Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2886524

Zajęcia aerobiku


Już w październiku 2012 roku wznowione zostaną zajęcia AEROBIKU organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.

Zapisy chętnych przyjmowane są w siedzibie GBP w Oleśnie, ul. Długa 21 A, 33-210 Olesno, w godzinach od 8.00 do 17.00.tel. 14 6412 444.

Zajęcia aerobiku to nie tylko doskonały sposób na zadbanie o swoją sylwetkę i zdrowie fizyczne. To również (a może przede wszystkim) świetna zabawa pod okiem doświadczonej i zaangażowanej trenerki.

Serdecznie zapraszamy !


Aparaty w dłonie !


Koniec wakacji nie oznacza końca aktywnej działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Już 21 września 2012 r. rozpoczną się warsztaty fotograficzne dla młodzieży prowadzone w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju, realizowaną przez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia”.

Warsztaty są ogólnodostępne i odbywać się będą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.
Rekrutacja uczestników na zajęcia prowadzona będzie w oparciu o kolejność zgłoszeń. Oprócz list osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w warsztatach zostanie sporządzona lista rekrutacyjna rezerwowa.

W programie warsztatów między innymi:
- omówienie podstawowych zagadnień teoretycznych,
- zasady kompozycji i kadrowania,
- światło zastane i światło błyskowe,
- fotografowanie w pełnym słońcu i o zmierzchu,
- fotografia krajobrazu i przyrody, architektury i krajobrazu miejskiego, makro, portretowa, reportażu,
- cyfrowa obróbka obrazu,
- ćwiczenia praktyczne

Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 września 2012 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, ul. Długa 21A, 33-210 Olesno, w godz.8.00-16.00.
Kontakt: tel. 14 6412 444, e-mail: bibliotekaolesno@poczta.fm


Oprac. Katarzyna Foder

Zalipie w Oleśnie !


6 września 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego. Tym razem zajęcia poprowadziły malarki z Zalipia w ramach Projektu „Tam gdzie domy zakwitają – Zalipie” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu.
Nie trudno się domyślić, co było głównym tematem spotkania. Okazało się jednak, że pozornie znane nam wszystkim malarstwo zalipiańskie może być ciągle zaskakujące! Dowodem na to był już sam początek spotkania – zgromadzone panie dostały kamienie, za pomocą których miały zrobić pędzle ze zwykłych patyków. Następnie uczestniczki zajęć poznały historię i podstawowe techniki malowania kwiatów zalipiańskich. W końcu można było podjąć wyzwanie i samodzielnie malować. Uczestniczki malowały zarówno na papierze jak i na glinianych naczyniach. Wyniki ich pracy przerosły najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zgromadzone panie przyznały, że to fascynujące doświadczenie, a bycie zalipiańską malarką wcale nie jest takie proste, jakby się to mogło wydawać.

Oprac. Katarzyna Foder

Wszystko, co dobre, szybko się kończy ...


Skończyły się wakacje, a wraz z nimi dobiegły końca warsztaty plastyczne i taneczne organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Podczas zajęć plastycznych nasi podopieczni nauczyli się między innymi jak zrobić lalkę z włóczki, witraż z kolorowego papieru, bibuły i gazet oraz kartkę okolicznościową z wykorzystaniem techniki quilingu. Ostatnie zadanie okazało się szczególnie fascynujące. Wykonanie kartki poprzez zwijanie cienkich pasków papieru było jednak dla uczestników warsztatów zbyt proste! Dlatego też jedna z uczestniczek postanowiła pójść nieco dalej. Efektem jej pracy jest śliczny, wielokolorowy koszyczek z maleńkich papierowych ruloników. Można więc uznać, że warsztaty spełniają swój główny cel – uczą, jak można oryginalnie spędzać wolny czas, a dzieciom ułatwiają manualny i twórczy rozwój.

Z kolei podczas warsztatów tanecznych 22 sierpnia uczestnicy dowiedzieli się czym są tańce słowiańskie i jak się tańczy „Chodzonego”, „Lasowiaka” i „Na przetocku”. Natomiast 29 sierpnia odbyły się ostatnie zajęcia pt. „Tańce w kręgu tańczone aż po dzień dzisiejszy”. Tym razem mali tancerze mogli zaszaleć do muzyki współczesnej i poznać układ choreograficzny do „Zorby” i „Waka, waka”.

