Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2885160

Wizyta "Piotrusia Pana" w DKK w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub KsiążkiTematem kolejnego spotkania DKK w Ćwikowie, które odbyło się 14.02.2013 r. była książka Liliany Fabisińskiej pt. "Piotruś Pan".

Piotruś to wieczny chłopiec, który nie chce dorosnąć. Pojawia się w domu rodziny Darlingów w Londynie i zabiera Wendy, Jasia, Michasia oraz wszystkich czytelników do magicznej krainy Nibylandii, w której dzieciństwo trwa wiecznie. Tam rozpoczyna się prawdziwa zabawa dzięki Dzwoneczkowi i magicznemu proszkowi wszyscy mogą latać i przeżywać ekscytujące i niezapomniane przygody, których punktem kulminacyjnym jest zwycięskie starcie Piotrusia z jego odwiecznym wrogiem- złym kapitanem Wookiem.

Magiczna atmosfera Nibylandii udzieliła się wszystkim biorącym udział w spotkaniu dzieciom, które wykonywały portrety bohaterów z omawianej bajki oraz "Walentynki" dla Piotrusia Pana.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 7 marca 2013 r. w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie, a przedmiotem dyskusji będzie książka Jacka Daniluka pt. "Między nami zwierzakami w Afryce".

Serdecznie zapraszamy


KONKURS NA NAJAKTYWNIEJSZEGO CZYTELNIKA ROZSTRZYGNIĘTY"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki."
Stephen King


Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej zorganizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej w Oleśnie dnia 5 lutego 2013 r. była doskonałą okazją do uhonorowania także najaktywniejszych czytelników naszej biblioteki. Po wspaniałym programie artystycznym przygotowanym przez uczniów starszych klas oraz po złożeniu ślubowania przez najmłodszych czytelników, dzięki gościnności i przychylności Dyrekcji oraz gospodyni spotkania Renaty Ryczek, która kieruje pracą biblioteki szkolnej został rozstrzygnięty "Konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika Grudnia 2012", który ogłoszony był przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.
Jury w składzie: Kinga Fido, Katarzyna Foder i Iwona Misztal po analizie i podsumowaniu zapisów na kartach czytelnika przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące miejsca:

I KATEGORIA - przedszkolaki
I miejsce - Wiktoria Fido
II miejsce - Antoni Wrona

II KATEGORIA - uczniowie klas I-III
I miejsce - Sebastian Sajdera
II miejsce - Aneta Kiwior
III miejsce - Bartłomiej Siwek

III KATEGORIA - uczniowie klas IV-VI
I miejsce - Natalia Łoś
II miejsce - Karolina Sajdera
III miejsce - Weronika Morawiec

IV KATEGORIA
I miejsce - Katarzyna Łoś

Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy okolicznościowe i upominki, o których wręczenie poproszeni zostali Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie Jarosław Bartoń i V-ce Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Marta Ubas. Należy podkreślić, że kilka spośród nagrodzonych osób było mile zaskoczonych ponieważ nie wiedziało o ogłoszonym konkursie, a fakt że znaleźli się w czołówce najaktywniejszych czytelników świadczy o tym, że czytają wyłącznie dla przyjemności. Mamy nadzieję, że Konkurs ten zmotywuje także innych uczniów, którzy rzadko albo wcale nie odwiedzają naszej biblioteki do tego aby do nas wstąpili i sięgnęli po lekturę. Zapewniamy, że każdy spotka się z miłym przyjęciem, a bogaty zasób naszego księgozbioru pozwoli zadowolić różne gusta czytelnicze.

SERDECZNIE ZAPRASZAMYWarsztaty aktywizujące - wykonywanie biżuterii

Nie od dziś wiadomo, że kobiety kochają biżuterię.
Wiadomo również, że przedmioty wykonane własnoręcznie cieszą i zachwycają zazwyczaj bardziej niż kupione
w sklepach "gotowce".

