Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3995804

Wrześniowe spotkanie DKK - "Lektor" B. Schlink

Dyskusyjny Klub Książki

Życie mężczyzny zrujnowane przez miłość do jednej kobiety. Historia kobiety skrywającej tajemnicę bardziej wstydliwą niż najgorsze zbrodnie. Trudna, budząca kontrowersje miłość. Problem strażniczek w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Dramat odbierania dzieci rodzicom i wychowywania ich w duchu hitleryzmu.
To tematy niełatwe, ale żyjące w podświadomości każdego z nas. Wywołujące pewien niesmak, ale budzące również skrywane głęboko uczucia – poczucie winy, wstydu, potrzebę bliskości drugiej osoby.

Nostalgiczna, wywołująca bunt i niezrozumienie, smutna, zmuszająca do rozmyślań, na długo zapadająca w pamięci – za taką należy uznać książkę Bernharda Schlinka pt. „Lektor” omawianą podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 29. 09. 2014 r.

„Hanna jest piękna, pociągająca i znacznie starsza od piętnastoletniego Michaela, który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w jej domu. Ich romans szybko przeradza się w namiętność, a częścią miłosnego rytuału staje się czytanie książek - on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie odczuwa samotność. Pewnego dnia znika bez śladu. Mija kilka lat. Michael, już student prawa, spotyka Hannę na sali sądowej. W trakcie procesu poznaje mroczną przeszłość swojej ukochanej. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna, strażniczka w obozie koncentracyjnym, ukrywa prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni.”


Jesienne podróże literackie - czyli XXIV Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

Tegoroczna kalendarzowa jesień nie zawiodła naszych oczekiwań. Radosne promienie słońca szybko rozproszyły poranne mgły, ukazując jesienny, złoto-czerwony krajobraz spowity nostalgią nitek babiego lata. Właśnie w tym urokliwym jesiennym dniu, 24 września 2014 r. w Oleśnie odbyła się XXIV Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka. Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno – Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, przy współpracy: Domu Malarek w Zalipiu z Dyrektor Wandą Chlastawa na czele, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu, którą kieruje Dyrektor Ewa Drzazga i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno, którego prezesem jest Anna Morawiec.

W tym roku zgromadzeni goście zaproszeni zostali w literacką podróż, której celem było spotkanie z poezją, satyrą, balladą i piosenką. W trakcie wędrówki odwiedziliśmy przeróżne zakątki świata. Zajrzeliśmy do znanych polskich miast, takich jak Kraków, Warszawa, Poznań czy Ciężkowice. Ale zawitaliśmy też do miejsc bardziej odległych, między innymi do Wietnamu, Rosji i Paryża. Przewodnikami w tej literackiej podróży byli zaproszeni pisarze i poeci. Ostatnim punktem wędrówki był przystanek Olesno i wszystko to, czym może się poszczycić polska wieś.

Dodatkową atrakcją wieczoru była Loteria Fantowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Dochód z niej przeznaczony zostanie na wydanie publikacji pt. „Zapamiętana poezja smaku”, która współtworzona będzie przez mieszkańców Gminy Olesno.

Literacką podróż pod tytułem „A słowo jak kromka chleba”, jak co roku poprowadził dyrektor organizacyjny XXIV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni LiterackiejAndrzej Grabowski.

W koncercie udział wzięli:

Kazimierz Burnat – Wrocław, Volodymyr Garmatiuk – Ukraina, G'eza Cseby – Węgry, Danuta Perier-Berska – Kraków, Jolanta Nowak-Węklarowa – Wągrowiec, Iryna Bondurovych – Ukraina, Danuta Capliez-Delcroix – Francja, Maria Bilous – Ukraina, Artur Grabowski – Ciężkowice, Oleksandr Hordon – Ukraina, Andrzej Grabowski – Ciężkowice, Stefan Jurkowski – Warszawa, Krystyna Konecka – Białystok, Lech Konopiński – Poznań, Yarosław Kamienitskyy – Ukraina, Tom Koprowski – Australia, Nguyen Thi Tho – Wietnam, Władimir Stockman – Rosja, Andrzej Żmuda – Rzeszów, Lam Qunag My – Wietnam, Marek Wawrzkiewicz – Warszawa
oraz Artyści Filharmonii Lwowskiej: Radeyko Petro, Yatiskiv Andryi, Olijnyk Mychailo.

