Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3455989

"Mała matura" na DKK w Oleśnie

Dyskusyjny Klub Książki


Tematem dyskusji podczas ostatniego spotkania DKK w Oleśnie 20 czerwca 2013 roku była książka Janusza Majewskiego, pt. „Mała matura”. Pełna humoru i ciepła, barwna opowieść o dorastaniu w sielskim, beztroskim i europejskim Lwowie jest preludium do tragicznych wydarzeń wojennych. Dwaj następujący po sobie okupanci - Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

Tak obrazowo opowiedziana historia mogła wyjść tylko spod ręki wybitnego reżysera, bo książka jest fabularyzowaną autobiografią, opowiadającą losy autora od jego narodzin w przedwojennym Lwowie, do ukończenia gimnazjum w Krakowie w 1947 roku. Emocje budowane amplitudami tragizmu i komizmu przetykane są opisami zapomnianych miejsc, czynności i przedmiotów. Zachwyca wierność odwzorowania najdrobniejszych detali i bogactwo języków przedwojennego wielokulturowego Lwowa. Tak dla dzisiejszych, jak i ówczesnych maturzystów powinna to być lektura obowiązkowa.

Na podstawie ostatniej części książki Janusz Majewski nakręcił film MAŁA MATURA 1947. Muzykę skomponował Tomasz Stańko, a udział wzięli znakomici polscy aktorzy m.in. Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Sonia Bohosiewicz, Artur Żmijewski, Marian Opania, Antoni Królikowski, Dorota Segda i w roli Ludwika - po raz pierwszy na ekranie Adam Wróblewski. Film zdobył Nagrodę Specjalną na XXXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Książka niezwykle przypadła do gustu zgromadzonym paniom, dlatego też postanowiliśmy zorganizować mini seans filmowy i dla porównania obejrzeć również film. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie 5 lipca 2013 roku o godzinie 13.00.

Wiersze Juliana Tuwima na DKK w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


Kolejne spotkanie DKK w Ćwikowie odbyło się 27. 06. 2013 r. Tematem dyskusji były „Wiersze” Juliana Tuwima. Rok 2013 ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym klubowicze wybrali się w podróż po cudownej i zabawnej krainie najpiękniejszych wierszy tego poety.

Omawiana poezja dla dzieci jest napisana językiem dowcipnym, utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości, wiele wierszyków ma ukryty morał lub przesłanie. Poeta nie moralizuje, choć jego utwory są pełne praktycznych rad i wskazówek, nie krytykuje, ale uczy zrozumienia i szacunku dla inności, w żartobliwą formę ubiera ważne prawdy i wiedzę o świecie.
Wiersze Juliana Tuwima sprawią przyjemność wszystkim jego wielbicielom: nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Każdy z radością przeczyta o roztargnionym panu Hilarym, rozbrykanym Murzynku Bambo czy Lokomotywie.

Oprac. Paulina Fic

Zapraszamy do teatru!

Konkurs na najaktywniejszego czytelnika wakacji

Bajeczny konkurs!

Wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży!

Warsztaty aktywizujące - zdobienie metodą decoupage


Uczestnicy warsztatów aktywizujących organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów wielokrotnie mogli się już przekonać, jak ze zwykłych, nieefektownych przedmiotów zrobić małe dzieła sztuki.
14 czerwca 2013 roku odbyły się warsztaty dotyczące zdobienia przedmiotów drewnianych metodą decoupage, prowadzone przez znaną i bardzo utalentowaną trenerkę Joannę Janus.
Zgromadzone panie nauczyły się tym razem, jak krok po kroku przemienić tanią drewnianą skrzynkę w zachwycającą szkatułkę na biżuterię. Po raz kolejny okazało się, że odrobina wyobraźni pozwala wyczarować przedmioty wyjątkowe, oryginalne i pełne tajemniczego uroku. Nie bez znaczenia było również niezwykle profesjonalne podejście naszej trenerki, która nie tylko uczyła i pokazywała, jak prawidłowo pracować, ale przede wszystkim inspirowała do odkrywania nowych, zaskakujących rozwiązań.

Uczestniczkom warsztatów tak bardzo spodobała się nowa technika zdobnictwa, iż zgłosiły chęć kontynuowania tego typu zajęć. W związku z tym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie w najbliższym czasie zorganizowane zostaną warsztaty doskonalące metodę decoupage. Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Oprac. Katarzyna Foder

"Ale ja tak chcę!" - spotkanie DKK w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


13.06.2013 r. w filii bibliotecznej w Ćwikowie odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Beaty Ostrowickiej „Ale ja tak chcę”. Opowieść przedstawia humorystyczny świat fantazji, ale zawiera również wiele wartościowych pouczeń na temat przyjaznych relacji z innymi ludźmi.