W ostatnich dniach stycznia, mieszkanki Olesna miały wyjątkową okazję połączenia tych dwóch przyjemności.
30 i 31 stycznia 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się kolejne zajęcia z cyklu warsztatów aktywizujących, poświęcone trudnej, ale jakże przyjemnej (a zarazem użytecznej) sztuce wykonywania biżuterii. Spotkanie poprowadziła, znana nam już ze swoich plastycznych i estetycznych zdolności, wykwalifikowana trenerka - Małgorzata Mazur.

Udział w warsztatach umożliwił zgromadzonym paniom nie tylko nabycie nowych umiejętności, ale również sprawdzenie swoich zdolności manualnych, wyczucia estetycznego, a także... cierpliwości. Okazało się, że pozornie banalne zaplatanie sznureczków i przewlekanie koralików, wymaga nie lada sprytu i spokoju. Zapał uczestniczek oraz zaangażowana pomoc naszej trenerki sprawiły jednak, że efekt był zachwycający. Każda z pań własnoręcznie wykonała oryginalny naszyjnik oraz kolczyki. Inną, równie ważną zaletą warsztatów była możliwość przerobienia lub naprawienia swojej starej i zniszczonej biżuterii.

Zapraszamy do podziwiania dokonań uczestniczek warsztatów.


Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


17 stycznia 2013 roku w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, tematem którego była bajka
pt. "Puchatkowy skarbczyk niezwykłych dni" W. Disney'a.

Dyskusję poprzedziło głośne czytanie książki o przygodach Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Sympatyczny niedźwiadek zabrał wszystkich czytelników w pełną przygód i śmiechu podróż po najważniejszych dniach w roku, takich jak Nowy Rok, Walentyki, urodziny itp. Jednocześnie lektura bajki podsunęła czytelnikom kilka pomysłów na zabawne i oryginalne rekwizyty, takie jak wesołe grzechotki, paradny kapelusz lub listkowe pocztówki. Młodzi miłośnicy książek zachwycili się zabawnymi przygodami swojego ulubionego misia. Spotkanie dodatkowo ożywił i wzbogacił konkurs ze znajomości omawianej bajki.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 14 lutego 2012 roku. Przedmiotem dyskusji będzie książka L. Fabisińskiej pt. „Piotruś Pan”.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej przygody z książką!


WARSZTATY TEATRALNE W BIBLIOTECE!

Już w najbliższy czwartek 17 stycznia 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbędzie się pierwsze, organizacyjne spotkanie dotyczące warsztatów teatralnych.

Warsztaty organizowane są przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach realizacji operacji
z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Warsztaty prowadzić będzie Danuta Pierzchała, która swoim niezaprzeczalnym talentem reżyserskim zdołała już niejednokrotnie podbić serca mieszkańców Gminy Olesno. Zajęcia mają na celu przygotowanie sztuki teatralnej, ale przede wszystkim rozbudzenie w uczestnikach pasji i fascynacji teatrem.

Warsztaty kierowane są do wszystkich mieszkańców Gminy Olesno - bez względu na wiek.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!


Wykonywanie biżuterii - warsztaty

30 i 31 stycznia 2013 roku o godzinie 13.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbędą się kolejne warsztaty aktywizujące organizowane w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Tym razem zajęcia poświęcone będą wykonywaniu biżuterii z wykorzystaniem nowych, ale też starych i popsutych elementów biżuterii. Warsztaty poprowadzi wykwalifikowana trenerka - Małgorzata Mazur, która popisała się swoim talentem i umiejętnościami prowadząc zajęcia z dekorowania stołów.

Uwaga!
Liczba miejsc ograniczona!
Ponadto na zajęcia warto przynieść własne stare, niemodne lub zniszczone ozdoby.

Zapisy na warsztaty mogą być dokonywane osobiście w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie lub telefonicznie - (14) 6412 444

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki


Twój głos w mojej głowie, Emma Forrest

Głęboka depresja, zaburzenia psychiczne, skłonności samobójcze i cała lawina przeróżnych nieszczęść – to tematy poruszane w książce Emmy Forrest pt. „Twój głos w mojej głowie”, o której dyskutowały członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie podczas spotkania 4 stycznia 2013r.

