Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3347611

Zaproszenie na spotkanie z Jarosławem Kretem

Ruszyły zajęcia aerobiku


Od 1 października 2012 r. wznowione zostały zajęcia AEROBIKU, które w tym roku odbywać się będą

w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie.

Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.


Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać swój wolny czas.

I DNI FATIMSKIEParafia św. Katarzyny w Oleśnie, Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
serdeczne zapraszają na

I DNI FATIMSKIE pod hasłem: „ŚWIATŁO I POKÓJ”

Zapraszamy do wzięcia udziału w tych wydarzeniach, życząc pięknych duchowych przeżyćProgram:

07.10. 2012r., niedziela godz. 16.00 świetlica Urzędu Gminy w Oleśnie
- Otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Światło i Pokój płynące z Fatimy” .
- Wykład „Orędzie Anioła Pokoju i Pani Fatimskiej”. Gościem spotkania będzie Ks. Karol Kuźma

10.10.2012r., środa godz. 18.00 świetlica Urzędu Gminy w Oleśnie
- projekcja filmu o tematyce fatimskiej

13.10. 2012 r., sobota godz.18.00
Uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym w 1 rocznicę wprowadzenia figury MB Fatimskiej połączona z procesją różańcową ulicami Olesna

Możliwość zwiedzania wystawy:
w dniach 08 - 12.10.2012 r. w godzinach pracy biblioteki 8.00-17.00
oraz 14.10.2012 r. (tj. niedziela) od godz.8.00 – 13.00, 15.00 – 16.00


PODZIĘKOWANIA DLA AGATY WRONA
Składamy serdeczne podziękowania Pani Agacie Wrona zaprzyjaźnionej artystce malarce z Olesna

za wieloletnią współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie, za bezinteresowne angażowanie się w szereg inicjatyw podejmowanych przez bibliotekę, a w szczególności za przygotowanie pięknej jesiennej scenografii stanowiącej nastrojową dekorację „sali kawiarnianej”, w której odbył się Koncert „Z balladą i wierszem dla Powiśla” zorganizowany w ramach XXII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Kolejne etapy pracy twórczej naszej artystki można zobaczyć w galerii.

Koncert "Z balladą i wierszem dla Powiśla"Jesień się zaczyna. Złotawa, krucha i miła…

Nostalgiczny zapach jesiennych róż, wyciszające złoto-brązowe barwy, intymne światło świec i symboliczna lampka wina w towarzystwie życzliwych ludzi. Do tego wspaniała liryczna muzyka i poetyckie wyznania. Tak właśnie wyglądał Koncert „Z balladą i wierszem dla Powiśla” w wykonaniu uczestników XXII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowany przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie 19 września 2012 roku.

Współorganizatorami byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z siedzibą Domu Malarek w Zalipiu i Urząd Gminy w Oleśnie.

Patronat medialny nad koncertem objęli: Radio RDN Małopolska oraz Miesięcznik Informacyjno – Społeczny „Powiśle Dąbrowskie”.
Z kolei patronat honorowy sprawował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka organizowana jest już od 22 lat. Jej głównym pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem jest Kawaler Orderu Uśmiechu Andrzej Grabowski, który rozwinął ją w największą imprezę literacką na terenie Małopolski, Podkrpacia i częściowo województwa Świętokrzyskiego.
W tym roku po raz kolejny gościła w Gminie Olesno, jednak tegoroczne spotkanie w Oleśnie przybrało wyjątkowy charakter. Tym razem goście zostali zaproszeni do Kawiarni Literackiej, w której mogli nie tylko rozkoszować się muzyką i poezją, ale przede wszystkim nawiązać bezpośredni kontakt z autorami, siedzącymi wśród publiczności. W gronie artystów znaleźli się: Danuta Perier Berska z Krakowa, Aldona Borowicz z Warszawy, Danuta Bartosz z USA, Kazimierz Burnat, Andrzej Gnarowski i Grażyna Gnarowska, Stefan Jurkowski z Warszawy, Krystyna Konecka z Białegostoku, Paweł Kubiak z Warszawy, Paweł Kuszczyński z Poznania, Van Thai Nguyen z Wietnamu, Lam Quang My z Wietnamu, Władimir Stockman z Rosji, Jan Tulik z Krosna, Jolanta Węklarowa z Poznania, Andrzej Żmuda z Rzeszowa, Ewa Krasnopolska, Ks. Wacław Buryła z Krośnic, Jan Dydusiak z Australii, Elżbieta Musiał, dr Helen Lynch ze Szkocji oraz Dyrektor Organizacyjny XXII MGJL Andrzej Grabowski z Ciężkowic.

