Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3995606

"Bez mojej zgody" - sierpniowe spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co byś zrobił, gdyby okazało się, że Twoje wymarzone, długo wyczekiwane dziecko jest śmiertelnie chore? Do czego byłbyś zdolny? Jak wiele mógłbyś poświęcić? Jak daleko byś się posunął? Czy oddałbyś życie, aby uratować ukochaną osobę?

„Bez mojej zgody”, książka Jodi Picoult, o której rozmawialiśmy na spotkaniu DKK 22.08.2013r., przedstawia sytuację rodziców walczących o zdrowie i życie pierworodnej córki. Sami nie mogą być dawcami szpiku dla chorego na białaczkę dziecka. Szukają wiec innych rozwiązań. W końcu decydują, że najlepszym wyjściem jest sztuczne poczęcie drugiego dziecka, którego tkanki będą wykazywać pełną zgodność z tkankami chorej córki. Owocem tej kontrowersyjnej (a może nawet bezwzględnej i okrutnej?) decyzji jest Anna – dawca szpiku i narządów. Dziewczynka pełni narzuconą jej funkcję przez trzynaście lat. Jakiekolwiek próby sprzeciwu są ignorowane przez rodziców, których jedynym celem jest uratowanie starszej córki. Dorastająca Anna zaczyna zadawać sobie pytania dotyczące sensu jej życia i tego, kim tak naprawdę jest. Powoli zaczyna dojrzewać do podjęcia decyzji o uniezależnieniu się od rodziców i porzucenia dotychczasowej roli dawcy.

Czy dorośli będą potrafili zrozumieć motywację dziewczynki? Czy ktokolwiek pojmie, że dziecko może być bardziej świadome siebie i swojego życia, niż jego rodzice? Czy rodzice pamiętają o tym, że mimo iż „…nie mogą rezygnować ze swojej roli, w niektórych wypadkach są oni tak samo bezradni jak dzieci”…?

Oprac. Katarzyna Foder

Narodowe Czytanie Dzieł Fredry

Podsumowanie wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży

Wakacyjne spotkanie DKK w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


Dnia 25.07.2013r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, którego tematem była książka pt. „ Magiczna gwiazdka Dusia” Jana Kovacsika.

Akcja bajki rozgrywa się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Madzia opiekunka Dusia, myszki Psotki i tygryska Małego pragnie tegoroczne święta spędzić ze swoim ukochanym tatusiem. Zwierzęta postanawiają jej pomóc i piszą do niego list, który potem chcą mu dostarczyć. Podczas wyprawy trafiają w bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce.

Zdaniem uczestników spotkania to jedna z najciekawszych książek jakie do tej pory były omawiane. Fabuła książki jest co prawda łatwa, ale posiada także elementy niezwykłe i fantastyczne. Klubowicze pragną zachęcić wszystkie dzieci do jej przeczytania.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 22.08.2013r. przedmiotem dyskusji będzie książka Marii Kownackiej pt. „ Kajtkowe przygody”.

Opr. Paulina Fic

REMONT I MODERNIZACJA LOKALU FILII BIBLIOTECZNEJ W ĆWIKOWIE

Logotyp


Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie rozpoczęła realizację operacji z zakresu Małych Projektów współfinansowanej
w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013, obejmującej remont pomieszczeń oraz zakup wyposażenia dla Filii Bibliotecznej w Ćwikowie.

Jej celem jest aktywizacja, integracja oraz umożliwienie zaspokojenia potrzeb mieszkańcom Ćwikowa w zakresie rozwoju, edukacji oraz spędzania wolnego czasu.

