Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2632825

"Przyjaciel zwierząt" - spotkanie dkk

Dyskusyjny Klub Książki


Małe miasteczka oraz wioski mają to do siebie, że ich mieszkańcom nie łatwo w jakikolwiek sposób odróżniać się od pozostałych ludzi. Niebanalny styl ubioru, odmienne wyznanie, rożne przekonania czy nietypowy zawód sprawiają, że jest się INNYM. A gdy inność spowodowana jest lub objawia się poprzez chorobę – fizyczną bądź psychiczną, wywołuje brak akceptacji, odtrącenie i automatyczne zepchnięcie poza margines społeczeństwa.

Johannes, bohater książki Antona Marklunda pt. „Przyjaciele zwierząt” omawianej podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 27 czerwca 2016 r. jest doskonałym przykładem „inności”. Chłopiec wraz z rodzicami mieszka w małym szwedzkim miasteczku, ma siedemnaście lat, jest nieco zbyt wysoki i tęgi, w porównaniu z rówieśnikami. Johannes jest bardzo wrażliwy, a najbardziej na świecie pragnie akceptacji ze strony kolegów ze szkoły. Za szelką cenę pragnie się przypodobać i wpasować, toteż robi wszystko, o co koledzy go poproszą. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że „koledzy” wykorzystują jego naiwność i łatwowierność wpędzając go w kolejne tarapaty. Johannes jest autykiem. Sam autyzm nie byłby jeszcze problemem, gdyby nie fakt, że otoczenie chłopca – z wyjątkiem jego rodziców – zdaje się nie rozumieć czym jest to zaburzenie i z jakimi komplikacjami się ono wiąże. Chociaż rodzice ze wszystkich sił starają się jak najlepiej wychować Johannesa i pomóc, często zwyczajnie brakuje im sił. Sytuację dodatkowo pogarsza brak wsparcia ze strony szkoły – nie dość, że placówki nie stać na zatrudnienie nauczyciela specjalisty, to pedagodzy zdają się nie rozumieć i ignorować zaburzenia Johannesa. Chłopiec stanowi dla wychowawców i dyrekcji problem, który najłatwiej rozwiązać przenosząc go do innej szkoły.

Splot najróżniejszych, pozornie nieistotnych wydarzeń nieuchronnie zmierza do tragedii. Cała historia życia chłopca przedstawiona jest z punktu widzenia trzech osób – Johannesa oraz jego rodziców. Dzięki temu zabiegowi czytelnik może dostrzec, jak silnie niektóre banalne sytuacje wpłynęły na postrzeganie świata przez autystycznego chłopca i do jak tragicznych skutków doprowadziły. Istotne jest również to, że czytelni od samego początku czuje, że poszczególne wydarzenia, mimo że stanowią zaledwie krótkie epizody w życiu bohaterów, nie mogą przynieść niczego dobrego. Cały czas w tle czai się widmo czegoś koszmarnego, a każdy najdrobniejszy nawet gest i nieprzemyślane słowo tę tragedię mogą tylko pogłębić…

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 18 lipca, jak zwykle o godzinie 14:00. Będziemy omawiać książkę Mary Ann Shaffer i Annie Barows pt. " Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z kartoflanych Obierek".

III Konkurs Małopolskich Potraw i Wyrobów Regionalnych

Urząd Gminy w Oleśnie serdecznie zachęca do wzięcia udziału w "III Konkursie Małopolskich Potraw i Wyrobów Regionalnych", który organizowany jest w formie Plebiscytu telewidzów pn.: "Telewizja do Kuchni" w trakcie "Dnia Otwartego Telewizji Polskiej S.A. 3 września 2016 r.".
Gminy Województwa Małopolskiego mogą być reprezentowane przez:
- Koła Gospodyń Wiejskich,
- Lokalne Grupy Działania,
- gospodarstwa agroturystyczne,
- stowarzyszenia
- i inne organizacje.

