Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3998244

Wędrówka do krainy afrykańskich zwierząt

Dyskusyjny Klub Książki
"Między nami zwierzakami w Afryce" Jacka Daniluka to wierszowana bajka z morałem, która była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Ćwikowie dnia
7 marca 2013 roku. Książeczka opowiada o zwierzętach, między innymi o podstępnym krokodylu, zebrze modnisi i roztropnym wielbłądzie. Dzieci biorące udział w dyskusji mogły dowiedzieć się z niej dowiedzieć dlaczego zebry noszą futra w paski, a wielbłąd ma na grzbiecie garby oraz jakiego podstępu musiał użyć krokodyl, żeby zwabić do swojej kryjówki słonia.
Klubowicze byli tak zaciekawieni książką, że postanowili wspólnie układać i rozwiązywać krzyżówki, związane głównie z jej tematyką.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 4 kwietnia 2013 r., a omawiana będzie książka Haralda Sanessona pt. ,,Muminek Detektyw".

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych

Oprac. Paulina Fic

KALWARYJSKA DROGA - wystawa fotografii Zbigniewa Łaty


WIELKANOCNE TRADYCJE - nabór uczestników na warsztaty

NABÓR UCZESTNIKÓW NA WARSZTATY

25 i 26 MARCA 2013 roku o godzinie 9.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbędą się kolejne warsztaty aktywizujące organizowane w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Tym razem zajęcia poświęcone będą plastyce związanej z okresem Wielkanocy, a będą to warsztaty z zakresu zdobnictwa tradycyjnymi motywami kwiatowymi związanymi ze sztuką ludową Zalipia i obejmować będą min. przyozdabianie pisanek wielkanocnych.

Uwaga!
Liczba miejsc ograniczona!Zapisy na warsztaty mogą być dokonywane osobiście w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie lub telefonicznie - (14) 6412 444
Decyduje kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy


Dekoratornia - specjalistyczne warsztaty dla kobiet

"Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt..." - koncert Piotra Kity


"Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt..."

Słowa te stanowiły motto uroczystego spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Kobiet. Niezwykła sceneria, którą tworzyły zgromadzone na wystawie obrazy Agaty Wrony, kawiarniany klimat, blask świec oraz lampka wina pozwoliły poczuć Paniom wyjątkowość tego dnia. Dodatkowo w niesamowity, świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich poezja. Były to wiersze Barbary Wójcik, tym razem z jej najnowszego tomiku pt. "Smak lata", które zaprezentowała Weronika Lichorobiec. W programie znalazły się także dwa utwory debiutującej poetki Anny Morawiec z Olesna, które przedstawiła Natalia Morawiec.
Uwieńczeniem całego wieczoru, a zarazem jego najważniejszym punktem był koncert pt. "Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt..."
w wykonaniu Piotra Kity, finalisty znanego wszystkim programu "Must be the music". Koncert dedykowany był wszystkim paniom
z okazji ich święta, a mogły one posłuchać zarówno znanych i lubianych polskich przebojów jak i utworów anglojęzycznych. Artysta swoim niesamowitym głosem zachwycił i oczarował bardzo liczną, bo 160 osobową widownię o czym świadczyły gromkie brawa i owacje na stojąco.

Podziękowania składamy wszystkim, którzy mieli swój wkład w przygotowanie spotkania, a zwłaszcza zaprzyjaźnionym i zawsze życzliwym czytelniczkom, które zadbały o słodkości na nasze stoły, a były to Panie: Halina Dojka, Maria Łata, Maria Bil, Zofia Cieśla, Maria Fijał, Anna Sas, Beata Skrzyniarz, Helena Szmyrko.
Z kolei ten niezapomniany wieczór w obiektywie aparatu uwiecznił Konrad Wójcik.

Serdecznie dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom za uświetnienie swoją obecnością tego wieczoru.

Spotkanie odbyło się dnia 8 marca 2013 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie, a jego organizatorami byli Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Oleśnie.

_______________________________________________________________________________

Agata Wrona
Bohaterka spotkania, to pełna ciepła i osobistego uroku, niezwykle serdeczna, a przy tym równie utalentowana jak i skromna mieszkanka Olesna, która od wielu lat bezinteresownie wspiera działalność biblioteki w Oleśnie. Jest aktywną czytelniczką i członkinią dwóch działających przy bibliotece klubów. Uczestniczy we wszystkich organizowanych przez nas przedsięwzięciach, a niejednokrotnie pomaga przy ich przygotowaniu. Jej działalność artystyczna także związana jest od samego początku z biblioteką w Oleśnie, w której miała w 2005 roku pierwszą indywidualną wystawę swojego malarstwa. Kolejna jej wystawa miała miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mędrzechowie w 2008 roku. Jej ulubione techniki to malarstwo olejne oraz pastela, chociaż w ostatnim czasie doskonali także sztukę ikonografii. O talencie najlepiej świadczą jej liczne prace, których mała kolekcja została zaprezentowana na wystawie, reszta zaś zdobi domy wielbicieli jej talentu. Jej życie rodzinne to mąż Maciek dzieci Kamil, Weronika i Antoś. Z kolei jej życie zawodowe związane jest z Gminnym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Oleśnie.