O prawdziwie liryczną oprawę wieczoru zadbał Zespół „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” w składzie: Bogusław Diduch, Wiesław Lewek, Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala i Rafał Boniśniak. Śmiało można powiedzieć, że muzyka, której mieliśmy przyjemność słuchać, to „wrażliwość poetycka, zaduma, ale także pewna zadziorność, niekiedy ironia i humor, czyli wszystko to co najlepsze w piosence poetyckiej”.

Do stworzenia wyjątkowego, prawdziwie kawiarnianego nastroju przyczynili się również zawsze życzliwi czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Na szczególne podziękowania zasłużyła przede wszystkim artystka malarka Agata Wrona, która po raz kolejny bezinteresownie podzieliła się swoim talentem przygotowując piękną jesienną scenografię. Jednak spotkanie kawiarni nie byłoby tak przyjemne, gdyby nie słodkie wypieki przygotowane przez Halinę Dojka, Marię Łata, Renatę Kinel i Beatę Skrzyniarz oraz pracowników Domu Malarek w Zalipiu i Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Całość dopełniły swoim wdziękiem i aromatem przepiękne róże ze szkółki Jadwigi i Włodzimierza Kosmalów. Natomiast wszystkie wspólnie spędzone chwile utrwaliła w obiektywie aparatu Anna Augustyńska.

Dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom za to, że zaszczycili nas swoją obecności i odbyli razem z nami liryczną wędrówkę w krainę poezji i muzyki.

Oprac. Katarzyna Foder


Warsztaty komputerowe

25 i 26 września 2012 roku o godzinie 15. 00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbędą się warsztaty aktywizujące pod tytułem „Senior w sieci”.
Warsztaty kierowane są tym razem do seniorów, a ich celem będzie przybliżenie podstawowych zagadnień z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu, w tym między innymi:
- zapoznanie się z siecią Internet,
- funkcje przeglądarki internetowej,
- wyszukiwanie informacji,
- komunikacja w sieci.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Biblioteka miejscem aktywności społecznej

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie widoczne są już efekty realizacji operacji pt. „Biblioteka miejscem aktywności społecznej” – udostępnienie lokalu oraz sprzętu i wyposażenia do rozwoju aktywności lokalnej wchodzącej w zakres małych projektów współfinansowanej w ramach Działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Celem operacji było stworzenie bazy do rozwoju aktywności społecznej poprzez zakup sprzętu i wyposażenia biblioteki. W związku z tym Gminna Biblioteka Publiczna dokonała zakupu projektora multimedialnego, ekranu projekcyjnego, laptopa, konsoli do gier, gier multimedialnych (edukacyjnych, ruchowo-tanecznych, sportowych), ścianek wystawowych oraz ręcznego mechanizmu do przesuwania kurtyny na scenie.
Całe to wyposażenie i sprzęt stanowi wyposażenie sali wykorzystywanej do prowadzenia różnorodnych działań kulturalnych, aktywizujących, integrujących środowisko zarówno przez biblioteką jak i całe środowisko lokalne.

Zajęcia aerobiku


Już w październiku 2012 roku wznowione zostaną zajęcia AEROBIKU organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.

Zapisy chętnych przyjmowane są w siedzibie GBP w Oleśnie, ul. Długa 21 A, 33-210 Olesno, w godzinach od 8.00 do 17.00.tel. 14 6412 444.

Zajęcia aerobiku to nie tylko doskonały sposób na zadbanie o swoją sylwetkę i zdrowie fizyczne. To również (a może przede wszystkim) świetna zabawa pod okiem doświadczonej i zaangażowanej trenerki.

Serdecznie zapraszamy !


Aparaty w dłonie !


Koniec wakacji nie oznacza końca aktywnej działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Już 21 września 2012 r. rozpoczną się warsztaty fotograficzne dla młodzieży prowadzone w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju, realizowaną przez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia”.

Warsztaty są ogólnodostępne i odbywać się będą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.
Rekrutacja uczestników na zajęcia prowadzona będzie w oparciu o kolejność zgłoszeń. Oprócz list osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w warsztatach zostanie sporządzona lista rekrutacyjna rezerwowa.

W programie warsztatów między innymi:
- omówienie podstawowych zagadnień teoretycznych,
- zasady kompozycji i kadrowania,
- światło zastane i światło błyskowe,
- fotografowanie w pełnym słońcu i o zmierzchu,
- fotografia krajobrazu i przyrody, architektury i krajobrazu miejskiego, makro, portretowa, reportażu,
- cyfrowa obróbka obrazu,
- ćwiczenia praktyczne

Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 września 2012 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, ul. Długa 21A, 33-210 Olesno, w godz.8.00-16.00.
Kontakt: tel. 14 6412 444, e-mail: bibliotekaolesno@poczta.fm


Oprac. Katarzyna Foder

Zalipie w Oleśnie !


