. Zacięta walka towarzyszyła do końca zawodów, w których brali udział mieszkańcy powiatu w każdej kategorii wiekowej. Byli również kibice, którzy mieli swoich faworytów w walce o trofeum zwycięzcy. Do ścisłego finału przeszło trzech graczy: Radosław Foder, Marek Migacz (ksiądz z parafii Olesno) i Adam Zych (11-letni zawodnik MLKS Dąbrovia). Cztery najważniejsze mecze rozegrane zostały na ekranie kinowym. Tym ostatnim chwilom towarzyszyły wielkie emocje. W ostatecznym rozrachunku wyniki były następujące:

I miejsce - Radosław Foder
II miejsce - Marek Migacz
III miejsce - Adam Zych


Każdy z uczestników otrzymał nagrody pocieszenia oraz dyplomy uczestnictwa. Gracze, którzy znaleźli się na podium otrzymali również pamiątkowe statuetki. Organizatorem przedsięwzięcia był portal NaszePowisle.pl we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie. Organizatorzy dziękują za przekazane statuetki Bibliotece w Oleśnie oraz za gadżety Starostwu Powiatowemu w Dąbrowie Tarnowskiej i zapowiadają kolejną edycję turnieju już we wakacje.

Źródło: NaszePowisle.pl

"Woda dla słoni" - spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, by zostawić wszystko i wraz z grupą cyrkową wyruszyć w świat? Ciągłe podróżowanie, praca z egzotycznymi zwierzętami i niezwykle barwnymi artystami w świetle fleszy błyszczących na cyrkowej arenie jawi się przecież w samych superlatywach.

Gdy kilkunastoletni Jacob Jankowski dowiaduje się o tragicznej śmierci rodziców, jego świat i dotychczasowe bezpieczeństwo załamują się. Pod wpływem impulsu chłopak rzuca studia weterynaryjne i przyłącza się do Najbardziej Osobliwego Zjawiska Na Świecie, czyli do wędrownego Cyrku Braci Benzinich. Jako „lekarz od zwierząt” dowiaduje się, czym jest cyrk – ten prawdziwy, od kulis i bez oślepiających reflektorów. Dla właścicieli cyrku najważniejszy jest zysk i korzyści własne – pracownicy nie potrzebują przecież wynagrodzenia, wystarczy im dach nad głową i dwa posiłki dziennie… Artyści podzieleni są na grupy, niejednokrotnie działają na swoją niekorzyść i kierują się zawiścią oraz zazdrością. Zwierzęta, choć traktowane w miarę dobrze (w końcu bez zwierząt nie ma cyrku!), często nie mają świeżej wody i pożywienia, a za najdrobniejsze przewinienia są surowo karane. Natomiast publiczność jest notorycznie zwodzona i oszukiwana, ale przecież właśnie na tym polega magia cyrku…

Sara Gruen w książce pt. „Woda dla słoni” opowiada o prawdziwym obliczu, wadach i zaletach cyrku na początku XX wieku. Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 30 maja 2016 roku. Realia życia i pracy w Najbardziej Osobliwym Zjawisku Na Świecie przedstawione są w postaci wspomnień dziewięćdziesięciotrzyletniego Jacoba, dla którego cyrk był spełnieniem marzeń, najwspanialszą przygodą, ale również prawdziwym piekłem. To w cyrku poznał, czym jest brak skrupułów, nienawiść, chęć zemsty, a także przyjaźń i miłość.
Niezwykle plastyczne opisy, wartka akcja, mnogość szczegółów, zaskakujące zwroty wydarzeń, a przede wszystkim najważniejsza (choć drugoplanowa) bohaterka – inteligentna, zabawna, przebiegła i pamiętliwa słonica Rosie, decydują o tym, że książkę czyta się jak naprawdę dobry kryminał lub thriller.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 czerwca, jak zwykle o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę Antona Marklunda pt. "Przyjaciele zwierząt".

Zew Gdyni - daj się zaprosić na festiwal!