Pisarzom towarzyszył zespół Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki w składzie:

Bogusław Diduch – założyciel i szef zespołu, kompozycja, teksty, gitara, wokal,
Wiesław Lewek – współzałożyciel zespołu, wokal, kompozycja, gitara,
Mirosław Bogoń – aranżacje muzyczne, wokal instrumenty klawiszowe,
Tomasz Kubala – gitara basowa, wokal,
Rafał Boniśniak – instrumenty perkusyjne.

Na zakończenie wieczoru zgromadzeni goście zaproszeni zostali do staropolskiej biesiady przy wiejskim stole, na którym nie zabrakło między innymi tradycyjnego swojskiego chleba.

Serdecznie dziękujemy jak zawsze życzliwym przyjaciołom i czytelnikom Biblioteki: Czesławowi Mosio, Janowi Owca, Pawłowi Sarat i Marcinowi Przybyło, którzy jak zwykle byli pomocni w całości przygotowań.
Wsparcia udzielili nam także: Bartosz Kopia, Dorota Skowron, Halina Dojka, Ewa Partyńska, Anna Margosiak, Barbara Foder oraz Małgorzata i Dariusz Oleś. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu spotkania.

Wakacje w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie

W Filii Bibliotecznej w Ćwikowie zakończyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci. Letnie spotkania w bibliotece odbywały się w dniach 7-18 lipca i 4-14 sierpnia w godz.12.00 – 14.00. Wakacje w bibliotece przygotowane były z myślą o dzieciach w wieku szkolnym, które nie miały możliwości wyjazdu na letni wypoczynek.

Podczas dwóch letnich miesięcy dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach. Nie zabrakło więc ćwiczeń rozwijających zdolności plastyczne i manualne, a także zabaw literackich i słownych, rebusów, krzyżówek, gier planszowych, gier multimedialnych i oczywiście, jak na bibliotekę przystało – głośnego czytania bajek. Odbył się również „Turniej gry w piłkarzyki”, który przyniósł wiele emocji. Biblioteka przygotowała dla uczestników również zajęcia kulinarne, podczas których ogromnym powodzeniem cieszyło się robienie przez uczestników wymyślnych kanapek i bajecznie kolorowych letnich sałatek. Dużym plusem w robieniu kanapek i sałatek było to, że powstały one z tego co dała nam matka Ziemia, m. in.: marchewka, pietruszka, pomidory, ogórki, rzodkiewka, sałatka itp.
Przeprowadzone spotkania potwierdziły, że wakacje nie muszą być nudne, a biblioteka to miejsce, w którym nie tylko wypożycza się książki, ale w którym każdy z nas może rozwijać swoje zdolności i umiejętności, a przede wszystkim świetnie może w niej spędzać swój wolny czas. Przekonali się o tym wszyscy uczestnicy spotkań wakacyjnych.

Po letnich zajęciach pozostały nam piękne wspomnienia, wspólne zdjęcia i piękne prace, które można podziwiać w bibliotece.

Wakacyjne dyskusje

Dyskusyjny Klub Książki
Wakacyjne miesiące, mimo że wypełnione letnimi obowiązkami, sprzyjały spotkaniom Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie. Zarówno w lipcu jak i w sierpniu Klubowiczki gromadziły się w bibliotece, aby przy kawie na chwilę oderwać się od codzienności i w doborowym towarzystwie porozmawiać o literaturze.

