Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2889614

Zakup nowości wydawniczych ze środków Biblioteki Narodowej

Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna uzyskała dofinansowanie zadania realizowanego w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. Dofinansowanie udzielone w 2012 roku bibliotece w Oleśnie przez Bibliotekę Narodową wynosi 4 470, 00 zł z czego 1/3 tej kwoty przeznaczona została na zakup nowości dla dzieci i młodzieży. W ramach otrzymanych środków zakupiono 243 książki.

Otrzymywane co roku wsparcie jest niezwykle istotne dla działalności biblioteki. Nasze starania mają na celu promocję książki i czytelnictwa, co byłoby niemożliwe bez odpowiednich funduszy. Dzięki środkom przekazywanym przez Bibliotekę Narodową Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie może uzupełniać księgozbiór. Jednak najważniejsza jest możliwość wychodzenia naprzeciw potrzebom naszych czytelników. Zakup nowości wydawniczych jest doceniany zarówno przez dorosłych, jak i najmłodszych użytkowników biblioteki. Dowodem tego jest bardzo szybkie wypożyczenie wszystkich świeżo zakupionych książek.


Ruszyła budowa nowego obiektu infrastruktury kulturalnej w Oleśnie!

Gmina Olesno rozpoczęła realizację zadania pod nazwą „BIBLIOTEKA OTWARTA NA POTRZEBY MIESZKAŃCÓW – budowa budynku biblioteki głównej jako Ośrodka Kultury i Sportu”, którego wykonawcą jest Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Inwestycja współfinansowana jest w ramach PROGRAMU WIELOLETNIEGO KULTURA+ PRIORYTET „BIBLIOTEKA+ INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa, którego operatorem jest Instytut Książki w Krakowie. W ramach tego Programu bibliotece zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 1 000 000 zł.
Operacja otrzymała również wsparcie z budżetu Województwa Małopolskiego w postaci dotacji celowej dla jednostek biorących udział w konkursie „MAŁOPOLSKA BIBLIOTEKA+”. Pomoc finansowa w wysokości 200 000 zł stanowi uzupełnienie wkładu własnego dla projektów realizowanych w ramach rządowego Programu Wieloletniego KULTURA+.

Celem przedsięwzięcia jest budowa budynku biblioteki głównej spełniającego standardy Certyfikatu Biblioteka+ i przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka główna realizować będzie podstawowe zadania, takie jak: wypożyczalnia, czytelnia książek i czasopism, czytelnia komputerowa. Wydzielony będzie również dział dla najmłodszych z odpowiednim wyposażeniem oraz księgozbiór dla młodzieży, dorosłych, regionalia, kolekcja książek anglojęzycznych i zbiory na nowoczesnych nośnikach. Utworzony zostanie także Kącik Malucha, sala wystawowa i pracownia multimedialna wyposażona w projektor, ekran i gry multimedialne. Biblioteka zyska nowe kompletne wyposażenie. Zainstalowany zostanie również hotspot internetowy.
Ponadto w Ośrodku Kultury i Sportu utworzona zostanie kręgielnia, sala fitness z siłownią i stołem bilardowym, kawiarnia oraz sala gier cichych. Te nowe i wykraczające poza tradycyjne funkcje biblioteki działania mają na celu zagospodarowanie wolnego czasu mieszkańcom oraz integrację i aktywizację środowiska lokalnego.
Dzięki uzyskaniu dodatkowej przestrzeni oraz wyposażenia rozszerzone i uatrakcyjnione zostaną zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych i wakacji letnich.
Dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu zaciśnięta zostanie współpraca ze szkołami, zwłaszcza w zakresie przeprowadzania lekcji bibliotecznych oraz innych zajęć z wykorzystaniem zgromadzonego sprzętu i wyposażenia.

Zakończenie budowy i oddanie budynku biblioteki głównej jako Ośrodka Kultury i Sportu zaplanowane jest na 2015 rok.

Podsumowanie warsztatów fotograficznych

Sukcesem zakończyły się warsztaty fotograficzne organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

W ramach warsztatów od września do listopada odbyło się 7 spotkań, prowadzonych przez wykwalifikowanego i pełnego pasji fotografa – Konrada Wójcika.