KINO ZA ROGIEM


Niesamowita wycieczka przyjaciół z Dąbrowicy


25 maja 2016r. mieliśmy zaszczy po raz kolejny gościć podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy. Nasi goście zaproszeni zostali najpierw do Kina za Rogiem, gdzie wyświetlono specjalnie dla nich film animowany pt. „Wakacje Mikołajka”. Film wywołał wiele emocji i mnóstwo śmiechu wśród widzów. Po seansie wszyscy udali się na kręgielnię „Azyl w Oleśnie”, gdzie mogli spróbować swoich sił na torach bowlingowych.

Dziękujemy naszym wspaniałym gościom, a także ich cudownym opiekunom za tę piękną i pełną przeżyć wizytę! Liczymy oczywiście na kolejne odwiedziny!

V PRZETARG OFERTOWY NA WYNAJEM LOKALU HANDLOWO USŁUGOWEGO

"Otwórz serce dla Vittorii"- Festyn Charytatywny


Moc atrakcji, fantastyczna muzyka na żywo, świetna zabawa, niepowtarzalna okazja do aktywnego spędzenia czasu, a przede wszystkim wspólny, ważny cel – tak wyglądało piękne, słoneczne, niedzielne popołudnie 22 maja 2016 roku.
Przed siedzibą naszej biblioteki odbył się charytatywny piknik rodzinny zorganizowany przez Parafię w Oleśnie, Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Celem tego festynu było pozyskanie wsparcia dla naszej czytelniczki Vittorii na pokrycie kosztów dalszego leczenia i rehabilitacji.

Na bardzo licznie zgromadzonych gości czekały różnorodne atrakcje. Najmłodsi mogli wesoło spędzić czas na dmuchanych zjeżdżalniach lub w basenie wypełnionym kolorowymi piłkami. Na nieco starszych śmiałków czekało rodeo z bykiem elektrycznym. Magiczne umiejętności dwóch artystek Pań Agnieszki i Weroniki Brzychczy sprawiły, że wielu najmłodszych uczestników spotkania przemieniło się w bajkowe wróżki, motylki, spidermany i inne. Nie zabrakło również stoisk z lodami, domowymi ciastami, watą cukrową czy grillowanymi kiełbaskami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się pełne niespodzianek stoisko przygotowane przez członków Klubu Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Loteria fantowa, w której zorganizowaniu i przeprowadzeniu pomogli nasi seniorzy przyciągnęła wielu zainteresowanych, a zgromadzone gadżety i słodkie wypieki zniknęły w mgnieniu oka. Całkowity dochód z loterii fantowej oraz z pozostałych stoisk przekazany został na rzecz Vittorii.

Głównym punktem i największą atrakcją pikniku był występ kapeli góralskiej „Bratowie” z Piwnicznej, w składzie: Tomasz Kulig, Tymoteusz Florian, Adam Gumulak, Piotr Maślanka. Zespół, który prowadził całą imprezę zaproszony został przez wikariusza naszej parafii, księdza Marka Migacza. „Bratowie” przez długie godziny bawili przybyłą publiczność nie tylko rewelacyjną muzyką, ale również niekończącymi się anegdotami, żartami, a przede wszystkim fantastyczną, radosną postawą i niegasnącym uśmiechem. Należy podkreślić, że artyści przebyli „szmat drogi”, aby całkowicie bezinteresownie powalczyć razem z nami o zdrowie dla Vittorii.

Niedzielne popołudnie uświetniły także występy taneczne i wokalno-muzyczne. Rewelacyjny pokaz taneczny najmłodszych mieszkańców gminy, czyli dzieci ze szkółki tańca prowadzonej przez Gabriela Skibę działającej przy bibliotece, wywołał wiele emocji i został bardzo ciepło przyjęty. Z kolei uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Oleśnie przygotowali dla swojej koleżanki i uczennicy Vittorii występ wokalno-muzyczny „Szukając dobroci”, który również został nagrodzony gromkimi brawami przez zgromadzoną widownię.