Lipcowe spotkanie DKK poświęcone było książce Ewy Ostrowskiej pt. „Ja, pani woźna”. Lektura tej pozycji zaowocowała wieloma przemyśleniami dotyczącymi ważnych problemów. Książka porusza bowiem kwestie dotyczące (mniej lub bardziej) wszystkich, mianowicie – stratę pracy, odejście męża, bunt dziecka, obniżenie poczucia własnej wartości. Główna bohaterka – Katarzyna, „traci pracę (lub zmuszona jest z niej odejść, zależnie od punktu widzenia) i podejmuje ciężką pracę tytułowej woźnej w jednej z łódzkich szkół rządzonych twardą ręką dyrektorki, niektórym znanej jako Kunegunda Wspaniała. Praca woźnej pozwala Katarzynie, oprócz załatania domowej dziury budżetowej, poznać smak nierównego traktowania ludzi wykonujących pracę fizyczną”. Szereg deprymujących wydarzeń pozwala jednak bohaterce zmienić optykę patrzenia na codzienne problemy – własne i innych ludzi. Pomimo trudnej tematyki, w książce nie brakuje pozytywnej energii i sporej dawki humoru, dzięki czemu nie jest to pouczająca tyrada o sensie życia, a przepełniona prostą, życiową mądrością powieść o zwykłym człowieku.

Z kolei podczas sierpniowego spotkania, Klubowiczki rozmawiały o książkach, które szczególnie je zachwyciły, rozbawiły lub zdegustowały. Wśród wymienionych pozycji pojawiły się między innymi:

„Księżniczka”, J. Sasson „Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubiania mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym”.

„Ciemno, prawie noc”, J. Bator„Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.”

„Tam gdzie spadają anioły” D. Tarakowska
„Książka, która stanowi kolejny krok w poszukiwaniach przez autorkę odpowiedzi na najistotniejsze pytania egzystencjalne. Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozbawiony mocy spada na ziemię.Powieść zarówno dla młodzieży jak dorosłych, jest próbą przedstawienia złożonych relacji pomiędzy dobrem a złem, między porządkiem ziemskim a boskim, wiarą i wiedzą, między człowieczeństwem a boskością.Pod względem fabularnym powieść poprowadzona jest brawurowo i czyta się ją jednym tchem.”

„Alibi na szczęście”, A. Ficner-Ogonowska„Hania straciła wszystko. Jej życie zatrzymało się pewnego sierpniowego dnia. Przestała marzyć, a jedyne plany to te, które układa dla swoich uczniów.Kiedy na jej drodze staje Mikołaj, Hania boi się zaangażować, ale on walczy o miłość za nich dwoje. Pomaga mu w tym jej przyjaciółka Dominika, której energia i poczucie humoru rozsadziły niejedno męskie serce. Jest też pani Irenka: prawdziwa skarbnica ciepła i mądrości - po prostu anioł stróż. To w jej nadmorskim domu, gdzie na parapecie dojrzewają pomidory, a kuchnia pachnie szarlotką i sokiem malinowym, Hania odnajduje utracony spokój, odzyskuje wiarę w miłość i daje sobie wreszcie prawo do bycia szczęśliwą.
To pełna nadziei opowieść o tym, że nic nie zamyka nam drogi do szczęścia. Bo szansa na nowe życie jest zawsze i tylko od nas zależy, czy zechcemy ją wykorzystać.”


„Przypadki księdza Grosera”, J. Grzegorczyk „Autor bestsellera o miłosierdziu "Każda dusza to inny świat" tym razem bohaterem książki uczynił księdza-pisarza. Ksiądz Groser, wierny swojemu podwójnemu powołaniu, na własnej skórze doświadcza prawdy przysłowia "Słowo napisane, nieszczęście zasiane". Akcja tej wyjątkowej powieści z kluczem rozgrywa się na tle wydarzeń, których niedawno byliśmy świadkami: ataku terrorystycznego na Nowy Jork, sprawy abpa Paetza, sporów o Radio Maryja. Powieść łamie tabu, jakim jest życie prywatne księdza; pokazuje różnorodność postaw polskiego duchowieństwa.”


Rozmowa o "Częściach intymnych"...