Zajęcia miały na celu przybliżenie i udoskonalenie umiejętności w dziedzinie fotografii. Uczestnicy poznali między innymi:
– teoretyczne podstawy z zakresu fotografii,
– zasady kompozycji i kadrowania,
– techniki fotografowania krajobrazu, architektury, portretu i fotografii ludzi, dokumentów i przedmiotów
– zagadnienia dotyczące cyfrowej obróbki zdjęć.

Najważniejsza była jednak możliwość wykorzystania zdobytych informacji w trakcie zajęć praktycznych, które odbywały się za równo w bibliotece, jak i w plenerze.
Prowadzący zajęcia poprzez indywidualne podejście do wszystkich uczestników pomagał im doskonalić umiejętności i radzić sobie z problemami. Szczególnie istotnym elementem było również wspólne omawianie zdjęć wykonanych przez każdego uczestnika.

W przygotowaniu jest już wystawa powarsztatowa, na której zaprezentowane zostaną wyniki pracy uczestników zajęć.

Coraz bliżej święta!

Wykonanie stroików i ozdób bożonarodzeniowych

Chociaż jest dopiero połowa listopada, wszyscy odliczamy już dni do zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Zaplanowanie
i przygotowanie tej uroczystości wymaga wielu starań, dlatego też warto zacząć przygotowania odpowiednio wcześnie. W związku z tym 19 listopada 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się kolejne warsztaty aktywizujące prowadzone w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia
i warsztaty aktywizujące”
, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Warsztaty zatytułowane Wykonania stroików i ozdób bożonarodzeniowych poprowadziła wykwalifikowana trenerka Agnieszka Rataj. Uczestniczki zajęć miały okazję nauczyć się, jak wykonać oryginalne ozdoby świąteczne z wykorzystaniem przedmiotów przeznaczonych do recyklingu, w tym między innymi:
– stroiki bożonarodzeniowe z wykorzystaniem płyt CD, świeczek, szyszek i kokard z organzy,
– wieniec adwentowy z suszonych owoców, liści laurowych, orzechów laskowych i włoskich oraz bombek,
– choinkę z liści,
– wianuszek z popcornu,
– bombki z wykorzystaniem techniki quillingu, kolorowego papieru i czarno-białej gazety.

Uczestniczki warsztatów zgodnie przyznały, że samodzielne wykonywanie wyjątkowych ozdób bożonarodzeniowych daje mnóstwo satysfakcji i radości, ale przede wszystkim rozwija wyobraźnię. Dodatkowym atutem tego typu spotkań jest możliwość aktywnego i twórczego spędzenia wolnego czasu w gronie zaprzyjaźnionych i życzliwych osób.

"Planeta według Kreta" - listopadowe spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki pozostają pod wpływem uroku Jarosława Kreta i nic nie zapowiada szybkiej zmiany tego stanu!

Tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie 5 listopada 2011 roku, była książka Jarosława Kreta zatytułowana „Planeta według Kreta”.

Jarosław Kret w swojej działalności reporterskiej i dziennikarskiej przemierzył niemal cały świat. Od lat łączy pracę i życiową pasję. Ma w sobie potrzebę ciągłego odkrywania świata. Był w miejscach bliskich i popularnych, jak Alpy czy Wenecja, ale też bardzo odległych i egzotycznych, jak Malediwy lub Madagaskar. Chętnie dzieli się wrażeniami ze swoich wypraw.
W najnowszej książce zabiera czytelników do miejsc szczególnie mu bliskich. W ujmujący sposób opowiada o niezwykłych zabytkach, osobliwych zwyczajach, a przede wszystkim niepospolitych ludziach, których spotkał, ich zajęciach i tradycjach. W kolejnych rozdziałach książki, jak w kalejdoskopie zmieniają się barwne obrazy: Tunezja, Egipt, Argentyna, Syria, Mauritius...
Autor niezwykle zajmująco ukazuje magię świata, odkrywa przed nami nieznane, zaskakuje ciekawostkami. W miejscach, o których wydawałoby się napisano już wszystko, odnajduje zapomniane historie. Nie pomija też tematów istotnych dla danej kultury, przybliża na przykład rolę kobiety w krajach arabskich. W swoich relacjach z podróży nie zapomina również o wątkach polskich opisując pracę polskich misjonarzy na Madagaskarze i archeologów w Libanie.