W ramach realizacji zadania zostanie wyremontowany, zmodernizowany i wyposażony lokal zajmowany przez Filię Biblioteczną w Ćwikowie oraz ciąg komunikacyjny (korytarz). W ramach modernizacji i remontu zostanie zwiększone pomieszczenie biblioteki w celu rozszerzenia działalności związanej z prowadzeniem zajęć świetlicowych. Dodatkową korzyścią jest pozyskanie zaplecza sanitarnego, co w sytuacji kiedy użytkownicy będą dłużej korzystać z zajęć jest bardzo istotne. Filia Biblioteczna w Ćwikowie spełnia nie tylko typowe funkcje związane z promocją książki i czytelnictwa, ale jest także miejscem aktywności i integracji społeczności lokalnej. Biblioteka w Ćwikowie, starając się wychodzić na przeciw potrzebom swoich użytkowników, oferuje dzieciom i młodzieży różne sposoby spędzania wolnego czasu. Uwzględnić tu należy szczególnie okres wolny od zajęć szkolnych, czyli ferie zimowe oraz wakacje, kiedy to młodzi mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z propozycji biblioteki.

Uwzględniając oczekiwania i sugestie czytelników, od stycznia 2013 roku w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie uruchomiony został Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. Szczególnie istotną rolę biblioteka spełnia wobec najuboższych mieszkańców wsi, którzy właśnie tutaj mogą między innymi bezpłatnie korzystać z komputera i Internetu oraz poczytać prasę czy zagrać w gry planszowe lub komputerowe. Aktywna działalność biblioteki była jednak znacznie ograniczona z powodu nieprzystosowania lokalu, który wymaga przeprowadzenia remontu koniecznego do stworzenia estetycznej, przyjaznej użytkownikom przestrzeni, w której będą z przyjemnością spędzać swój wolny czas. Poważne braki w podstawowym wyposażeniu ograniczają jej kreatywność i podejmowanie nowych przedsięwzięć. Szczególnie wyraźna jest potrzeba przygotowania nowej oferty dla dzieci i młodzieży, mającej na celu zagospodarowanie im wolnego czasu.

W związku z tym w ramach realizacji operacji przeprowadzony zostanie remont i modernizacja lokalu oraz przynależnego do niego korytarza obejmujący: remont instalacji elektrycznej, ścian (łącznie z malowaniem), położenie płytek posadzkowych, wymianę grzejników. Zostaną także zamontowane żaluzje okienne pionowe oraz rolety na drzwi. Zakupione zostanie także wyposażenie w postaci mebli, sprzętu i gier planszowych oraz multimedialnych.

Cała operacja pozwoli stworzyć odpowiednie warunki lokalowe, zapewnić dostęp do najbardziej elementarnych usług, podnieść standardy pracy instytucji kulturalnej, rozszerzyć i uatrakcyjnić ofertę oraz udoskonalić metody pracy zgodnie z potrzebami, oczekiwaniami i wymogami mieszkańców.


Cudowna moc bukietów

Zakończenie wakacyjnych warsztatów dla dzieci i młodzieży

Przez cały lipiec odbywały się wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Ich program obejmował zarówno warsztaty manualne jak również taneczne i ruchowe.

Część zajęć w ramach wolontariatu prowadziły dwie zaprzyjaźnione z biblioteką nauczycielki. Zajęcia plastyczne odbywały się pod kierunkiem Haliny Dojka. Pod jej czujnym okiem dzieci doskonaliły swoje umiejętności w zakresie haftu matematycznego, różnych technik plastycznych oraz nauczyły się wyplatania koszyczków z wikliny papierowej. Z kolei trenerką warsztatów tanecznych była Małgorzata Szado-Saładyga, która starała się zainteresować swoich podopiecznych tańcem towarzyskim oraz nowoczesnym.

Program jednych z zajęć został przygotowany przez uczestniczących w niej gimnazjalistów Katarzynę Łoś, Magdalenę Dynak i Michała Wróblewskiego. Obejmował on zabawy ruchowe, taneczne, integracyjne oraz wspólne grillowanie. Spotkanie to, dzięki gościnności Druha Czesława Mosio odbyło się w Strażnicy OSP w Oleśnie.