Dyskusyjny Klub Książki
23 czerwca odbyło się kolejne spotkanie DKK w Oleśnie. Tematem dyskusji była książka Izabeli Sowy pt. „Części intymne”

Książka to „ironiczna powieść o wyprawie w głąb - nie tylko siebie. Historia o polskiej prowincji (nie mylić z Prowansją!), o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim o czytelnikach - tych z miast i miasteczek Polski. Główny bohater - Janusz jest bestsellerowym autorem, jednak nie ma złudzeń co do swojej twórczości. Opowiada o ciekawych wyprawach... nie ruszając się z fotela. Pierwszą książkę stworzył, aby wygrać zakład. I nagle - furora, więc napisał kolejne. Właśnie mozoli się nad czwartą, kiedy dostaje intratną propozycję: udział w serii spotkań z czytelnikami. Choć przez ostatnie lata nigdzie nie wyjeżdżał, przyjmuje wyzwanie.”

Książka przedstawia świat pisarzy, autorów i ich spotkań z czytelnikami w sposób przerysowany i karykaturalny. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie nie zgadzają się z wieloma opiniami autorki. Jako współorganizatorki wielu spotkań z pisarzami, doskonale wiedzą, że pani Sowa mocno wyolbrzymiła przywary bibliotekarzy i czytelników, z którymi spotyka się bohater jej książki. Klubowiczki stanowczo nie zgadzają się również ze sposobem przedstawienia środowisk wiejskich i małomiasteczkowych - według autorki miejsc zacofanych i infantylnych.

Zostań najaktywniejszym czytelnikiem wakacji!

DOSTAWA URZĄDZEŃ KRĘGIELNI

Bajeczny Dzień Dziecka w Oleśnie


„Dzieci nie myślą ani o tym, co było, ani o tym, co będzie, ale cieszą
się chwilą obecną, jak mało kto potrafi.”


Jean de la Bruyere

4 czerwca 2014 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie odbyły się wyjątkowe obchody dorocznego Święta Dzieci. Najmłodsi mieszkańcy gminy zaproszeni zostali do udziału w pełnej przygód i radości podróży do świata bajek. Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie z okazji Dnia Dziecka zorganizowali trzy spektakle teatralne w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka”

Na pierwsze przedstawienie pt. „Lampa Aladyna” zaproszono uczniów wszystkich przedszkoli z terenu gminy Olesno. Z kolei sztuka zatytułowana „Pan Twardowski” zaprezentowana była dwukrotnie: dla uczniów klas I-III oraz dla uczniów klas IV-VI ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy.
Każde przedstawienie w humorystyczny sposób poruszało ważne problemy, takie jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność i pomoc innym. Doskonała gra aktorska, bogata scenografia i finezyjne kostiumy każdorazowo przenosiły publiczność do królestwa baśni, wywoływały szczery zachwyt, dziecięcą radość i salwy śmiechu. Ponadto aktorzy angażowali małych widzów do wspólnej zabawy i tworzenia spektakli. Ochotnicy przeistaczali się w małe, rogate diabełki, pomocników albo tancerzy. Łącznie nasz Bajeczny Teatrzyk odwiedziło ponad 600 osób. Na zakończenie Wójt Gminy Witold Morawiec, wręczył reprezentantom zaproszonych placówek słodkie upominki dla wszystkich uczniów.

Spotkanie było możliwe dzięki pomocy Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli gminy Olesno, Markowi Nowakowi a także dzięki przychylności Dyrektorów wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy Olesno, którym serdecznie dziękujemy.Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie odbyło się 26 maja 2014 roku. Tym razem tematem dyskusji była książka S. Montefiore pt. „Jaskółka i koliber”.