Podczas ostatniego spotkania 30 sierpnia nastąpiło uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom certyfikatów ukończenia warsztatów dla dzieci i młodzieży. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że podobne zajęcia powinny odbywać się przez cały rok, a nie tylko podczas wakacji.

Oprac. Katarzyna Foder

Wycieczka do Tokarni - niezwykła podróż do przeszłości


Komputer, telewizor, telefon komórkowy i konsola do gier to rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Chyba jednak nie ma osoby, która nigdy nie wyobrażała sobie, jak to było dawniej. W jakich warunkach żyli i jak sobie radzili nasi przodkowie. Czym się zajmowali? Jakie były ich rozrywki?

Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania podczas wycieczki do Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni, która odbyła się 7 sierpnia 2012 r. W wycieczce, której przewodniczyła Halina Dojka, wzięło udział 31 dzieci z Gminy Olesno.

„To na pewno nie jest szkoła! Przecież tutaj nie ma komputera!” – to jedno z wielu zaskakujących odkryć dokonanych przez uczestników wycieczki. Kolejne okrzyki zdziwienia wywołały miedzy innymi drewniane chałupy kryte strzechami, izby z piecami kaflowymi, drewniane wanny, kałamarze i liczydła w szkolnych klasach, drabina zamiast schodów, poduszka wypełniona sianem i papierowe firanki. Największy zachwyt i radość wywołała prezentacja i możliwość uczestnictwa w dawnych grach i zabawach ludowych, takich jak grele, wyścigi w workach oraz zabawa z pogrzebaczem i fajerkami.

Zwieńczeniem wycieczki było ognisko przygotowane dla nas przez pracowników Muzeum. Po czterogodzinnym zwiedzaniu dzieci mogły samodzielnie smażyć kiełbaski, które dzięki temu były zdecydowanie smaczniejsze.

Bardzo serdecznie dziękujemy kierownikowi Muzeum, Leszkowi Zbrógowi oraz przewodnikom, którzy nas oprowadzali. Dzięki ich życzliwości, wiedzy i zaangażowaniu mogliśmy przenieść się w czasie i osobiście doświadczyć tego, jak żyli nasi przodkowie.

Oprac. Katarzyna Foder

Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur


6 sierpnia 2012 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się pierwsze warsztaty taneczne pt. „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur”, prowadzone przez Małgorzatę Szado-Saładygę.

W pierwszej części spotkania uczestnicy zapoznali się z historią i celem tańców, poznali również religijne znaczenie tańca w kręgu oraz etapy rozwoju tańca aż do współczesności.
Zdecydowanie bardziej uczestnikom warsztatów spodobała się druga część spotkania, czyli nauka układu kroków i wykonywanie tańca. Nasi podopieczni nauczyli się aż trzech układów: dwóch tańców żydowskich, czyli Zemer Atik i Hava Nagilla, oraz układu przedstawiającego biblijną opowieść o bogatym młodzieńcu.
Tańce w kręgu – „wspólny wielu kulturom sposób świętowania życia, są współczesną, dostępną każdemu i bezpośrednią formą uczestnictwa w tym święcie”. Różnorodność, zmienne tempo, proste kroki, piękno muzyki oraz bliski kontakt ze współuczestnikami tańca wyzwala pozytywne emocje, radość, wywołuje uśmiech i zdecydowanie poprawia samopoczucie.

Z kolei drugie warsztaty z tego cyklu odbyły się 14 sierpnia i poświęcone zostały tańcom celtyckim. Rozpoczęły się przypomnieniem wiadomości z poprzednich zajęć. Scenariusz zajęć był podobny jak przy tańcach żydowskich, czyli najpierw część teoretyczna, a później zajęcia praktyczne. Tym razem uczestnicy zajęć nauczyli się tańców Reel step i Jig.

