Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3460881

"Czułość i obojętność" Romy Ligockiej w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiŻycie człowieka jest ciągłym poszukiwaniem odpowiedzi na rozmaite pytania: moja ulubiona potrawa? Mój ulubiony kwiat? Moja zaleta? Moja wada? Kim chciałbym być? Jakie cechy cenię? Czego nie lubię? Aż w końcu – jak chciałbym żyć? Jak chciałbym umrzeć?

Właśnie te i tym podobne pytania stanowią punkt wyjścia dla zbioru felietonów Romy Ligockiej pt. „Czułość i obojętność”. Autorka felietonów w mistrzowski sposób łączy wnikliwą obserwację codzienności z pełnymi przemyśleń wspomnieniami z przeszłości. Pisarka zatrzymuje się nad istotnymi sprawami życia, zmuszając jednocześnie czytelników do chwili refleksji na temat ładu i sensu życia, miłości i szacunku.

Właśnie te zagadnienia stały się tematem rozważań podczas kolejnego spotkania DKK w Oleśnie, które odbyło się 21 maja 2012 roku. Uczestniczki dyskusji jednogłośnie podkreśliły aktualność i uniwersalność przemyśleń Ligockiej. Dostrzegły również, że autorka, snując refleksję nad różnymi aspektami własnego życia, pomaga bliżej poznać i zrozumieć te ważne kwestie każdemu czytelnikowi. Czytelniczki zauważyły, że Ligocka pomaga między innymi zrozumieć, że życie jest nam tylko wypożyczone, dlatego należy cenić każdy dzień i każdą jego godzinę. Należy również pamiętać, że często jesteśmy twardzi jak stal lub żelazo, ale najczęściej jesteśmy jak krucha porcelana.

Zbiór „Czułość i obojętność” może stać się drogowskazem lub przewodnikiem po często niezrozumiałej i trudnej codzienności.

Oprac. Katarzyna Margosiak

XVIII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI"Nie ma dzieci-są ludzie" to hasło tegorocznego XVIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który w związku z obchodami Roku Janusza Korczaka poświęcony był twórczości dedykowanej dzieciom lub związanej z tematyką dziecięcą. Do konkursu przystąpiło łącznie 42 uczestników reprezentujących 9 placówek oświatowych - szkół i przedszkoli, z terenu Gminy Olesno. Recytacje oceniało Jury składzie: Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarn. - Przewodnicząca oraz Wanda Chlastawa - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie ; Edyta Jurczyk - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie ; Marek Nowak - Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Oleśnie oraz Kinga Fido - Pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Komisja po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznała w poszczególnych kategoriach następujące miejsca:

I KATEGORIA WIEKOWA - PRZEDSZKOLAKI wszyscy otrzymali równorzędne I miejsca

II KATEGORIA WIEKOWA - UCZNIOWIE KLAS I-III
I miejsce - EWA MORAWIEC
II miejsce - równorzędnie zajęły: MAŁGORZATA KRUPA, OLIWIA JURCZYK
III miejsce - równorzędnie zajęły: MARTYNA MORAWIEC, MAGDALENA SZKOTAK

III KATEGORIA WIEKOWA - UCZNIOWIE KLAS IV - VI
I miejsce - ANNA WĄTROBA
II miejsce - równorzędnie zajęli: ALEKSANDRA MORAWIEC, KRYSTIAN ŁABUDA
III miejsce - równorzędnie zajęły: KINGA KOPYTO, ALEKSANDRA KAMYKOWSKA
Wyróżnienie - NATALIA GARNCARZ

IV KATEGORIA WIEKOWA - UCZNIOWIE GIMNAZJUM
I miejsce - NATALIA MORAWIEC
II miejsce - ALEKSANDRA CHOLEWA
III miejsce - BARBARA CHMURA
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody książkowe i stosowne dyplomy uznania.

Patronat nad konkursem sprawowała Komisja Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Olesno, a organizatorami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Nagrody ufundowali: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej, Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Gospodarzami spotkania byli Sekretarz Gminy Janusz Plata i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, którzy na zakończenie spotkania złożyli podziękowania nauczycielom przygotowującym dzieci do konkursu oraz Jury za pracę.

"Piękno pędzlem utrwalone" wernisaż wystawy malarstwa Alicji KlichDnia 9 maja 2012 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt. "Piękno pędzlem utrwalone" Alicji Klich. Wystawę stanowią 34 prace wykonane farbą olejną i pastelą, a ich główne motywy to pejzaże i kwiaty. Artystka w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w każdym drzemie jakiś talent, który należy wydobyć, pielęgnować i doskonalić, a przede wszystkim nie zmarnować, czego ona sama jest doskonałym przykładem.