Piotr Kita
Honorowy gość spotkania, który swoim talentem muzycznym oczarował miliony Polaków, a niezwykłą osobowością zjednuje sobie sympatię widzów. Porównywany do Eltona Johna, przy tym pełen wewnętrznego ciepła oraz skromności mieszkaniec Brzozówki i nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w tejże miejscowości. Poznaliśmy go podczas muzycznego show "Must Be The Music - Tylko Muzyka", w którym dotarł do ścisłego finału. Był także laureatem programu "Droga do gwiazd".

"Cień wiatru" w DKK w Oleśnie

Dyskusyjny Klub Książki
Mroczna i tajemnicza Barcelona oraz fascynujący świat księgarzy i antykwariuszy to tło powieści Carlosa Ruiza Zafona pt. "Cień wiatru", która była tematem spotkania DKK w Oleśnie dnia 22.02.2013 roku.

Letnim świtem 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie z tradycją Daniel ma wybrać dla siebie jedną książkę, książkę swego życia, aby ocalić ją od zapomnienia. Kierując się właściwie jedynie intuicją, spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" niejakiego Juliana Caraxa. Mijają lata... Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.
Tak w wielkim skrócie przedstawia się fabuła powieści, która przetłumaczona została na 20 języków i wydana w 30 krajach.

Jak zgodnie przyznały Panie biorące udział w spotkaniu w powieści tej można się zatracić zapominając o zewnętrznym otoczeniu. Dzieje się tak za sprawą ciekawej i wartkiej akcji, atmosfery tajemniczości, która skaluje napięcie, tematyki szczególnie bliskiej wszystkim miłośnikom książek oraz pięknej prozy, którą czyta się z przyjemnością. Jednym słowem klimat tej książki jest tak niesamowity, że nie można się od niej oderwać.

Czy rzeczywiście jedna książka może zmienić życie człowieka ?.... Aby się o tym przekonać zachęcamy do sięgnięcia po tą ciekawą lekturę.


Wizyta "Piotrusia Pana" w DKK w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub KsiążkiTematem kolejnego spotkania DKK w Ćwikowie, które odbyło się 14.02.2013 r. była książka Liliany Fabisińskiej pt. "Piotruś Pan".

Piotruś to wieczny chłopiec, który nie chce dorosnąć. Pojawia się w domu rodziny Darlingów w Londynie i zabiera Wendy, Jasia, Michasia oraz wszystkich czytelników do magicznej krainy Nibylandii, w której dzieciństwo trwa wiecznie. Tam rozpoczyna się prawdziwa zabawa dzięki Dzwoneczkowi i magicznemu proszkowi wszyscy mogą latać i przeżywać ekscytujące i niezapomniane przygody, których punktem kulminacyjnym jest zwycięskie starcie Piotrusia z jego odwiecznym wrogiem- złym kapitanem Wookiem.

Magiczna atmosfera Nibylandii udzieliła się wszystkim biorącym udział w spotkaniu dzieciom, które wykonywały portrety bohaterów z omawianej bajki oraz "Walentynki" dla Piotrusia Pana.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 7 marca 2013 r. w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie, a przedmiotem dyskusji będzie książka Jacka Daniluka pt. "Między nami zwierzakami w Afryce".

Serdecznie zapraszamy


KONKURS NA NAJAKTYWNIEJSZEGO CZYTELNIKA ROZSTRZYGNIĘTY"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki."
Stephen King


Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej zorganizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej w Oleśnie dnia 5 lutego 2013 r. była doskonałą okazją do uhonorowania także najaktywniejszych czytelników naszej biblioteki. Po wspaniałym programie artystycznym przygotowanym przez uczniów starszych klas oraz po złożeniu ślubowania przez najmłodszych czytelników, dzięki gościnności i przychylności Dyrekcji oraz gospodyni spotkania Renaty Ryczek, która kieruje pracą biblioteki szkolnej został rozstrzygnięty "Konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika Grudnia 2012", który ogłoszony był przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.
Jury w składzie: Kinga Fido, Katarzyna Foder i Iwona Misztal po analizie i podsumowaniu zapisów na kartach czytelnika przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące miejsca:

I KATEGORIA - przedszkolaki
I miejsce - Wiktoria Fido
II miejsce - Antoni Wrona

II KATEGORIA - uczniowie klas I-III
I miejsce - Sebastian Sajdera
II miejsce - Aneta Kiwior
III miejsce - Bartłomiej Siwek

