Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3460977

Podsumowanie projektu pn. "Nasza Odzyskana"

NiepodległaWyjątkowy rok 2018 w całym kraju w znacznej mierze poświęcony został obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym jubileuszowym roku uświadamiamy sobie, że sto lat wolnej Polski to coś niezwykle ważnego dla nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak tragicznym położeniu był nasz kraj, ale też z tego, jak wielką odwagą i niezłomnością wykazali się nasi przodkowie, którzy wywalczyli z powrotem wolność i niepodległość. Dla siebie i dla nas. A uświadamiając to sobie, pragniemy jak najmocniej włączać się w uroczyste obchody tegorocznego, jakże ważnego jubileuszu.

W Gminie Olesno podjęto szereg działań i przedsięwzięć o charakterze patriotycznym wpisanych w obchody stulecia wolnej Polski. Głównym inicjatorem wszystkich tych wydarzeń była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a zaliczyć do nich należy:
- XXIV Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Polska – kocham i rozumiem” skierowany do uczniów wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Olesno (08.05.2018 r.),
- udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta” – spotkanie z polską literaturą zakończone biało-czerwoną sesją fotograficzną (09.06.2018 r.),
- Akcja „Dorośli Czytają Dzieciom” pod hasłem „Nasze polskie – nasze ojczyste” – spotkanie, podczas którego przedstawicie władz samorządowych, służby zdrowia i służb mundurowych, czytali najmłodszym mieszkańcom Gminy Olesno utwory polskich autorów (14.06.2018 r.).

Jednak najważniejsza inicjatywa podjęta przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę na terenie Gminy Olesno to Projekt pt. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Jego główne cele to upowszechnienie wiedzy, zwiększenie świadomości i budowanie pamięci zbiorowej mieszkańców Gminy Olesno wokół historii ich „Małej Ojczyzny” na tle historii kraju. Istotne jest także to, że wszystkie podejmowane działania, kierowane do różnych grup wiekowych, umożliwiały godne celebrowanie tego wyjątkowego jubileuszu. Partnerami Projektu byli: Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie; Szkoły Podstawowe w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu, Zalipiu; Oddział Przedszkolny w Ćwikowie; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu; Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie; Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie; Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy; lokalni twórcy i historycy.

Wszystkie elementy zadania realizowano w siedzibie biblioteki, a były to:
- Lekcja Historii z prof. Bogdanem Musiałem, podczas której przedstawiono wiele zagadnień związanych z walką o niepodległość ojczyzny w wymiarze lokalnym i krajowym. Pasjonujący wykład pochodzącego z Wielopola historyka dziejów najnowszych odbył się 16.09.2018 r.
- Wystawa prac plastycznych pt. „Dumni z Polski” wykonanych przez uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno. Wernisaż wystawy miał miejsce 23.10.2018 r., a zwiedzać można ją było do 31.10.2018 r.,
- Wydanie publikacji pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach”. Książka ta jest najtrwalszym zapisem dorobku historycznego i kulturowego naszej „Małej Ojczyzny” oraz działań zrealizowanych w ramach Projektu. Została ona opracowana zarówno na podstawie dokumentów historycznych, jak i przekazów ustnych oraz legend. W jej powstanie włączyło się szerokie grono mieszkańców, dzięki czemu ma ona niepowtarzalny charakter,
- Koncert „Muzyczne Zaduszki” połączony z wieczorem poezji lokalnych twórców pt. „Czytanie Niepodległości oraz promocją książki pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Koncert w wykonaniu zespołu 40% Bluesa, z którym gościnnie wystąpili Paweł Mazur i Jarek Tucki, odbył się 3.11.2018 r. Spotkanie promujące publikację miało charakter sentymentalnej podróży po świecie wspomnień, ale też pobudziło do refleksji nad trudną drogą Polski do odzyskania pełnej wolności.
- Uroczysty koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna...” połączony z wernisażem wystawy prac artystycznych twórców z terenu Gminy Olesno pt. „Moja Niepodległa” wzbogaconej Katalogiem. Koncert wykonali soliści: Jolanta Kremer (sopran, solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach, odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról) i Tomasz Białek (tenor, dyrektor Teatru Muzycznego Castello, uczestnik 11 edycji „Mam talent”) przy akompaniamencie zespołu Maes-trio w składzie: Marzena Mikułą-Drabek – założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka, kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, autorka aranżacji wszystkich wykonywanych przez trio utworów, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Jacek Gros – pierwszy skrzypek i solista Teatru Rozrywki w Chorzowie, odtwórca tytułowej roli w musicalu „Skrzypek na dachu”, Dariusz Kasperek – klarnecista uhonorowany Złotą Płytą, współpracuje z Filharmonią Śląską i śląskimi teatrami muzycznymi. Niezwykle podniosłe spotkanie, które odbyło się 11.11.2018 r. pozwoliło zgromadzonym licznie gościom aktywnie włączyć się w radosne, choć niepozbawione zadumy, świętowanie niepodległości i wolności naszego narodu.

Jubileusz stu lat wolnej Polski motywuje nas wszystkich do rozważań nad tym, czym dla nas samych jest szeroko pojmowany patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny. Tę miłość, zarówno do „Małej Ojczyzny”, jak i do Polski, można okazać na wiele różnych sposobów. Wszystkie inicjatywy podjęte i zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie stanowiły próbę ukazania różnych aspektów niełatwej drogi do wolności. Były równocześnie ukłonem w stronę Niepodległej – jej piękna, bogactwa kulturowego i historycznego oraz niezłomności.

Koncert "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" i wernisaż wystawy pt. "Moja Niepodległa"

NiepodległaCzym jest dla nas Polska? Mogłoby się wydawać, że to pytanie jest niepotrzebne. Polska jest przecież miejscem, w którym mieszkamy i żyjemy. Jednak w roku, w którym mija dokładnie 100 lat od chwili, gdy Polska odzyskała wolność i niepodległość, warto spojrzeć na naszą Ojczyznę nieco inaczej. Bo Polska to kraj, który na długie lata zniknął z mapy świata, a którego mieszkańcy nigdy nie przestali być Polakami. To miejsce targane wojnami i rozbiorami, a które w jakiś magiczny sposób sprawia, że jego mieszkańcy nie chcą z niego zrezygnować. To kraj, który w najtrudniejszych momentach dziejowych jednoczy ludzi w słusznej sprawie – dla wspólnego dobra – dla wolności. Bo Polska to także wiele pokoleń Polaków, którzy niezłomnie dążyli do przywrócenia swojemu krajowi niezależności, mocy i niepodległości. Bo Polska to ludzie, którzy na różne sposoby, ale niezmiennie mocno, kochają swój kraj – Naszą Odzyskaną Ojczyznę.