Zachętą do przeczytania książki niech będą słowa samego autora:
Kocham podróże. Wszędzie spotykam fantastycznych ludzi, z niektórymi przyjaźnię się już od lat. Czasem to misjonarz, czasem lokalny sprzedawca pamiątek, hotelarz lub archeolog, a nawet szaman. Lubię ludzi, rozmawiam z nimi, poznaję ich zwyczaje, wierzenia i codzienne życie. Ciągle smakuję świat. Są w nim magia, inspiracja, niesamowite emocje... Zapraszam w podróż do moich ulubionych miejsc. Niektóre sami widzieliście, inne to kompletna egzotyka. Zobaczcie je moimi oczami.

Podróż po Indiach z Jarosławem Kretem

„Indie to miejsce, w którym dziwnie dobrze się czuję. Tak… swojsko! Do Indii latam, jak do domu!”

Porywająca, zapierająca dech w piersiach, zaskakująca, barwna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tylko tak można opisać przedziwną podróż, którą odbyli goście zgromadzeni 25. 10. 2012 r w Świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Przewodnikiem tej niezwykłej eskapady do pełnych orientalnego uroku i magii Indii był znany prezenter telewizyjny, dziennikarz, orientalista i podróżnik, a ostatnio także pisarz – Jarosław Kret.

Spotkanie z tym pełnym pasji i charyzmy miłośnikiem Indii zorganizowane zostało przez DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki realizowanego przy współpracy z Instytutem Książki.

Bohater wieczoru już pierwszymi słowami potrafił zauroczyć zebranych gości i porwać ich w pełną tajemnic oraz szokujących odkryć podróż. Po trwającej prawie dwie godziny opowieści, zebrani goście mogli kupić książki Jarosława Kreta. Najwięcej uśmiechu i entuzjazmu wzbudziło jednak rozdawanie autografów przez pisarza. Pan Jarosław z każdym zamienił kilka zdań, czym wzbudził jeszcze większą sympatię, zwłaszcza wśród damskiej części zgromadzonych gości.JAROSŁAW KRET dziennikarz, fotoreporter, prezenter telewizyjny, autor bestsellera „Moje Indie”. Studiował egiptologię, a także archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. W latach 90-tych był reporterem i prezenterem Teleexpresu. Prowadził autorski program telewizyjny Klub Podróżników, nakręcił kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży o Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie. Należał do pierwszego założycielskiego składu redakcyjnego magazynu „National Geographic Polska”. Od 2002 roku jest prezenterem pogody w TVP oraz autorem i współautorem cykli telewizyjnych: Od słów do głów, Planeta według Kreta, Podróże z barometrem. Należy do elitarnego Explorers Club.
Publikacje: Kret na Pogodę (2005), Ziemia Święta (2007), Madagaskar (2008), Moja Ziemia Święta (2006), Moje Indie (2009), Planeta według Kreta (2011), Mój Egipt (2011)

Oprac. Katarzyna Foder

Dekoracja stołu i wystrój wnętrz

Najważniejszy jest pomysł!

Świeczniki z kieliszków do szampana? Suche pędy winogrona w bukiecie? Kamienie na stole? Róże z liści kapusty? Oczywiście! Możliwości jest mnóstwo. Wystarczy mieć pomysł!
Właśnie tego nauczyły się uczestniczki warsztatów aktywizujących na temat „Dekoracja stołu i wystrój wnętrz”. Warsztaty odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie 19 października 2012 r., a poprowadziła je Małgorzata Mazur – pełna inwencji i wyczucia estetycznego magister Wychowania Plastycznego.