III KATEGORIA - uczniowie klas IV-VI
I miejsce - Natalia Łoś
II miejsce - Karolina Sajdera
III miejsce - Weronika Morawiec

IV KATEGORIA
I miejsce - Katarzyna Łoś

Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy okolicznościowe i upominki, o których wręczenie poproszeni zostali Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie Jarosław Bartoń i V-ce Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Marta Ubas. Należy podkreślić, że kilka spośród nagrodzonych osób było mile zaskoczonych ponieważ nie wiedziało o ogłoszonym konkursie, a fakt że znaleźli się w czołówce najaktywniejszych czytelników świadczy o tym, że czytają wyłącznie dla przyjemności. Mamy nadzieję, że Konkurs ten zmotywuje także innych uczniów, którzy rzadko albo wcale nie odwiedzają naszej biblioteki do tego aby do nas wstąpili i sięgnęli po lekturę. Zapewniamy, że każdy spotka się z miłym przyjęciem, a bogaty zasób naszego księgozbioru pozwoli zadowolić różne gusta czytelnicze.

SERDECZNIE ZAPRASZAMYWarsztaty aktywizujące - wykonywanie biżuterii

Nie od dziś wiadomo, że kobiety kochają biżuterię.
Wiadomo również, że przedmioty wykonane własnoręcznie cieszą i zachwycają zazwyczaj bardziej niż kupione
w sklepach "gotowce".

W ostatnich dniach stycznia, mieszkanki Olesna miały wyjątkową okazję połączenia tych dwóch przyjemności.
30 i 31 stycznia 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się kolejne zajęcia z cyklu warsztatów aktywizujących, poświęcone trudnej, ale jakże przyjemnej (a zarazem użytecznej) sztuce wykonywania biżuterii. Spotkanie poprowadziła, znana nam już ze swoich plastycznych i estetycznych zdolności, wykwalifikowana trenerka - Małgorzata Mazur.

Udział w warsztatach umożliwił zgromadzonym paniom nie tylko nabycie nowych umiejętności, ale również sprawdzenie swoich zdolności manualnych, wyczucia estetycznego, a także... cierpliwości. Okazało się, że pozornie banalne zaplatanie sznureczków i przewlekanie koralików, wymaga nie lada sprytu i spokoju. Zapał uczestniczek oraz zaangażowana pomoc naszej trenerki sprawiły jednak, że efekt był zachwycający. Każda z pań własnoręcznie wykonała oryginalny naszyjnik oraz kolczyki. Inną, równie ważną zaletą warsztatów była możliwość przerobienia lub naprawienia swojej starej i zniszczonej biżuterii.

Zapraszamy do podziwiania dokonań uczestniczek warsztatów.


Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Ćwikowie

Dyskusyjny Klub Książki


17 stycznia 2013 roku w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, tematem którego była bajka
pt. "Puchatkowy skarbczyk niezwykłych dni" W. Disney'a.

Dyskusję poprzedziło głośne czytanie książki o przygodach Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Sympatyczny niedźwiadek zabrał wszystkich czytelników w pełną przygód i śmiechu podróż po najważniejszych dniach w roku, takich jak Nowy Rok, Walentyki, urodziny itp. Jednocześnie lektura bajki podsunęła czytelnikom kilka pomysłów na zabawne i oryginalne rekwizyty, takie jak wesołe grzechotki, paradny kapelusz lub listkowe pocztówki. Młodzi miłośnicy książek zachwycili się zabawnymi przygodami swojego ulubionego misia. Spotkanie dodatkowo ożywił i wzbogacił konkurs ze znajomości omawianej bajki.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 14 lutego 2012 roku. Przedmiotem dyskusji będzie książka L. Fabisińskiej pt. „Piotruś Pan”.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej przygody z książką!


WARSZTATY TEATRALNE W BIBLIOTECE!

Już w najbliższy czwartek 17 stycznia 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbędzie się pierwsze, organizacyjne spotkanie dotyczące warsztatów teatralnych.

Warsztaty organizowane są przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach realizacji operacji
z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Warsztaty prowadzić będzie Danuta Pierzchała, która swoim niezaprzeczalnym talentem reżyserskim zdołała już niejednokrotnie podbić serca mieszkańców Gminy Olesno. Zajęcia mają na celu przygotowanie sztuki teatralnej, ale przede wszystkim rozbudzenie w uczestnikach pasji i fascynacji teatrem.

Warsztaty kierowane są do wszystkich mieszkańców Gminy Olesno - bez względu na wiek.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!


