Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2901173

"PIĘKNO ODNALEZIONE" Konrada Wójcika


"PIĘKNO ODNALEZIONE" to tytuł wystawy fotograficznej Konrada Wójcika prezentowanej w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie.
Wernisaż wystawy odbył się dnia 26 maja 2011 r. i połączony został z promocją pamiątkowego albumu „Piękno odnalezione” autorstwa Barbary Wójcik – poezje i Konrada Wójcika – fotografie, który wydany został z okazji Jubileuszu 600 lecia Parafii pw. Św. Katarzyny w Oleśnie. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli: V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera; Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski; Daniel Klaczak, lider znanego i cenionego zespołu rockowego „Suchy chleb dla konia”; Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul; Prezes Związku Dąbrowiaków Mieczysław Siudziński z małżonką; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka; Kierownicy zaprzyjaźnionych bibliotek Krystyna Chmura z Mędrzechowa; Ewa Cholewa z Grądów i Renata Ryczek z biblioteki szkolnej w Oleśnie; Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak; Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Marta Ubas, Halina Dojka, Barbara Gierczyk; Nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie i Brniu; czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Organizatorami wystawy i gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno reprezentowany przez Sekretarza Gminy Janusza Platę i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Spotkanie uświetnił występ aktorów z Zespołu Teatralnego działającego przy Dąbrowskim Domu Kultury, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Szalona Zielona Gęś, czyli nie-ostatnia próba” według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, scenariusz i reżyseria Daniel Klaczak i Paweł Chojnowski. Przedstawienie spotkało się z bardzo miłym przyjęciem publiczności, która żywo i z wielką sympatią reagowała na grę aktorów, wśród których znaleźli się także autorzy scenariusza.

Prezentowane na wystawie fotografie wzbudziły niekłamany zachwyt zarówno wśród uczestników wernisażu, jak również u wszystkich zwiedzających wystawę. Emanuje z nich bowiem ciepło, zachwycają tęczą kolorów i oryginalnością ujęcia tematu. Autor uwiecznił na nich piękno przyrody i architektury jak również urodę pięknych, młodych dziewcząt i sytuacje z życia codziennego zwyczajnych ludzi. Kraków, który jest wyjątkowo bliski artyście także zajmuje sporo miejsca wśród prezentowanych fotografii.
Z równie ciepłym przyjęciem spotkał się album "Piękno odnalezione", który w ramach promocji został wręczony wszystkim uczestnikom spotkania. Korzystając z obecności współautorki - Barbary Wójcik uczestnicy spotkania mogli otrzymać także pamiątkowe wpisy.

KONRAD WÓJCIK to mieszkaniec Gminy Olesno. Od 3 lat utrwala obiektywem piękno naszych okolic, ludzi, ich sprawy i zdarzenia. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej i związany jest zawodowo z firmą zajmującą się weryfikacją emisji dwutlenku węgla w zakładach przemysłowych. Fotografia to jego pasja, w tej dziedzinie wszystkiego uczył się sam. Potrafi odnaleźć piękno przyrody, architektury, dostrzega uroki starych chat, przemysłowych hal, utrwala życie zwyczajnych ludzi. Dużą część jego prac stanowią portrety- ukłon w stronę młodości, tak pięknie ilustrowanej pejzażem pól, brzozowych zagajników, kolorowych liści. Z pasją dokumentuje uroczystości ślubne oraz rodzinne wydarzenia znajomych i przyjaciół. Swoje prace prezentował podczas zbiorowej wystawy członków Towarzystwa Fot. "Pozytywni" w Żabnie oraz na wystawach indywidualnych w DDK i MBP w Radłowie. Jest współautorem albumu "Piękno odnalezione" prezentującego piękno naszej gminy. Jego zdjęcia motoryzacyjne są zamieszczane w kalendarzach firm samochodowych. Wiele interesujących fotografii można obejrzeć na jego stronie internetowej, która jest systematycznie aktualizowana.

Wystawę "Piękno odnalezione" można zwiedzać do 22 czerwca 2011 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie w godz. 8.00 do 16.00.