Program warsztatów obejmował:
- wprowadzenie do tematyki zagadnień aranżacji i dekoracji wnętrz (omówienie stylów wnętrz i specyfiki wzornictwa),
- zapoznanie się z materiałami plastycznymi i dekoracyjnymi do aranżowania (w tym z wyrobami gotowymi i wyrobami typu hand-made)
- wykonanie pokazowego dekorowania stołu i wnętrza w wybranym stylu z udziałem uczestników.

Uczestniczki warsztatów zachwyciły się nieograniczoną pomysłowością swojej trenerki, która potrafiła zmienić w prawdziwe dzieło sztuki najprostsze przedmioty znajdujące się w każdym domu. W ten sposób powstały dwa odświętne nakrycia stołów – wiosenne i jesienne. Zgromadzone panie z zapartym tchem śledziły każdy gest prowadzącej, aby następnie samodzielnie wykonać piękne elementy dekoracyjne. Na zakończenie uczestniczki zajęć uznały, że przy tak nakrytych stołach po prostu ma się ochotę jeść!

Oprac. Katarzyna Foder

"Światło i Pokój" czyli I Dni Fatimskie w Oleśnie

Otwórz serce na cud!

Świat kręci się w przerażającym tempie. Życie pędzi coraz szybciej. Praca, szkoła, dom, zakupy, rozwijanie pasji, ważne spotkania, szkolenia… Wolnego czasu jest tak mało, że najlepiej wykorzystać go na sen. Wydawać by się mogło, że wśród natłoku codziennych obowiązków brakuje już czasu i siły na refleksję nad sobą, życiem, światem czy wiarą.
Okazuje się jednak, że ludzie mimo wszystko wciąż potrzebują prawdziwych, szczerych i głębokich przeżyć duchowych. Świadczy o tym niezwykłe zainteresowanie, jakie wzbudziły przeprowadzone w Oleśnie I Dni Fatimskie pod hasłem „Światło i pokój”. Pomysłodawcą i inicjatorem tych uroczystych obchodów pierwszej rocznicy wprowadzenia do świątyni w Oleśnie figury Matki Boskiej Fatimskiej był ks. mgr Krzysztof Trzepacz, natomiast organizatorzy to Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie, Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Obchody I Dni Fatimskich rozpoczęły się w Świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie 7. 10. 2012 r. otwarciem wystawy fotograficznej pt. „Światło i Pokój płynące z Fatimy”, której towarzyszyła prezentacja multimedialna wprowadzająca w tematykę związaną z wydarzeniami fatimskimi. Nieocenioną pomocą w pogłębieniu refleksji i zadumy był pełen uwielbienia i czci śpiew Justyny Chłosta i Klaudii Szwajkosz. Dodatkowym źródłem duchowych i intelektualnych przeżyć był wykład ks. mgr Karola Kuźmy na temat „Orędzie Anioła Pokoju i Pani Fatimskiej”.

Kolejnym punktem programu obchodów I Dni Fatimskich była projekcja filmu o tematyce fatimskiej, która miała miejsce w Świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie 10. 10. 2012 r. Niezwykle wzruszająca historia dzieci z Fatimy stała się źródłem głębokich przemyśleń i motywacją do zastanowienia się nad potęgą dziecięcej wiary.

Z kolei 13. 10. 2012 r. w kościele parafialnym w Oleśnie odbyła się uroczysta Msza Święta w pierwszą rocznicę wprowadzenia figury Matki Boskiej Fatimskiej połączona z procesją różańcową ulicami Olesna. Niezwykłej symbolicznej wymowy dostarczyła obecność dzieci w strojach pastuszków. Największym zaskoczeniem (również dla organizatorów!) okazało się zakończenie procesji. W nawiązaniu do „cudu światła” z Fatimy, niebo nad Olesnem rozjaśniło się blaskiem sztucznych ogni. Zapierające dech w piersiach widowisko pozwoliło uczestnikom procesji otworzyć serca na cud i lepiej zrozumieć, co odczuwali świadkowie niezwykłych wydarzeń w Fatimie.

