Nawigacja

Instytucje wspierające

W bibliotece.pl Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2299895

Regulamin biegu charytatywnego "Przybij piątkę"Pierwszy Charytatywny Bieg "Przybij Piątkę" coraz bliżej! Wszystkich, którzy chcę wesprzeć naszą czytelniczkę Vittorię z Ćwikowa i pomóc jej przegonić chorobę, zapraszamy już w najbliższą sobotę (14.05.2016r.). Startujemy sprzed budynku biblioteki.
Specjalnie dla dzieci osób biorących udział w biegu, Kino za Rogiem zorganizuje w tym dniu dodatkowy seans o godz. 14:00.

Poniżej szczegółowy regulamin oraz mapki z trasami biegów.


Trasa biegu na 1 km
Trasa biegu na 5 km


Biblioteka nieczynna

Senior bezpieczny na drodze - spotkanie edukacyjne

Już w najbliższy poniedziałek zapraszamy wszystkich zainteresowanych seniorów. Więcej szczegółów w bibliotece :)

Podsumowanie Projektu "O finansach... w bibliotece"Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zakończyła realizację Projektu pt. „O finansach… w bibliotece”, który organizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Partnerem FRSI i koordynatorem realizacji Projektu na terenie województwa małopolskiego jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
Nadrzędnym celem działania jest edukacja finansowa osób dorosłych (głównie po 50 roku życia) prowadzona w bibliotekach na wsiach i w małych miastach. Kurs obejmował 5 spotkań, podczas których realizowane były następujące tematy: jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem; bank przez Internet; kredyty, lokaty, karty (jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową); ubezpieczenia; bank centralny a inne banki.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie kurs prowadzony był na poziomie podstawowym przez dyrektor biblioteki Małgorzatę Morawiec oraz Halinę Dojka – Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Dodatkowo w dwóch szkoleniach wzięli udział i poprowadzili wykłady eksperci – Małgorzata Hajdo Dyrektor Banku PKO BP, Oddział 1 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Anna Mikos Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta.
28 kwietnia 2016 roku w siedzibie biblioteki w Oleśnie odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu, na które zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy kursu, a także bibliotekarze z bibliotek publicznych z terenu Powiatu Dąbrowskiego, z Ewą Drzazga, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu na czele. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele instytucji koordynujących realizację Projektu: Beata Tarnowska z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP oraz Wojciech Momot – opiekun regionalny Projektu w woj. małopolskim z ramienia WBP w Krakowie. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziała również Dyrektor Banku PKO BP, Oddział 1 w Dąbrowie Tarnowskiej Małgorzata Hajdo. Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec podsumowała korzyści płynące z udziału w Projekcie, natomiast wszyscy jego uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu.

Biblioteka nieczynna

Kino za Rogiem zaprasza!

KINO ZA ROGIEM


XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Zbliża się maj, a to oznacza, że w bibliotece będzie się działo! Już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek, który w tym roku w całej Polsce obchodzony będzie pod hasłem "Biblioteka inspiruje". Mamy nadzieję, że każdy znajdzie w naszej bibliotece coś, co go zainspiruje!


Zaproszenie na podsumowanie Projektu "O finansach... w bibliotece"

"O finansach... w bibliotece" - piąte szkolenie25 kwietnia 2016 roku odbyło się ostatnie spotkanie szkoleniowe w ramach realizowanego przez bibliotekę Projektu „O finansach… w bibliotece”. Tematem przewodnim był bank centralny. Uczestnicy zajęć poznali podstawowe zadania banku centralnego i dowiedzieli się, jaki jest wpływ działalności NBP na codzienne życie obywateli. Udział w szkoleniu pozwolił również rozszerzyć wiedzę o kursie walutowym, inflacji i stopach procentowych. Ponadto przedstawione zostały korzyści i koszty związane z przyjęciem wspólnej waluty euro. Dodatkowo respondenci zostali zapoznani z zabezpieczeniami polskich banknotów i banknotów euro, a także rozwinęli umiejętność poszukiwania informacji na tematy finansowe. Po części szkoleniowej uczestnicy poproszeni zostali o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej i dokonania oceny wszystkich zajęć zrealizowanych w ramach Programu.