Takimi rozważaniami, a następnie uroczystym odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczął się zorganizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie 11 listopada 2018 roku uroczysty koncert pn. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” połączony z wernisażem wystawy prac artystycznych pt. „Moja Niepodległa”, której towarzyszył katalog. Wydarzenie to stanowiło ostatni element realizowanego przez bibliotekę Projektu pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Powitania gości i oficjalnego rozpoczęcia uroczystości oraz podsumowania cyklu wydarzeń o charakterze patriotycznym dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. Następnie Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec krótko omówiła idee przyświecające wystawie pt. „Moja Niepodległa”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że miłość, zarówno do „Małej Ojczyzny”, jak i do Polski, można okazać na wiele różnych sposobów. Twórcy z terenu Gminy Olesno wyrazili to poprzez wykonane różnymi technikami prace artystyczne, prezentowane w ramach wystawy, której trwałym zapisem jest towarzyszący jej katalog. Nadmieniła również, że prace są wyrazem indywidualnego spojrzenia na zagadnienia związane z polskością, patriotyzmem i miłością Ojczyzny. Są również ukłonem w stronę Niepodległej – jej piękna, bogactwa kulturowego i historycznego oraz niezłomności.

W dalszej kolejności przedstawiono autorów prezentowanych prac, a byli to:
Halina Barszcz
Robótki ręczne to jej ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Posługuje się wieloma technikami – od szydełkowania, poprzez dzierganie, na hafcie krzyżykowym kończąc. Własnoręcznie wykonuje ozdoby choinkowe. Jej hafty, w których dominuje tematyka sakralna oraz motywy przyrodnicze, zdobią wnętrza wielu domów, głównie krewnych i znajomych. Prace jej autorstwa gościły na licznych wystawach zbiorowych oraz na ekspozycjach promujących dorobek lokalnych twórców.

Chmura Franciszek
Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w latach 70-tych XX wieku. W 1978 roku jego prace uczestniczyły w konkursie pt. „Plastyka ludowa województwa tarnowskiego” organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, gdzie zajął II miejsce w kategorii malarstwo. Zajmował się również odnawianiem antyków. Odrestaurował między innymi figury i obrazy w kościele parafialnym w Oleśnie oraz figurki do szopki w kościele w Dąbrówkach Breńskich. Ma w swoim dorobku wiele wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie (2017 rok). Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych, a kilka z nich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Joanna Dyjak
Od 2017 roku dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnie. Kolekcjonerka roślin i pasjonatka ogrodnictwa. Zainteresowania botaniką łączy z drugą ogromną pasją, jaką jest hafciarstwo. W jej haftach bardzo często pojawiają się motywy roślinne. Prace jej autorstwa wzbogacały liczne ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców i prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych. Do najczęściej stosowanych technik należą: haft płaski, krzyżykowy i gobelinowy.

Mariusz Jurczyk
Talent artystyczny tkwi w nim od zawsze, a doskonali go od samego początku zupełnie samodzielnie. Jako nastolatek zaczął swoje hobby traktować bardziej poważnie. Tworzy szkice ołówkiem i węglem. Jego prace przedstawiają najczęściej wizerunki ludzi, zwłaszcza ich twarze. Amatorsko zajmuje się również rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową. Jego szkice, do których ramy wykonuje własnoręcznie, wzbogacają prywatne kolekcje w kraju oraz za granicą. Pierwszą indywidualną wystawę jego prac zorganizowano w 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. W tym samym roku jego dorobek artystyczny był prezentowany w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Drwini.

Jakub Kaczmarski
Zainteresowanie fotografiką odziedziczył po tacie, który zdjęcia robił zawsze, wszędzie i wszystkiemu. Z zamiłowania lotnik, dzięki czemu może łączyć swoje dwie pasje wykonując fotografię lotniczą. Jego prace najczęściej przedstawiają piękno przyrody, głównie szczyty gór oraz urokliwe zakątki „Małej Ojczyzny”. W wyjątkowy sposób potrafi uchwycić ulotną granicę pomiędzy niebem a ziemią, co widać na prezentowanej pracy. Fotografie jego autorstwa wzbogacają różnorodne publikacje książkowe, często zamieszczane są również na pocztówkach promujących gminę i region.

Mariola Kosiniak
Haft zafascynował ją już w szkole podstawowej pod wpływem nauczycielki, Genowefy Zawadzkiej. Szybko stał się jej największą pasją. Jak sama podkreśla, haftowanie pozwala jej odpocząć i zapomnieć o troskach codziennego życia. Posługuje się głównie ściegiem krzyżykowym i matematycznym. Skomplikowanymi wzorami zdobi poduszki i kartki okolicznościowe, wykonuje również obrazki o różnej tematyce, którymi chętnie obdarowuje rodzinę, bliskich i znajomych. Prezentowana praca jest jej pierwszym dziełem wykonanym haftem koralikowym.

Jolanta Krajewska
Przygodę z fotografią rozpoczęła w roku 2012. Początkowo robiła zdjęcia głównie przyrodzie. Szybko jednak doszła do wniosku, że uwiecznianie w obiektywie aparatu ludzi daje jej znacznie większą satysfakcję. Zaczęła organizować amatorskie sesje zdjęciowe dla znajomych. Ukończyła kurs fotografii portretowej w Krakowskiej Szkole Fotografii oraz liczne warsztaty indywidualne. „Zabawa w robienie zdjęć” z czasem przerodziła się w prawdziwą pasję. Obecnie skupia się głównie na fotografowaniu dzieci. Sama podkreśla, że ta dziedzina, choć wymaga otwartego umysłu i poczucia humoru, jest bardzo naturalna i wdzięczna, a mali modele pochłonięci poznawaniem świata, nie zwracają uwagi na aparat, co pozwala uchwycić ich najszczersze emocje.