Serdecznie zapraszamy


"PIĘKNO ODNALEZIONE" fotografia Konrada Wójcika

Wójt Gminy Olesno
oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
serdecznie zapraszają
na wernisaż wystawy fotograficznej

Konrada Wójcika
pt. „Piękno odnalezione”


Dnia 26 maja 2011 r., godz. 14.00, świetlica Urzędu Gminy
w Oleśnie

W programie:
● Uroczyste otwarcie wystawy
● Promocja albumu pt. „Piękno odnalezione” autorstwa Konrada Wójcika – fotografie i Barbary Wójcik – poezje, wydanego z okazji Jubileuszu 600 – lecia Parafii pw. Św. Katarzyny w Oleśnie
● Spektakl teatralny pt. „SZALONA ZIELONA GĘŚ, czyli NIE-OSTATNIA PRÓBA” według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, scenariusz i reżyseria Daniel Klaczak i Paweł Chojnowski w wykonaniu aktorów z Zespołu Teatralnego Dąbrowskiego Domu Kultury
● Spotkanie towarzyskie

"Trzepot skrzydeł" w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiKwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29.04.2011 r. poświęcone było powieści Katarzyny Grocholi pt. "Trzepot skrzydeł". To jeszcze jedna powieść o kobiecie bitej i upokarzanej przez najbliższą osobę. Mąż głównej bohaterki, Hanki potrafi być szarmanckim księciem z bajki, by za chwilę przeistoczyć się w potwora. Jak kameleon, zmienia swoje zachowanie w zależności od potrzeb-światu ukazuje oblicze wspaniałego, oddanego i kochającego męża, a żonie-w zależności od nastroju okazuje czułość, bądź staje się jej najgorszym katem i oprawcą.
W „Trzepocie skrzydeł” literacki świat Katarzyny Grocholi przechodzi na ciemną stronę mocy i jest zupełny różny niż w jej innych powieściach. Najciekawsze w tej książce jest skupienie na głównej bohaterce, wejście w jej sposób myślenia i działania. Mąż się nie liczy jako postać, autorka używa go instrumentalnie, by pokazać typ ukrytego za fasadą wykształcenia i manier damskiego boksera. Powieść napisana jest w formie listu. Czyta się ją na przysłowiowym "jednym oddechu", z niecierpliwością czekając na tytułowy "trzepot skrzydeł" głównej bohaterki symbolizujący jej uwolnienie się od prześladowcy.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27.05.2011 r. o godz. 14.30, a poświęcone zostanie książce "Pachnidło", której autorem jest Patrick Suskind. W ramach spotkania przewidziano projekcję filmu będącego ekranizacją tej książki. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.XVII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI


Dnia 28 kwietnia 2011 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie odbył się XVII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI. W związku z obchodami "Roku Czesława Miłosza" przebiegał pod hasłem Jego twórczości, a myśl przewodnią stanowił cytat tego autora, który mówi że "Poezja to wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem". Konkurs rozstrzygany był w czterech kategoriach wiekowych, przystąpili do niego przedstawiciele gimnazjum oraz wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Olesno, łącznie 41 osób. Patronat nad imprezą jak co roku sprawowała Komisja Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Olesno, a fundatorami nagród byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej.
Recytacje oceniało Jury w składzie: Przewodnicząca Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Członkowie Wanda Chlastawa - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie ; Teresa Ryczek - Radna, przedstawiciel Komisji Kultury oraz Marek Nowak - Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Oleśnie. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Komisja przyznała w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące nagrody i wyróżnienia:

I Kategoria wiekowa - Przedszkolaki - wszyscy uczestnicy otrzymali równorzędne wyróżnienia za udział

II Kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III
I miejsce Karolina Kopyto
II miejsce Oliwia Jurczyk ; Dominik Kudła (równorzędne)
III miejsce Jakub Strycharz ; Katarzyna Wojcieszko (równorzędne)

III Kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I miejsce Anna Wątroba
II miejsce Aleksandra Kamykowska ; Kinga Kopyto (równorzędne)
III miejsce Barbara Pulnik ; Angelika Ryczek (równorzędne)

IV Kategoria wiekowa - uczniowie gimnazjum
I miejsce Natalia Morawiec
II miejsce Aleksandra Cholewa
III miejsce Tomasz Kądzielawa

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody książkowe, które wręczyli Przewodnicząca Jury Ewa Drzazga i Wójt Gminy Witold Morawiec, który zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom prezentowanych recytacji i wyraził nadzieję, że 17 - letnia tradycja będzie kontynuowana i w następnym roku wiosną znów spotkamy się na gminnym święcie poezji i recytacji.


Spotkanie Klubu Rękodzieła ArtystycznegoDnia 8 kwietnia 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Olesnie. Zgodnie z życzeniem członkiń klubu zostały poświęcone doskonaleniu techniki decoupage. Prowadzone były, tak jak poprzednio przez Joannę Janus.