Organizatorzy: Telewizja Polska SA w Krakwie i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.
Zgłoszenia do 25 sierpnia 2016 r.. (przesyłane pocztą lub e-mailem). Decyduje kolejność zgłoszeń. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DOSTĘPNY JEST W URZĘDZIE GMINY W OLEŚNIE W POKOJU NR 12 (tel. 14 641 24 35).
Więcej informacji na stronie: www.gminaolesno.pl (aktualności) lub w Urzędzie Gminy w Oleśnie, pokój nr 12.

Wakacyjne biegi treningowe w Oleśnie

Projekt "Kierunek Kariera"

Urząd Gminy w Oleśnie uprzejmie informuje mieszkańców Gminy Olesno o możliwości wzięcia udziału w realizacji projektu pn.: "Kierunek Kariera". W ramach projektu przewidziano realizację następujących inicjatyw:

- Bilans Kariery - analiza doświadczenia, wykształcenia, odbytych kursów i szkoleń, umiejętności,
- bony szkoleniowe na szkolenia językowe i komputerowe (bony dostępne w drugiej połowie 2016 r. dla osób, które skorzystały z Bilansu Kariery),
- szkolenia zawodowe (od 2017 r.)

W realizacji projektu mogą wziąć udział osoby, które:
- pracują lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników,
- mają powyżej 25 lat i wykształcenie, co najwyżej na poziomie zdanej matury lub mają powyżej 50. lat i dowolne wykształcenie,
- mieszkają, uczą się lub pracują w Małopolsce.

Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
Więcej informacji na stronie: www.gminaolesno.pl (aktualności) lub w Urzędzie Gminy w Oleśnie, pokój nr 12.

Wakacje w Kinie za Rogiem

KINO ZA ROGIEM


Zew Gdyni. Daj się zaprosić na festiwal!

KINO ZA ROGIEMW naszym kinie nie brak niespodzianek… Tak było i tym razem podczas festiwalu „Zew Gdyni. Daj się zaprosić na festiwal”, który zgromadził liczną publiczność w Kinie za Rogiem w Oleśnie. Organizatorem wydarzenia było Miasto Gdynia, które świętowało 90 rocznicę nadania praw miejskich. Na ekranie kina wyświetlony został zrekonstruowany film pt. „Zew morza” jeden z najciekawszych filmów kina niemego, do którego muzykę współcześnie skomponował Krzesimir Dębski. Po filmie połączyliśmy się z Gdynią, gdzie na żywo odbyła się transmisja z losowania specjalnych nagród, jakimi były 2 dwuosobowe zaproszenia na 41 Festiwal Filmowy w Gdyni dla widzów. Fundatorem nagród było Miasto Gdynia.
I choć niestety nie udało nam się zdobyć nagród głównych, to nagrody dodatkowe losowane po transmisji w naszym kinie również wywołały uśmiechy na twarzach widzów.

Pakiet Gdyński powędrował do pani Barbary Szado.
II nagrodę dodatkową otrzymała pani Agata Wrona.
Szczęśliwe krzesło i III nagrodę dodatkową wylosowała pani Mariola Kosiniak.

Pozostali uczestnicy festiwalu obdarowani zostali nagrodami pocieszenia.
Laureatom nagród głównych oraz zwycięzcom wyłonionym w naszym kinie z całego serca gratulujemy.

Po raz kolejny udało nam się zaskoczyć naszych cudownych widzów. W sobotni wieczór 18 czerwca 2016 r. na każdego kinomaniaka oprócz atrakcyjnych nagród i upominków, czekała symboliczna lampka wina oraz domowe, „morskie” ciasto upieczone specjalnie na tę wyjątkową okoliczność.

Dziękujemy wszystkim wspaniałym i niezawodnym widzom za tak liczne przybycie, rodzinną atmosferę i ciepłe słowa.

GROUP TRAINING


Godziny pracy w sezonie wakacyjnym

Wakacje w bibliotece

I Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle


Fantastyczna atmosfera, piękna sportowa rywalizacja i wybuchy szczerej radości towarzyszyły niezwykłemu wydarzeniu, które miało miejsce 8 czerwca 2016 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.