Ponadto od 7 do 14 października w Świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie można było zwiedzać wystawę fotograficzną, obejrzeć prezentację multimedialną oraz film. Wystawa przygotowana pod kierunkiem ks. Krzysztofa Trzepacza cieszyła się niezwykłą popularnością. Łącznie w ciągu trwających tydzień I Dni Fatimskich Świetlicę odwiedziło ponad 600 osób. Ta zaskakująca liczba napawa optymizmem i nadzieją, że mimo pędu codziennego życia ludzie wciąż pragną obcować z rzeczywistością transcendentalną i wzbogacać swoje życie duchowe. W związku z tym liczymy, że obchody Dni Fatimskich będą kultywowane również w kolejnych latach i będą się cieszyć jeszcze większą popularnością.

Oprac. Katarzyna Foder

Wizyta w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej

4 października 2012 r. grono przyjaciół Gminnej Biblioteki Publicznej wybrało się na wycieczkę do Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

Ośrodek Spotkania Kultur, czyli dawna synagoga chasydzka, został oddany do użytku 5 czerwca 2012 roku po gruntownej i kosztownej renowacji dofinansowanej w dużym stopniu ze środków Unii Europejskiej, jako zadanie „Renowacja synagogi dąbrowskiej – perły architektury Chasydów w Polsce – utworzenie Ośrodka Spotkania Kultur". Od tego czasu obiekt jest dostępny dla zwiedzających. W związku z tym grupa przyjaciół biblioteki w Oleśnie, na przekór powiedzeniu „cudze chwalicie, swego nie znacie”, postanowiła zorganizować wyjazd do Dąbrowy Tarnowskiej.

Niezwykle sympatyczny i pełen pasji przewodnik pokazał zwiedzającym między innymi: salę modlitw wraz z jej malowidłami, przedsionek, pomieszczenia dla kobiet nazywane babińcami, w których umieszczono eksponaty wchodzące w skład Muzeum Powiśla Dąbrowskiego, ekspozycję z „malowanej wsi” Zalipie, a także dwie sale z eksponatami związanymi z historią miasta Dąbrowa Tarnowska i okolic, oraz militariami z czasów II wojny światowej.

Uczestnicy wyjazdu przyznali, że bardzo często najtrudniej dostrzec to, co w zasięgu ręki. Tymczasem dawna synagoga to teraz miejsce przepełnione historią, którą każdy powinien poznać.

Oprac. Katarzyna Foder

Sierpniowe i październikowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki
"Przedział dla pań" Anity Nair
"Słońce Scortów" Laurent Gaudé

"Przedział dla pań" – to powieść piszącej po angielsku indyjskiej pisarki Anity Nair. Książka ta jest opowieścią o sześciu kobietach jadących pociągiem przez Indie. Punktem wyjścia jest pytanie jednej z nich stojącej przed decyzją zmiany swego życia. 45-letnia niezamężna Akhila zastanawia się: czy kobieta może żyć sama? Nie spełniając oczekiwań rodziny? Poza rolą siostry, córki? Dzieląc ze sobą przedział przeznaczony tylko dla kobiet, bohaterki książki opowiadają sobie historie swego życia.
Uczestniczki dyskusji podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 27 sierpnia 2012 roku zachwyciły się niezwykle głębokim (a jednocześnie bliskim każdej kobiecie) przesłaniem zawartym w książce. "Przedział dla pań" to symboliczna podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: kim jestem, czego pragnę, dokąd zdążam.

Każdy, kto lubi czytać książki nie tylko głębokie w treści, ale także bardzo ciepłe i wzruszające, powinien również wziąć do ręki "Słońce Scortów" Laurent Gaudé. Taką tezę wysunęły uczestniczki DKK na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 1 października 2012 r.