Pisanki wielkanocne po "zalipiańsku"


Tradycyjnie jak co roku w okresie Wielkanocnym, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zorganizowała warsztaty plastyczne dla uczniów Przedszkola Publicznego w Oleśnie. Zajęcia odbyły się dnia 3 kwietnia 2011 r., a w dwóch spotkaniach uczestniczyły wszystkie dzieci przedszkolne. Przedszkolaki uczyły się dekorować pisanki wielkanocne na sposób "zalipański", czyli barwnymi motywami kwiatowymi. Najpierw w ramach "rozgrzewki" dzieci kolorowały farbami przygotowaną na papierze malowankę, a później przyozdabiały drewniane jajka. Warsztaty prowadziła uznana malarka Helena Lelek, która jest Kierownikiem Filii Bibliotecznej w Zalipiu. Podobnie jak w latach wcześniejszych zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, a nasi milusińscy pracowali z wielkim skupieniem i ogromnym zaangażowaniem, które widoczne było nie tylko na zdobionych pisankach, ale także na rączkach małych artystów.

PODRÓŻE LITERACKIE Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM


Kolejny raz w Oleśnie gościliśmy Andrzeja Grabowskiego znanego i cenionego w kraju oraz za granicą poetę, satyryka i publicystę, autora licznych książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Laureata wielu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych, Kawalera Orderu Uśmiechu, Dyrektora Organizacyjnego Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, Prezesa Związku Literatów Polskich w Krakowie.

Spotkanie odbyło się dnia 30 marca 2011 r. w Oleśnie, a "podróż literacką" do Wietnamu razem z naszym gościem odbyli uczniowie Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie wraz z opiekunami Martą Ubas, Danutą Pierzchała, Iwoną Szkotak, Bernadettą Bąba oraz delegacja uczniów ze Szkoły Podstwowej im. Wł. Broniewskiego w Oleśnie pod opieką Zofii Janeczek. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o kulturze, literaturze oraz życiu mieszkańców tego egzotycznego kraju. Mieli także możliwość obejrzenia materiału fotograficznego i filmowego z odbytej przez autora podróży.

Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece


Uczniowie kl. Ib Szkoły Podstawowej w Oleśnie wraz z wychowawczynią Panią Danutą Pierzchała odwiedzili w dniu 29.03.2011 r. oleśnieńską książnicę. Po przyjęciu ich do grona czytelników biblioteki szkolnej przyszła kolej na odwiedziny w bibliotece publicznej, która przygotowała dla małych czytelników szereg zagadek związanych oczywiście z książką, bajką i biblioteką. Uczniowie wykazali się ogromną znajomością bajek, postaci bajkowych i autorów piszących dla dzieci.

Wielkanocne pisanki zdobione techniką decoupage


Na kolejnym spotkaniu Klubu Rękodzieła Artystycznego, które odbyło się 24.03.2011 r. powstawały piękne pisanki wielkanocne zdobione techniką decoupage. Zajęcia, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko członków Klubu prowadziła Joanna Janus. Przepięknie zdobione pisanki będą doskonałą ozdobą stołu wielkanocnego.

Kolejne zajęcia odbędą się 8 kwietnia 2011r. o godz. 14.00 w siedzibie biblioteki, a poświęcone będą doskonaleniu umiejętności wykorzystywania techniki decoupage w ozdabianiu dowolnych przedmiotów drewnianych.

Wystawa "HISTORIA LUDZI NAGROBKAMI PISANA"


"HISTORIA LUDZI NAGROBKAMI PISANA" to tytuł wystawy przygotowanej przez społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu prezentowanej w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Ekspozycję stanowią zdjęcia nagrobków oraz materiał opisowy w tym także mapki poszczególnych cmentarzy z umiejscowionymi na nich grobami przedstawionymi na fotografiach. Wystawa prezentuje także sylwetki osób, które w szczególny sposób zapisały się w dziejach Powiatu Dąbrowskiego, których nagrobki znajdują się na miejscowych cmentarzach oraz historie tych cmentarzy.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 22 marca 2011r. W trakcie spotkania młodzież zaprezentowała przygotowaną ekspozycję, przedstawiła historię poszczególnych cmentarzy oraz sylwetki osób prezentowanych na wystawie.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera ; Ks. Krzysztof Trzepacz ; Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno Jadwiga Lech oraz Radna Teresa Ryczek ; Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias ; Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski ; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul ; Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; V-ce Dyrektor SP w Oleśnie Zofia Janeczek ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Ćwikowie i Wielopolu Halina Dojka i Maria Demida ; Dyrektor Przedszkola w Zalipiu Barbara Gierczyk ; emerytowany Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie Krystyna Chmura ; Bibliotekarka z biblioteki szkolnej w Oleśnie Renata Ryczek ; nauczyciele z ZSP w Brniu, Gimnazjum i SP w Oleśnie ; pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie ; delegacja młodzieży z Gimnazjum w Oleśnie oraz czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

Gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec; Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka.