„Powojenna Anglia. Rita i George bardzo się kochali i wszystko wskazywało, że gdy chłopak wróci z frontu, wezmą ślub. George wraca odmieniony; stał się mężczyzną, ale wojenne wspomnienia nie dają mu spokoju. Postanawia więc spędzić rok u rodziny w Argentynie, a niepocieszona Rita mimo wszystko obiecuje czekać. Jeszcze nie wie, że jej ukochany już w drodze do Ameryki poznał kobietę, z którą się wkrótce ożenił. Czy pozostanie wierna przyrzeczeniu, mimo uczucia, jakim obdarzył ją Max, młody żydowski uchodźca? Pewnego dnia George znów pojawia się w Devon. Wspomnienia szczęśliwej młodości robią swoje. Czy jednak można wejść dwa razy do tej samej rzeki? Czy serce Rity wciąż czeka? Czy wytrzyma ciężar zdrady? Niezwykła historia miłości, rozpięta między angielską prowincją a egzotycznymi, argentyńskimi pampasami.”

"Historyczne" spotkanie z profesorem Bogdanem Musiałem

Historia coraz częściej odchodzi w zapomnienie, wiele faktów historycznych jest przekłamanych lub nie do końca wyjaśnionych. Zdarza się również, że historycy przechodzą „od rzetelnej pracy naukowej do komercji”. Tymczasem historia jest echem przeszłości odbitym przez przyszłość, a zadaniem historyka jest rzetelne dokumentowanie i utrwalanie jej zgodnie z prawdą. To jakże ważne posłannictwo przyjął i z pasją realizuje nasz rodak – pochodzący z Wielopola profesor Bogdan Musiał – honorowy gość spotkania zorganizowanego przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie 11 maja 2014 roku.

Spotkanie, choć poświęcone trudnej i zawiłej tematyce – dziejom Polski, Niemiec i Rosji w okresie II wojny światowej i w latach powojennych, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, czego potwierdzeniem była licznie zgromadzona publiczność. Pasja, zaangażowanie, ogromna wiedza, doświadczenie oraz niezwykle przystępny, szczery i bezpośredni sposób wypowiadania się spowodowały, że niemal dwugodzinna opowieść profesora Musiała przeniosła zgromadzonych gości w pełen niejednokrotnie mrocznych tajemnic świat historii. Istotne jest, że spotkanie nie było typowym wykładem, ale raczej dyskusją. Odważne opinie profesora Musiała wywoływały oklaski poparcia, a niekiedy również „szmery” wątpliwości. Goście bardzo chętnie zadawali pytania, prosili o rozszerzenie jakiegoś wątku, ale też nie obawiali się polemizować ze zdaniem historyka. Różnorodne reakcje publiczności i otwartość profesora Musiała sprawiły, że dyskusja przebiegała żywo i dynamicznie, a poruszane tematy przedstawione zostały w sposób odmienny od tego znanego z podręczników historii. Wieczór był wyjątkowy również ze względu na fakt, że profesor Musiał po raz pierwszy publicznie spotkał się z mieszkańcami swojej „małej ojczyzny”, a na widowni nie zabrakło jego najbliższej rodziny, przyjaciół i dawnych znajomych.

Spotkanie zakończyło uroczyste odczytanie adresu okolicznościowego, w którym Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec dziękował profesorowi za przyjęcie zaproszenia oraz gratulował sukcesów naukowych i wydawniczych. Specjalne gratulacje przyjęła również mama profesora Genowefa Musiał, a podziękowania za pomoc w zorganizowaniu spotkania siostra Małgorzata Musiał-Baran.

Z kolei nieoficjalna część wieczoru poświęcona wspomnieniom z lat dzieciństwa i młodości, która przeciągnęła się do późnych godzin, przygotowana została przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie, a były to panie: Władysława Cabaj, Halina Dojka, Urszula Kaczmarska, Maria Łata, Helena Moryl, Beata Skrzyniarz, Helena Szmyrko, Zofia Węgiel i Agata Wrona, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.


...............................