Snuta przez seniorkę rodu historia pięciu pokoleń Scortów toczy się na południu Włoch, w małym, ubogim miasteczku Montepuccio. Zaczyna się w 1870 roku gwałtem dokonanym przez byłego przestępcę, w wyniku którego poczyna się założyciel rodziny Scortów. Przez lata familia będzie nosić skazę swego pochodzenia, nawet szukając szczęścia za oceanem, jednak umiłowanie piękna ojczystej ziemi, praca i szacunek dla życia pomogą Scortom na powrót zadomowić się w tej trudnej, spalonej słońcem krainie, zdjąć ciążącą na nich hańbę, przekazać potomnym „cząstkę mądrości oraz iskierkę radości i szczęścia”.
To napisana z wielkim rozmachem opowieść o korzeniach, cierpieniu i miłości.
To opowieść o ludzkich słabościach, tworzących się mitach i ogromnej sile przeznaczenia i przekleństwa, o ludziach dotkniętych w różny sposób przez los, pragnących pokazać, iż nie są gorsi od innych. Ukazana tu została ponadto ogromna siła ludzkiej zazdrości, mściwości i wiary w przesądy oraz ich wpływ na losy tych najbardziej słabych, choć często najsprawiedliwszych spośród wszystkich mieszkańców. Od samego początku powieści, ukazują się naszym oczom myśli i wewnętrzne przeżycia bohaterów. Przedstawiają oni swoje najskrytsze tajemnice, przemyślenia i uczucia, odsłaniając przed czytelnikiem całe swoje wnętrze. To wszystko sprawia, iż przez cały czas czytania powieści, przeżywamy wraz z bohaterami ich chwile szczęścia, rozczarowania, smutku i często wielkiej rozpaczy. Przez to też "Słońce Scortów" porusza nas do głębi i do głębi wzrusza. Tu nie można nie czuć tego, co czują przedstawione postacie, nie da się nawet na moment przestać myśleć o tym, iż na przykład właśnie dzieje się im krzywda. Przeżywamy wielką ulgę, gdy w życie ludzi wkracza radość, płaczemy, albo chociaż przeżywamy głęboki smutek, gdy los przynosi im kolejne nieszczęście.

"Słońce Scortów" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie. Można jedynie przeczytać ją jednym tchem, zachwycić się, głęboko przeżyć i już nigdy o niej nie zapomnieć, bo tak bliska jest sercu i duszy każdego z nas. A po jej skończeniu, musimy chwilę zastanowić się nad losem bohaterów i swoim własnym, tę książkę trzeba bowiem przeżyć naprawdę.

Zaproszenie na spotkanie z Jarosławem Kretem

Ruszyły zajęcia aerobiku


Od 1 października 2012 r. wznowione zostały zajęcia AEROBIKU, które w tym roku odbywać się będą

w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie.

Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.


Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać swój wolny czas.

I DNI FATIMSKIEParafia św. Katarzyny w Oleśnie, Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
serdeczne zapraszają na

I DNI FATIMSKIE pod hasłem: „ŚWIATŁO I POKÓJ”

Zapraszamy do wzięcia udziału w tych wydarzeniach, życząc pięknych duchowych przeżyćProgram:

07.10. 2012r., niedziela godz. 16.00 świetlica Urzędu Gminy w Oleśnie
- Otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Światło i Pokój płynące z Fatimy” .
- Wykład „Orędzie Anioła Pokoju i Pani Fatimskiej”. Gościem spotkania będzie Ks. Karol Kuźma

10.10.2012r., środa godz. 18.00 świetlica Urzędu Gminy w Oleśnie
- projekcja filmu o tematyce fatimskiej

13.10. 2012 r., sobota godz.18.00
Uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym w 1 rocznicę wprowadzenia figury MB Fatimskiej połączona z procesją różańcową ulicami Olesna

Możliwość zwiedzania wystawy:
w dniach 08 - 12.10.2012 r. w godzinach pracy biblioteki 8.00-17.00
oraz 14.10.2012 r. (tj. niedziela) od godz.8.00 – 13.00, 15.00 – 16.00


PODZIĘKOWANIA DLA AGATY WRONA
Składamy serdeczne podziękowania Pani Agacie Wrona zaprzyjaźnionej artystce malarce z Olesna

za wieloletnią współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie, za bezinteresowne angażowanie się w szereg inicjatyw podejmowanych przez bibliotekę, a w szczególności za przygotowanie pięknej jesiennej scenografii stanowiącej nastrojową dekorację „sali kawiarnianej”, w której odbył się Koncert „Z balladą i wierszem dla Powiśla” zorganizowany w ramach XXII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Kolejne etapy pracy twórczej naszej artystki można zobaczyć w galerii.