Janina Kruk
Artystka ludowa z Zalipia reprezentująca starszą generację miejscowych malarek. Barwnymi motywami kwiatowymi zdobi swoje najbliższe otoczenie, w tym: dom (wewnątrz i na zewnątrz), budynki gospodarcze, a także przedmioty codziennego użytku i drobne elementy dekoracyjne. Maluje na szkle, drewnie, ceramice, płótnie. Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od ponad pięćdziesięciu lat co roku bierze udział w Konkursie „Malowana Chata” zajmując czołowe miejsca. Swoje prace prezentowała podczas licznych wystaw w kraju, m.in.: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, na Kongresie Stronnictwa Ludowego w Pałacu Kultury w Warszawie, na Zjeździe Kółek Rolniczych w Warszawie. Jej prace eksponowane były także za granicą, m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Austrii oraz Niemczech.

Ryszard Krupa

Do tej pory znaliśmy go jako działacza społecznego, który w latach 1998-2005 aktywnie angażował się w życie samorządu lokalnego, najpierw jako sołtys rodzinnej wsi, a później także radny Gminy Olesno. Dziś już wiemy, że w wolnych chwilach amatorsko rzeźbi w drewnie. Potrafi w wyjątkowy sposób przekształcić i ożywić nawet najbardziej niepozorny kawałek drewna. W kręgu jego artystycznych zainteresowań znajduje się zarówno tematyka sakralna, jak i świecka. Chętnie rzeźbi wizerunki świętych oraz motywy przyrodnicze. Tworzy głównie dla własnej przyjemności, jednak jego rzeźby i płaskorzeźby wzbogacają wiele kolekcji prywatnych.

Anna Margosiak
Pasję, którą jest haft krzyżykowy odkryła blisko 20 lat temu. Haftuje dla przyjemności i „do szuflady”, jednak wiele jej obrazów zdobi domy osób prywatnych, głównie bliskich i znajomych. Charakteryzuje ją szczególna staranność wykonania prac. Wśród jej haftów dominuje tematyka religijna, nie brakuje jednak również pejzaży i martwej natury. Prace jej autorstwa często wzbogacały ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców oraz liczne wystawy zbiorowe.

Magdalena Miłoś
1996-01 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowniach prof. Jana Szancenbacha i prof. Leszka Misiaka
2001 dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka i aneks z Ceramiki na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Czesława Dźwigaja
1998 Stypendium do Paryża z Fundacji prof. Jana Szancenbacha
2002 studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ze Scenografii
2005 dyplom z wyróżnieniem ze Scenografii pod kier prof. Krystyny Zachwatowicz- Wajdy
12 wystaw indywidualnych w Polsce, Francji i USA
Udział w licznych wystawach zbiorowych.
Praca w obszarze malarstwa, rzeźby, scenografii, architektury wnętrz. Od 10 lat działalność edukacyjna z rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Tarnowie.
Obrazy w prywatnych zbiorach w Polsce i za granicą.

Oliwia Miłoś
Jej talent plastyczny ujawnił się już we wczesnym dzieciństwie. Od zawsze lubiła rysować, a dość szybko uznała, że jest to jej prawdziwą pasją. Ulubioną techniką jest szkic ołówkiem. Skupia się głównie na przedstawianiu ludzkich uczuć i emocji wypisanych na ich twarzach. Często maluje również skomplikowane motywy kwiatowe oraz postaci z bajek, którymi zdobi nie tylko arkusze papieru, ale też całe ściany. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych. Prezentowane były również na wystawach zbiorowych oraz wzbogacały ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców.

Anna Morawiec
Członkini Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego. Jest autorką wierszy, które ukazywały się w różnych antologiach pokonkursowych oraz autorką książki pt. „Szarlotka, czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Drugą wielką pasję odkryła w sobie stosunkowo niedawno, bo około dziesięć lat temu. Jest nią rysunek suchymi pastelami i szkic ołówkiem. Wykorzystuje również grafiką komputerową. Fascynuje ją przyroda i ludzkie emocje. Odważnie zestawia ze sobą kolory. Jej prace prezentowane były na zbiorowej wystawie twórców Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowskim Domu Kultury. Autorka przyznaje, że „pisze i rysuje, bo kocha to robić”.

Zofia Pilas

Emerytowana nauczycielka. W czasie swojej kariery zawodowej prowadziła m.in. zajęcia plastyczno-techniczne, w trakcie których inspirowała uczniów do podejmowania samodzielnej pracy twórczej. Obecnie wolne chwile wypełnia jej działalność artystyczna – maluje, szyje, haftuje i pisze wiersze. W każdym aspekcie jej twórczości motywem przewodnim jest piękno polskiej przyrody. Chętnie przedstawia na obrazach oraz opisuje w wierszach wdzięczne polskie kwiaty oraz czarujące zakątki swojej „Małej Ojczyzny”. Od lat popularyzuje rodzimą tradycję kulturową wykonując stroje krakowskie dla dzieci, które samodzielnie szyje od podstaw i ozdabia.

Radek Skrzyniarz

Pasjonuje się fotografią dronową, która pozwala mu widzieć i ukazywać świat
z perspektywy lotu ptaka. Pasję tę „zaszczepił” w nim tata, który wciąż mobilizuje go
i wspiera wszelkie podejmowane przez niego działania w tym zakresie. Chociaż „podniebną fotografią” zajmuje się od niedawna (2017 rok), to jednak jego prace znajdują się
w kolekcjach osób prywatnych i instytucji. Najchętniej fotografuje urokliwe krajobrazy, iluminacje oraz nocną grę barw i świateł. Zajmuje się też dokumentowaniem ważnych wydarzeń środowiskowych i rodzinnych.

Bernadetta Słota
Reprezentantka starszej generacji malarek zalipiańskich. Już jako dziecko, wolne chwile poświęcała doskonaleniu własnej techniki zdobienia przedmiotów kwiatowymi motywami zalipiańskimi. Ludowe malarstwo pasjonuje ją do dziś, a wielobarwne ornamenty zamieszcza na drobnych przedmiotach codziennego użytku i elementach dekoracyjnych. Maluje m.in. na papierze i drewnie. Od kilkunastu lat bierze udział w Konkursie Malowana Chata, w którym zajmuje czołowe miejsca. Jest również autorką wierszy, które sama nazywa okolicznościowymi, a które często w krzywym zwierciadle ukazują naszą rzeczywistość.