W spotkaniu uczestniczyli min. Rodzina Pani Alicji ; Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga ; Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias ; Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski ; Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec ; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka ; Dyrektorzy i Kierownicy zaprzyjaźnionych bibliotek publicznych z sąsiednich gmin ; Dyrektorzy i Kierownicy instytucji i organizacji z terenu Gminy Olesno, czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

Wernisaż uświetnił program wokalno-muzyczny w wykonaniu Zespołu SACRUM z Wielopola, który wystąpił w składzie: Justyna Chłosta, Klaudia Szwajkosz, Adriana Mikuła, Dagmara Michalczyk, Angelika Kopeć, Edyta Zachara, Dominika Barszcz, Julia Dawidowska i Paweł Kapa.

Organizatorami wystawy są Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Alicja Klich urodziła się i wychowała w Ciężkowicach. Obecnie mieszka w Łęgu Tarnowskim. Życie zawodowe spędziła w szkole jako nauczycielka oraz Dyrektor Szkoły w Bobrownikach. Obecnie jest na emeryturze, lecz pracuje społecznie w Sekcji Emerytów i Rencistów przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie pełniąc funkcję przewodniczącej Zarządu sekcji. Malować zaczęła na emeryturze. Od dziecka przejawiała uzdolnienia plastyczne, które wykorzystywała prowadząc kroniki i wykonując dekoracje okolicznościowe. Swoje umiejętności rozwinęła i udoskonaliła na zajęciach plastycznych dla dorosłych przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz przez własną pracę. Maluje przede wszystkim pejzaże i kwiaty, a jej ulubione techniki to olej i pastela. Miała już kilka wystaw min.: w Radłowie, Żabnie, Ryglicach, Tuchowie, Ciężkowicach, Pleśnej, Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Galerii Plastycznej przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie. Jak sama mówi, praca artystyczna daje Jej dużo radości i satysfakcji.

Wystawę można zwiedzać w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie do 23 maja 2012 r. w godz. 8.00-16.00

"Obsługiwałem angielskiego króla" Bohumila Hrabala w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiPowieść Bohumila Hrabala pt. "Obsługiwałem angielskiego króla" to barwna gawęda, stanowiąca swego rodzaju "spowiedź życia". Bohater książki ze swoją mizerną posturą szuje się często niedowartościowany. Przechodzi kolejne szczeble kariery hotelarskiej - od pikolaka poprzez kelnera do milionera i właściciela hotelu. Hotel jak wiadomo to miejsce, gdzie historie tworzą się same, toteż narrator serwuje nam opowieści o rozmaitych tragicznych, wesołych czy też groteskowych wydarzeniach, których świadkiem, a często i uczestnikiem jest nasz bohater. Nasz bohater motywowany jest do pracy chciwością (trochę mniej tym, że pieniądze, choć przede wszystkim miło je mieć, można też wydać na "zbytki") i marzy, by zostać milionerem. Wytyczony cel realizuje konsekwentnie nie bacząc na etyczną stronę swojego zachowania. Barwne opisy dojrzewania w lokalach gastronomicznych, tragicznej miłości w czasie wojny i groteskowych, powojennych represji tworzą opowieść, w której każdy może odkryć to co dla niego w życiu najważniejsze.
Książka była przedmiotem dyskusji na spotkaniu DKK, które odbyło się 23.04.2012 r.

Biblioteka poleca "Tydzień w zimie" Marcii WillettKolejny bestseller Marcii Willet wzbogacił zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Tym razem jest to książka pt. "Tydzień w zimie", którą biblioteka otrzymała nieodpłatnie od Wydawnictwa Republika.

Jest to wzruszająca i przepięknie skonstruowana historia o miłości, rodzinie i skrywanych sekretach. O tym, jak spontaniczna decyzja może wpłynąć na życie wielu otaczających nas ludzi...