Po zakończonej prezentacji Wójt Gminy wręczył adresy okolicznościowe nauczycielom, którzy kierowali pracą młodzieży,
a byli to Barbara Grzebieniowska; Katarzyna Matusik-Kapuściak i Marcin Kapuściak. Podziękowania za całokształt współpracy zarówno z biblioteką jak i z samorządem gminnym otrzymał także Dyrektor Jarosław Boryczka, który w swoim wystąpieniu pokreślił, że jest dumny z osiągnięć swoich uczniów i podziękował im oraz zaangażowanym w projekt nauczycielom za jego realizację.
Słowa uznania dla całej społeczności szkoły skierował także V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera gratulując pomysłu i inicjatywy, dzięki którym powstała wystawa.

W związku z tym, że spotkanie stanowiło swego rodzaju inaugurację działalności biblioteki w nowowyremontowanych i rozbudowanych pomieszczeniach Dyrektor Biblioteki Małgorzata Morawiec podziękowała władzom samorządowym, Wójtowi Gminy oraz Radzie Gminy za umożliwienie realizacji projektu związanego z rozbudową biblioteki i wyposażeniem w meble biblioteczne Filii w Zalipiu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez zabezpieczenie dodatkowych środków koniecznych na pokrycie udziału własnego oraz za przeprowadzenie generalnego remontu lokalu biblioteki w Oleśnie. Serdeczne podziękowania skierowane zostały także do pracowników Urzędu Gminy w Oleśnie oraz Druhów z OSP w Oleśnie, a szczególności byli to: Arkadiusz Morawiec, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem prac pod kątem dokumentacji technicznej i kosztorysowej oraz Zbigniew Ryczek, Czesław Mosio, Jan Owca, którzy służyli pomocą przy wszelkich pracach związanych z przenoszeniem księgozbioru i wyposażenia. Panowie Ci brali udział przy wszystkich pracach związanych zarówno z remontem, jak również na co dzień często angażowani są w bieżącą działalność biblioteki zwłaszcza przy przygotowywaniu imprez kulturalnych. Słowa podziękowania skierowane zostały do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali bibliotekę w trakcie realizacji projektu, służąc czy to pomocą fizyczną czy też dobrą radą.

Jak powiedziała Wisława Szymborska "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" . Dzięki inicjatywie społeczności ZSP w Brniu oraz licznej obecności tak znamienitego grona gości na otwarciu wystawy pamięć ta w lokalnym środowisku jest pielęgnowana, a dokonania osób, które kiedyś tu żyły i pracowały przetrwa długie lata. Z kolei dla młodzieży praca nad wystawą, gromadzenie i opracowywanie materiałów stanowiło piękną i ciekawą lekcję historii i patriotyzmu.


"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Książka pt. "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargasa Llosy była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki.

Życie Ricarda, głównego bohatera, wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako młody chłopiec nie poznał niegrzecznej dziewczynki. Od pierwszego spotkania przez niemal pięćdziesiąt lat ukochana będzie bez uprzedzenia pojawiać się i równie niespodziewanie znikać z jego życia. Każdy jej powrót - w Limie, Paryżu, Londynie, Tokio i Madrycie - zbiegnie się z odsłoną kolejnej sceny w dziejach najnowszej historii świata.

Jak podkreśliły członkinie Klubu w trakcie dyskusji Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki to historia miłości, inspirującej, toksycznej i perwersyjnej, która nadaje życiu sens, a zarazem bezlitośnie go odbiera, miłości bezwarunkowej, która potrafi oddać wszystko nie wymagając nic w zamian.

Z kolei jak mówi sam autor Mario Vargas Llosa "To studium miłości odciętej od całej mitologii romantycznej (...) Mieści się w niej wiele, wszystko co jest związane z naturą człowieka: instynkt, namiętność, także ta duchowa, fantazmaty, które kształtują nasze relacje, czynią nas lepszymi czy gorszymi ludźmi."

Reasumując w powieści Mario Vargasa Llosy znajdujemy:
Miłość, która naznacza los.
Kobietę, która jest zdolna do wszystkiego.
Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa.

Mario Vargas Llosa to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i literatury faktu, publicysta i polityk. Pisać zaczął już we wczesnej młodości, a swą debiutancką powieść Miasto i psy wydał w wieku dwudziestu siedmiu lat. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym najwyższej Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 2010 roku.

Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi Rozmowa w "Katedrze", Ciotka Julia i skryba, Kto zabił Palomina Molero?, Święto kozła, Pantaleon i wizytantki, Zielony dom. W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem.