Franciszek Wątor
Malarstwem zajmuje się od dawna, jednak pasję tę zaczął rozwijać tak naprawdę dopiero po przejściu na emeryturę. Wszystkie swoje umiejętności zawdzięcza wyłącznie sobie. Jest osobą o wielu zainteresowaniach. Oprócz malarstwa pasjonuje się ogrodnictwem, prowadzi piękny, bogaty w różnorakie odmiany roślin, ogród. To właśnie natura i wielobarwne kwiaty są najczęstszym motywem jego obrazów. Często w swoich pracach podejmuje również tematykę historyczną. Ulubioną techniką jest malarstwo olejne. Kolekcjonuje stare, cenne przedmioty. W jego otoczeniu jest także dużo akcentów góralskich nawiązujących do miejsca jego pochodzenia.

Barbara Wójcik
Od 34 lat zawodowo związana ze szkolnictwem, a w ciągu ostatnich 27 lat pełniła funkcję dyrektora, najpierw Szkoły Podstawowej im. S. Łąckiej w Gorzycach, a od 1999 r. Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie. Wśród licznych jej pasji należy wymienić poezję i malarstwo. W swym dorobku malarskim ma kilkaset obrazów olejnych, które znajdują się w zbiorach prywatnych w wielu krajach świata. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wernisażach i wieczorach poezji. W swych utworach poetyckich i pracach malarskich wyraża zachwyt nad pięknem otaczającego nas świata i składa Stwórcy hołd za dzieła Jego stworzenia. Poza tematyką sakralną i poetyckim ujęciem przyrody, dużą cześć jej prac zajmuje studium psychologiczne człowieka i jego przeżyć wewnętrznych. Prowadzi wielotematyczny blog, który stanowi połączenie fotografii, malarstwa, poezji, tradycji ludowych i osobistych oraz szkolnych wspomnień z dawnych lat.

Konrad Wójcik
Absolwent Politechniki Krakowskiej. Pasjonuje go fotografia, ma w swoim dorobku artystycznym kilka wystaw oraz publikacji albumowych. Utrwala w oryginalnych kadrach niepowtarzalność chwili, ludzi w ich codziennych radościach i troskach, przemijające piękno starych chatek, odchodzący świat przeszłości, radość młodości i niezwykłe dary czterech pór roku, jakimi hojnie obdarza nas przyroda. Fotografia towarzyszy mu każdego dnia we wnikliwym odkrywaniu cudów świata.

Agata Wrona
Malarstwo jest jej największą pasją. Każdą wolną chwilę spędza w pracowni przy sztalugach lub z dziećmi i młodzieżą, dla których prowadzi zajęcia artystyczne. Maluje głównie farbami olejnymi. Są to kwiaty, pejzaże, martwa natura oraz akty. Od kilku lat pisze również ikony. Zajmuje się także renowacją mebli i drobnych przedmiotów codziennego użytku – nadaje im nowe życie wykorzystując w tym celu np. technikę decoupage. W swoim dorobku ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mędrzechowie, w Dąbrowskim Domu Kultury, Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. Autorka twierdzi, że „to właśnie pasja, otaczające nas barwy, codzienne życie i natura stają się sensem jej twórczości”.

Następnie Wójt Gminy Olesno odczytał adres okolicznościowy, w którym podziękował twórcom za chęć przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy, a także skierował w ich stronę słowa uznania za całokształt dorobku artystycznego.

Po przedstawieniu wszystkich autorów prezentowanych na wystawie prac, organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości na koncert pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” w wykonaniu solistów: Jolanty Kremer (sopran, solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach, odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról) i Tomasza Białek (tenor, dyrektor Teatru Muzycznego Castello, uczestnik 11 edycji „Mam talent”) przy akompaniamencie zespołu Maes-trio w składzie:
Marzena Mikułą-Drabek – założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka, kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, autorka aranżacji wszystkich wykonywanych przez trio utworów, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
Jacek Gros – pierwszy skrzypek i solista Teatru Rozrywki w Chorzowie, odtwórca tytułowej roli w musicalu „Skrzypek na dachu”,
Dariusz Kasperek – klarnecista uhonorowany Złotą Płytą, współpracuje z Filharmonią Śląską i śląskimi teatrami muzycznymi.

Artyści porwali licznie zgromadzoną publiczność nie tylko profesjonalizmem, ale również fenomenalnym podejściem, otwartością i życzliwością. Wspaniała muzyka i cudowna atmosfera dostarczyły wielu wzruszeń i pozytywnych emocji. Na zakończenie artyści zaprosili słuchaczy do głośnego śpiewu, a tym samym do aktywnego włączenia się we wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po rewelacyjnym koncercie dyrektor Małgorzata Morawiec podziękowała wszystkim, którzy w różny sposób wspierali wszystkie inicjatywy podejmowane w mijającym roku przez bibliotekę.
W pierwszej kolejności podziękowano wszystkim partnerom Projektu pn. „Nasza Odzyskana”, którymi byli: Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie; Szkoły Podstawowe w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu, Zalipiu; Oddział Przedszkolny w Ćwikowie; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu; Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie; Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie; Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy oraz lokalni twórcy i historycy.
Na szczególne słowa wdzięczności zasłużyli członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którzy zaangażowani byli w całość nie tylko tego Projektu, ale także w wiele innych działań podejmowanych przez bibliotekę w tym roku.
Następnie podziękowania skierowane zostały w stronę państwa Anny i Ryszarda Dorosz, którzy udzielili bezinteresownego wsparcia finansowego na przygotowanie tego uroczystego spotkania.
Za bardzo dobrą współpracę i zaangażowanie we wszystkie podejmowane w ramach Projektu przedsięwzięcia podziękowano również społeczności szkoły podstawowej w Oleśnie, a słowa wdzięczności złożono na ręce dyrektora Jarosława Bartonia.
Na zakończenie podziękowano wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali bibliotekę w realizacji Projektu „Nasza Odzyskana”, a którzy nie zostali wymienieni imiennie.

Również Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec zasłużyła na słowa uznania. Szczere gratulacje i podziękowania za podjęcie szeregu inicjatyw o charakterze patriotycznym oraz za całoroczny trud włożony w szeroko pojmowaną działalność kulturalną złożyli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Sekretarz Gminy Janusz Plata.

Po oficjalnej części spotkania wszyscy obecni otrzymali nieodpłatnie katalog towarzyszący wystawie, będący trwałym zapisem tego wyjątkowego wydarzenia. Następnie organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości do kawiarni literackiej na poczęstunek przygotowany przez członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi w Oleśnie, cudowne przyjaciółki i czytelniczki oraz pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.