"Emma Forrest – autorka i jednocześnie bohaterka książki – tkwi w niebezpiecznym kołowrocie niszczących związków, samookaleczania i bulimii.
Z groźnych odmętów własnej psychiki wyrywa ją psychiatra. Jego mądrość, życzliwość i optymistyczna natura pomagają Emmie pozbierać się po próbie samobójczej. Dziewczyna znów jest twórcza, pracuje, podróżuje, pisze, a nawet zakochuje się... w gwiazdorze.
Pewnego dnia, gdy dzwoni, by ustalić kolejną wizytę u psychiatry, dowiaduje się, że człowiek, który dawał jej ogromne wsparcie i był jej mentorem, nagle zmarł. Czuje się kompletnie rozbita i zagubiona. Na domiar złego rozpada się jej szaleńczo intensywny związek miłosny. Emma jest zmuszona walczyć
o przetrwanie i powrót do równowagi."

Nie trudno się dziwić, że lektura książki nie usposobiła klubowiczek pozytywnie. Zgromadzone panie uznały, że niezwykle rzadko zastanawiały się nad problemami poruszanymi w książce, a przecież dotyczą one tak wielu ludzi. Trudna, poruszająca, niekiedy nawet irytująca i rażąca książka Emmy Forrest zmusza jednak do przemyślenia własnego życia. Dyskutujące panie doszły w końcu do wniosku, że tego typu książki pozwalają uświadomić sobie, że życie i świat, na które tak często się uskarżamy, nie są wcale takie złe, a z pewnością mogłyby być gorsze…


Emma Forrest napisała trzy powieści i opracowała zbiór felietonów. Wychowała się w Londynie. Jako dziennikarka pracowała w Nowym Jorku dla "Guardiana", obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie pracuje jako scenarzystka.

Świąteczny konkurs w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie19 grudnia 2012 roku w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie odbyło się uroczyste podsumowanie „Konkursu na najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową”. Do Konkursu złożono 17 prac indywidualnych oraz 3 prace zbiorowe.

Jury w składzie Ewa Drzazga – przewodnicząca, oraz Halina Dojka i Małgorzata Morawiec oceniając prace zwracało szczególną uwagę na oryginalność, samodzielność, walory artystyczne, materiał użyty do wykonania bombek oraz estetykę wykonania.
Konkurs rozstrzygany był w trzech kategoriach, w obrębie których jury przyznało następujące miejsca:

I kategoria – klasy 0-III
I miejsce – Dominik Widor
II miejsce – Sylwia Dziarmaga
III miejsce – Martyna Brzychczy

II kategoria – klasy IV-VI
I miejsce – Vittoria Kozyra
II miejsce – Małgorzata Węgiel
III miejsce – Tomasz Golonka

III kategoria – prace zbiorowe/ klasowe
Wszystkie prace otrzymały wyróżnienia za udział.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Nagrody i upominki wręczył Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który podziękował dzieciom oraz wychowawcom za przygotowanie pięknych dekoracji świątecznych i wyraził nadzieję, że konkurs ten stanie się w Ćwikowie tradycją. Gospodarzem spotkania była Paulina Fic Kierownik Filii Bibliotecznej w Ćwikowie.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki


Od Nowego Roku 2013 w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie rusza Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci!

Spotkania Klubu odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu. Pierwsze, organizacyjne spotkanie, na którym klubowicze dokonali wyboru książek, odbyło się 20 grudnia 2012 roku w siedzibie Filii Bibliotecznej w Ćwikowie.

Kolejne spotkanie Klubu zaplanowane zostało na 17 stycznia 2013 roku, a poświęcone będzie bajce W. Disney'a pt. "Puchatkowy skarbczyk niezwykłych dni".

Serdecznie zapraszamy wszystkich najmłodszych czytelników do przyłączenia się do Klubu!

Najserdeczniejsze życzenia!

Gotowanie w bibliotece

12. 12. 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się kolejne warsztaty aktywizujące na temat Kulinarne tradycje bożonarodzeniowe, prowadzone przez wykwalifikowaną kucharkę Marcelinę Taraska. Niezwykle przydatne okazały się również fachowa pomoc i bardzo praktyczne porady Barbary Taraska, mamy prowadzącej zajęcia.