Oprac. Katarzyna Foder

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki26 lipca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem dyskusji była książka Agnieszki Drotkiewicz pt. „Dla mnie to samo”.

Uczestniczki spotkania szczerze przyznały, że nie była to dla nich łatwa lektura. Zatem centralnym punktem naszego spotkania było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – co sprawia, że „Dla mnie to samo” nie jest „książką do poduszki”. Wynik tych rozważań jest dość zaskakujący: „w prozie Agnieszki Drotkiewicz ludzie ciągną ku sobie, ale też manipulują innymi, ranią się bardzo boleśnie i cierpią, nie dorastając do swoich marzeń”. Właśnie te problemy relacji międzyludzkich, przedstawione przez pisarkę w sposób brutalnie rzeczywisty, okazują się problemem dotyczącym każdego z nas. Uczestniczki dyskusji uświadomiły sobie, że trudno jest czytać o sprawach tak bezpośrednio związanych z nami i z naszym codziennym życiem.
Jednak mimo iż książka Agnieszki Drotkiewicz nie jest „książką do poduszki”, jest z pewnością lekturą niezwykle wartościową i uświadamiającą, że słowa, które wypowiadamy, mogą pomóc w komunikacji, mogą wiele wyrazić, ale mogą też głęboko zranić a nawet zerwać budowane przez lata więzi z innymi.

Zachęcamy do podjęcia wyzwania i do lektury tej książki!

Oprac. Katarzyna Foder

Warsztaty integrujące strzałem w dziesiątkę !


23 i 27 lipca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się warsztaty integrujące, które były wprowadzeniem do cyklu warsztatów aktywizujących przeprowadzanych w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju, realizowaną przez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia”.

Warsztaty poprowadziła Anna Morawiec, wykwalifikowana i doświadczona trenerka, która swoim zaangażowaniem, energią i charyzmą potrafiła oderwać uczestniczki warsztatów od codziennych problemów. W spotkaniach uczestniczyło 20 mieszkanek gminy Olesno w różnym wieku. Wszystkie panie biorące udział w zajęciach z zaskoczeniem odkryły, jak ogromną przyjemność można czerpać ze spotkań z innymi ludźmi. Prowadzącej udało się również udowodnić, że w każdym wieku można pozwolić sobie na odrobinę zapomnienia i spontaniczności. W ramach warsztatów odbyły się między innymi:
- zajęcia „mówisz – słuchasz”, podczas których uczestniczki mogły podzielić się wspomnieniami z dzieciństwa,
- zabawa w kalambury, której tematem były tytuły bajek i przysłowia,
- sesja fotograficzna pt. „Kobieta w czterech porach roku”.

Uczestniczki warsztatów zgodnie stwierdziły, że tego typu spotkania to przede wszystkim świetna zabawa i sposób na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Od razu również zgłosiły potrzebę organizowania większej ilości takich warsztatów w naszej gminie.

Oprac. Katarzyna Foder

Warsztaty dla dzieci i młodzieży po półmetku!


26 lipca 2012 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się ostatnie warsztaty z zakresu biblioterapii pt. „Letnia szkoła bajki”. Spotkanie miało charakter podsumowania i pożegnania. W ramach uzupełnienia dotychczasowego porządku zajęć (czyli czytania bajki tematycznej oraz zabaw i gier ruchowych) dzieci mogły podzielić się swoimi wrażeniami po całym cyklu warsztatów oraz wyrazić swoje opinie o tym, co podobało im się najbardziej. Okazało się, że najlepiej zapamiętane zostały:
- zabawa „Skrzynia przemian” – czyli fotografowanie dzieci z wykorzystaniem makiet przedstawiających zwierzęta,
- malowanie buziek
- zabawa „Sałatka owocowa”

Podczas ostatnich zajęć dodatkową atrakcją przygotowaną przez prowadzącą warsztaty – Joannę Janus była zabawa z „piniatą”, która dała dzieciom mnóstwo radości. Nasi podopieczni w ciągu zaledwie ośmiu spotkań niezwykle przywiązali się do swojej trenerki. Wyrazem ich sympatii i wdzięczności były kwiaty wręczone opiekunce oraz niekończące się uściski i miłe słowa.