"Nasze wczoraj i dziś" - Nasza wspólna książka o Gminie Olesno

Niepodległa


Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach" została opracowana i wydana w ramach Projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Jest to książka niezwykła pod wieloma względami. Po pierwsze to historia i dzień dzisiejszy „Małej Ojczyzny” nakreślone przez jej mieszkańców w jakże ważnym dla naszej Ojczyzny momencie – w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to książka o nas samych – naszych pradziadkach, dziadkach i rodzicach, miejscach, które znamy, w których dorastaliśmy i w których wychowujemy nasze dzieci. Niejednokrotnie mijamy je obojętnie, zapominając, że często mają one swoją bogatą historię.

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś” nie powstałaby gdyby nie zaangażowanie wspaniałych mieszkańców Gminy Olesno, którzy na nasz apel zareagowali z ogromnym entuzjazmem i chętnie przystąpili do działania. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że nasze małe środowisko jest bardzo bogate przede wszystkim we wyjątkowych ludzi, którzy z ogromnym zaangażowaniem podejmują pracę na jego rzecz, nie szczędząc przy tym swojego czasu i sił.

W pierwszej kolejności dziękujemy wszystkim autorom, którzy bezinteresownie podjęli trud przelania na karty tej książki swoich historii i opowieści, a są to: Banaś Agata, Bartoń Jarosław, Bator Maria, Baziak Danuta, Białas Bożena , Burzec Magdalena, Chmura Marcin, Chwałek Mariola, Cierniak Krzysztof, Czosnyka Aleksander, Czosnyka Kazimierz, Demida Maria, Ks. Deszcz Stanisław, Dojka Halina, Dybowska Streb Krystyna, Dyjak Joanna, Dymon Aneta, Filipiak-Szarkowska Janina, Foder Katarzyna, Gierczyk Barbara, Golemo Krystyna, Golonka Stanisław, Grzebieniowska Barbara, Huczek Dorota, Huczek Jerzy, Kapustka Krystyna, Kasprzyk Janina, Kądzielawa Stanisława, Kmieć Jarosław, Kmieć-Golemo Małgorzata, Kogut Leokadia, Kosiniak Mariola, Kruk Janina, Leus Izabela, Łabuda Adolf, Markiewicz Emilia, Mikuła-Drabek Marzena, Morawiec Anna, Morawiec Małgorzata, Morawiec Witold, Moryl Helena, Motyka Teresa, Musiał Bogdan, Nowak Elżbieta, Nowak Leszek Antoni, Nowak Renata, Owca Anna, Piękosz Stanisław, Pikul Ryszard, Pilas Zofia, Plata Janusz, Prochazka Stanisław, Racia Wanda, Regulska Urszula, Ks. Rybak Jan, Ryczek Renata, Ryczek Wojciech, Rygielska Teresa, Rzemiński Stanisław, Sierak Zdzisław, Skowron Andrzej, Słota Bernadetta, Smolińska Bronisława, Sum Roman, Swędrowska Marta, Szkotak Tadeusz, Szmyrko Helena, Szopa Maria, Tokarz Jadwiga, Trójniak Wiesław, Ks. Wajda Ryszard, Wątor Franciszek, Wesołowska Barbara, Węgiel Władysław, Wojciech z Bagien (pseud.), Wójcik Barbara, Wrona Agata i Maciej, Zachara Maria, Zając Stanisław, Zych Antonina, Zych Danuta. To dzięki Państwu, ta publikacja przybrała wyjątkowy charakter, stała się prawdziwą skarbnicą wiedzy i cennych informacji, a przede wszystkim wielowymiarowym odbiciem dziejów naszej „Małej Ojczyzny”.

Wyrażamy też wdzięczność wszystkim, którzy udostępnili zdjęcia archiwalne oraz autorom zdjęć współczesnych. Państwa prace wzbogaciły tę publikację i sprawiły, że treści w niej prezentowane stały się jeszcze ciekawsze.
Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów osób prywatnych i instytucji: Baziak Danuta, Białas Bożena, Cierniak Krzysztof, Chmura Franciszek, Czosnyka Aleksander, Czosnyka Kazimierz, Ks. Deszcz Stanisław, Dojka Marian, Filipiak-Szarkowska Janina, Golemo Krystyna, Huczek Dorota i Jerzy, Janeczek Zofia, Kasprzyk Janina, Kądzielawa Kazimiera, Kądzielawa Stanisława, Kosiniak Mariola, Kruk Janina, Łabuda Andrzej, Madejska Halina, Markiewicz Emilia, Nowak Leszek Antoni, Nowak Renata, Piękosz Stanisław, Pilas Zofia, Plata Anna i Waldemar, Racia Wanda, Regulska Urszula, Słonka Jarosław, Szado Emilia, Szkotak Tadeusz, Szopa Maria, Tarka Ewelina i Łata Lucyna, Tokarz Jadwiga i Wiesław, Trójniak Wiesław, Ks. Wajda Ryszard, Wątor Franciszek, Wesołowska Barbara, Wrona Agata i Maciej, Wrona Julia, Zachara Maria, Zając Stanisław
oraz
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Poczet Bagiennych z Wieżycy, Przedszkole Publiczne w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Ćwikowie, Szkoła Podstawowa w Dąbrówkach Breńskich, Szkoła Podstawowa w Oleśnicy, Szkoła Podstawowa im. W. Broniewskiego w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Pilczy Żelichowskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. St. Reymonta w Brniu.
Autorzy zdjęć współczesnych: Beata Barszcz, Magdalena Burzec, Joanna Dyjak, Renata Nowak, Marta Swędrowska, Barbara Wójcik, Sławomir Florek, Jakub Kaczmarski, Robert Moździerz, Radosław Skrzyniarz, Konrad Wójcik, Marcin Zając
Dziękujemy także wspaniałemu zespołowi redakcyjnemu, który zaangażował się w przygotowanie książki, a są to: Halina Dojka, Joanna Dyjak, Dorota Huczek, Helena Szmyrko, Barbara Wójcik, Jarosław Bartoń, Jarosław Kmieć, Witold Morawiec, Wojciech Ryczek.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy podzielili się z autorami tekstów materiałami, pamiątkami, wspomnieniami i wiedzą lub w jakikolwiek inny sposób włączyli się w przygotowanie publikacji, a są to: Krzysztof Białas, Marta i Józef Borek, Emilia Kwapień, Jolanta i Piotr Kwapień, Kazimierz Lizak, Bernadetta Łucek, Anna Owsiak, Janina Partyńska, Teresa Ryczek, Adam Rzemiński, Maria Sarat, Maria Starsiak, Stanisława Stec, Barbara Szado, Beata Szopa, Paweł Świętochowski, Lucyna Trela, Elżbieta Warzeszak, Edyta Węc, Władysław Węgiel, Rozalia Wnęk, Antonina Wrona, Ks. Prałat Komandor Bogusław Wrona, Gabriela Zugaj.
Dzięki przychylności Państwa Jadwigi i Wiesława Tokarzów mogliśmy zamieścić materiały autorstwa Bronisławy Smolińskiej. Z kolei pamiętniki Adolfa Łabudy udostępnili nam córka Halina Madejska oraz syn Andrzej Łabuda.