Prof. Bogdan Musiał – pochodzi z Wielopola, jest historykiem dziejów najnowszych. W 1985 r. zamieszkał w Republice Federalnej Niemiec, gdzie uzyskał azyl polityczny, a w 1992 r. obywatelstwo niemieckie. Studiował historię, nauki polityczne i socjologię na Uniwersytetach w Hanowerze i Manchesterze. Pod koniec lat 90. wziął udział w debacie wokół niemieckiej wystawy „Wojna wyniszczająca. Zbrodnie Wehrmachtu 1941-1944”. Opublikował wówczas głośny artykuł naukowy, w którym wykazał, że kilka z prezentowanych fotografii przedstawia ofiary NKWD z czerwca 1941. W latach 1999 - 2004 r. pracownik Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, od 2010 r. profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - kierownik katedry Studiów nad Europą Środkową i Wschodnią. Autor licznych publikacji i artykułów prasowych między innymi w języku niemieckim, angielskim i polskim.

Ostatnio czytałam... - czyli spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki28 kwietnia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskusja nie dotyczyła jednej konkretnej książki. Spotkanie zostało poświęcone omówieniu książek ostatnio przeczytanych przez Klubowiczki. Zgromadzone panie przedstawiły pokrótce tematykę tych książek i podzieliły się swoimi wrażeniami po ich przeczytaniu. Wśród tytułów wymienionych przez Klubowiczki pojawiły się między innymi:

- „Usteczka” Poli Kinski opowieść, w której córka słynnego aktora czterdzieści lat po zakończeniu chorej relacji z ojcem rekonstruuje proces swojej powolnej degradacji, zamieniania się w lalkę. Książka ukazuje, ile hipokryzji jest w głoszeniu nietolerancji dla pedofilii. W rzeczywistości amator seksu z dziećmi, także własnymi, może latami funkcjonować bezkarnie przy niemym społecznym przyzwoleniu. Wystarczy, że jest kimś ważnym. Posiada władzę, pieniądze albo geniusz.

- „Ciemno, prawie noc” Joanny Batorpowieść z elementami horroru, romansu, baśni, kryminału, wreszcie z autentycznym wątkiem z II wojny światowej i tworzącym monumentalną oprawę Zamkiem Książ. Osadzona, po raz kolejny w przypadku Bator, w wałbrzyskich realiach, okazuje się przede wszystkim książką o złu. Wszechobecnym, nie do zlikwidowania i nie do ominięcia. Złu w najczystszej postaci, ale i tym wyglądającym całkiem niewinnie pod płaszczykiem chorobliwie utożsamianej z katolicyzmem polskości.

- „Fastryga” Grażyny Jagielskiejmroczne studium przemocy w rodzinie, konsekwentnie ukazywane z dwóch perspektyw - sprawcy i ofiary. Wyłania się z niego obraz zakleszczonego świata, który rządzi się niepojętymi dla postronnych regułami i z którego nie ma ucieczki. Hipnotyczna narracja bezlitośnie wciąga w spiralę fizycznych i psychicznych tortur, jakich doświadczają bohaterki, w atmosferę paraliżującego strachu i ciągłego napięcia.

- „Japońska parasolka” Rani Manickiejprzesycona wschodnim mistycyzmem, na poły bajkowa historia życia i śmierci ciemnoskórej Parvathi. Szesnastoletnia, marząca o miłości dziewczyna, zmuszona do ślubu z nieznanym jej mężczyzną, opuszcza dom i ukochaną matkę. Rozczarowany, żyjący wspomnieniami mąż nie jest w stanie obdarzyć uczuciem młodziutkiej połowicy, Parvathi znajduje jednak bratnią duszę w Maji - cejlońskiej kucharce, szamance i uzdrowicielce. To dzięki jej ciepłu i zrozumieniu, dziewczyna znosi cierpliwie swój los, by nieoczekiwanie, w wojennym zamęcie, poznać wreszcie, czym jest prawdziwa miłość.