Udział w zajęciach okazał się fascynującą podróżą do świata kulinarnych tajników i iście magicznych sztuczek. Wśród sekretów zdradzonych przez panie prowadzące, znalazły się między innymi: sposób na szybkie i proste „luzowanie” kurczaka, sposób na pyszną, soczystą domową szynkę, przepis na śledzie „wigilijne” w różnych postaciach, metoda przekształcania i udoskonalania prostego przepisu na ciasto i wiele innych.

Okazało się, że prowadzenie zajęć kulinarnych z gospodyniami domowymi wcale nie jest takie proste, z powodu sporego doświadczenia uczestniczek. Jednak mimo wszystko była to świetna okazja do nauczenia się kilku nowych przepisów lub podpowiedź dotycząca tego, co zmienić, żeby gotowanie było jeszcze prostsze, przyjemniejsze i doskonalsze. Przede wszystkim jednak uczestniczki mogły zadawać pytania dotyczące gotowania i na każde z nich otrzymywały fachową poradę. Zgromadzone panie zyskały również szansę podzielenia i wymienienia się swoimi sekretami kulinarnymi.

Najprzyjemniejszą częścią spotkania była jednak wspólna degustacja przygotowanych potraw. Wszystkie zgromadzone panie wraz z prowadzącymi zasiadły do odświętnie zastawionego stołu, by w życzliwej i pełnej radości przedświątecznej atmosferze skosztować nowych, wyśmienitych dań.

Niezwykła atmosfera tego wspólnego popołudnia sprawiła, że wszystkie zgromadzone panie poczuły magię zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. W związku z tym pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie postanowili wykorzystać ten wyjątkowy nastrój i złożyć wszystkim uczestnikom bożonarodzeniowe życzenia. Następnie wszystkie zgromadzone panie połamały się świątecznym opłatkiem, co sprawiło, że prawdziwie świąteczny klimat na dobre opanował nas wszystkich.

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki
„Błędne siostry” R. Górskiej

Tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się
3. 12. 2012 r. była książka Renaty Górskiej pt. „Błędne siostry”, która wywołała zaciętą dyskusję i podzieliła zgromadzone panie.

Z jednej strony jest to niezwykła opowieść, która porywa i zachwyca. Już pierwsze zdania książki przenoszą czytelników w magiczny i nieco tajemniczy świat górskiej osady. Narracja pozwala niemal poczuć świeże powietrze oraz bliskość chmur i nieba.
Minusem jest jednak (zdaniem części klubowiczek) nadmiar wątków i zbyt rozległe opisywanie rzeczy oczywistych. Niektóre panie uznały, że autorka mogłaby opowiedzieć tę samą historię znacznie krócej i bez nużącego „lania wody”.
Pomimo iż opinie są podzielone, warto podkreślić, że „Błędne siostry” to opowieść o metamorfozie kobiety obciążonej bolesną i tajemniczą historią. Mimo malowniczych okoliczności przyrody, w jakich dzieje się akcja, nie jest to sielska opowieść o szczęściu, a raczej przypowieść o tym, jak często to, co widzimy, nie jest obiektywnym obrazem rzeczywistości, a jedynie naszą projekcją.

Renata L. Górska – autorka powieści obyczajowych „Cztery pory lata” i „Za plecami anioła”. Urodzona w drugiej połowie minionego wieku na Śląsku, od ćwierćwiecza żyje poza granicami Polski. Bardzo chętnie wraca do ojczyzny. Wykształcenie ekonomiczne nie znalazło odzwierciedlenia w jej aktywności zawodowej. Pracowała w księgarniach, antykwariacie, galeriach sztuki, udzielała się również jako wolontariuszka. Przez kilka lat regularnie współpracowała z dwutygodnikiem polonijnym „Samo życie”. Publikowała też felietony i opowiadania w Internecie

Oprac. Katarzyna Foder

Biblioteka na Facebooku!

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stara się wychodzić na przeciw oczekiwaniom swoich użytkowników. Właśnie dlatego postanowiliśmy być dostępni nie tylko na tradycyjnej stronie internetowej... Od dzisiaj jesteśmy dostępni również na Facebooku!
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego konta!