Góralskie granie połączone zostało z aukcją charytatywną, prowadzoną przez niezastąpionego wodzireja Tomasza Kuliga oraz Piotra Maślankę. Na licytacji wystawione zostały fanty podarowane przez darczyńców: Kapelę ”Bratowie” oraz Dom Kultury w Piwnicznej Zdrój, Ks. Marka Migacza, Czesława Mosio, Agnieszkę Wrona-Łapa i Piotra Łapa, Jana Kądzielawę, Renatę Ciepiela, Zofię Pilas, Agatę Wieczorek, Annę Owca.
Z kolei wśród dzieł lokalnych twórców należy wymienić:
obrazy - Agata Wrona, Barbara Wójcik, Barbara Gawlik, ks. Krzysztof Trzepacz, Franciszek Chmura, Franciszek Wątor, Mariusz Jurczyk, Elżbieta Dymon, Anna Morawiec, Alicja Smoczyńska,
hafty - Agnieszka Ryczek, Joanna Dyjak, Anna Margosiak, Anna Plata.
Należy podkreślić, że wszystkie fanty zyskały nowych właścicieli, co z pewnością jest zasługą zarówno mistrzowskiego prowadzenia licytacji, ale także szczodrości, wielkoduszności i dobrych serc wszystkich biorących udział w aukcji.

Ogromnego wsparcia udzieliły również firmy, którym zawdzięczaliśmy pyszne grillowane kiełbaski z dodatkami i smakowitym pieczywem, a byli to: Teresa, Zdzisław i Jacek Piaseccy, Zakład Przetwórstwa Mięsnego "ROL-PEK" Leszek Roleski Zbylitowska Góra, F.H.U. „Aldik” – Bogusław Knaga – Sklep w Oleśnie, Kazimiera Stopa – Zakład Przetwórstwa Mięsnego (Dulcza), Marek Konieczny – Sklep Spożywczy w Oleśnie. W gronie sponsorów znalazła się także Apteka Zdrowe Ceny z Dąbrowy Tarnowskiej.

Fanty na loterię fantową złożyły zarówno instytucje jak i osoby prywatne. Firmy, Instytucje i Organizacje, które wsparły nasze przedsięwzięcie to: Urszula Kaczmarska – Kwiaciarnia Frezja w Oleśnie, Dorota Drąg – Sklep Wielobranżowy w Oleśnie, Tomasz Marszalik – Hurtownia artykułów biurowych „Mastter”, Agnieszka Mróz – Studio urody „Madame” w Oleśnie, Społeczność Gimnazjum w Oleśnie – uczniowie i nauczyciele, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno, Dom Malarek w Zalipiu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy.

Osoby indywidualne: Barszcz Adam, Białas Katarzyna, Boryczka Marta, Ciepiela Renata, Dymon Aneta, Hońdo Teresa, Golonka Danuta, Janus Joanna, Jarosz Izabela, Kaczor Natalia, Kądzielawa Anna, Kinel Anna, Kinel Renata, Kogut Elżbieta, Kułaga Daniela, Kupiec Bernadetta, Lelek Halina, Mazur Małgorzata, Morawiec Wiktor, Moryl Helena, Niemiec Janina, Nowak Renata , Nowak Sylwia, Owca Anna, Pilas Zofia, Plata Anna, Sarat Agnieszka, Szmyrko Helena, Światłowska Halina, Świętochowski Paweł, Trela Lucyna, Wabno Jolanta.

Z kolei pyszne ciasta na nasz piknik przygotowały: Motyka Teresa, Huczek Dorota, Węgiel Zofia, Musiał – Baran Małgorzata, Lech Jadwiga, Morawiec Renata, Sierak Elwira, Cabaj Władysława, Zachara Krystyna, Łata Maria, Wesołowska Barbara, Szajor Marzena, Kozyra Jolanta.

Współorganizatorami festynu byli: Stowarzyszenie Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie, którym kieruje Prezes Halina Dojka; Ochotnicza Straż Pożarna w Oleśnie z niezastąpionym i niezawodnym Druhem Czesławem Mosio na czele oraz Urząd Gminy w Oleśnie.

Nieocenionego wręcz wsparcia organizacyjnego w przygotowaniu całej imprezy udzieliła nam Pani Iwona Chmura z Olesna.
Pomocą przy organizacji imprezy służyli także: Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie, którym kieruje Pani Barbara Wójcik, Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Oleśnie – Dyrektor Jarosław Bartoń,, Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli z Dyrektorem Markiem Nowakiem na czele, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece, w tym szczególnie Agata Wrona oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówkach Breńskich. W przeprowadzeniu festynu pomagali także wolontariusze: Monika Mosio Szlosek, Kinga Kopeć, Stanisław Kosiek, Radosław Foder i Damian Węgiel.