Na zakończenie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to ogromne i wyjątkowe dla nas przedsięwzięcie, a nie zostali wymienieni. Dziękujemy z serca za wszelkie przejawy Państwa życzliwości.

Koncert "Muzyczne Zaduszki" połączony z wieczorem poezji "Czytanie Niepodległości" i promocją publikacji pt. "Nasze wczoraj i dziś"

Niepodległa

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach” stała się faktem!
Uroczysta promocja książki wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie odbyła się 3 listopada 2018 roku, a towarzyszył jej wieczór poezji lokalnych twórców pn. „Czytanie Niepodległości”. Wyjątkowe spotkanie uświetnił koncert pn. „Muzyczne Zaduszki”.

Wydarzenie zrealizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie stanowiło część Projektu pn. „Nasza Odzyskana”. Wpisano je w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Oficjalnego rozpoczęcia spotkania dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. W swoim wystąpieniu podkreślił, że mamy wyjątkowe szczęście, mogąc osobiście uczestniczyć w tak doniosłym jubileuszu, jakim jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wójt dodał również, że mając świadomość tego, jak wiele poświęcenia i krwi wymagało odzyskanie suwerenności, wszyscy powinniśmy w godny sposób celebrować tegoroczny wyjątkowy jubileusz. Nadmienił, że w związku z tym w Gminie Olesno podjęto szereg działań i przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, a ich głównym inicjatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Następnie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec pokrótce omówiła promowaną publikację. Na wstępie podkreśliła, że publikacja nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców. A grono tych osób jest niezwykle liczne, bo aż 82 osoby opracowały do niej teksty, 58 osób przyczyniło się do wzbogacenia jej unikatowymi fotografiami, a 26 osób służyło pomocą i różnorakim wsparciem. Nie sposób również pominąć niezliczonego grona ludzi, którzy nam kibicowali i podnosili na duchu ciepłym słowem.
Małgorzata Morawiec podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do tego ogromnego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności wyraziła wdzięczność autorom, którzy niejednokrotnie musieli przełamywać wewnętrzną nieśmiałość i skromność, aby podzielić się swoją wiedzą, wspomnieniami i opowieściami. Podziękowała wszystkim, którzy udostępnili materiał fotograficzny, zarówno zdjęcia archiwalne, jak i współczesne. Słowa wdzięczności skierowała także w stronę 11-osobowego zespołu redakcyjnego, który zaangażował się w przygotowanie publikacji.
Następnie Dyrektor biblioteki podkreśliła, że ze względu na bardzo krótki czas powstania książki, może ona nie być doskonała. W związku z tym przeprosiła za wszelkie ewentualne błędy i pomyłki oraz poprosiła czytelników i autorów tekstów o wyrozumiałość. Małgorzata Morawiec nadmieniła również, że publikacja nie jest opracowaniem naukowym. To zbiór nie tylko faktów historycznych, ale też wspomnień i luźnych opowieści, a nawet legend. Niektóre informacje zawarte w książce mogą nieco odbiegać od znanych dotąd powszechnie. Jednak wszystkie teksty to subiektywne relacje ich autorów i ich własne historie. Dyrektor biblioteki dodała także, że swoimi opowieściami i tekstami mógł podzielić się każdy zainteresowany.
Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor Małgorzata Morawiec podziękowała za dobrą współpracę wydawnictwu, którym jest MILOWA sp. z o.o. Wydawca tygodnika Miasto i Ludzie. Podziękowała także niezawodnym przyjaciółkom ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Halinie Dojka, Dorocie Huczek, Władysławie Cabaj i Zofii Węgiel, a także wspaniałej Urszuli Kaczmarskiej, na które mogłyśmy liczyć na każdym etapie realizacji zadania, nawet w chwili najgorszego kryzysu.

Kolejnym punktem spotkania było „Czytanie Niepodległości”, czyli prezentacja utworów lokalnych twórców. Były to teksty o charakterze patriotycznym, które powstały specjalnie na tę okoliczność i zostały opublikowane w książce pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Wiersze autorstwa Marcina Chmury, Anny Morawiec, Zofii Pilas i Marii Szopy odczytała Maria Szczebak. Z kolei Bernadetta Słota i Barbara Wójcik osobiście zaprezentowały swoje utwory.

Następnie nadszedł czas na nieco mniej oficjalną część spotkania, czyli „Muzyczne zaduszki”akustyczny koncert w wykonaniu zespołu 40% Bluesa, z którym gościnnie wystąpili Paweł Mazur i Jarek Tucki. Muzycy dali fenomenalny popis swojego talentu, czym zachwycili licznie zgromadzoną publiczność.

Po koncercie przybyli goście otrzymali nieodpłatnie promocyjne egzemplarze książki pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich do kawiarenki literackiej, gdzie czekały domowe wypieki przygotowane przez pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi w Oleśnie, pracownice Domu Malarek w Zalipiu oraz cudowne przyjaciółki naszej biblioteki.

…………………
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli przygotowanie tej uroczystości.

Życie - co to takiego? Poważne rozmowy na DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiCo może sprawić, że będziesz szczęśliwy? Mogą to być dobre oceny, przyjemności, potęga i bogactwo, wielu przyjaciół, unikanie kłótni, unikanie czyjegoś gniewu lub robienie wyłącznie tego, na co ma się ochotę. Tak, ale… Czy zła ocena oznacza katastrofę? Czy nie lepiej sprawiać przyjemność innym, niż sobie samemu? Czy ktoś słaby i biedny nie może być szczęśliwy? Czy lepiej mieć wielu przyjaciół, czy jednego sprawdzonego? Czy można zgadzać się ze wszystkimi? Co będziesz robić, gdy już zrobisz wszystko, na co masz ochotę? I w końcu czym jest szczęście? I czy szczęścia faktycznie trzeba szukać? A może my już jesteśmy szczęściarzami, ale tego nie doceniamy?
O szczęściu i o nieszczęściu rozmawialiśmy podczas spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci Oleśnie 26 października 2018 roku. A inspiracją o pomocą w omówieniu tych trudnych tematów była książka Oscara Brenifiera pt. „Życie – co to takiego?”

Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 listopada 2018 roku. Podczas dyskusji znów podejmiemy ważne, choć wcale niełatwe tematy.

Wystawa prac plastycznych "Dumni z Polski"

Niepodległa

Przez cały rok Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie realizuje Projekt pn. „Nasza Odzyskana”, wpisany w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Kolejnym działaniem zrealizowanym w ramach Projektu była Wystawa prac plastycznych pt. „Dumni z Polski” przygotowanych przez uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno.
Jubileusz stulecia wolnej Polski to wyjątkowy czas, który w sposób szczególny skłania do refleksji i zadumy nad bohaterskimi dokonaniami naszych przodków. To również czas uświadamiania sobie tego, jaka tak naprawdę jest Polska z wszystkimi jej sukcesami, porażkami, dokonaniami, historią, pięknem, a przede wszystkim niezłomnością w dążeniu do wolności. Te rozważania pozwalają równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie „Czym Polska jest dla mnie samego?”. Prezentowane na wystawie pn. „Dumni z Polski” prace są swoistą odpowiedzią na to pytanie. I chociaż ich różnorodność jest ogromna, to wszystkie niosą jedno, bardzo czytelne przesłanie: jesteśmy dumni z Polski!

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 23 października 2018 roku, a towarzyszył jej krótki, ale niezwykle wymowny program artystyczny o tematyce patriotycznej, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Oleśnie pod kierunkiem Anety Dymon i Marcina Paska.
Wystawę można zwiedzać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie w godzinach pracy placówki.


Wernisaż

Czasami kłamię... A Ty? - Spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Czasami kłamię… Jak każdy. Ale ja otwarcie się do tego przyznaję. Zastanawiasz się, dlaczego to robię? Może dlatego, że mąż już mnie nie kocha… A może dlatego, że jestem w śpiączce? Więc w sumie nie mam nic do stracenia. Ale prawda jest taka, że ja po prostu kłamię. Czasami. A czasami nie. Myślisz, że odgadniesz, kiedy mijam się z prawdą? Spróbuj…

„Czasami kłamię”, książka Alice Feeney była przedmiotem dyskusji podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Oleśnie 16.10.2018 roku. Lektura, tak zupełnie inna niż dotychczas omawiane, wywołała wśród Klubowiczek niemałe zdziwienie. Pierwsze jej strony zapowiadają bowiem wnikliwą autoanalizę kobiety pogrążonej w śpiączce. Wszystko wskazuje na to, że czytelnik pozna bogate przemyślenia, ale nie zazna szczególnie porywającej fabuły. Tymczasem główna bohaterka, Amber, choć jawi się jako godna współczucia ofiara przemocy fizycznej i wypadku samochodowego, ukrywa coś bardzo tragicznego. Niestety nie może sobie przypomnieć, co to takiego. A może nie chce o tym pamiętać? Lub doskonale pamięta, ale… czasami kłamie…?
Poznajemy Amber jako trzydziestokilkuletnią prezenterkę radiową, która zmaga się z wieloma problemami. Po pierwsze rozpadające się małżeństwo. Po drugie wieloletnie i bezowocne próby zajścia w ciążę. Po trzecie nieporozumienie ze współpracownicą. Po czwarte dziwna relacja z siostrą. Szczegóły tych trudności przedstawia nam sama Amber, która wciąż znajduje się w stanie śpiączki. Kobieta dryfuje w koszmarnym świecie, uwięziona gdzieś pomiędzy rzeczywistością, a coraz bardziej szalejącą wyobraźnią. Oprócz jej relacji poznajemy jeszcze jeden punkt widzenia, którego dostarczają nam fragmenty dziennika małej dziewczynki. Kim jednak jest ich autorka? Czy Amber istotnie jest jedyną poszkodowaną w całej tej sprawie? Co tak naprawdę wydarzyło się w jej życiu? Kto jest bezsilną ofiarą, a kto pozbawionym zasad moralnych katem? I w końcu – czy można zaufać komuś, kto w pierwszych chwilach znajomości przyznaje się do kłamstwa?


Na kolejne spotkanie zapraszamy 20 listopada 2018 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce K. Scholes pt. Lwica.

Uroczysty Koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

XXVIII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

Złoto powoli, ale zdecydowanie przejmuje panowanie nad światem. Zieleń lata stopniowo odchodzi w zapomnienie. Przyroda stroi się w najpiękniejsze szaty, zachwycając słonecznymi żółcieniami i krwistą czerwienią. Nitki babiego lata otulają wszystko wkoło, zapowiadając coraz chłodniejsze dni. Jesień w pełni.

Ta pora roku już od trzynastu lat w Gminie Olesno wiąże się z niezwykłym wydarzeniem – spotkaniem z poezją, prozą i piosenką literacką, czyli koncertem w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Tegoroczny koncert pt. „Piękno jest w nas” zorganizowany został 4 października w siedzibie biblioteki, a jego gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Spotkanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród mieszkańców Gminy Olesno, również tym razem zgromadziło liczną publiczność. Gośćmi honorowymi byli artyści z różnych zakątków świata, a byli to:
Kazimierz Burnat – Wrocław; Stefan Jurkowski – Warszawa; Jan Dydusiak – Sydney-Australia; dr Geza Cseby – Węgry; Włodzimierz Harmatiuk – Iwano Franikwsk-Ukraina; Tamara Łucenko – Iwano Franikwsk-Ukraina; Aleksander Andrijewski – Kijów-Ukraina; Krystyna Konecka – Białystok; Karel Sys – Praga-Czechy; dr Lam Quang My – Wietnam; Eva Muckova – Słowacja; Włodzimierz Sztokman – Rosja; dr Thai van Nguyen – Wietnam; Vłasta Vłasenko – Ukraina; Julia Sudus – Ukraina; Alexiey Mikulasek – Praga-Czechy; Andrzej Żmuda – Rzeszów; Artur Grabowski – Ciężkowice. Natomiast dyrektorem organizacyjnym wydarzenia był Andrzej Grabowski.