Wciąż trwają warsztaty plastyczne, podczas których dzieci doskonalą zdolności manualne, ale przede wszystkim uczą się wykorzystywania do zabawy przedmiotów codziennego użytku. Uczestnicy warsztatów nauczyli się, jak robi się masę solną oraz w jakim celu można jej używać. W ten sposób powstały zachwycające obrazki i figurki, które wzbogaciły naszą galerię. Dzieci miały również okazję przetestować swoją cierpliwość podczas trudnej techniki tworzenia kompozycji z kwiatów wyklejanych z bibułkowych kulek. Nie lada wyzwaniem było również wyklejanie ulubionych zwierząt prasowaną słomą. Najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym punktem każdych warsztatów jest jednak chwila, gdy prace są skończone i każdy uczestnik może pochwalić się swoim małym arcydziełem.

Oprac. Katarzyna Foder

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w pełniJuż prawie od miesiąca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbywają się letnie warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju, realizowaną przez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia”.

Uczestnicy warsztatów spotykali się w bibliotece trzy razy w tygodniu. W dniach 4, 5, 11, 12, 18 i 19 lipca nasi podopieczni brali udział w warsztatach z zakresu biblioterapii zatytułowanych „Letnia szkoła bajki”. Spotkania prowadziła Joanna Janus, która swoim zaangażowaniem i pomysłowością potrafi za każdym razem w zaskakujący sposób zachwycić dzieci i przenieść je do krainy wyobraźni. Każde zajęcia rozpoczynają się od wspólnego czytania krótkiej bajki lub opowiadania. Następnie dzieci wykorzystują zapamiętane informacje w różnorodnych grach i zabawach interakcyjnych i ruchowych. Dzięki takiemu połączeniu, dzieci mają okazję do lepszego zrozumienia i praktycznego przetestowania morału wynikającego z każdej bajki.

Z kolei w dniach 10, 17 i 18 lipca odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez Halinę Dojka. Podczas trzech spotkań dzieci poznały technikę malowania farbą z proszkiem, nauczyły się trudnej sztuki haftu matematycznego oraz twórczego wykorzystywania materiałów odpadowych. Pod czujnym okiem prowadzącej zajęcia, młodym uczestnikom udało się stworzyć małe dzieła sztuki. Również dla młodszych dzieci nie zabrakło atrakcji. Stworzony został dla nich mini kącik artystyczny, gdzie każdy może „realizować się” twórczo i w formie plastycznej pokazać, co tkwi w jego sercu. Małym artystom ta dowolność w wyborze techniki i tematyki dała wiele satysfakcji i radości. Powstałe w ten sposób zachwycające, a niekiedy zaskakujące prace, wzbogaciły naszą galerię.

Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Chociaż listy rekrutacyjne są już zamknięte, na listy rezerwowe wciąż zapisują się nowi chętni. Dzieci z niecierpliwością pojawiają się nawet godzinę przed rozpoczęciem zajęć, a po ich zakończeniu dopytują się, kiedy będzie następne spotkanie. Panie prowadzące warsztaty, dzięki olbrzymiemu doświadczeniu w pracy z dziećmi i niewyczerpanej pomysłowości potrafią zaintrygować i sprawić, że te wakacje będą wyjątkowe i niezapomniane.

Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów była wycieczka do cyrku. Po zajęciach plastycznych 19 lipca nasi podopieczni mieli okazję odwiedzić Cyrk Pomponi goszczący w Oleśnie i poznać go „od kuchni”. Dzieci mogły wejść na scenę i porozmawiać z cyrkowcami. Mimo iż nie udało nam się zobaczyć zwierząt cyrkowych ani namówić akrobatów na pokaz ich zdolności, mogliśmy poczuć magię tego miejsca.


Opracowała Katarzyna Foder

Ruszyły warsztaty dla dzieci i młodzieży


Dnia 4 lipca 2012 r. odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu "Letnia szkoła bajki" prowadzone przez Joannę Janus. Zajęcia zorganizowane zostały jako jedno z zadań operacji z zakresu Małych Projektów współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 realizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”.