Wiosenne dzierganie


Drugie spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się dnia 25 lutego 2011 r. Kontynuowane były zajęcia z zakresu szydełkowania. Członkinie Klubu pod kierunkiem Pań Władysławy Cabaj i Haliny Dojka, prowadzących zajęcia, wykonywały kurczaczki z kordonka, które będą stanowiły uroczą ozdobę stołów wielkanocnych.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się dnia 24 marca 2011 r. o godz. 14.30 w siedzibie GBP w Oleśnie. Tym razem odbędą się warsztaty z przyozdabiania pisanek wielkanocnych techniką decoupage.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski


Dnia 21 lutego 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się XIII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI im. Marii Kozaczkowej. Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie reprezentowały dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Oleśnie Oliwia Jurczyk ucz. kl. II i Wiktoria Wajda ucz. kl. IV oraz Natalia Morawiec ucz. kl. II Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, która zajęła III miejsce w III kategorii wiekowej. Tak jak w poprzednich edycjach konkursu uczestnicy prezentowali jeden utwór autorstwa Marii Kozaczkowej, a drugi współczesnego autora polskiego.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub KsiążkiDrugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się 18 lutego 2011 r. Przedmiotem dyskusji była powieść OLGI TOKARCZUK pt. "ANNA IN W GROBOWCACH ŚWIATA".

Książka wydana została w międzynarodowej serii MITY i jest reinterpretacją mitu o sumeryjskiej bogini Inannie, która nie zważając na zakazy zeszła do podziemi aby spotkać się ze swoją siostrą-boginią śmierci. Jakkolwiek historia jest bardzo stara i znamy ją także z opowieści o Demeter i Korze to jednak tym razem pisarka w sposób oryginalny połączyła przeszłość z przyszłością. Członkinie Klubu zgodnie stwierdziły, że zawarte w niej myśli są ponadczasowe, aktualne w każdym momencie dziejowym. Przykładem może być chociażby wypowiedź jednego z bohaterów, "najstarszego ojca" dotycząca rywalizacji, która dziś obecna jest we wszystkich sferach naszego życia:"Wszyscy rywalizują ze wszystkimi, to dobra motywacja do doskonalenia się. Wygrywają tylko lepsi, szybsi i bardziej bystrzy, lepiej przystosowani. Kto się zagapi - przepada. Kto się zagapi - przepada." Autorka ukazuje więc rzeczywiście problemy społeczne naszych czasów jak chociażby wspomniana rywalizacja, istnienie hierarchii społecznej, sytuacja najbiedniejszych warstw społecznych, problemy osób niepełnosprawnych. Nie pomija równocześnie istnienia pozytywnych aspektów życia międzyludzkiego takich przyjaźń, która jest jednym z motywów przewodnich książki-przyjaciółka Anny Inn, Nina Szubur robi wszystko aby ocalić swoja przyjaciółkę, ukazana jest umiejętność poświęcania się dla innych oraz miłość.
Reasumując, należy podkreślić, że książka napisana została w sposób nowatorski, zwłaszcza pod względem językowym, porusza ważne problemy zarówno społeczne jak i indywidualnych bohaterów oraz zmusza do refleksji nad przeszłością teraźniejszością i przyszłością.

Następne spotkanie Klubu odbędzie się 18 marca 2011 r. o godz. 14.30 w siedzibie GBP w Oleśnie, a przedmiotem dyskusji będzie książka "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki", którą napisał Mario Vargas Llosa, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku.

Głosuj na Zalipie! - rusza plebiscyt "Skarby Małopolski"


Gazeta "Echo Regionu Małopolska" ruszyła z plebiscytem "Skarby Małopolski". W każdym numerze prezentowane będą wyjątkowe miejsca w Małopolsce. To konkurs, w którym czytelnicy zdecydują, gdzie chcieliby pojechać i jakie miejsce zrobiło na nich największe wrażenie. Zwycięzcą zostanie ta miejscowość, która otrzyma najwięcej głosów czytelników i internautów.
Głosy należy przekazywać na adres echoregionu@gazeta.pl. Należy pamiętać o pozostawieniu kontaktu, czyli imienia, nazwiska oraz miejscowości zamieszkania. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody: wycieczki, pobyty w miejscowościach rekreacyjnych, zestawy kosmetyków, zaproszenia na kolacje.

Prezentację Zalipia można obejrzeć na stronie: www.gazetaechoregionu.pl

Pozdrawiam,
Dyrektor GOK w Oleśnie z/s w Zalipiu
Wanda Chlastawa


Wygenerowano w sekund: 0.04
2,901,173 Unikalnych wizyt