"Przystupa" - spotkanie DKK w Oleśnie

Dyskusyjny Klub Książki


Lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało niecodzienny charakter. Dzięki gościnności Marii Bil - jednej z Klubowiczek, odbyło się w wyjątkowej scenerii jej pięknego ogrodu. Urokliwa altanka i miła atmosfera sprzyjały konstruktywnej dyskusji nad książką Grażyny Plebanek pt. „Przystupa”.

Tytułowa Przystupa to „prosta dziewczyna ze wsi”, która ze względu na chęć poprawy warunków i jakości życia, wyrusza „w wielki świat”. Los rzuca ją najpierw do Warszawy, potem do Sztokholmu, gdzie zatrudnia się jako sprzątaczka. Młodziutka Polka nie tylko sprząta i odświeża wnętrza domów, ale też wydobywa na światło dzienne stare, mroczne tajemnice, pokryte grubą warstwą wieloletnich niedomówień. „Z perspektywy kosza na śmieci przyglądamy się seksualnym ciągotom, przemocy i namiętności, pragnieniu władzy i obsesji robienia kariery, wzlotom i upadkom ludzi sławnych i zwyczajnych”.

Książka wywołała wśród czytelników mieszane emocje. Jednych oburza stereotypowy obraz ludzi ze wsi – głupich, zahukanych, zacofanych i naiwnych. Inni doceniają zdumiewającą trafność w opisie próżności i prymitywizmu cywilizowanego „wielkiego świata” i jego mieszkańców. Przede wszystkim jednak „Przystupa” to opowieść poruszająca wiele ważnych kwestii, wymagających głębszej refleksji i przemyślenia.

Premiera spektaklu "Skąpiec" - podsumowanie operacji z zakresu Małych Projektów

30 czerwca 2013 roku o godzinie 17.00 na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie odbyła się premiera spektaklu opartego na fragmentach komedii Moliera „Skąpiec”, której organizatorami byli Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Wójt Gminy Olesno. Uroczystość była równocześnie podsumowaniem projektu pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”. Wniosek ten z zakresu Małych Projektów, współfinansowanego w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Perły Ponidzia”, do której należy także Gmina Olesno.

Projekt ten trwał dokładnie rok i wiele się dzięki niemu w bibliotece działo. Przeprowadzono szereg zajęć i warsztatów adresowanych do mieszkańców gminy, począwszy od tych najmłodszych, a na seniorach kończąc. Przez całe ubiegłoroczne wakacje prowadzone były warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym:
• „Letnia szkoła bajki” – warsztaty z zakresu biblioterapii dla dzieci w młodszym wieku szkolnym
• warsztaty taneczne „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur”
• warsztaty plastyczne dla dzieci

Kolejnym punktem były warsztaty aktywizujące dla dorosłych, które obejmowały następującą tematykę:
• Warsztaty integrujące
• warsztaty z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu
• Dekoracja stołu i wystrój wnętrz
• Wykonywanie stroików i ozdób bożonarodzeniowych
• Kulinarne tradycje bożonarodzeniowe
• Wykonywanie biżuterii
• Bukieciarstwo
• Wykonywanie ozdób techniką filcowania
• Zdobienie przedmiotów drewnianych techniką decoupage

W ramach kultywowania rodzimych tradycji świątecznych odbyły się warsztaty pt. Plastyka związana z okresem Wielkanocy z zakresu zdobnictwa tradycyjnymi motywami kwiatowymi związanymi ze sztuką ludową Zalipia.
Z kolei młodzież mogła wziąć udział w warsztatach fotograficznych, których owocem jest wystawa fotograficzna pt. „Gmina Olesno w Obiektywie aparatu” oraz wystawa prac Jolanty Skowron- jednej z uczestniczek zajęć.
Dodatkowo zakupiono 100 egzemplarzy publikacji stanowiących uzupełnienie zakresu prowadzonych zajęć.

