Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3261229

"MALOWANE WIERSZEM" Koncert Promocyjny XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej


I znów jesień zawitała w Gminie Olesno, zarówno ta kalendarzowa jak i literacka.
Tym razem w ramach XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej odbył się Koncert Promocyjny pt. "Malowane Wierszem", w którym udział wzięło 24 pisarzy i poetów z kraju i zagranicy oraz towarzyszący im Zespół Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki.
To doniosłe wydarzenie kulturalne miało miejsce dnia 21 września 2011 r. w Domu Malarek w Zalipiu. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, reprezentowany przez V-ce Starostę Roberta Panterę i Przewodniczącą Rady Powiatu Barbarę Pobiegło.

Na zaproszenie gospodarzy odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, Dyrektorzy i Bibliotekarze z bibliotek publicznych i szkolnych, Druhowie zarządzający Państwową i Ochotniczymi jednostkami straży pożarnych, Dyrektorzy placówek oświatowych powiatowych i gminnych, przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania "Perły Ponidzia" ze Skalbmierza, Prezesi i członkowie stowarzyszeń i klubów działających na terenie Powiatu, lokalni twórcy, ludzie szeroko pojętej kultury, czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Burmistrz Żabna Stanisław Kusior, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga, Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior, Dyrektor MGBP w Żabnie Marta Warias, Dyrektor MOK w Skalbmierzu Helena Agata Jackiewicz, Dyrektor MGBP w Skalbmierzu Agata Oleksy, Dyrektor Biura LGD "Perły Ponidzia" Ewa Pozłótka, Komendant PSP w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński, V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu Stanisław Krawiec , Kierownik ODR w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec, Prezes Związku Dąbrowiaków Mieczysław Siudziński, Dyrektor ZSP w Brniu Jarosław Boryczka, Koleżanki Bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek publicznych Marta Marchwicka, Danuta Walczyk, Elżbieta Luszowiecka, Edyta Jurczyk, Krystyna Chmura, Ewa Cholewa, Krystyna Minorczyk, Janina Lichorobiec, Sylwia Guca, Lucyna Mirecka oraz wieloletnia Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarn. Alicja Dziwińska.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonali V-ce Starosta Robert Pantera i Wójt Gminy Witold Morawiec, a wieczór z balladą, poezją, satyrą i piosenką literacką prowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzej Grabowski.

Organizatorami Koncertu byli: Wójt Gminy Olesno; Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie; Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu, a współorganizatorami przedsięwzięcia była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

W imieniu gospodarzy tego wieczoru podziękowania zarówno za wspaniałe spotkanie jak i całokształt współpracy na ręce Andrzeja Grabowskiego złożyli Wójt Gminy Witold Morawiec, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga, Dyrektor GBP w Oleśnie Małgorzata Morawiec, Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa.

Imprezą towarzyszącą była wystawa fotograficzna pt. "Piękno odnalezione" Konrada Wójcika, który towarzyszył uczestnikom spotkania uwieczniając je w obiektywie aparatu.

W koncercie udział wzięli:
Jan Tulik – Krosno, Stefan Jurkowski – Warszawa, Kazimierz Burnat – Wrocław, Ks. Wacław Buryła – Milicz, Andrzej Krzysztof Torbus – Kraków, Andrzej Żmuda – Rzeszów, Dagnija Dreika – Ryga (Łotwa), Władimir Stockman – Rosja, Jewgienij Churgin – Rosja, Juriy Zavgorodnyj – Kijów (Ukraina), Stanisław Szewczenko – Kijów (Ukraina), Lam Quang My – Wietnam, Michiko Tsukada – Tokio (Japonia), Wojciech Piotrowicz – Wilno (Litwa), Jan Dydusiak – Sydney (Australia), Paweł Kubiak – Warszawa, Paweł Kuszczyński – Poznań, Krystyna Konecka – Białystok, Danuta Perier Berska – Kraków, Alicja Tanew – Kraków, Andrzej Gnarowski – Warszawa, Jolanta Nowak Węklarowa – Poznań, Arne Puu – Estonia, Dyrektor Organizacyjny XXI MGJL Andrzej Grabowski – Ciężkowice oraz Zespół „OSTATNIA WIECZERZA W KARCZMIE PRZEZNACZONEJ DO ROZBIÓRKI” w składzie: Bogusław Diduch, Wiesław Lewek, Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala i Rafał Baniśniak