6 września 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego. Tym razem zajęcia poprowadziły malarki z Zalipia w ramach Projektu „Tam gdzie domy zakwitają – Zalipie” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu.
Nie trudno się domyślić, co było głównym tematem spotkania. Okazało się jednak, że pozornie znane nam wszystkim malarstwo zalipiańskie może być ciągle zaskakujące! Dowodem na to był już sam początek spotkania – zgromadzone panie dostały kamienie, za pomocą których miały zrobić pędzle ze zwykłych patyków. Następnie uczestniczki zajęć poznały historię i podstawowe techniki malowania kwiatów zalipiańskich. W końcu można było podjąć wyzwanie i samodzielnie malować. Uczestniczki malowały zarówno na papierze jak i na glinianych naczyniach. Wyniki ich pracy przerosły najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zgromadzone panie przyznały, że to fascynujące doświadczenie, a bycie zalipiańską malarką wcale nie jest takie proste, jakby się to mogło wydawać.

Oprac. Katarzyna Foder

Wszystko, co dobre, szybko się kończy ...


Skończyły się wakacje, a wraz z nimi dobiegły końca warsztaty plastyczne i taneczne organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Podczas zajęć plastycznych nasi podopieczni nauczyli się między innymi jak zrobić lalkę z włóczki, witraż z kolorowego papieru, bibuły i gazet oraz kartkę okolicznościową z wykorzystaniem techniki quilingu. Ostatnie zadanie okazało się szczególnie fascynujące. Wykonanie kartki poprzez zwijanie cienkich pasków papieru było jednak dla uczestników warsztatów zbyt proste! Dlatego też jedna z uczestniczek postanowiła pójść nieco dalej. Efektem jej pracy jest śliczny, wielokolorowy koszyczek z maleńkich papierowych ruloników. Można więc uznać, że warsztaty spełniają swój główny cel – uczą, jak można oryginalnie spędzać wolny czas, a dzieciom ułatwiają manualny i twórczy rozwój.

Z kolei podczas warsztatów tanecznych 22 sierpnia uczestnicy dowiedzieli się czym są tańce słowiańskie i jak się tańczy „Chodzonego”, „Lasowiaka” i „Na przetocku”. Natomiast 29 sierpnia odbyły się ostatnie zajęcia pt. „Tańce w kręgu tańczone aż po dzień dzisiejszy”. Tym razem mali tancerze mogli zaszaleć do muzyki współczesnej i poznać układ choreograficzny do „Zorby” i „Waka, waka”.

Podczas ostatniego spotkania 30 sierpnia nastąpiło uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom certyfikatów ukończenia warsztatów dla dzieci i młodzieży. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że podobne zajęcia powinny odbywać się przez cały rok, a nie tylko podczas wakacji.

Oprac. Katarzyna Foder

Wycieczka do Tokarni - niezwykła podróż do przeszłości


Komputer, telewizor, telefon komórkowy i konsola do gier to rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Chyba jednak nie ma osoby, która nigdy nie wyobrażała sobie, jak to było dawniej. W jakich warunkach żyli i jak sobie radzili nasi przodkowie. Czym się zajmowali? Jakie były ich rozrywki?

Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania podczas wycieczki do Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni, która odbyła się 7 sierpnia 2012 r. W wycieczce, której przewodniczyła Halina Dojka, wzięło udział 31 dzieci z Gminy Olesno.

„To na pewno nie jest szkoła! Przecież tutaj nie ma komputera!” – to jedno z wielu zaskakujących odkryć dokonanych przez uczestników wycieczki. Kolejne okrzyki zdziwienia wywołały miedzy innymi drewniane chałupy kryte strzechami, izby z piecami kaflowymi, drewniane wanny, kałamarze i liczydła w szkolnych klasach, drabina zamiast schodów, poduszka wypełniona sianem i papierowe firanki. Największy zachwyt i radość wywołała prezentacja i możliwość uczestnictwa w dawnych grach i zabawach ludowych, takich jak grele, wyścigi w workach oraz zabawa z pogrzebaczem i fajerkami.

Zwieńczeniem wycieczki było ognisko przygotowane dla nas przez pracowników Muzeum. Po czterogodzinnym zwiedzaniu dzieci mogły samodzielnie smażyć kiełbaski, które dzięki temu były zdecydowanie smaczniejsze.

Bardzo serdecznie dziękujemy kierownikowi Muzeum, Leszkowi Zbrógowi oraz przewodnikom, którzy nas oprowadzali. Dzięki ich życzliwości, wiedzy i zaangażowaniu mogliśmy przenieść się w czasie i osobiście doświadczyć tego, jak żyli nasi przodkowie.