Drzewiaki to bajkowe ludki zamieszkujące pień zwalonego drzewa. Żyją obok siebie, po swojemu, nie dostrzegają potrzeb i upodobań innych. Łączą się natomiast we wspólnej niechęci wobec Nowego, który nie chce być taki, jak wszyscy. Dzięki tej książce uczymy się nie ulegać czyimś życzeniom. Morał opowiadania jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Bajka pokazuje, że słowa mogą sprawiać przykrość i powodują samotność. Aby się o tym przekonać należy przeczytać tę książkę

Dodatkowym urozmaiceniem dyskusji było wymyślanie przez wszystkich uczestników dyskusji jakiegoś nowego i oryginalnego nazwiska i uzasadnianie tego wyboru. Zainspirowała nas do tego omawiana bajka, bo było w niej dużo przedziwnych imion. Było przy tym dużo śmiechu i radości. Jednym słowem książka i rozmowa o niej były super!

Kolejne spotkanie odbędzie się 27.06.2013r. Omawiać będziemy „Wiersze” Juliana Tuwima. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci.

Oprac. Paulina Fic

XIX Gminny Konkurs Recytatorski

"Pięciopsiaczki" na DKK w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


Tematem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się 23. 05. 2013 roku w Ćwikowie była książka Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”.

W domu Karola, Karoliny, ich rodziców i babci dochodzi do niecodziennego zdarzenia - suczka Balbina rodzi pięcioro szczeniąt – cztery pieski i jedną suczkę. Z racji ilości piesków, babcia nazywa je –„Pięciopsiaczkami”. Małe czworonogi niestrudzenie broją przez cały dzień. Ale wszystko się im wybacza – w końcu to jeszcze dzieci. Psie dzieci. Przed ich właścicielami – sympatycznym rodzeństwem, Karoliną i Karolem, stoi nie lada zadanie: trzeba pięciopsiaczkom znaleźć nowy dom! Dzięki sympatycznym sąsiadom i znajomym szybko udaje się znaleźć dla każdego pieska nowego opiekuna.

Omawiana bajka okazała się strzałem w dziesiątkę, bo również uczestników dyskusji było pięcioro. W związku z tym młodzi miłośnicy książki nazwali więc siebie „Pięcioraczkami”, a panią która towarzyszyła w dyskusji, nazwali mamą Balbiną. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to wesoła i ciekawa książka, poprzeplatana wierszykami, która poza tym, że bawi, uczy odpowiedzialności i miłości do stworzeń słabszych od nas.

Kolejne spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2013 r. o godz.14.00. Tym razem będziemy rozmawiać o książce Beaty Ostrowickiej pt. „Ale ja tak chcę”.

Oprac. Paulina Fic

Warsztaty aktywizujące - Filcowanie

22 maja 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się kolejne warsztaty aktywizujące zorganizowane w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Tematem spotkania było wykonywanie ozdób techniką filcowania. Zajęcia poprowadziła doświadczona trenerka Joanna Janus, która nie po raz pierwszy zaskoczyła zgromadzone panie swoją inwencją i twórczą wyobraźnią. Sama technika wywołała mnóstwo zaskoczenia i zachwytu. Okazało się, że filcowe ozdoby, za które w sklepach trzeba sporo zapłacić, można w bardzo prosty sposób wykonać własnoręcznie. Po raz kolejny uczestniczki warsztatów przekonały się, że to, co modne, oryginalne i piękne, wcale nie musi być drogie.

Oprac. Katarzyna Foder

Z Wojciechem Cejrowskim przez świat

Dyskusyjny Klub KsiążkiNa spotkaniu DKK w Oleśnie, które odbyło się 16 maja 2013 r. członkinie pochyliły się tym razem nad książką Wojciecha Cejrowskiego pt. "RIO ANACONDA".
Jest to powieść przygodowo-podróżnicza, która trzyma w napięciu jak dobry kryminał, a momentami bawi i rozśmiesza do łez. Znajdziemy w niej wszystko, co charakteryzuje dobrą książkę, czyli wartką akcję, fantastyczne dialogi, doskonały materiał zdjęciowy. Jej głównym atutem jest to, że opowiada o prawdziwych wydarzeniach i niesamowitym świecie, który my możemy poznać tylko dzięki barwnym opisom autora. Ukazuje rzeczy, w które przeciętny biały człowiek nie wierzy, czego nigdy i nigdzie nie zobaczy i nie doświadczy. Opowieści Cejrowskiego są świadectwem świata, którego już (prawie) nie ma. Dzikie Ziemie dały mu się poznać, a później pozwoliły wrócić do cywilizacji. To cenny dar, którego autor nie zmarnował. Poznając ten dla nas nieznany, można rzec prymitywny świat, zatrzymujemy się na chwilę zastanawiając się, czy ten nasz jest lepszy? Czy może hierarchia wartości tych prostych ludzi żyjących z dala od cywilizacji mobilizuje nas do zastanowienia się nad naszym systemem wartości ?
Książkę wyróżnia jeszcze jedna rzecz, mianowicie "jednak" czyta się wszystkie przypisy, a jak do tego autor nas przekonał.... trzeba dowiedzieć się samemu czytając tę pozycję do czego serdecznie zachęcamy.