Nabór uczestników na zajęcia i warsztaty


W związku z realizacją operacji z zakresu Małych Projektów współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, której celem jest umożliwienie zdobycia nowych umiejętności oraz promocja aktywnego stylu życia poprzez organizację zajęć i warsztatów w Gminie Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie ogłasza nabór uczestników na następując zajęcia i warsztaty:

1.Warsztaty teatralne – czerwiec 2012r.-czerwiec 2013r. - Olesno -12 dni, 36 godz. – liczba miejsc – 40

Rekrutacja na warsztaty teatralne trwa do 30 czerwca 2012 r.

2.Warsztaty aktywizujące:
- Warsztaty integrujące - lipiec 2012 r. - Olesno - 2 dni, 6 godz. - liczba miejsc – 20
- "Senior w sieci" warsztaty z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu - sierpień/wrzesień 2012. r. - Olesno -2 dni, 6 godz. - liczba miejsc 20
- dekoracja stołu i wystrój wnętrz - październik 2012 r. - Olesno - 1 dzień, 3 godz.- liczba miejsc 10
- wykonywanie stroików i ozdób bożonarodzeniowych - listopad 2012 r.-Olesno - 1 dzień, 3 godz.- liczba miejsc 10
- kulinarne tradycje bożonarodzeniowe - przygotowanie i degustacja potraw oraz wymiana przepisów - grudzień 2012 r. - Olesno - 1 dzień, 3 godz. - liczba miejsc 10
- wykonywanie biżuterii - styczeń/luty 2013 r.- Olesno - 2 dni, 6 godz. - liczba miejsc – 10
- plastyka związana okresem Wielkanocy - warsztaty z zakresu zdobnictwa tradycyjnymi motywami kwiatowymi
związanymi ze sztuką ludową Zalipia - Olesno - 2 dni, 6 godz., liczba miejsc – 40 osób
- bukieciarstwo - kwiecień 2013 r. - marzec 2013 r. - Olesno - 2 dni, 6 godz. - liczba miejsc – 10
-wykonywanie ozdób techniką filcowania -maj 2013 r. - Olesno -1 dzień, 3 godz. - liczba miejsc – 10
- zdobienie drobnych przedmiotów drewnianych techniką decoupage - czerwiec 2013 r. - Olesno- 1 dzień, 3 godz. - liczba miejsc – 10

Rekrutacja na wszystkie warsztaty aktywizujące trwa do 15 lipca 2012 r.

3. Warsztaty dla dzieci i młodzieży:
- " Letnia szkoła bajki" warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym - lipiec 2012 r. - 8 dni, 16 godz. - w każdych warsztatach udział weźmie 10 os., czyli łącznie 80 osób
- "Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur" warsztaty dla dzieci - sierpień 2012 r. - 4 dni, 8 godz. - w każdych warsztatach udział weźmie 10 osób, czyli łącznie 40 osób
- Warsztaty plastyczne dla dzieci - 12 dni, 24 godz. - w każdych warsztatach udział weźmie 10 osób, czyli łącznie 120 osób

Rekrutacja na warsztaty " Letnia szkoła bajki" oraz "Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur" trwa do 03 lipca 2012 r.

- Warsztaty fotograficzne - 7 dni, 28 godz. - w każdych warsztatach udział weźmie 20 osób.

Rekrutacja na warsztaty fotograficzne trwa do 31 lipca 2012 r.

Warsztaty są ogólnodostępne. Rekrutacja uczestników na poszczególne zajęcia i warsztaty prowadzona będzie w oparciu o kolejność zgłoszeń. Oprócz list osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w warsztatach zostanie sporządzona lista rekrutacyjna rezerwowa.