Oprac. Katarzyna Foder

Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur


6 sierpnia 2012 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się pierwsze warsztaty taneczne pt. „Taniec w kręgu, czyli tańce różnych kultur”, prowadzone przez Małgorzatę Szado-Saładygę.

W pierwszej części spotkania uczestnicy zapoznali się z historią i celem tańców, poznali również religijne znaczenie tańca w kręgu oraz etapy rozwoju tańca aż do współczesności.
Zdecydowanie bardziej uczestnikom warsztatów spodobała się druga część spotkania, czyli nauka układu kroków i wykonywanie tańca. Nasi podopieczni nauczyli się aż trzech układów: dwóch tańców żydowskich, czyli Zemer Atik i Hava Nagilla, oraz układu przedstawiającego biblijną opowieść o bogatym młodzieńcu.
Tańce w kręgu – „wspólny wielu kulturom sposób świętowania życia, są współczesną, dostępną każdemu i bezpośrednią formą uczestnictwa w tym święcie”. Różnorodność, zmienne tempo, proste kroki, piękno muzyki oraz bliski kontakt ze współuczestnikami tańca wyzwala pozytywne emocje, radość, wywołuje uśmiech i zdecydowanie poprawia samopoczucie.

Z kolei drugie warsztaty z tego cyklu odbyły się 14 sierpnia i poświęcone zostały tańcom celtyckim. Rozpoczęły się przypomnieniem wiadomości z poprzednich zajęć. Scenariusz zajęć był podobny jak przy tańcach żydowskich, czyli najpierw część teoretyczna, a później zajęcia praktyczne. Tym razem uczestnicy zajęć nauczyli się tańców Reel step i Jig.

Oprac. Katarzyna Foder

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki26 lipca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem dyskusji była książka Agnieszki Drotkiewicz pt. „Dla mnie to samo”.

Uczestniczki spotkania szczerze przyznały, że nie była to dla nich łatwa lektura. Zatem centralnym punktem naszego spotkania było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – co sprawia, że „Dla mnie to samo” nie jest „książką do poduszki”. Wynik tych rozważań jest dość zaskakujący: „w prozie Agnieszki Drotkiewicz ludzie ciągną ku sobie, ale też manipulują innymi, ranią się bardzo boleśnie i cierpią, nie dorastając do swoich marzeń”. Właśnie te problemy relacji międzyludzkich, przedstawione przez pisarkę w sposób brutalnie rzeczywisty, okazują się problemem dotyczącym każdego z nas. Uczestniczki dyskusji uświadomiły sobie, że trudno jest czytać o sprawach tak bezpośrednio związanych z nami i z naszym codziennym życiem.
Jednak mimo iż książka Agnieszki Drotkiewicz nie jest „książką do poduszki”, jest z pewnością lekturą niezwykle wartościową i uświadamiającą, że słowa, które wypowiadamy, mogą pomóc w komunikacji, mogą wiele wyrazić, ale mogą też głęboko zranić a nawet zerwać budowane przez lata więzi z innymi.

Zachęcamy do podjęcia wyzwania i do lektury tej książki!

Oprac. Katarzyna Foder

Warsztaty integrujące strzałem w dziesiątkę !


23 i 27 lipca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się warsztaty integrujące, które były wprowadzeniem do cyklu warsztatów aktywizujących przeprowadzanych w ramach realizacji operacji z zakresu Małych Projektów pt. „Zdobywanie nowych umiejętności i promocja aktywnego trybu życia – zajęcia i warsztaty aktywizujące”, współfinansowanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju, realizowaną przez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia”.

Warsztaty poprowadziła Anna Morawiec, wykwalifikowana i doświadczona trenerka, która swoim zaangażowaniem, energią i charyzmą potrafiła oderwać uczestniczki warsztatów od codziennych problemów. W spotkaniach uczestniczyło 20 mieszkanek gminy Olesno w różnym wieku. Wszystkie panie biorące udział w zajęciach z zaskoczeniem odkryły, jak ogromną przyjemność można czerpać ze spotkań z innymi ludźmi. Prowadzącej udało się również udowodnić, że w każdym wieku można pozwolić sobie na odrobinę zapomnienia i spontaniczności. W ramach warsztatów odbyły się między innymi:
- zajęcia „mówisz – słuchasz”, podczas których uczestniczki mogły podzielić się wspomnieniami z dzieciństwa,
- zabawa w kalambury, której tematem były tytuły bajek i przysłowia,
- sesja fotograficzna pt. „Kobieta w czterech porach roku”.

Uczestniczki warsztatów zgodnie stwierdziły, że tego typu spotkania to przede wszystkim świetna zabawa i sposób na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Od razu również zgłosiły potrzebę organizowania większej ilości takich warsztatów w naszej gminie.

Oprac. Katarzyna Foder
Wygenerowano w sekund: 0.03
3,347,611 Unikalnych wizyt