Imprezę w obiektywach aparatów uwiecznili: Pan Henryk Janeczek i Sławomir Łucek. Natomiast piękne zdjęcia „z lotu ptaka” zawdzięczamy Panu Jakubowi Kaczmarskiemu.


Organizatorzy oraz Vittoria z mamą serdecznie dziękują wszystkim cudownym ludziom o ogromnych sercach, którzy po raz kolejny wzięli udział w akcji na rzecz Vittorii i wsparli ją w walce z chorobą. Mamy nadzieję, że uśmiech, który nie znikał z jej twarzy podczas niedzielnego festynu, najlepiej wyraża naszą wdzięczność.

Razem przeganiamy chorobę Vittorii!

Około 170 osób zebrało się w sobotnie popołudnie 14 maja 2016 r. przed siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, by wesprzeć Vittorię, czytelniczkę biblioteki, i pomóc jej wygrać z chorobą! Choć deszcz i zimny wiatr skłaniały raczej do pozostania w przytulnych i ciepłych domach, nie zabrakło ludzi dobrej woli, którzy pomimo niesprzyjającej pogody postanowili wziąć udział w I Charytatywnym Koleżeńskim Biegu „Przybij Piątkę”. Akcja zorganizowana została przez Wójta Gminy Olesno, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Run Team Dąbrowa Tarnowska, a jej inicjatorem był Piotr Chmura, maratończyk z Olesna.

W ramach akcji „Przybij Piątkę” odbyły się dwa biegi – na 1 km i na 5 km oraz marsz Nordic Walking na 1 km. W biegach i marszu wzięło udział łącznie 120 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników oraz nad sprawnym przebiegiem akcji czuwali nasi niezawodni przyjaciele z Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie i Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Bieg miał charakter koleżeński, w związku z czym nie ważne było tempo i najlepszy wynik na mecie. Ważny był nasz wspólny cel, czyli wsparcie Vittorii i zebranie jak największej ilości pieniędzy na jej dalsze leczenie i rehabilitację. Wszyscy uczestnicy Biegu „Przybij Piątkę” zasługują na słowa uznania, ponieważ ich hojność i ogromne serca wywołały wdzięczność i uśmiech na twarzy Vittorii. Ponadto dzięki niesamowitej działalności członków Run Team Dąbrowa Tarnowska z wiceprezes Magdaleną Wilkosz na czele, udało się nagłośnić naszą wspólną inicjatywę i dotrzeć do licznych sponsorów, którzy otwierając swoje serca przekazali na szczytny cel pokaźną kwotę!

Wszyscy uczestnicy Biegu „Przybij Piątkę” otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez firmę Pawła, Piotra i Marcina Chmury - „Auto Elektro”.
Dodatkowo wyróżnienia, dyplomy okolicznościowe i tytuł „Bibliobiegacza” przyznane zostały najstarszym i najmłodszym amatorom biegania, a byli to: „najmłodsza Bibliobiegaczka” - Szułakiewicz Milena, „najmłodszy Bibliogiegacz” - Piotrowicz Fabian, , „najstarsza Bibliobiegaczka” - Dorota Huczek oraz „najstarszy Bibliobiegacz” - Jerzy Mirecki. Ponadto na wszystkich uczestników biegu przed siedzibą biblioteki czekał posiłek regeneracyjny przygotowany przez pracowników Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Panie Katarzynę Tabor i Marię Chochołek. Wydarzenie w obiektywie aparatu uwiecznili Anna Zachara i Sławomir Łucek.

Z kolei dla dzieci osób biorących udział w biegu w Kinie za Rogiem zorganizowany został specjalny seans, słodki poczęstunek oraz niespodzianka, czyli spotkanie z malarkami twarzy! Dzieci miały fantastyczną okazję, by przeobrazić się w postaci ze swoich ulubionych bajek. Bajeczny seans dla najmłodszych ufundowany był przez Witolda Morawca, Wójta Gminy Olesno, natomiast pomysłodawczynią, organizatorką i fundatorką malowania twarzy była Iwona Chmura z Olesna.