Harmonogram warsztatów dla dzieci i młodzieży
" Letnia szkoła bajki" warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym ; "Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur" ; Warsztaty plastyczne dla dzieci


LIPIEC 2012 r.
04.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
05.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
10.07.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
11.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
12.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
17.07.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
18.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
19.07.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - , czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
24.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
25.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
26.07.2012 r. „ Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, czas trwania - 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
31.07.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
01.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
SIERPIEŃ 2012 r.
02.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
07.08.2112 r. „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur” - warsztaty dla dzieci, czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
08.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
09.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
14.08.2112 r. „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur” - warsztaty dla dzieci, czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
16.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
21.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
22.08.2112 r. „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur” - warsztaty dla dzieci, czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
23.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
29.08.2112 r. „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur” - warsztaty dla dzieci, czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób
30.08.2012 r. Warsztaty plastyczne dla dzieci - czas trwania – 2 godz., liczba miejsc – 10 osób

Zgłoszenia przyjmowane będą w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, ul. Długa 21 A, 33-210 Olesno, w godz. 8.00-16.00. Kontakt: tel. 14 6412 444, e-mail: bibliotekaolesno@poczta.fm

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Nabór wykładowców i trenerów


W związku z realizacją operacji z zakresu Małych Projektów współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, której celem jest umożliwienie zdobycia nowych umiejętności oraz promocja aktywnego stylu życia poprzez organizację zajęć i warsztatów w Gminie Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie ogłasza nabór wykładowców i trenerów do prowadzenia następujących zajęć i warsztatów:
1. Warsztaty teatralne
2. Warsztaty aktywizujące:
• Warsztaty integrujące
• „Senior w sieci” – warsztaty z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu
• Dekoracja stołu i wystrój wnętrz
• Wykonywanie stroików i ozdób bożonarodzeniowych
• Kulinarne tradycje bożonarodzeniowe – przygotowanie i degustacja potraw oraz wymiana przepisów
• Wykonywanie biżuterii
• Plastyka związana z okresem Wielkanocy – warsztaty z zakresu zdobnictwa tradycyjnymi motywami kwiatowymi związanymi ze sztuką ludową Zalipia
• Bukieciarstwo
• Wykonywanie ozdób techniką filcowania
• Zdobienie przedmiotów drewnianych techniką decoupage
3. Warsztaty dla dzieci i młodzieży:
• „Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym
• „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur” – warsztaty dla dzieci
• Warsztaty plastyczne dla dzieci
• Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Wykładowcy i trenerzy do prowadzenia w/w warsztatów będą wybierani na podstawie weryfikacji CV, a głównym kryterium naboru będzie doświadczenie praktyczne w prowadzeniu poszczególnych zajęć. Wymagane dokumenty: Oferta oraz CV. Zgłoszenia i wymagane dokumenty przyjmowane będą do 02.07.2012 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, ul. Długa 21 A, 33-210 Olesno, w godz. 8.00-16.00. Kontakt: tel. 14 6412 444, e-mail: bibliotekaolesno@poczta.fm

Nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie w ramach Działania 413 "WDRAŻANIE LOKALNYCH STRATEGII ROZWOJU"Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie rozpoczyna realizację dwóch operacji z zakresu małych projektów współfinansowanych w ramach Działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Operacje zostaną przeprowadzone przez GBP w Oleśnie, czyli instytucję działającą na obszarze objętej Lokalną Strategią Rozwoju, realizowaną przez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia” z siedzibą w Skalbmierzu.

Pierwsza operacja pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, której celem jest umożliwienie zdobycia nowych umiejętności oraz promocja aktywnego stylu życia poprzez organizację zajęć i warsztatów w Gminie Olesno. Warsztaty adresowane będą zarówno do dzieci i młodzieży jak i osób dorosłych. Całkowity koszt operacji wynosi 20997,42 zł, z czego 12 705,00 zł pochodzi z dofinansowania z zakresu Małych Projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.

Z kolei druga operacja pt. „Biblioteka miejscem aktywności społecznej” – udostępnienie lokalu oraz sprzętu i wyposażenia do rozwoju aktywności lokalnej, którego celem jest stworzenie bazy do rozwoju aktywności społecznej poprzez zakup sprzętu i wyposażenia biblioteki. Całkowity koszt operacji 20602,50 zł z czego 11725,00 zł pochodzi z dofinansowania z zakresu Małych Projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.