W Kręgielni „Azyl” Olesno odbył się I Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy. Organizatorami byli Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy, kierowany przez Irenę Kawa oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Burmistrz Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski oraz Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Do rozgrywek przystąpiło 8 drużyn z Małopolski reprezentujących następujące ośrodki: Dzienny Ośrodek Wsparcia w Bobowej, ŚDS Dąbrowica, Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach, ŚDS Nowodworze, ŚDS Oświęcim, ŚDS Oleśnica, ŚDS Ryglice i ŚDS Siedlec.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także znamienici goście m.in. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, Sekretarz Powiatu Joanna Ohratka, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej asp. sztab. Krzysztof Lechowicz, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej mł. bryg. inż. Mariusz Klimaj, Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Bogdan Sosin, Sekretarz Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej Beata Partyńska, Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz kierownicy placówek biorących udział w rozgrywkach: Maria Bielaszka – Dąbrowica, Ewa Bardo-Madeja – Ryglice, Marta Kuliś – Siedlec i terapeuci Agnieszka Majcher – Gorlice, Marta Biskup – Bobowa, Władysław Studziński – Oświęcim, Krzysztof Kudrański – Nowodworze.

Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwali sędziowie: Mateusz Miodowski i Paweł Świętochowski. Rozgrywki wzbudziły wiele emocji, walka była bardzo wyrównana i chociaż jak na wstępie zaznaczono, że nie wynik był ważny ale samo spotkanie się i wspólne spędzenie czasu, to jednak wyróżniono drużyny i indywidualne osoby, które zdobyły największą ilość punktów.

W rozgrywkach drużynowych:
I miejsce – ŚDS Oświęcim 679 pkt
II miejsce – Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach – 522 pkt
III miejsce – ŚDS Dąbrowica 515 pkt

W rozgrywkach indywidualnych:
I miejsce – Krzysztof Ligęza - ŚDS Oświęcim 121 pkt
II miejsce – Dawid Stoga – ŚDS Oświęcim – 120 pkt
III miejsce – Artur Bartula – ŚDS Oświęcim 115 pkt


Wszyscy uczestnicy turnieju uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami. Laureaci I, II i III miejsc zarówno w rozgrywkach drużynowych jak i indywidualnych dodatkowo nagrodzeni zostali pucharami. Każda drużyna biorąca udział w rozgrywkach otrzymała dyplom okolicznościowy oraz nagrodę rzeczową. Fundatorem medali i pucharów był Burmistrz Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski.

O wręczenie pucharów, dyplomów, medali i nagród poproszeni zostali: Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, Sekretarz Powiatu Joanna Ohratka, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz asp. sztab. Krzysztof Lechowicz i mł. bryg. inż. Mariusza Klimaj.

Dodatkowo zwycięska drużyna reprezentująca ŚDS Oświęcim zdobyła Puchar Przechodni Starosty Dąbrowskiego, który w imieniu Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego wręczyła Sekretarz Powiatu Joanna Ohratka.

Wsparcia przy organizacji turnieju udzielili: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski oraz Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.
Słowa wdzięczności organizatorzy kierują także na ręce właścicieli prywatnych firm, którym uczestnicy turnieju zawdzięczają nagrody rzeczowe oraz poczęstunek, a są to: Jolanta i Jan Konieczni z Oleśnicy, Stanisław Nowak z Dąbrowy Tarnowskiej, Anna i Zygmunt Oleś ze Swarzowa, Jacek Sarat z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Mariusz Sokołowski z Gruszowa Wielkiego. Dziękujemy wszystkim, którzy w tych trudnych czasach otwarli swoje serca i wsparli nasza inicjatywę.
Miłą niespodzianką, której inicjatorem był Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Bogdan Sosin był mini turniej rozegrany z udziałem zaproszonych gości oraz kierowników i opiekunów drużyn biorących udział w rozgrywkach. Również w tym przypadku symboliczna nagroda „ słoń szczęścia” powędrowała do Oświęcimia, a zdobył ją terapeuta Władysław Studziński.