"Po śmierci męża Maudie postanawia sprzedać Moorgate – położony w malowniczej i urzekającej Kornwalii dom, który należał do rodziny „od zawsze”. Selina, córka zmarłego, która nigdy nie wybaczyła Maudie, że zajęła miejsce jej matki, nie zamierza do tego dopuścić. Dodatkowym punktem zapalnym między kobietami jest to, że Posy, córka Seliny, ma z przyszywaną babką znacznie lepszy kontakt, niż z rodzoną matką. Jakby tego było mało, Selina zaczyna podejrzewać, że jej mąż nie jest z nią do końca szczery...
Tymczasem poważnie chorej Melissie wpada w ręce oferta sprzedaży Moorgate. Zauroczona posiadłością dziewczyna postanawia pojechać do Kornwalii i tam zdecydować, czy nie kupić domu. Okazuje się, że na miejscu znajduje nie tylko cudowną okolicę, ale i kogoś, dla kogo warto żyć."


Zachęcamy do lektury!
Warsztaty z zakresu "pisania" ikonW dniach 12 marca 2012 r. oraz 16 kwietnia 2012 r. członkinie Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie uczestniczyły w niecodziennych warsztatach prowadzonych przez ANNĘ LORENOWICZ poświęconych sztuce ikonografii. Na spotkaniach prowadząca nie tylko przybliżyła historię i technikę "pisania" ikon, ale także w ramach zajęć praktycznych - krok po kroku zaprezentowała etapy ich powstawania w wyniku czego każda z uczestniczących w zajęciach pań wykonała samodzielnie obraz ikonograficzny.

Czym jest ikona i jaka jest jej symbolika ?
Na soborze w 860 roku stwierdzono, że "to co Ewangelia głosi przez słowo, to ikona zwiastuje nam i uobecnia przez barwy" , a jeden z bardziej znanych myślicieli dwudziestowiecznej Rosji, Paweł Floreński napisał, że „ikona to wyobrażone kolorami Imię Boże”;. W ikonach zostało przedstawione to co głosi się poprzez słowo obwieszczając tajemnice zawarte na kartach Biblii. Według Św. Bazylego Wielkiego jest to „milczące malarstwo ukazujące przez przedstawienie, to co słowo nauczania daje słuchowi”. Do dziś, więc ikonopiści idąc za pouczeniem Świętego Jana Damasceńskiego „obraz człowieka przenoszą na deski przy pomocy niektórych barw, rozkładając – dzięki umiejętnościom naśladowania- właściwe i odpowiednie kolory tak, by piękność pierwowzoru (...) przechodziła w podobiznę”.
Twórcy ikon mówią zawsze o „pisaniu”; obrazu, a nie malowaniu. Ikona jest bowiem-jak pisze Jim Forest- teologią wyrażoną obrazami i kolorem. Zrodziła się w kręgu wschodniego, apofatycznie nastawionego chrześcijaństwa. Tę apofatyczność czyli twierdzenie, że nie możemy wiele powiedzieć o Bogu w naszym ograniczonym, ludzkim języku, że cokolwiek o Nim powiemy będzie bardziej niepodobieństwem niż podobieństwem, widać w ikonografii wyraźnie. Ikony są raczej surowe, oschłe, wstrzemięźliwe, statyczne. Twarze i sylwetki, postaci ukazane w przedstawieniach nie pokazują ich uczuć. Każda kreska i każdy kolor użyty w ikonie są podporządkowane tajemnicy, o której obraz ma opowiedzieć. Ikony winny być wrotami prowadzącymi do modlitwy. Zawsze anonimowy autor ikony jest jakby autorem mapy, który chce pomóc nam podążać we właściwym kierunku. Pisze więc kolorami i kształtami licząc, że wywołają drgnienia naszej duszy, że pobudzą nas i otworzą na mistyczną, Bożą rzeczywistość, że pomogą nam dobrze i pewnie kroczyć naszą drogą do Królestwa Niebieskiego. Kolory współtworzą ten język umownych sygnałów i znaków:
Niebieski – niebo, duchowość, mistycyzm
Zielony – życie, kwitnienie, płodność, bogactwo wewnętrzne, wieczna młodość
Brąz – ziemia, materia, ubóstwo
Czerwień – życie, krew, piękno, czystość
Purpura – władza, bogactwo
Biel – boskość, czystość, niewinność
Złoto – świętość, cześć, niezniszczalność, chwała Boża.
Wszystkie te ciekawe informacje przekazała uczestniczkom spotkań poświęconych "pisaniu" ikon prowadząca warsztaty Anna Lorenowicz, której serdecznie dziękujemy za niezwykłą podróż w świat obrazów stanowiących piękny rodzaj modlitwy."Uciekinierka" Alice Munro w DKK

Dyskusyjny Klub Książki


"UCIEKINIERKA" to osiem opowiadań o kobietach, które doświadczają nieprzewidywalności życia. W każdym z nich Alice Munro z przenikliwością ukazuje napięcia kryjące się pod powierzchnią codzienności, ze znaczących drobiazgów komponuje przejmujący obraz złożoności relacji międzyludzkich, sprawia, że prawda o ludzkim życiu wyłania się z najdrobniejszych, najzwyklejszych chwil.