W ramach realizacji projektu „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące” przeprowadzone zostaną następujące typy warsztatów:
1. Warsztaty teatralne
2. Warsztaty aktywizujące:
• Warsztaty integrujące
• „Senior w sieci” – warsztaty z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu
• Dekoracja stołu i wystrój wnętrz
• Wykonywanie stroików i ozdób bożonarodzeniowych
• Kulinarne tradycje bożonarodzeniowe – przygotowanie i degustacja potraw oraz wymiana przepisów
• Wykonywanie biżuterii
• Plastyka związana z okresem Wielkanocy – warsztaty z zakresu zdobnictwa tradycyjnymi motywami kwiatowymi związanymi ze sztuką ludową Zalipia
• Bukieciarstwo
• Wykonywanie ozdób techniką filcowania
• Zdobienie przedmiotów drewnianych techniką decoupage
3. Warsztaty dla dzieci i młodzieży:
• „Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym
• „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur” – warsztaty dla dzieci
• Warsztaty plastyczne dla dzieci
• Warsztaty fotograficzne dla młodzieży
• Przygotowanie powarsztatowej wystawy fotograficznej „Gmina Olesno w obiektywie aparatu”

Z kolei w ramach realizacji projektu „Biblioteka miejscem aktywności społecznej” – udostępnienie lokalu oraz sprzętu i wyposażenia do rozwoju aktywności lokalnej, biblioteka przewidziała zakup projektora multimedialnego, ekranu projekcyjnego, laptopa, konsoli do gier, gier multimedialnych (edukacyjnych, ruchowo-tanecznych, sportowych), ścianek wystawowych oraz ręcznego mechanizmu do przesuwania kurtyny na scenie.

Mieszkańcy gminy Olesno niejednokrotnie zgłaszali swoje potrzeby i życzenia dotyczące rozwoju osobistych zainteresowań i umiejętności. Często zauważany był również brak podstawowych sprzętów, takich jak projektor i ekran projekcyjny. Biblioteka stara się wychodzić na przeciw potrzebom swoich użytkowników. Dlatego też wszystkie wyżej wymienione zakupy, zajęcia i warsztaty zostały zaplanowane z myślą o potrzebach użytkowników biblioteki i wszystkich mieszkańców Gminy Olesno.
Oba projekty kierowane są do szerokiego grona odbiorców – i mamy nadzieję, że przygotowana przez nas oferta spotka się z zainteresowaniem mieszkańców Gminy Olesno.

Doskonalenie sztuki ikonografii w Klubie Rękodzieła ArtystycznegoUczestniczki Klubu Rękodzieła Artystycznego zachwyciły się sztuką „pisania” ikon. Sztuka ta okazała się tak pasjonująca, że członkinie KRA w Oleśnie poprosiły o powtórzenie zajęć poświęconych tworzeniu ikon. 18 czerwca 2012 roku w Oleśnie odbyło się więc kolejne spotkanie, na którym panie miały okazję doskonalenia się w sztuce ikonografii. Tym razem uczestniczki pracowały pod czujnym i fachowym okiem miejscowej artystki malarki – Agaty Wrony.

Urzeczone sztuką „pisania” ikon członie KRA podkreślają, że nie jest to dla nich jedynie sposób na spędzenie wolnego czasu. Przeciwnie – należy pamiętać, że ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym. Pisanie ikon było niegdyś czynnością świętą, więc również dzisiaj należy tę czynność wykonywać z należnym jej szacunkiem i oddaniem. Ikony mają bowiem za zadanie pogłębiać życie duchowe i wprowadzać do modlitwy.

Członkinie KRA prześcigają się w pomysłowości i kreatywności ale jednocześnie pomagają sobie wzajemnie, aby tworzone ikony oddawały mistyczne piękno zbliżające do Boga. Wiele wskazuje no to, że „pisanie” ikon będzie kontynuowane w ramach działalności Klubu Rękodzieła Artystycznego.

Wszystkich zainteresowanych tą zachwycającą sztuką zapraszamy na kolejne spotkanie klubu!

Oprac. Katarzyna Margosiak
Wygenerowano w sekund: 0.03
2,886,524 Unikalnych wizyt