Po oficjalnym zakończeniu I Małopolskiego Integracyjnego Turnieju w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego grillowania, gdzie w promieniach słońca i otoczeniu pięknej zieleni mogli zregenerować siły.

Wydarzenie w obiektywie kamery i aparatów uwiecznili: Bogdan Sosin, Magdalena Skrzyniarz i Jarosław Flik.

I Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy wzbudził wiele pozytywnych emocji i spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem zarówno ze strony uczestników jak i zaproszonych gości, co pozwoli żywić nadzieję, że będzie on kontynuowany w następnych latach.

Festiwal Zew Gdyni

KINO ZA ROGIEM


Międzynarodowi goście w Oleśnie


4 czerwca 2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie podejmowała wyjątkowych gości. Nową siedzibę naszej biblioteki zwiedzili przedstawiciele Chrzanowa oraz jego miast partnerskich, czyli Harnes ( Francja), Iwano-Frankivsk (Ukraina), Nyekladhaza (Węgry). Goście byli żywo zainteresowani zarówno działalnością podstawową naszej placówki, jak również nowatorskimi formami pracy, wykraczającymi poza tradycyjne funkcje biblioteki. Padło wiele pytań odnośnie powstania nowego obiektu bibliotecznego jak również prowadzenia Kina za Rogiem, Kręgielni oraz pozostałych działań ukierunkowanych na zagospodarowanie wolnego czasu mieszkańcom. Na zakończenie pobytu w Oleśnie delegacja zwiedziła nasz piękny, zabytkowy kościół parafialny. Wycieczkę oprowadził Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie Ks. Prałat Jan Rybak. Zarówno całe wnętrze świątyni, w tym piękna odnowiona polichromia, jak również zgromadzone w niej zabytkowe przedmioty kultu religijnego spotkały się z dużym uznaniem zwiedzających. Organizatorem wizyty był Sekretarz Gminy Chrzanów Kornelia Szafran przy wsparciu Sekretarza Gminy Olesno Janusza Platy.

Dzień Dziecka


Powoli staje się tradycją, że 1 czerwca Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie organizują coś wyjątkowego dla małych mieszkańców Gminy Olesno z okazji Dnia Dziecka.
Również w tym roku, wzorem lat ubiegłych Święto Dziecka było dniem wyjątkowym. Uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno mogli korzystać ze wszystkich atrakcji oferowanych przez bibliotekę. Dla małych gości przygotowano bardzo szeroką i różnorodną ofertę: gry na konsoli, gry planszowe, gra w Kręgielni Azyl, a także bajecznie kolorowe dmuchane zjeżdżalnie, suchy basen i rodeo. Dodatkowo nasi goście mogli skorzystać z seansów w Kinie za Rogiem, a po tak wielu atrakcjach posilić się wyśmienitymi grillowanymi kiełbaskami. Uśmiechom, wesołej i beztroskiej zabawie oraz okrzykom czystej dziecięcej radości nie było końca! Ze wszystkich atrakcji przygotowanych w bibliotece skorzystało łącznie około 300 osób.

Serdecznie dziękujemy placówkom oświatowym z terenu Gminy Olesno, że zechciały ten radosny dzień świętować właśnie z biblioteką i w bibliotece. Wszystkim dzieciom – małym, większym i tym całkiem dużym, życzymy samych pogodnych dni, niegasnącego optymizmu i wiele uśmiechu!