Refleksyjna podróż po świecie poezji, literatury i muzyki pozwoliła zgromadzonym słuchaczom dostrzec piękno, które na co dzień tak łatwo przeoczyć – to piękno, które jest ukryte najstaranniej, bo głęboko w nas samych. Po chwilach pełnych zadumy organizatorzy podziękowali artystom, a następnie zaprosili wszystkich na poczęstunek. Znakomite potrawy przygotowane zostały przez Pracownice Domu Malarek w Zalipiu, pod kierunkiem Dyrektor Wandy Chlastawa.

Organizacja wieczoru nie byłaby możliwa, gdyby nie bezinteresowne wsparcie naszych wspaniałych Przyjaciół. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli stworzyć magiczny klimat tego literackiego spotkania, a byli to: Edyta i Mariusz Jurczyk, Jadwiga i Włodzimierz Kosmala, Izabela Leus, Joanna Dyjak, Beata Barszcz, Jarosław Słonka.

Andrzej Poniedzielski, czyli nienachalny optymizm

Obfitujący w różnorodne wydarzenia kulturalne wrzesień doczekał się doprawdy niezwykłego zakończenia. Otóż 28 września 2018 roku naszą bibliotekę odwiedził Andrzej Poniedzielski.

Ten znakomity humorysta, znany z niezwykle inteligentnej satyry, jest również autorem tekstów, poetą i pieśniarzem, a ponadto Mistrzem Mowy Polskiej oraz Ambasadorem Polszczyzny 2016. Przede wszystkim jest jednak wyjątkowo ciepłym i serdecznym człowiekiem, który wnikliwe obserwuje świat i ludzi, by później fenomenalnie i z ogromnym poczuciem humoru przedstawiać swoje spostrzeżenia. Nie brakuje mu również autoironii i ogromnego dystansu do samego siebie.
Występ w Oleśnie poświęcony został w dużej mierze analizie relacji damsko-męskich. Zgromadzona licznie publiczność poznała dwie złote zasady, którymi posługiwać się powinni przedstawiciele obu płci. Po pierwsze: „Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę. Ale to i tak niczego nie zmieni…”, w sumie nie wiadomo, czy nie trafisz jeszcze gorzej. Po drugie” „Mężczyzna to nie liść. On musi iść” – nie ważne, dokąd, byle nie do domu.... Jeśli by ktoś natomiast chciał dowiedzieć się, czym właściwie jest miłość, to odpowiedź Andrzeja Poniedzielskiego jest również prosta: „Dwa serduszka, cztery oczy… Ojojooooooj…” – a tego już chyba komentować nie trzeba.

Widownia była zachwycona, czego dowodem były częste wybuchy śmiechu oraz owacje na stojąco. Na zakończenie Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec podziękowali Andrzejowi Poniedzielskiemu za przyjęcie zaproszenia oraz wręczyli symboliczne, regionalne upominki.

...................................
Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki, a dofinansowano ze środków Instytutu Książki. Gospodarzami wydarzenia byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie.

"Mała książka - Wielki człowiek" - Wspaniała akcja dla trzylatków

Pozwólmy zacząć dzieciom przygodę z czytaniem!

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie przyłączyła się do Projektu „Mała książka - wielki człowiek”, do którego zaprasza teraz WSZYSTKIE TRZYLATKI.
Na każde trzyletnie dziecko czeka w bibliotece specjalna wyprawka, czyli fantastyczna książka dla dziecka pt. „Pierwsze wiersze dla…” oraz specjalna Karta Małego Czytelnika z miejscem na zbieranie naklejek.
Warunkiem odbioru tej wyprawki jest zapisanie trzylatka do biblioteki. Następnie podczas każdej wizyty w bibliotece (zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego) Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Również Rodzice również w tej małej wyprawce znajdą coś dla siebie. A będzie to coś, co - mamy nadzieję, że skutecznie - przypomni dorosłym o korzyściach wynikających z czytania dzieciom. Zapraszamy do biblioteki!

Promocja publikacji pt. "Nasze wczoraj i dziś"
Szczęście to, czy pech? Powakacyjne spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki
Podczas wakacji nie było spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – co za szczęście!
Bo gdyby były spotkania, dzieci nie mogłyby korzystać ze słońca i beztroski wolnych dni.
A może….
Podczas wakacji nie było spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – co za pech!
Bo gdyby były spotkania, dzieci mogłyby w przyjemnie chłodnej bibliotece schronić się przed letnim skwarem.

Czego mamy w życiu więcej? Szczęścia, czy pecha? Czy w ogóle można to jakoś policzyć? Czy to, co dla jednych jest szczęściem, dla innych może być pechem? Takie trudne rozważania snuliśmy podczas pierwszego powakacyjnego spotkania DKK dla dzieci 21 września 2018 roku. Okazuje się, że szczęście i pech to nie takie proste sprawy – czasem trudno je odróżnić. W zrozumieniu tego tematu pomogła nam rewelacyjna książka pt. "Co za Szczęście! Co za pech! T. Hallinga i E. Erikson, którą wspólnie głośno czytaliśmy. Już samo czytanie było ekscytujące, bo od połowy książkę trzeba czytać… do góry nogami! Późniejsza dyskusja też mocno nas ożywiła. Bo tak w ogóle, to często nawet nie wiemy, jak dużo w życiu mamy farta. Albo pecha. To zależy, jak na to spojrzeć ;)

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 26 października 2018 roku o godz. 14:00. Znów będziemy wspólnie czytać. Co? Tego jeszcze nie wie nikt...

Startuje akcja "Mała książka - Wielki człowiek"

Dzięki zakwalifikowaniu się Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie do projektu „Mała książka - wielki człowiek” w siedzibie placówki trzylatki wraz z rodzicami mogą odbierać specjalnie przygotowane wyprawki. Warunkiem odbioru wyjątkowej książki dla dziecka, specjalnej karty z miejscem na zbieranie naklejek oraz broszury dla rodzica, jest zapisanie trzylatka do biblioteki. Pomóżmy dzieciom zacząć wspaniałą przygodę z czytaniem!

Na czym polega Akcja?
Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą,
a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę
w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:
www.wielki-czlowiek.pl
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl
Wygenerowano w sekund: 0.02
3,460,977 Unikalnych wizyt