"Lala" Jacka Dehnela w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiDnia 8.09.2011 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, które poświęcone było powieści Jacka Dehnela pt. "Lala".
Uczestniczki dyskusji zgodnie stwierdziły, że książka napisana jest pięknym językiem, autor wprowadza czytelnika w klimat wspomnień i wydarzeń, które w taki czy inny sposób są nam wszystkim bliskie. Wspomnienia Lali Bienieckiej wprowadzają nas bowiem w świat, który dawno odszedł. Większa część powieści dotyczy czasów przedwojennych bądź lat wojny i okupacji. Dzięki niej poznajemy nie tylko ludzi i wydarzenia jej współczesne, ale całą gamę zdarzeń i postaci wyłaniających się z czasów poprzedzających jej narodziny. "Lala" to podróż przez epoki, a przedstawione w niej wydarzenia emanują niesamowitym klimatem.
Jest to także pożegnanie wnuka ze swoją ukochaną babcią, która w dużej mierze go ukształtowała, nauczyła wrażliwości,kultury i miłości do książek, a on oddaje jej teraz hołd.

Letnich wędrówek ciąg dalszy-KurozwękiUwieńczeniem wakacyjnych spotkań była kolejna wycieczka, a tym razem celem podróży były KUROZWĘKI. Zainteresowanie wyjazdem było ogromne, toteż nic dziwnego, że autokar był pełny. Jak się okazało na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji.
Jedną z nich było "Safari bizon", czyli przejażdżka wozem westernowym wśród bizonów, które są jedynym stadem żyjącym w Polsce. W przejażdżce towarzyszył nam przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o hodowli i zwyczajach tych unikatowych zwierząt.
Drugim punktem programu było zwiedzanie, także z przewodnikiem, XIV-wiecznego Zespołu Pałacowego. Oglądanie zabytkowych wnętrz rozpoczęliśmy od piwnic, gdzie w dawnych czasach znajdowały się lochy, co przyprawiło nas o lekki dreszcz strachu, tym bardziej, że jeden z korytarzy przebyliśmy w zupełnej ciemności. Z kolei sale zamkowe wzbudziły nasz podziw i przez chwilę poczuliśmy się jak byśmy zostali przeniesieni w dawne czasy, co w dużej mierze zawdzięczamy Pani przewodnik.
Po zwiedzeniu i wysłuchaniu historii zamku przyszedł czas na zwiedzanie mini zoo, gdzie zwłaszcza młodsi uczestnicy wycieczki nie kryli zachwytu ze spotkania ze zwierzętami, zwłaszcza strusiami, kucykiem, osiołkiem, lamą i końmi.
Najwięcej emocji wzbudził jednak labirynt w kukurydzy, który jest atrakcją sezonową. W tym roku nawiązywał on do postaci Św. Jakuba. Labirynt został wytyczony na polu kukurydzy o pow. 4 ha, najkrótsza trasa wynosi 1,8 km, przy czym całkowita długość ścieżek wynosi 4,35 km. Spacerując po labiryncie, w małych grupach mogliśmy sprawdzić swoją orientację w terenie oraz wiedzę o życiu Św. Jakuba. Każda grupa musiała odszukać ukryte w labiryncie punkty kontrolne z pytaniami, a następnie uzupełnić specjalną krzyżówkę. Należy dodać, że jakkolwiek lekko zmęczeni, to jednak wszyscy przeszliśmy labirynt z powodzeniem.
Oczywiście nie zabrakło także placu zabaw, z którego pomimo zmęczenia wszystkie dzieci chętnie skorzystały, a powrót do domu starały się odciągnąć jak najpóźniej.
Wszyscy zgodnie uznali, że wycieczka ta stanowiła najlepsze zakończenie wakacyjnych spotkań.
Tak jak poprzednio Kierownikiem wycieczki była Pani Halina Dojka, bezpłatny przejazd zawdzięczaliśmy Wójtowi Gminy Olesno i Dyrektorowi ZOSiP, a bezpieczną podróż Panu kierowcy Leszkowi Morawcowi.