Jest nam niezmiernie miło, że akcje charytatywne na rzecz Vittorii spotykają się z tak życzliwym przyjęciem nie tylko ze strony mieszkańców Gminy Olesno, ale także sąsiednich gmin, zwłaszcza Dąbrowy Tarnowskiej. Mocno wierzymy, że wspólnie możemy zdziałać cuda!

Organizatorzy oraz Vittoria wraz z mamą serdecznie dziękują osobom indywidualnym i firmom za przyłączenie się do akcji „Przybij piątkę”, a są to:
-Banaś Piotr „Zico”
-Baran Michał „Smyk Trans”
-Chmura Iwona
-Chmura Józefa
-Chmura Paweł „Auto-Elektro”
-Czochara Jan Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”
-Dawidowscy Danuta i Roman „Wielopolanka”
-Doktor Mariusz „Teksik”
-Drewko Dawid „Drewko” Firma usługowo-transportowa
-Drewko Elżbieta Transport-Spedycja
-Drewko Paweł Transport-Spedycja
-Fido Andrzej Firma Transportowa
-Hurtownia „Lemar”
-Kądzielawa Małgorzata „Spar”
-Kita Andrzej Nadzór budowlany
-Kogut Elżbieta
-Krajewscy Urszula i Wiesław Agencja Ubezpieczeniowa „BIMAR”
-Krupa Kamil „Krister”
-Kukla Monika
-Lechowicz Agata „REHA-MED”
-Łapa Agnieszka i Piotr „Grawprojekt”
-Marcin Chmura „Auto-Elektro”
-Marszałek Katarzyna „Eden”
-Mastalerz Ludwik „POLONAISE”
-Mastter - Hurtownia artykułów biurowych
-Michalczyk Elżbieta
-Mikuła Marian „Galli”
-Oleś Zygmunt Oleś Piekarnia „Oleś”
-Pracownia Cukiernicza „RAFMAR”
-Radni Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
-Sajdak Krzysztof Auto Handel
-Sas Czesław – Auto Handel
-Sas Marian „Saspol”
-Sas Marian, Marcin, Łukasz Firma Handlowa
-Sierak Elwira
-Smolik Żaneta „Groszek”
-Smolik-Runo Anna „Groszek”
-Sokołowski Mariusz Piekarnia „Sokołowski”
-Sroczyński Piotr „PRESSTO”
-Stachura Janina Salon Meblowy „MEBLEX”
-Stowarzyszenie Sportowe „Sokół” Tarnów
-Szajor Marian Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Ćwikowie
-Światłowski Edward Usługi Geodezyjne
-Wajda Małgorzata „Andrzejek”
-Wawrzynek Stanisław „Teksik”
-Węc Edward Mechanika Pojazdowa
-Węc Józef Auto-Części
-Wrona Agata
-Zachara Adam „ADMAX”
-Zdanowska-Gęza Mariola „Unident”
-Żurawski Sławomir Firma Handlowo-Usługowa


Już w najbliższą niedzielę (22 maja 2016 r.) o godz. 16:00 przed siedzibą biblioteki w Oleśnie odbędzie się kolejna impreza, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na dalsze leczenie i rehabilitację Vittorii. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w wielką akcję pomagania i udziału w Festynie Charytatywnym. A w programie Festynu: występ kapeli góralskiej „Bratowie”, charytatywna loteria i licytacja dzieł lokalnych twórców oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy!

Festyn charytatywny

Dorośli Czytają Dzieciom

XXII Gminny Konkurs Recytatorski

Senior bezpieczny na drodze

9 maja 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się spotkanie edukacyjne pn. „Senior bezpieczny na drodze”. Szkolenie zorganizowane we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, zostało wpisane w obchody XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Spotkanie dedykowane było seniorom z terenu Gminy Olesno, a poprowadziła je mł. asp. Agata Bulwa. Głównym celem akcji była promocja prawidłowych postaw i bezpiecznych zachowań osób starszych w ruchu drogowym oraz poprawa bezpieczeństwa osób po 60 roku życia, jako uczestników ruchu drogowego. Wykład przeprowadzony został w sposób bardzo ciekawy i zajmujący. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się nie tylko o podstawowych zasadach obowiązujących pieszych i kierowców na drodze, ale poznali także mnóstwo praktycznych porad i wskazówek, co robić, by być bezpiecznym i nie stwarzać zagrożenia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również część dotycząca kar nakładanych za poszczególne, pozornie drobne i mało szkodliwe wykroczenia.