Projekt zakończyły warsztaty teatralne, których uczestnicy utworzyli grupę teatralną ANTRAKT, a owocem ich pracy był spektakl pt. „Skąpiec”. Adaptacja i reżyseria – Danuta Pierzchała, scenografia i projekt kostiumów – Ks. Krzysztof Trzepacz.
Profesjonalna gra aktorów wywołała zachwyt i salwy śmiechu wśród licznie zgromadzonej publiczności.
Zakończenie uroczystości stanowiło uroczyste wręczenie stosownych dyplomów wszystkim uczestnikom warsztatów organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Mniej oficjalną częścią spotkania był poczęstunek, podczas którego zgromadzeni goście mogli skosztować wyśmienitych potraw, ale przede wszystkim spędzić niedzielne popołudnie w przyjaznej atmosferze i w gronie życzliwych osób.

"Mała matura" na DKK w Oleśnie

Dyskusyjny Klub Książki


Tematem dyskusji podczas ostatniego spotkania DKK w Oleśnie 20 czerwca 2013 roku była książka Janusza Majewskiego, pt. „Mała matura”. Pełna humoru i ciepła, barwna opowieść o dorastaniu w sielskim, beztroskim i europejskim Lwowie jest preludium do tragicznych wydarzeń wojennych. Dwaj następujący po sobie okupanci - Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

Tak obrazowo opowiedziana historia mogła wyjść tylko spod ręki wybitnego reżysera, bo książka jest fabularyzowaną autobiografią, opowiadającą losy autora od jego narodzin w przedwojennym Lwowie, do ukończenia gimnazjum w Krakowie w 1947 roku. Emocje budowane amplitudami tragizmu i komizmu przetykane są opisami zapomnianych miejsc, czynności i przedmiotów. Zachwyca wierność odwzorowania najdrobniejszych detali i bogactwo języków przedwojennego wielokulturowego Lwowa. Tak dla dzisiejszych, jak i ówczesnych maturzystów powinna to być lektura obowiązkowa.

Na podstawie ostatniej części książki Janusz Majewski nakręcił film MAŁA MATURA 1947. Muzykę skomponował Tomasz Stańko, a udział wzięli znakomici polscy aktorzy m.in. Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Sonia Bohosiewicz, Artur Żmijewski, Marian Opania, Antoni Królikowski, Dorota Segda i w roli Ludwika - po raz pierwszy na ekranie Adam Wróblewski. Film zdobył Nagrodę Specjalną na XXXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Książka niezwykle przypadła do gustu zgromadzonym paniom, dlatego też postanowiliśmy zorganizować mini seans filmowy i dla porównania obejrzeć również film. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie 5 lipca 2013 roku o godzinie 13.00.

Wiersze Juliana Tuwima na DKK w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


Kolejne spotkanie DKK w Ćwikowie odbyło się 27. 06. 2013 r. Tematem dyskusji były „Wiersze” Juliana Tuwima. Rok 2013 ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym klubowicze wybrali się w podróż po cudownej i zabawnej krainie najpiękniejszych wierszy tego poety.

Omawiana poezja dla dzieci jest napisana językiem dowcipnym, utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości, wiele wierszyków ma ukryty morał lub przesłanie. Poeta nie moralizuje, choć jego utwory są pełne praktycznych rad i wskazówek, nie krytykuje, ale uczy zrozumienia i szacunku dla inności, w żartobliwą formę ubiera ważne prawdy i wiedzę o świecie.
Wiersze Juliana Tuwima sprawią przyjemność wszystkim jego wielbicielom: nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Każdy z radością przeczyta o roztargnionym panu Hilarym, rozbrykanym Murzynku Bambo czy Lokomotywie.

Oprac. Paulina Fic

Zapraszamy do teatru!

Konkurs na najaktywniejszego czytelnika wakacji

Bajeczny konkurs!

Wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży!

Wygenerowano w sekund: 0.03
3,995,606 Unikalnych wizyt