Wakacyjne wycieczki - Pacanów


Jedną z atrakcji tegorocznych wakacji, jakie biblioteka przygotowała dla swoich czytelników była wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki oraz wędrówka śladami legendarnego Koziołka Matołka po Pacanowie. Przewodniczką po tej bajkowej miejscowości była Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pacanowie Pani Zofia Juda.
Uczestnicy wycieczki po pobycie w Centrum Baki, zwiedzeniu zabytkowej Bazyliki św. Marcina, spacerze po rynku mieli także możliwość skorzystania z placu zabaw. Ta dodatkowa atrakcja wzbudziła wiele emocji zwłaszcza u najmłodszych, którzy wycieczkę zakończyli błogim snem w autokarze, a starsi i bardziej wytrzymali snuli plany na następny wyjazd wakacyjny.
Wycieczka odbyła się 18.08.2011 r., jej Kierownikiem była Pani Halina Dojka, a bezpieczny transport autobusem szkolnym zawdzięczaliśmy Wójtowi Gminy Witoldowi Morawcowi, Dyrektorowi ZOSiP w Oleśnie Markowi Nowakowi, ale przede wszystkim zaprzyjaźnionemu kierowcy Panu Leszkowi Morawcowi.

Dyskusja wokół "Umiłowanej" T. Morrison w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiNa lipcowym spotkaniu DKK klubowiczki zmierzyły się z niezwykle trudną i poruszającą książką pt. "Umiłowana" autorstwa Toni Morrison.

Dom zbiegłej z Kentucky niewolnicy jest nawiedzony. Prześladuje go duch dziecka, które zostało zamordowane przez matkę, pragnącą je w ten sposób ocalić od jeszcze gorszego, w jej mniemaniu, losu, czyli od niewolnictwa do końca życia. Zjawa wraca z zaświatów pod postacią młodej dziewczyny, ale z umysłowością dziecka.
Fabuła, oparta na prawdziwej historii, przedstawia dzieje Sethe i jej bliskich. Ich przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To właśnie przeszłość blokuje normalność. Przeszłość Sethe i jej rodziny, a także przeszłość niewolników-wspólna przeszłość Afroamerykanów. To ich brzemię i ich dziedzictwo. Czy można o tym zapomnieć?
„Umiłowana” to piękna i wstrząsająca opowieść o niewolnictwie oraz o okaleczeniach duszy i ciała jakie ono niosło.


Zajęcia wakacyjne 2011


Już wrzesień, po wakacjach pozostały tylko wspomnienia, które rozjaśnia nam szare, jesienne dni, a świadomość, że za kilka miesięcy znów będą wakacje pomoże lepiej wypełniać szkolne obowiązki. Śladem lat ubiegłych również w tym roku przez całe wakacje Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie prowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży, które cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Gry i zabawy, warsztaty z książką i plastyczne, popołudnia filmowe oraz wycieczki to tylko niektóre z prowadzonych w te wakacje przez bibliotekę rodzajów zajęć. Uczestnikami spotkań były zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak również gimnazjaliści, którzy także wspaniale opiekowali się młodszymi kolegami. Wakacyjne zajęcia dostarczyły także mnóstwo radości pracownikom biblioteki, którzy z zapałem już planują kolejne wakacje .....
a więc mamy nadzieję, że do zobaczenia za kilka miesięcy ....