"Kukuryku na ręczniku" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki


"Mój Kogutku - Złotobutku, wieszam cię tu na gwoździku,
piejże głośno: Kukuryku! Kukurykaj z całej siły, żeby dzieci ręce myły!."


"Kukuryku na ręczniku" - to zbiór 15 opowiadań, w którym poruszone zostały w zabawny sposób tak ważne rzeczy jak: higiena osobista, szanowanie podręczników, posłuszeństwo czy radzenie sobie z codziennymi problemami. Z opowiadań klubowicze dowiedzieli się dlaczego Kubuś zdecydował się myć ząbki, co się stało z brudkiem Grzesia i dlaczego pewnego dnia Petronelka strasznie wstydziła się przed całą klasa. Było też o tym ... jak matematyka po
klasie fika o piłce psotnicy i o tym jak dziada z babą brakowało i co się potem stało.

,,Kukuryku na ręczniku '' Marii Kownackiej to książka, która była tematem dyskusji DKK dla dzieci w Ćwikowie, które odbyło się 9 maja 2013r.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 23maja 2013r. o godz.14.00 .Dyskutować będziemy o książce Wandy Chotomskiej pt.,, PIĘCIOPSIACZKI."

Oprac. Paulina Fic

Smerfy w Dyskusyjnym Klubie Książki w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbyło się 25.04.2013. r. Tym razem dyskutowaliśmy o
książce pt. „Smerfowa Orkiestra”.

Bajka opowiada o zespole muzycznym, który ćwiczył hymn na uroczyste przywitanie wiosny. Niestety niekończące się próby i głośna muzyka szybko zaczęły przeszkadzać mieszkańcom wioski. Smerfy postanowiły więc iść głęboko w las by nikomu nie przeszkadzać. Jednak tam niespodziewanie wpadły w zasadzkę zastawioną przez Gargamela. Na szczęście niebieskie stworki po raz kolejny okazały się mądrzejsze i bardziej przebiegłe od czarownika i uszły cało z niebezpiecznej przygody.
Klubowicze stwierdzili, że opowieść o smerfach była niezwykle trzymająca w napięciu, a przede wszystkim ciekawie napisana. Jednym słowem – wszystkim przypadła do gustu. Dzieci miały również okazję podzielić się swoimi wrażeniami, przeżyciami i doświadczeniami związanymi z instrumentami muzycznymi.

Na kolejne spotkanie zapraszany wszystkich chętnych 9 maja 2013 r. o godz.14.00. Tematem dyskusji będzie książka Marii Kownackiej „Kukuryku na ręczniku”.

Oprac. Paulina Fic


Warsztaty aktywizujące - Bukieciarstwo

15 i 16 kwietnia 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się kolejne warsztaty aktywizujące poświęcone tym razem bukieciarstwu.

Zajęcia prowadziła doświadczona trenerka Małgorzata Mazur, która już po raz kolejny rozbudziła w uczestniczkach warsztatów zmysł estetyczny. Na pierwszym spotkaniu zgromadzone panie uczyły się wykonywania kompozycji z kwiatów sztucznych z wykorzystaniem przedmiotów dostępnych w każdym domu. Wynikiem tych zajęć były niezwykle oryginalne ramki z tektury ozdobione finezyjnymi bukietami. Uczestniczki warsztatów nauczyły się również, jak szybko i łatwo zrobić efektowne wieńce z liści i gałęzi iglaków.
Z kolei podczas drugiego spotkania trenerka zaprezentowała sposoby komponowania bukietów i stroików z żywych kwiatów – zarówno ciętych, jak i doniczkowych. Urozmaiceniem zajęć był konkurs na najpiękniejszy bukiet, ogłoszony przez prowadzącą. Uczestniczki mogły sprawdzić swoje zdolności i wyczucie estetyczne. Jury, w skład którego wchodziły wszystkie zgromadzone panie, jednogłośnie orzekło, że najładniejszy, a zarazem najbardziej oryginalny bukiet wykonała Pani Zofia Węgiel.

Po raz kolejny uczestniczki nie tylko miło, ale również twórczo wykorzystały wolny czas. Efekty warsztatów można podziwiać w galerii.

Oprac. Katarzyna Foder

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,455,989 Unikalnych wizyt