Ta właśnie pozycja była przedmiotem spotkania podczas spotkania DKK w Oleśnie, które odbyło się 19 marca 2012 r. Uczestniczki dyskusji zgodnie podkreśliły, że na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w każdym z opowiadań można znaleźć głębię i mądrość, a autorka z przenikliwością sonduje kobiecą psychikę, jej bohaterki, chociaż bywają łatwowierne, naiwne czy lekkomyślne niepozbawione są inteligencji. Potrafią analizować swoje zachowania, zdarzenia z przeszłości i starają się dociec przyczyn własnych przeżyć.

Alice Munro - kanadyjska pisarka zaliczana do najwybitniejszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. Napisała dwanaście zbiorów opowiadań i jedną powieść. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym w 2009 roku została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera - przyznawanej za całokształt twórczości. "Uciekinierka" to dziesiąty zbiór opowiadań Alice Munro (wydany w Kanadzie w 2004 roku) i pierwsza jej książka przełożona na język polski.


Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 23.04.2012 r., a tematem dyskusji będzie powieść "Obsługiwałem angielskiego króla" autorstwa Bohumila Hrabala.


"Zapach kobiety" koncert zespołu MAES-TRIOWójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie byli organizatorami niecodziennego koncertu pt. "ZAPACH KOBIETY", który dedykowany był Paniom z okazji Dnia Kobiet. Było to wydarzenie niezwykłe ze względu na wybitnych artystów, którzy wystąpili w Oleśnie przed ponad stu osobową widownią, a był to zespół MAES-TRIO w składzie: Marzena Mikuła Drabek- fortepian, Jacek Gros - skrzypce oraz Dariusz Kasperek - klarnet. Wszyscy obecni na spotkaniu byli zauroczeni piękną muzyką oraz wirtuozerią jej wykonania. Obok utworów klasycznych takich jak min. Czardasz, Taniec szablami, Skrzypek na dachu, Nad pięknym, modrym Dunajem czy tytułowy Zapach kobiety nie zabrakło także znanych szlagierów takich jak Usta milczą, dusza śpiewa, Sex appeal, Umówiłem się z nią na dziewiątą i Miłość Ci wszystko wybaczy, które zostały pięknie zaśpiewane przez widownię przy akompaniamencie Zespołu MAES-TRIO. Artyści zaprezentowali "dawkę" klasyki, rozrywki, a nawet po części piosenki aktorskiej. Muzyka przeplatana była słowem, którym Pani Marzena zgrabnie wprowadzała widzów w klimat poszczególnych utworów. Występ dostarczył uczestnikom spotkania niezapomnianych wrażeń, "unosząc" wszystkich w czarowną krainę muzyki. Spotkanie odbyło się w kameralnej, przytulnej sali, która na to wydarzenie przybrała wystrój kawiarniany, w intymnej atmosferze palących się świec, a publiczność mogła nacieszyć oczy i uszy pięknym koncertem.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Pobiegło, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarn. Ewa Drzazga z małżonkiem, Kierownik MGOSiR w Dąbrowie Tarn. Grażyna Gawlik, Kierownik ODR w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec, Właścicielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Unident" w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Zdanowska Gęza z mężem, Dyrektorzy i Kierownicy z zaprzyjaźnionych bibliotek publicznych i szkolnej Edyta Jurczyk z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka z Bolesławia, Ewa Cholewa z Grądów i Renata Ryczek z Olesna, Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ze współpracownikami, Przewodniczący Komisji Kultury RG Olesno Roman Gruchała oraz Radna Teresa Ryczek, Sekretarz Gminy Janusz Plata, V-ce Dyrektor SP w Oleśnie Zofia Janeczek ze współpracownikami, Dyrektor SP w Ćwikowie Halina Dojka ze współpracownikami, przedstawiciele Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie lek. Bogumiła Weryńska, lek. Beata Morelewska oraz Beata Srzyniarz, Agata Wrona i Edyta Czapiga, właścicielka miejscowej apteki Anna Morelewska Dorosz, zaprzyjaźnieni sołtysi Marta Kądzielawska, Maria Merchut i Maria Mroczkowska, pracownicy, czytelnicy i przyjaciele Biblioteki (ukłony w kierunku wszystkich zaprzyjaźnionych Pań emerytek), Ośrodka Kultury oraz Kierownika Zespołu Marzeny Mikuła Drabek, która pochodzi z Oleśnicy przez co gościła w naszej Gminie ze szczególnym sentymentem. Zdecydowaną większość wśród zaproszonych gości, ze względu na okoliczność, stanowiły Panie.