28 kwietnia 2016 r. o godz. 13:00 odbędzie się uroczyste podsumowanie Projektu."Hotel dla twoich rzeczy" - spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Ty się ciesz, póki możesz. Ty się ciesz, bo niedługo się skończy i wtedy się dopiero zacznie!”


25 kwietnia 2016 roku członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały o książce Joanny Jagiełło „Hotel dla twoich rzeczy”.

„Hotel dla twoich rzeczy” to zbiór przemyślanych, głębokich, dosadnych, smutnych i zabawnych spostrzeżeń na temat życia ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Choć niektórym może wydać się dziwne, że pisarka, o której nigdy dotąd nie słyszeli, postanawia napisać książkę autobiograficzną, to jednak refleksje o trudnościach dnia codziennego każdy może w jakiś sposób odnieść do siebie i utożsamić się z bohaterką-autorką. Książka stanowi zapis wydarzeń, które w znaczący sposób wpłynęły na życie pisarki. Poznajemy więc najpierw niełatwe dzieciństwo, dorastanie w rozbitej rodzinie i potajemne spotkania z ojcem. Później dowiadujemy się o tak silnym pragnieniu kochania i bycia kochanym, że miłość do mężczyzny nie potrafi go zaspokoić. Ta niezaspokojona potrzeba prowadzi z kolei do wczesnego macierzyństwa, całkowitego poświęcenia się dziecku i morderczych próbach utrzymania rodziny. Następnie obserwujemy naturalną śmierć miłości, rozkwit kolejnego uczucia, dziwne małżeństwo, a w końcu samotne wychowywanie córek dwóch różnych ojców.
Pomimo trudności, porażek, cierpienia, samotności i morza wylanych łez z nieco niewytłumaczalnym, a momentami jakby niestosownym optymizmem autorka podsumowuje jednak, że w gruncie rzeczy „nie ma nic lepszego niż to, co jest.” I z pewnością jest to najważniejsza nauka płynąca z książki Joanny Jagiełło – pomimo wszystkich złych dni doceniaj to, co masz, bo mogło być znacznie gorzej!

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 30.05.2016r. o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę S. Gruen "Woda dla słoni".

"O finansach... w bibliotece" - czwarte szkolenieUczestnicy realizowanego przez bibliotekę Projektu „O finansach… w bibliotece” spotkali się po raz kolejny 21.04.2016 roku. Tematem szkolenia były ubezpieczenia. Respondenci mieli okazję uporządkowania wiedzy dotyczącej ubezpieczeń, poznali również najważniejsze ich rodzaje, a także określili i omówili sytuacje, w których warto się ubezpieczać. Dodatkowo uczestnicy spotkania rozwinęli swoje umiejętności związane z wykorzystaniem Internetu do zdobywania informacji i wyboru najlepiej dobranych ofert ubezpieczeniowych. Na spotkanie zaproszona została również Anna Mikos, Rzecznik Praw Konsumenta, która poprowadziła wykład na temat praw klienta zakładów ubezpieczeniowych oraz zasad egzekwowania należnych praw konsumenckich. Ekspertka zwróciła uwagę na kruczki prawne i pułapki, w które klienci najczęściej wpadają nie czytając dokładnie zawieranych umów i podpisywanych dokumentów. W bardzo ciekawy i zajmujący sposób przedstawiła również najistotniejsze zagadnienia dotyczące zakupów przez Internet, zakupów na raty i zasad zwracania lub reklamowania towarów.

Kolejne szkolenie z cyklu „O finansach… w bibliotece” odbędzie się 25.04.2016 r.

Biegniemy dla Vittorii!14 maja o godz. 14:00 spod biblioteki w Oleśnie wystartują uczestnicy I Charytatywnego Biegu "Przybij piątkę". Dochód uzyskany podczas wydarzenia przeznaczony zostanie na dalsze leczenie i rehabilitację naszej wieloletniej czytelniczki Vittorii, uczennicy gimnazjum w Oleśnie.

Szczegóły tutaj - Przybij piątkę

Biegniemy razem po zdrowie dla Vittorii! Biegnij z nami! Przegońmy chorobę!!