Powiatowy Turniej FIFA 2016


20 maja 2016r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się I Powiatowy Turniej FIFA 2016 na Playstation. 12 uczestników zgromadziło się w bibliotecznym kompleksie kulturalno-wypoczynkowym, gdzie rozegrano mecze. Zawody odbyły się w systemie pucharowym. Zacięta walka towarzyszyła do końca zawodów, w których brali udział mieszkańcy powiatu w każdej kategorii wiekowej. Byli również kibice, którzy mieli swoich faworytów w walce o trofeum zwycięzcy. Do ścisłego finału przeszło trzech graczy: Radosław Foder, Marek Migacz (ksiądz z parafii Olesno) i Adam Zych (11-letni zawodnik MLKS Dąbrovia). Cztery najważniejsze mecze rozegrane zostały na ekranie kinowym. Tym ostatnim chwilom towarzyszyły wielkie emocje. W ostatecznym rozrachunku wyniki były następujące:

I miejsce - Radosław Foder
II miejsce - Marek Migacz
III miejsce - Adam Zych


Każdy z uczestników otrzymał nagrody pocieszenia oraz dyplomy uczestnictwa. Gracze, którzy znaleźli się na podium otrzymali również pamiątkowe statuetki. Organizatorem przedsięwzięcia był portal NaszePowisle.pl we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie. Organizatorzy dziękują za przekazane statuetki Bibliotece w Oleśnie oraz za gadżety Starostwu Powiatowemu w Dąbrowie Tarnowskiej i zapowiadają kolejną edycję turnieju już we wakacje.

Źródło: NaszePowisle.pl

"Woda dla słoni" - spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, by zostawić wszystko i wraz z grupą cyrkową wyruszyć w świat? Ciągłe podróżowanie, praca z egzotycznymi zwierzętami i niezwykle barwnymi artystami w świetle fleszy błyszczących na cyrkowej arenie jawi się przecież w samych superlatywach.

Gdy kilkunastoletni Jacob Jankowski dowiaduje się o tragicznej śmierci rodziców, jego świat i dotychczasowe bezpieczeństwo załamują się. Pod wpływem impulsu chłopak rzuca studia weterynaryjne i przyłącza się do Najbardziej Osobliwego Zjawiska Na Świecie, czyli do wędrownego Cyrku Braci Benzinich. Jako „lekarz od zwierząt” dowiaduje się, czym jest cyrk – ten prawdziwy, od kulis i bez oślepiających reflektorów. Dla właścicieli cyrku najważniejszy jest zysk i korzyści własne – pracownicy nie potrzebują przecież wynagrodzenia, wystarczy im dach nad głową i dwa posiłki dziennie… Artyści podzieleni są na grupy, niejednokrotnie działają na swoją niekorzyść i kierują się zawiścią oraz zazdrością. Zwierzęta, choć traktowane w miarę dobrze (w końcu bez zwierząt nie ma cyrku!), często nie mają świeżej wody i pożywienia, a za najdrobniejsze przewinienia są surowo karane. Natomiast publiczność jest notorycznie zwodzona i oszukiwana, ale przecież właśnie na tym polega magia cyrku…

Sara Gruen w książce pt. „Woda dla słoni” opowiada o prawdziwym obliczu, wadach i zaletach cyrku na początku XX wieku. Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 30 maja 2016 roku. Realia życia i pracy w Najbardziej Osobliwym Zjawisku Na Świecie przedstawione są w postaci wspomnień dziewięćdziesięciotrzyletniego Jacoba, dla którego cyrk był spełnieniem marzeń, najwspanialszą przygodą, ale również prawdziwym piekłem. To w cyrku poznał, czym jest brak skrupułów, nienawiść, chęć zemsty, a także przyjaźń i miłość.
Niezwykle plastyczne opisy, wartka akcja, mnogość szczegółów, zaskakujące zwroty wydarzeń, a przede wszystkim najważniejsza (choć drugoplanowa) bohaterka – inteligentna, zabawna, przebiegła i pamiętliwa słonica Rosie, decydują o tym, że książkę czyta się jak naprawdę dobry kryminał lub thriller.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 czerwca, jak zwykle o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę Antona Marklunda pt. "Przyjaciele zwierząt".
Wygenerowano w sekund: 0.02
2,632,825 Unikalnych wizyt