Spotkanie utrwalił w obiektywie aparatu Konrad Wójcik, który po raz kolejny bezinteresownie w sposób profesjonalny, a zarazem artystyczny uwiecznił ważne dla organizatorów wydarzenie za co otrzymał od nich serdeczne podziękowania.

Spotkanie odbyło się dnia 7 marca 2012 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie, a gospodarzami wieczoru byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa i Dyrektor GBP w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

Organizatorzy Koncertu składają serdeczne podziękowania Artystom Marzenie Mikuła Drabek, Jackowi Gros i Dariuszowi Kasperek za niezapomnianą ucztę duchową oraz wszystkim gościom za stworzenie cudownej atmosfery i bardzo ciepłe przyjęcie koncertu oraz za liczne przybycie.


MAES-TRIO

Zespół występujący w oryginalnym, bardzo rzadko spotykanym składzie instrumentalnym: fortepian – skrzypce – klarnet. Swoją działalność koncertową rozpoczął w 2001 roku. Występuje w składzie:

Marzena Mikuła-Drabek – założycielka Zespołu, pianistka, kompozytorka, aranżerka, kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, laureatka Złotej Maski za aranżacje ballad B. Okudżawy. Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Koncertowała we Francji z Orkiestrą Konserwatorium Paryskiego, jako akompaniator brała udział w Konkursie Muzycznym w Genewie. Jest autorką muzyki do ponad 50 sztuk teatralnych oraz wszystkich aranżacji wykonywanych przez trio utworów. Spektakle z Jej muzyką zrealizowały oprócz Teatru Nowego także inne teatry min. w Sosnowcu, Kielcach, Zielonej Górze, Tarnowie.

Jacek Gros – pierwszy skrzypek i solista orkiestry Teatru Rozrywki w Chorzowie, odtwórca tytułowej postaci w „Skrzypku na dachu”, posiada w swoim dorobku kilka nagrań płytowych min. „Ordonka” , „Krzyk” i „Dyzma". Zajmuje się również kompozycją i aranżacją.

Dariusz Kasperek– jedyny w Polsce klarnecista, który otrzymał Złotą Płytę (za wykonanie partii solowych w albumie Kławdi Kałudowa „Canzonetta”). W dorobku posiada kilkanaście płyt. Współpracuje min. z Filharmonią Śląską i Opolską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz śląskimi teatrami muzycznymi.

Gminny Konkurs Plastyczny "MOJA RODZINA""MOJA RODZINA" to hasło konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach zajęć w czasie ferii zimowych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych. Jury konkursowe w składzie: Janina Niemiec - Przewodnicząca oraz członkowie Urszula Kaczmarska i Władysława Cabaj po obejrzeniu wszystkich prac złożonych do konkursu dokonało ich oceny i przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące miejsca:

I kategoria wiekowa - Przedszkolaki
wszyscy równorzędne I miejsca

II kategoria wiekowa - klasy I-III
I miejsce Gabriela Kozaczka
II miejsce Magdalena Szkotak
III miejsce Julia Wróbel

III kategoria wiekowa
I miejsce równorzędne Magdalena Dynak i Angelika Ryczek
II miejsce Tomasz Lupa

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali stosowane nagrody ufundowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i dyplomy okolicznościowe. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 23 lutego 2012 r.


Kwiatowa zapowiedź wiosnyDnia 22 lutego 2012 r. odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez Kierownika Filii Bibliotecznej w Zalipiu Helenę Lelek. Uczestnicy spotkania wykonywali urocze kwiaty z bibuły aby wręczyć je następnie jako upominki na Dzień Kobiet swoim mamom.