Serdecznie dziękujemy prowadzącej wykład mł. asp. Agacie Bulwie oraz Komendantowi Powiatowemu insp. Andrzejowi Kupcowi za zainicjowanie i współorganizację akcji szkoleniowej dla seniorów, a także za dotychczasową wzorową współpracę.

Powiatowe Obchody Dnia Bibliotekarza

8 maja rozpoczęły się obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna, trzynasta już odsłona narodowego święta bibliotek obchodzona jest pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Głównym celem tego wyjątkowego programu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tydzień Bibliotek ma również na celu ukazanie tego, że rola współczesnych bibliotek radykalnie się zmienia. Biblioteki stają się prawdziwymi centrami i sercami życia kulturalnego, wychodzą poza tradycyjne, sztywne ramy, zapewniają bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną, aktywizują społeczność lokalną i mobilizują do podejmowania różnorodnych działań.

Majowe święto bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie zainaugurowane zostało uroczystymi Obchodami Powiatowego Dnia Bibliotekarza. Spotkanie, które odbyło się 8 maja 2016 roku dedykowane było wszystkim bibliotekarzom z terenu powiatu dąbrowskiego. Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Olesno, Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, natomiast patronat honorowy nad tym wyjątkowym świętem objął Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski. Współorganizatorami imprezy byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Bolesławiu, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie - Biblioteka Publiczna, Gminna Biblioteka Publiczna w Mędrzechowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Radgoszczy, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie - Biblioteka Publiczna.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
- Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski,
- Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło,
- Radny Powiatowy, Przewodniczący Komisji Rozwoju i Edukacji Krzysztof Bryk,
- Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec z Małżonką,

- Przewodniczący Rady Gminy Mędrzechów Czesław Szarkowski,
- Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk,
- Przewodniczący Rady Gminy Olesno Wojciech Szczebak,
- Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata z Małżonką,
- Naczelnik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Smolorz,
- Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie Wiesław Lizak,
- Pracownicy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Dyrektorzy, Kierownicy, Prezesi i przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych, oświatowych i organizacji pozarządowych z terenu Powiatu Dąbrowskiego,
- Członkowie Klubu Seniora „Sami Swoi” oraz Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie.

Najważniejszymi gośćmi uroczystości byli jednak bibliotekarze wraz ze współmałżonkami, którzy bardzo licznie zebrali się w Oleśnie, by wspólnie uczcić swoje doroczne święto:
- Dorota Margosiak, Marta Marchwicką, Danuta Walczyk z Biblioteki Publicznej w Szczucinie,
- Barbara Guzik–Kaganek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu,
- Monika Kilian z Biblioteki Publicznej w Gręboszowie,
- Edyta Jurczyk, Ewa Cholewa z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie,
- Alicja Błocho z Gminnej Biblioteki Publicznej w Radgoszczy
- Małgorzata Starzec z Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu,
- Joanna Gwóźdź z biblioteki szkolnej w Radgoszczy,
- Dorota Huczek, Czesława Dubajka emerytowane bibliotekarki.

Obchody Dnia Bibliotekarza rozpoczęły się od niezmiernie doniosłego wydarzenia, mianowicie od wręczenia Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Tym razem to zaszczytne wyróżnienie na wniosek Ewy Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z/s w Brniu, przyznane zostało Marcie Marchwickiej z Biblioteki Publicznej w Szczucinie. Odznaczenie wręczył Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który odczytał również okolicznościową laudację.

Następnie wszyscy bibliotekarze odebrali z rąk Starosty Dąbrowskiego adresy okolicznościowe oraz kwiaty i życzenia. Z kolei Wójt Gminy Olesno wręczył obecnym na spotkaniu bibliotekarzom pamiątkowe tomiki poezji Barbary Wójcik z dedykacjami autorki.

Ponadto życzenia okolicznościowe pracownikom swoich bibliotek złożyli przedstawiciele władz samorządowych z poszczególnych gmin:
Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec i Sekretarz Gminy Barbara Pobiegło,
Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk,
Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Przewodniczący Rady Gminy Olesno Wojciech Szczebak i Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata.