Koncert "Z balladą i wierszem dla Powiśla"Jesień się zaczyna. Złotawa, krucha i miła…

Nostalgiczny zapach jesiennych róż, wyciszające złoto-brązowe barwy, intymne światło świec i symboliczna lampka wina w towarzystwie życzliwych ludzi. Do tego wspaniała liryczna muzyka i poetyckie wyznania. Tak właśnie wyglądał Koncert „Z balladą i wierszem dla Powiśla” w wykonaniu uczestników XXII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowany przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie 19 września 2012 roku.

Współorganizatorami byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z siedzibą Domu Malarek w Zalipiu i Urząd Gminy w Oleśnie.

Patronat medialny nad koncertem objęli: Radio RDN Małopolska oraz Miesięcznik Informacyjno – Społeczny „Powiśle Dąbrowskie”.
Z kolei patronat honorowy sprawował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka organizowana jest już od 22 lat. Jej głównym pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem jest Kawaler Orderu Uśmiechu Andrzej Grabowski, który rozwinął ją w największą imprezę literacką na terenie Małopolski, Podkrpacia i częściowo województwa Świętokrzyskiego.
W tym roku po raz kolejny gościła w Gminie Olesno, jednak tegoroczne spotkanie w Oleśnie przybrało wyjątkowy charakter. Tym razem goście zostali zaproszeni do Kawiarni Literackiej, w której mogli nie tylko rozkoszować się muzyką i poezją, ale przede wszystkim nawiązać bezpośredni kontakt z autorami, siedzącymi wśród publiczności. W gronie artystów znaleźli się: Danuta Perier Berska z Krakowa, Aldona Borowicz z Warszawy, Danuta Bartosz z USA, Kazimierz Burnat, Andrzej Gnarowski i Grażyna Gnarowska, Stefan Jurkowski z Warszawy, Krystyna Konecka z Białegostoku, Paweł Kubiak z Warszawy, Paweł Kuszczyński z Poznania, Van Thai Nguyen z Wietnamu, Lam Quang My z Wietnamu, Władimir Stockman z Rosji, Jan Tulik z Krosna, Jolanta Węklarowa z Poznania, Andrzej Żmuda z Rzeszowa, Ewa Krasnopolska, Ks. Wacław Buryła z Krośnic, Jan Dydusiak z Australii, Elżbieta Musiał, dr Helen Lynch ze Szkocji oraz Dyrektor Organizacyjny XXII MGJL Andrzej Grabowski z Ciężkowic.

O prawdziwie liryczną oprawę wieczoru zadbał Zespół „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” w składzie: Bogusław Diduch, Wiesław Lewek, Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala i Rafał Boniśniak. Śmiało można powiedzieć, że muzyka, której mieliśmy przyjemność słuchać, to „wrażliwość poetycka, zaduma, ale także pewna zadziorność, niekiedy ironia i humor, czyli wszystko to co najlepsze w piosence poetyckiej”.

Do stworzenia wyjątkowego, prawdziwie kawiarnianego nastroju przyczynili się również zawsze życzliwi czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Na szczególne podziękowania zasłużyła przede wszystkim artystka malarka Agata Wrona, która po raz kolejny bezinteresownie podzieliła się swoim talentem przygotowując piękną jesienną scenografię. Jednak spotkanie kawiarni nie byłoby tak przyjemne, gdyby nie słodkie wypieki przygotowane przez Halinę Dojka, Marię Łata, Renatę Kinel i Beatę Skrzyniarz oraz pracowników Domu Malarek w Zalipiu i Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Całość dopełniły swoim wdziękiem i aromatem przepiękne róże ze szkółki Jadwigi i Włodzimierza Kosmalów. Natomiast wszystkie wspólnie spędzone chwile utrwaliła w obiektywie aparatu Anna Augustyńska.

Dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom za to, że zaszczycili nas swoją obecności i odbyli razem z nami liryczną wędrówkę w krainę poezji i muzyki.

Oprac. Katarzyna Foder


Wygenerowano w sekund: 0.04
2,889,614 Unikalnych wizyt