- „Tajemnica amuletu” Jane Johnsonpowieść splatająca przeszłość z teraźniejszością. Ojciec Isabelli, archeolog, umierając, zostawia jej zagadkę do rozwiązania. W skrzyni znajduje Isabella plik papierów i tajemniczy afrykański amulet. Nie ma jednak pojęcia o jego pochodzeniu i przeznaczeniu, dopóki nie wyjeżdża na wycieczkę do Maroko, gdzie dowie się, w jaki sposób trafił on w ręce ojca. Kiedy amulet zostaje zniszczony, a Isabella ledwo uchodzi z życiem, zaczyna się obawiać, dokąd doprowadzi ją własna ciekawość i chęć poznania prawdy.


Spotkanie z Profesorem Bogdanem Musiałem

XX Gminny Konkurs Recytatorski i Wielkie Święto Książki w Oleśnie

23 i 24 kwietnia 2014 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie po raz drugi przyłączyła się do akcji Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża.

W ramach tegorocznej odsłony Dni Książki biblioteka „wyszła poza mury” – została częściowo przeniesiona na parking przed budynkiem, przemieniony w ogródek literacki. Przez dwa dni na wszystkich czytelników i gości biblioteki czekał słoneczny stolik, gdzie przy kawie i słodkich wypiekach można było w życzliwym towarzystwie porozmawiać o książkach i literaturze. Równocześnie prowadzona była akcja „Uwolnij książkę”, której uczestnicy mogli przynieść swoje „niepotrzebne książki” i wymienić je na inne. Każdy otrzymywał symboliczną różę wykonaną z bibuły lub w formie zakładki do książki. Ponadto najodważniejsi czytelnicy mieli możliwość wypożyczenia „w ciemno” czyli wybranych w formie losowania, książek wartościowych i ciekawych, ale zapomnianych lub niedocenianych.

Tegoroczne Święto Książki w Oleśnie przybrało wyjątkowy charakter, ponieważ połączone zostało z jubileuszowym XX Gminnym Konkursem Recytatorskim pod hasłem „Książka to marzenie, które trzymasz w ręku”. Pomimo tego iż współczesny świat kładzie nacisk na to, by „mieć”, podczas gdy „być” spychane jest na dalszy plan, wciąż jednak istnieją wśród nas ludzie całym sercem oddani kształtowaniu i kultywowaniu narodowego dziedzictwa kulturowego, jakim jest polska literatura i poprawna polszczyzna. Do grona pasjonatów literatury i słowa mówionego należą z pewnością uczestnicy dorocznych konkursów recytatorskich organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Wójta Gminy Olesno. W tym roku Konkurs zorganizowano w pierwszym dniu Święta Książki, a poświęcony został właśnie książkom i literaturze. Zadaniem uczestników było przygotowanie i zaprezentowanie utworu (wiersz lub proza) związanego w jakikolwiek sposób z książką lub czytaniem. Dzięki owocnej współpracy z Dyrekcją szkół i przedszkoli z terenu Gminy Olesno, w zmaganiach konkursowych wzięło udział 40 uczniów, wyłonionych wcześniej w eliminacjach szkolnych ze wszystkich placówek oświatowych. Jury w składzie: Ewa Drzazga – Przewodnicząca oraz członkowie – Anna Morawiec, Małgorzata Oleś, Wanda Chlastawa, Janusz Plata i Marek Nowak, przyznało następujące miejsca:

I kategoria – przedszkolaki: wszyscy uczestnicy równorzędne nagrody za udział.

II kategoria – klasy I – III:
I miejsce – Aleksandra Zachara
II miejsce – Julia Janik, Hanna Dojka
III miejsce – Dominika Paciorek
Wyróżnienie – Bartłomiej Siwek

III kategoria – klasy IV – VI:
I miejsce – Julia Ciepiela
II miejsce – Ewa Morawiec, Oliwia Jurczyk
III miejsce – Magdalena Szkotak

IV kategoria – uczniowie gimnazjum
I miejsce – Anna Wątroba
II miejsce – Aleksandra Morawiec
III miejsce – Damian Herduś
Wyróżnienie – Tomasz Rajca

V kategoria – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce – Wojciech Ryczek
II miejsce – Natalia Wątroba
III miejsca – Patrycja Rodak