Zimowy Bal Karnawałowy
Jedną z atrakcji zorganizowanych przez bibliotekę w czasie ferii zimowych był bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży. W zabawie, która odbyła się 21.02.2012 r. udział wzięło ponad 30 uczestników, a w jej przeprowadzeniu pomogła Anna Dojka. Większość zaprezentowała piękne i oryginalne przebrania, a tańce, zabawy, konkursy z nagrodami oraz skromny poczęstunek sprawiły, że czas minął bardzo szybko w miłej i sympatycznej atmosferze.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" to ogólnopolska kampania społeczna prowadzona przez Fundację "ABCXXI cała Polska czyta dzieciom". Do akcji przystąpiła także Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, która w ramach zajęć w czasie ferii zimowych przeprowadziła warsztaty z książką, polegające na tym, że trzy dziewczynki Weronika Morawiec, Magdalena Szkotak i Natalia Łoś zaprezentowały teksty, a później uczestnicy zajęć za pomocą gestów przedstawiali wybranych bohaterów z przeczytanych utworów, widownia zaś próbowała odgadnąć o jaką postać chodzi. Uczestnicy konkursów każdorazowo byli nagradzani zakładkami do książek i kalendarzykami, które biblioteka na potrzeby akcji otrzymała od Fundacji. W przygotowanie i przeprowadzenie tych zajęć zaangażowana została zaprzyjaźniona z biblioteką od wielu lat emerytowana nauczycielka Władysława Cabaj.

Ferie w biblioteceW trakcie ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie podobnie jak w poprzednich latach prowadziła szereg różnorodnych zajęć do dzieci i młodzieży, którzy nie wyjechali na zimowy wypoczynek. Uczestnicy zajęć bardzo chętnie i licznie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, konkursach, grach i zabawach ruchowych. W tym roku zajęcia zorganizowane zostały we współpracy z Gminną Komisją d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która nie tylko przekazała na ten cel środki finansowe, ale także jej Koordynator Janina Niemiec prowadziła jedno ze spotkań.

Haftujemy matematycznieNa kolejnych trzech spotkaniach Klubu Rękodzieła Artystycznego, które odbyły się kolejno 13, 20 i 24 lutego 2012 r. Panie zdobywały umiejętności w zakresie haftu matematycznego. Dzięki tej technice powstały piękne i oryginalne kartki wielkanocne.

"Córka grabarza" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Powieść "Córka grabarza" autorstwa Joyce Carol Oates była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Oleśnie, które odbyło się dnia 06.02.2012 r.

Książka wyzwoliła wiele emocji, gdyż jej treść zawiera szereg różnorodnych wątków. Widzimy tu sprawę dyskryminacji ludzi innych narodowości, balast jaki ponosili uczciwi Niemcy, którzy uciekli przed okrucieństwem wojny do Ameryki, - zwłaszcza, że była to rodzina żydowska. Fakt, że w "starym" kraju należeli przed wojną do inteligencji nie pomógł im w nowym środowisku, gdzie od razu zostali "zaklasyfikowani" do gorszej kategorii z powodu swego ubóstwa i fachu jaki podjęty został przez ojca rodziny. Drugą istotną sprawą jest rozpad rodziny, która wcześniej była normalna bez problemów, a w nowym środowisku nie potrafiła przetrwać próby, co skończyło się zanikiem uczuć rodzinnych oraz sprawiło, że główna bohaterka na całe życie została emocjonalnie okaleczona. Kiedy po tragicznej śmierci rodziców została sama lokalna społeczność roztoczyła nad nią swoją opiekę, a była nauczycielka zabrała do siebie próbując zrobić z nieufnego i wychowanego w atmosferze ateizmu dziecka, dobrą chrześcijankę. Jest już jednak za późno i nawet najlepsze podejście nie jest w stanie zatrzeć wspomnień z dzieciństwa. Rebeka, tytułowa córka grabarza buntuje się, nienawidzi a równocześnie rozpaczliwie szuka miłości i jej pierwsza sympatia zostaje jej mężem, co okazuje się pomyłką, gdyż ukochany okazuje się sadystą. Mają syna, którego Rebeka kocha ponad wszystko i któremu wpaja zamiłowanie do nauki i wiedzy, mając świadomość własnych braków w tym zakresie. Powieść w zasadzie nieskomplikowana jednak zawiera ładunek swego rodzaju smutku i przygnębienia oraz przeświadczenie, że życie głównej bohaterki mogłoby się zupełnie inaczej potoczyć gdyby dorastała w normalnej rodzinie. Książka bardzo wciąga i czyta się ją na przysłowiowym "jednym oddechu" od "deski do deski".

Wygenerowano w sekund: 0.03
3,460,881 Unikalnych wizyt