"Wszyscy jesteśmy jedną drużyną"

W niedzielę 17 kwietnia 2016 r. na Stadionie w Oleśnie odbył się charytatywny mecz piłki nożnej, a zagrała w nim drużyna „Victoria” z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz amatorska (choć jakże profesjonalna) drużyna „Oldboy’ów” z Olesna. To niesamowite wydarzenia zainicjowane przez ks. Marka Migacza, wikariusza Parafii w Oleśnie, rozpoczęło cały szereg akcji charytatywnych, z których całkowity dochód przeznaczony zostanie na dalsze leczenie i rehabilitację Vittorii – uczennicy gimnazjum w Oleśnie.

„Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego przywitania oraz wspólnej modlitwy poprowadzonej przez Księdza Prałata Jana Rybaka, Proboszcza Parafii w Oleśnie. Po krótkim wstępie i kilku słowach organizatora ks. Marka, komentatorzy przystąpili do przedstawienia obu drużyn, w których szeregach znajdowali się nie tylko młodzi, ale też "dojrzalsi" zawodnicy. Drużynę gości w tym starciu prowadził Ksiądz Prefekt Paweł Bogaczyk, natomiast kapitanem gospodarzy był ks. Marek Migacz.
Mecz rozpoczął się od ataków ze strony obu drużyn, jednak dobrze dysponowani bramkarze nie dawali się zaskoczyć. Kapitan „Oldboy’ów”, ks. Marek kapitalnie odnalazł się na pozycji napastnika strzelając gola otwierającego spotkanie. Warto dodać, że w trakcie interwencji ucierpiał bramkarz gości, który musiał opuścić boisko. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Po tej bramce grono bardzo licznie przybyłych kibiców miało przednie widowisko, w końcu nie często strzela się bramkę młodym klerykom! Dalsza część meczu to ataki i piękne obrony ze strony obu drużyn. Wysoka temperatura dawała o sobie znać i ciężko było ustać, a co dopiero grać, jednak zawodnicy nie poddawali się, a zmiany lotne pomagały im nabrać sił. Kilka minut po pięknym zagraniu piętką Mariusza „Trenera” Kądzielawy i efektownym rajdzie Daniela Kotlarza „Oldboy’e” wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Klerycy nie poddali się i dalej starali się formować atak, jednak dobrze dysponowany Piotrek w bramce drużyny z Olesna tylko im w tym przeszkadzał. Gra była bardzo widowiskowa i „ładna dla oka”. Nie wszyscy jednak pamiętali, że miał to być mecz przyjazny… Po zmianie na boisko wpadł zdobywca pierwszej bramki ks. Marek, który chcąc odebrać piłkę klerykowi Krzyśkowi wślizgiem wpadł w niego. Kibicom nie do końca się to podobało, jednak i w tym wypadku nic groźnego nie stało się graczowi „Victorii”. W późniejszej fazie gry z racji obowiązków duszpasterskich czekających na ks. Marka, nie zobaczyliśmy już naszego „kosyniera” na boisku, co niewątpliwie ucieszyło drużynę z Tarnowa. Tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę klerycy zmobilizowali się i zdobyli bramkę kontaktową na 2:1 i takim wynikiem zakończyło się pierwsze 45 minut meczu.

W czasie przerwy klerycy obdarowali prezentem Vittorię, a nasi komentatorzy przeprowadzili kilka wywiadów z zawodnikami.

Druga połowa to dalsza wyrównana walka w środku pola. Ta część spotkania nie była już tak emocjonująca. Jednak „Oldboy’e” poszli za ciosem i trafili kolejną bramkę, a jej zdobywcą był Radosław Foder, który pięknie odnalazł się w polu karnym i kapitalnym strzałem z głowy pokonał bramkarza gości! Klerycy nie dali się, mimo ciągle wysokiej temperatury i zmęczenia, które dawało się we znaki i już chwilę później strzelili po raz kolejny bramkę kontaktową na 3:2 dla drużyny gospodarzy.

Dalsza część spotkania to kilkakrotne strzały ze strony obu zespołów, ale wynik nie zmienił się do końca regulaminowego czasu. Wszyscy musimy jednak pamiętać, że to nie wynik spotkania był najważniejszy, lecz uzbieranie jak największej ilości pieniędzy na leczenie dla Vittorii!”