Nie zapomniano również o emerytowanych bibliotekarkach Dorocie Huczek i Czesławie Dubajka oraz Joannie Gwóźdź z biblioteki szkolnej w Radgoszczy, które również z rąk Starosty Dąbrowskiego i Wójta Gminy Olesno odebrały życzenia i kwiaty.

Słowa podziękowań za współpracę i życzenia złożyła również na ręce Ewy Drzazga, Krystyna Guzik - Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej. Z kolei dyrektor i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie zostali niesamowicie zaskoczeni przez członków Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Seniora „Sami Swoi”, którzy również złożyli podziękowania za fantastyczną i inspirującą (dla obu stron) współpracę.

Ponadto Dyrektor Małgorzata Morawiec złożyła wszystkim pracownikom biblioteki w Oleśnie podziękowania za pełną oddania pracę. Szczególnie wyróżniła trzy swoje najbardziej zasłużone koleżanki: Katarzynę Foder, Natalię Węgiel i Kingę Fido, którym wręczyła symboliczne statuetki i przyznała tytuł „Bibliotekarz z pasją”.

Niezmiernie miłym akcentem podczas uroczystości było wystąpienie Państwa Urszuli i Jana Kaczmarskich, którzy przekazali Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie życzenia od Pana Jan Boryczki, pochodzącego z Olesna, a mieszkającego obecnie w Stanach Zjednoczonych. Serdecznie dziękujemy Panu Janowi, który po raz kolejny udzielając bibliotece wsparcia finansowego na zakup nowości wydawniczych, odznaczył się postawą wskazującą na poszanowanie książki, jako nieprzemijającej wartości oraz biblioteki, jako ważnego elementu w życiu kulturalnym człowieka.

Po pełnych wzruszeń chwilach nadszedł czas na koncert pt. „Przeboje z nutą nostalgii” w wykonaniu zespołu „Prestiż” dedykowany wszystkim bibliotekarzom. Fantastyczny występ Agnieszki Ryglickiej i Marka Madejskiego był dla licznie zgromadzonej publiczności zaproszeniem do świata wspomnień i lirycznego rozmarzenia. Doskonale znane wszystkim przeboje w niezwykłej interpretacji zespołu "Prestiż" były natchnieniem do rozmyślań i refleksji, ale też porwały swym ponadczasowym urokiem i zmobilizowały do wspólnego śpiewu.
Po nostalgicznym koncercie wszyscy goście zaproszeni zostali do udziału w bankiecie przygotowanym przez bibliotekarzy ze wszystkich bibliotek organizujących spotkanie oraz przyjaciółki biblioteki w Oleśnie: Annę Szczygieł, Urszulę Sajdera i Halinę Dojka.
Wspólne świętowanie Dnia Bibliotekarza obfitowało w bardzo pozytywne emocje i doznania. Nie obyło się oczywiście bez radosnego śpiewu piosenek biesiadnych, a słowom wzajemnej życzliwości nie było końca. Cudowna biesiada w gronie przyjaciół trwała do późnych godzin wieczornych. Mamy nadzieję, że wspólne uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza staną się piękną tradycją na terenie Powiatu Dąbrowskiego i już nie możemy się doczekać kolejnego równie miłego spotkania!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. A dokumentację zdjęciową imprezy zawdzięczamy Magdalenie Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Regulamin biegu charytatywnego "Przybij piątkę"Pierwszy Charytatywny Bieg "Przybij Piątkę" coraz bliżej! Wszystkich, którzy chcę wesprzeć naszą czytelniczkę Vittorię z Ćwikowa i pomóc jej przegonić chorobę, zapraszamy już w najbliższą sobotę (14.05.2016r.). Startujemy sprzed budynku biblioteki.
Specjalnie dla dzieci osób biorących udział w biegu, Kino za Rogiem zorganizuje w tym dniu dodatkowy seans o godz. 14:00.

Poniżej szczegółowy regulamin oraz mapki z trasami biegów.


Trasa biegu na 1 km
Trasa biegu na 5 km


Biblioteka nieczynna

Wygenerowano w sekund: 0.02
2,292,050 Unikalnych wizyt