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali stosowne dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Olesno, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brniu z Dyrektor Ewą Drzazga na czele.
Do tradycji związanych z konkursem powoli zaczyna wchodzić zwyczaj prezentowania przez uczestników swoich autorskich utworów. Tym razem niezaprzeczalny talent literacki ujawnili Julia Ciepiela i Wojciech Ryczek.
W celu podkreślenia wyjątkowości tego jubileuszu i uhonorowania wszystkich uczestników Konkursu, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno organizatorzy zaprosili artystów ze Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka, którzy przedstawili zgromadzonym gościom spektakl pt. „Smok Wawelski”. Bajeczne kostiumy i rekwizyty oraz profesjonalna gra aktorów zachwyciła wszystkich i wywołała gromkie oklaski.
Z kolei w ramach podziękowania za wieloletnią współpracę adresami okolicznościowymi uhonorowani zostali Dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych oraz osoby wspierające tę imprezę.


W drugim dniu obchodów Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" w nawiązaniu do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” zorganizowane zostało spotkanie pod hasłem „Dorośli czytają dzieciom”. Organizatorami byli Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Do akcji włączyli się i czytali dzieciom: Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu, St. asp. Krzysztof Lechowicz – Rzecznik Prasowy Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Ryszard Dorosz - Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie, St. bryg. Adam Rzemiński - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Jarosław Bartoń - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Wojciech Szczebak - Leśniczy Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej i Leśniczy Leśnictwa w Podborzu, Wojciech Maniak - właściciel grodu średniowiecznego w Oleśnicy (pasjonat historii), a towarzyszył mu Jacek Kiełbowicz, Ryszard Pikul - V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie - równocześnie Prezes Oddziału Gminnego OSP RP w Oleśnie oraz Witold Morawiec - Wójt Gminy Olesno. W spotkaniach udział wzięli nauczyciele i uczniowie Przedszkola Publicznego w Oleśnie oraz Szkół Podstawowych w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu, Zalipiu oraz Ćwikowie. Dorośli w mistrzowski sposób zaprezentowali utwory związane tematycznie z wykonywanymi przez siebie zawodami. Wierszyki i bajki wywołały wśród młodej publiczności wybuchy radości i niekłamany dziecięcy zachwyt.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, a w szczególności: Naczelnikowi OSP w Oleśnie Druhowi Czesławowi Mosio i Druhowi Janowi Owca za pomoc organizacyjną w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji, Dyrekcjom przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu gminy za włączenie się do obchodów Święta Książki oraz wszystkim życzliwym czytelnikom, którzy w tych dniach znaleźli chociaż chwilkę aby razem z nami świętować.

Na wyrazy wdzięczności zasłużyli również Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś, którzy wszystkich uczestników ufundowali przepyszne drożdżówki i różnorodne słodkie wypieki.

Szczególne podziękowania kierujemy także do naszych gości honorowych, którzy docenili znaczenie czytania najmłodszym i pomimo rozlicznych obowiązków służbowych znaleźli czas na wsparcie naszego przedsięwzięcia. Ich zapał, miłość do literatury i mistrzowskie prezentacje wybranych utworów pozwoliły wszystkim zgromadzonym słuchaczom zrozumieć i poczuć, że „książka to marzenie, które trzymamy w ręku”.


Ogłoszenie o przetargu

W związku z realizacją zadania pt. "Biblioteka otwarta na potrzeby mieszkańców" polegającym na budowie budynku biblioteki głównej, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie ogłasza przetarg na:

DOSTAWĘ URZĄDZEŃ KRĘGIELNI ORAZ WYPOSAŻENIA BUDYNKU OŚRODKA KULTURY I SPORTU.


Wyniki postępowania - Ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty - Dostawa urządzeń kręgielni oraz wyposażenia Ośrodka Kultury i Sportu
Wesołego Alleluja!!

Wygenerowano w sekund: 0.03
3,995,804 Unikalnych wizyt