Wykonywanie biżuterii - warsztaty

30 i 31 stycznia 2013 roku o godzinie 13.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbędą się kolejne warsztaty aktywizujące organizowane w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Tym razem zajęcia poświęcone będą wykonywaniu biżuterii z wykorzystaniem nowych, ale też starych i popsutych elementów biżuterii. Warsztaty poprowadzi wykwalifikowana trenerka - Małgorzata Mazur, która popisała się swoim talentem i umiejętnościami prowadząc zajęcia z dekorowania stołów.

Uwaga!
Liczba miejsc ograniczona!
Ponadto na zajęcia warto przynieść własne stare, niemodne lub zniszczone ozdoby.

Zapisy na warsztaty mogą być dokonywane osobiście w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie lub telefonicznie - (14) 6412 444

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki


Twój głos w mojej głowie, Emma Forrest

Głęboka depresja, zaburzenia psychiczne, skłonności samobójcze i cała lawina przeróżnych nieszczęść – to tematy poruszane w książce Emmy Forrest pt. „Twój głos w mojej głowie”, o której dyskutowały członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie podczas spotkania 4 stycznia 2013r.

"Emma Forrest – autorka i jednocześnie bohaterka książki – tkwi w niebezpiecznym kołowrocie niszczących związków, samookaleczania i bulimii.
Z groźnych odmętów własnej psychiki wyrywa ją psychiatra. Jego mądrość, życzliwość i optymistyczna natura pomagają Emmie pozbierać się po próbie samobójczej. Dziewczyna znów jest twórcza, pracuje, podróżuje, pisze, a nawet zakochuje się... w gwiazdorze.
Pewnego dnia, gdy dzwoni, by ustalić kolejną wizytę u psychiatry, dowiaduje się, że człowiek, który dawał jej ogromne wsparcie i był jej mentorem, nagle zmarł. Czuje się kompletnie rozbita i zagubiona. Na domiar złego rozpada się jej szaleńczo intensywny związek miłosny. Emma jest zmuszona walczyć
o przetrwanie i powrót do równowagi."

Nie trudno się dziwić, że lektura książki nie usposobiła klubowiczek pozytywnie. Zgromadzone panie uznały, że niezwykle rzadko zastanawiały się nad problemami poruszanymi w książce, a przecież dotyczą one tak wielu ludzi. Trudna, poruszająca, niekiedy nawet irytująca i rażąca książka Emmy Forrest zmusza jednak do przemyślenia własnego życia. Dyskutujące panie doszły w końcu do wniosku, że tego typu książki pozwalają uświadomić sobie, że życie i świat, na które tak często się uskarżamy, nie są wcale takie złe, a z pewnością mogłyby być gorsze…


Emma Forrest napisała trzy powieści i opracowała zbiór felietonów. Wychowała się w Londynie. Jako dziennikarka pracowała w Nowym Jorku dla "Guardiana", obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie pracuje jako scenarzystka.

Świąteczny konkurs w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie19 grudnia 2012 roku w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie odbyło się uroczyste podsumowanie „Konkursu na najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową”. Do Konkursu złożono 17 prac indywidualnych oraz 3 prace zbiorowe.

Jury w składzie Ewa Drzazga – przewodnicząca, oraz Halina Dojka i Małgorzata Morawiec oceniając prace zwracało szczególną uwagę na oryginalność, samodzielność, walory artystyczne, materiał użyty do wykonania bombek oraz estetykę wykonania.
Konkurs rozstrzygany był w trzech kategoriach, w obrębie których jury przyznało następujące miejsca:

I kategoria – klasy 0-III
I miejsce – Dominik Widor
II miejsce – Sylwia Dziarmaga
III miejsce – Martyna Brzychczy

II kategoria – klasy IV-VI
I miejsce – Vittoria Kozyra
II miejsce – Małgorzata Węgiel
III miejsce – Tomasz Golonka

III kategoria – prace zbiorowe/ klasowe
Wszystkie prace otrzymały wyróżnienia za udział.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Nagrody i upominki wręczył Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który podziękował dzieciom oraz wychowawcom za przygotowanie pięknych dekoracji świątecznych i wyraził nadzieję, że konkurs ten stanie się w Ćwikowie tradycją. Gospodarzem spotkania była Paulina Fic Kierownik Filii Bibliotecznej w Ćwikowie.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki


Od Nowego Roku 2013 w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie rusza Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci!

Spotkania Klubu odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu. Pierwsze, organizacyjne spotkanie, na którym klubowicze dokonali wyboru książek, odbyło się 20 grudnia 2012 roku w siedzibie Filii Bibliotecznej w Ćwikowie.

Kolejne spotkanie Klubu zaplanowane zostało na 17 stycznia 2013 roku, a poświęcone będzie bajce W. Disney'a pt. "Puchatkowy skarbczyk niezwykłych dni".

Serdecznie zapraszamy wszystkich najmłodszych czytelników do przyłączenia się do Klubu!

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,998,244 Unikalnych wizyt