Przybyli kibice bardzo entuzjastycznie odpowiedzieli na tę piękną inicjatywę i niezwykle szczodrze wsparli szczytny cel, o który z otwartymi sercami wszyscy walczymy w jednej drużynie. Gorąco dziękujemy klerykom z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie wraz z Księdzem Pawłem Bogaczykiem, dzielnej drużynie „Oldboy’ów”, a także wszystkim ludziom dobrego serca, którzy przekazali pieniądze na leczenie i dalszą rehabilitację Vittorii.

Nie osiadamy jednak na laurach i walczymy dalej! Już w maju odbędą się kolejne imprezy charytatywne na rzecz Vittorii, a wśród nich: biegi z drużyną Run Team z Dąbrowy Tarnowskiej, licytacja dzieł twórców lokalnych, koncert i wiele innych niesamowitych wydarzeń. Wierzymy, że razem damy radę! Szczegóły już wkrótce.

źródło: http://www.olesno.diecezja.tarnow.pl/index.php/strona-glowna/249-wszyscy-jestesmy-jedna-druzyna
zdjęcia: Anna Zachara

Turniej Szachowy Młodzieży Szkolnej

15 kwietnia 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się Turniej Szachowy Młodzieży Szkolnej. W zawodach zorganizowanych we współpracy z Gminnym Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe w Oleśnie wzięła udział młodzież z Gminy Olesno oraz z Dąbrowy Tarnowskiej. Turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim (pięć rund na czas) w trzech kategoriach:
I – Chłopcy – uczniowie szkół podstawowych,
II – Chłopcy – uczniowie szkół gimnazjalnych,
III – Dziewczęta – bez ograniczeń wiekowych.

Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie: Stanisław Golonka i Paweł Świętochowski.
Pełne emocji i zgodne z zasadami fair play rozgrywki wyłoniły w poszczególnych kategoriach następujących zwycięzców:

I kategoria:
I miejsce – Szymon Gryz
II miejsce – Konrad Gryz
III miejsce – Kacper Jurczyk

II kategoria:
I miejsce – Grzegorz Dynak
II miejsce – Jakub Dojka
III miejsce – Eryk Szlosek

III kategoria:
I miejsce – Weronika Wrona
II miejsce – Karolina Dynak

Uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy okolicznościowe, a laureaci nagrodzeni zostali dodatkowo pamiątkowymi medalami. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy odważyli się wziąć udział w rozgrywkach!

"O finansach... w bibliotece" - trzecie szkolenieKolejne, trzecie spotkanie w ramach Projektu „O finansach… w bibliotece” odbyło się 14.04.2016 r. Tym razem tematyka obejmowała zagadnienia związane z podstawowymi produktami bankowymi takimi jak lokaty, kredyty i karty płatnicze. Temat został bardzo dokładnie omówiony przez eksperta w dziedzinie bankowości Małgorzatę Hajdo, Dyrektora Banku PKO BP, Oddziału 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, która rozwinęła wiele ciekawych wątków na temat rodzajów lokat, wyjaśniła na co zwracać uwagę lokując swoje środki finansowe. Wyczerpująco przedstawiła jakie są rodzaje kart, czym się różnią, na co zwracać uwagę decydując się na skorzystanie z tej usługi bankowej. Wykład został poprowadzony w sposób niezwykle zajmujący, ale też inspirujący do zadawania pytań i dalszego zgłębiania poruszanych tematów. Udział w spotkaniu umożliwił doskonalenie umiejętności racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi oraz korzystnie wpłynął na kształtowanie postawy odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Uczestnicy zajęć poznali i nauczyli się, jak korzystać z dostępnych narzędzi internetowych pomocnych w poszukiwaniu informacji dotyczących podstawowych produktów bankowych oraz informacji przydatnych w podejmowaniu decyzji finansowych.

Na kolejne spotkanie z cyklu "O finansach... w bibliotece" zapraszamy już 21 kwietnia o godzinie 14:00.
Wygenerowano w sekund: 0.03
2,299,895 Unikalnych wizyt