Zakup nowości wydawniczych ze środków Biblioteki Narodowej

Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna uzyskała dofinansowanie zadania realizowanego w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. Dofinansowanie udzielone w 2012 roku bibliotece w Oleśnie przez Bibliotekę Narodową wynosi 4 470, 00 zł z czego 1/3 tej kwoty przeznaczona została na zakup nowości dla dzieci i młodzieży. W ramach otrzymanych środków zakupiono 243 książki.

Otrzymywane co roku wsparcie jest niezwykle istotne dla działalności biblioteki. Nasze starania mają na celu promocję książki i czytelnictwa, co byłoby niemożliwe bez odpowiednich funduszy. Dzięki środkom przekazywanym przez Bibliotekę Narodową Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie może uzupełniać księgozbiór. Jednak najważniejsza jest możliwość wychodzenia naprzeciw potrzebom naszych czytelników. Zakup nowości wydawniczych jest doceniany zarówno przez dorosłych, jak i najmłodszych użytkowników biblioteki. Dowodem tego jest bardzo szybkie wypożyczenie wszystkich świeżo zakupionych książek.


Ruszyła budowa nowego obiektu infrastruktury kulturalnej w Oleśnie!

Gmina Olesno rozpoczęła realizację zadania pod nazwą „BIBLIOTEKA OTWARTA NA POTRZEBY MIESZKAŃCÓW – budowa budynku biblioteki głównej jako Ośrodka Kultury i Sportu”, którego wykonawcą jest Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Inwestycja współfinansowana jest w ramach PROGRAMU WIELOLETNIEGO KULTURA+ PRIORYTET „BIBLIOTEKA+ INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa, którego operatorem jest Instytut Książki w Krakowie. W ramach tego Programu bibliotece zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 1 000 000 zł.
Operacja otrzymała również wsparcie z budżetu Województwa Małopolskiego w postaci dotacji celowej dla jednostek biorących udział w konkursie „MAŁOPOLSKA BIBLIOTEKA+”. Pomoc finansowa w wysokości 200 000 zł stanowi uzupełnienie wkładu własnego dla projektów realizowanych w ramach rządowego Programu Wieloletniego KULTURA+.

Celem przedsięwzięcia jest budowa budynku biblioteki głównej spełniającego standardy Certyfikatu Biblioteka+ i przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka główna realizować będzie podstawowe zadania, takie jak: wypożyczalnia, czytelnia książek i czasopism, czytelnia komputerowa. Wydzielony będzie również dział dla najmłodszych z odpowiednim wyposażeniem oraz księgozbiór dla młodzieży, dorosłych, regionalia, kolekcja książek anglojęzycznych i zbiory na nowoczesnych nośnikach. Utworzony zostanie także Kącik Malucha, sala wystawowa i pracownia multimedialna wyposażona w projektor, ekran i gry multimedialne. Biblioteka zyska nowe kompletne wyposażenie. Zainstalowany zostanie również hotspot internetowy.
Ponadto w Ośrodku Kultury i Sportu utworzona zostanie kręgielnia, sala fitness z siłownią i stołem bilardowym, kawiarnia oraz sala gier cichych. Te nowe i wykraczające poza tradycyjne funkcje biblioteki działania mają na celu zagospodarowanie wolnego czasu mieszkańcom oraz integrację i aktywizację środowiska lokalnego.
Dzięki uzyskaniu dodatkowej przestrzeni oraz wyposażenia rozszerzone i uatrakcyjnione zostaną zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych i wakacji letnich.
Dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu zaciśnięta zostanie współpraca ze szkołami, zwłaszcza w zakresie przeprowadzania lekcji bibliotecznych oraz innych zajęć z wykorzystaniem zgromadzonego sprzętu i wyposażenia.

Zakończenie budowy i oddanie budynku biblioteki głównej jako Ośrodka Kultury i Sportu zaplanowane jest na 2015 rok.

Wygenerowano w sekund: 0.04
2,885,160 Unikalnych wizyt