Wakacyjnych haftów ciąg dalszy


Wakacje to czas kiedy można się zrelaksować i trochę więcej czasu poświęcić własnym zainteresowaniom. Dlatego jeszcze dwukrotnie, w ciągu wakacji odbyły się spotkania Klubu Rękodzieła Artystycznego. Pierwsze z nich odbyło się 21 lipca 2011 r. i poświęcone zostało doskonaleniu sztuki haftu tradycyjnego. Tak jak poprzednio warsztaty prowadziła Janina Plata. Z kolei sierpniowe spotkanie Klubu odbyło się 17.08.2011 r., zajęcia prowadziła Henryka Gędzik, a ich przedmiotem był tym razem haft Richelieau, który jest nieco bardziej skomplikowany, ale też i bardziej efektowny.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 29.09.2011 r. o godz. 14.00. Jego przedmiotem będzie nadal haft Richelieau.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

WAKACJE 2011"Wakacje z książką i biblioteką" to hasło tegorocznych spotkań wakacyjnych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez GBP w Oleśnie. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w godz. 14.00-16.00. Ich przedmiotem będą warsztaty z książką, zajęcia plastyczne, gry, zabawy, wycieczki.

Pierwsze zajęcia odbyły się 13.07.2011 r. i cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych czytelników. Kolejne spotkania Odbędą się: 20.07.2011r ; 26.07.2011 r.

Wakacyjne haftyDnia 7.07.2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy GBP w Oleśnie. Tym razem przedmiotem zajęć był haft. Panie pod czujnym okiem prowadzącej zajęcia Janiny Plata zdobywały umiejętności pozwalające wyczarować igłą piękne motywy kwiatowe.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się dniu 21.07.20011 r. i poświęcone będzie w dalszym ciągu doskonaleniu umiejętności hafciarskich.

"Księżyc nad Zakopanem" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Książka Marii Nurowskiej pt. "Księżyc nad Zakopanem" była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 30.06.2011 r.

Jest to powieść autobiograficzna, w której autorka opowiada o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi oraz spokoju i harmonii w życiu. Pisarka wciąż marzy o prawdziwym domu. Być może to efekt poczucia osamotnienia w dzieciństwie. W swej literackiej wędrówce sentymentalnej wraca do miejsc, z którymi była związana i wspomina leśniczówkę w Przykopce, dworek na Podlasiu, dom nad morzem, warszawskie mieszkanie w bloku, wreszcie ukochany dom w górach. Właśnie ta skromna chatka w Zakopanem daje Nurowskiej ukojenie. Wreszcie czuje, że to jej dom.

Nurowska przypomina też ludzi, którzy odegrali dużą rolę w jej życiu. Dziadka Aleksandra, którego opowiadania ukształtowały je osobowość. Rodziców, których nieudane małżeństwo wpłynęło na jej nieudane związki z mężczyznami. Córkę Tanię, z którą nie mogła się porozumieć, a która po latach jest do niej bardzo podobna oraz z dużą czułością i sympatią wnuka Maćka.

Zdaniem członkiń Klubu po przeczytaniu tej autobiograficznej książki lepiej można zrozumieć i odebrać całą twórczość Nurowskiej, która w większości swoich powieści wplotła elementy autobiograficzne, czy też sięgnęła po wątki biograficzne swoich bliskich i znajomych.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27.07.2011 r., a przedmiotem dyskusji będzie powieść "Umiłowana" autorstwa Toni Morrison.


Konkurs Plastyczny w Filii Bibliotecznej w ĆwikowieFilia Biblioteczna w Ćwikowie ogłosiła i przeprowadziła Konkurs Plastyczny na projekt okładki do ulubionej bajki lub książki adresowany do uczniów Szkoły Podstawowej w Ćwikowie. Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach wiekowych, a przystąpiło do niego łącznie 15 uczniów. Finał Konkursu odbył się dnia 16 czerwca 2011 r. w siedzibie biblioteki. Jury w składzie Przewodnicząca Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Wanda Chlastawa - Dyrektor GOK w Oleśnie i Zofia Węgiel - nauczyciel zajęć artystycznych Szkoły Podstawowej w Ćwikowie przyznało następujące miejsca:

I KATEGORIA WIEKOWA - klasy I-III
I miejsce Kozyra Vittoria
II miejsce Węgiel Małgorzata
III miejsce Brzychczy Wiktoria

II KATEGORIA WIEKOWA
I miejsce Garncarz Natalia
II miejsce równorzędne Białas Gabriela ; Węgiel Jadwiga

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne nagrody książkowe, które wręczone zostały przez Sekretarza Gminy Janasza Platę i Przewodniczącą Jury Ewę Drzazgę.
Gospodynią spotkania była Paulina Fic - Kierownik Filii Bibliotecznej w Ćwikowie.

Nagrody ufundowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

"Pachnidło" w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiMajowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści "Pachnidło", której autorem jest Patrick Suskind. Dyskusja nad książką została wzbogacona projekcją filmu nakręconego na jej podstawie.
Akcja książki toczy się w osiemnastowiecznym Paryżu, gdzie tuż obok straganu z cuchnącymi rybami na świat przychodzi Jan Baptiste Grenouille. Osierocone niemowlę od urodzenia zostaje wyrzucone poza nawias społeczeństwa, jest w nim bowiem coś, co odsuwa obcujące z nim osoby, mianowicie – brak zapachu. Niezauważony przez nikogo z powodu swojej bezwonności, żyje spokojnie z dnia na dzień ukrywając przed światem swój geniusz, czyli węch absolutny. Potrafi rozpoznać każdą woń na niebywałą wręcz odległość. Ma dwa marzenia. Pierwsze z nich to pragnienie zostania największym perfumiarzem wszech czasów. Drugie zaś, w odpowiedzi na swą bezwonność, to chęć wydestylowania pachnidła z… ciał najpiękniej pachnących dziewic. Jan Baptiste Grenouille konsekwentnie i bezwzględnie dąży do celu, traktując morderstwo jako najzwyczajniejszy, najbardziej naturalny sposób wypełnienia kolejnych części swojego planu…

Książka Patricka Suskinda zaskakuje ujęciem tematu, gdyż swoim podtytułem „Historia pewnego mordercy” sugeruje opowieść o charakterze kryminalnym czy sensacyjnym. Tymczasem już pierwsze strony „Pachnidła” pokazują, iż nie jest to zwykły kryminał. Autor opisując osiemnastowieczną rzeczywistość Francji, przedstawiając bogatą panoramę społeczeństwa i jego mentalności, skupia się na ukazaniu go pod kątem… zapachowym. Autor w doskonały sposób gra słowami, wyrażając coś, co teoretycznie jest trudne do wyrażenia. Pomaga sobie w tym naturalistycznymi, a tym samym wpływającymi dość mocno na wyobraźnię czytelnika, opisami scen. W książce brakuje czułostkowości, koloryzacji. Brutalnie i twardo, a zarazem niebywale przekonująco pokazana jest rzeczywistość, prawdziwe życie zwykłych, przeciętnych ludzi.

Książka wydana została w roku 1985 i zyskała natychmiastowy rozgłos. Przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków zachwyca nieustannie świeżością, niebanalnością ujęcia tematu. W roku 2005 doczekała się też zekranizowania. Sam autor „Pachnidła”, niemiecki pisarz i autor scenariuszy, Patrick Suskind, pozostał w cieniu swojego dzieła.

Według członkiń klubu wersja filmowa jest raczej wierna książce, chociaż same opisy Paryża i przestępstw popełnionych przez głównego bohatera bardziej wyjaskrawione zostały w filmie, który pod względem wartości artystycznych jest doskonały, to jednak co bardziej wrażliwe osoby mogą mieć problem z jego odbiorem.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się dnia 30 czerwca 2011r. o godz. 14.00 w siedzibie biblioteki."PIĘKNO ODNALEZIONE" Konrada Wójcika


"PIĘKNO ODNALEZIONE" to tytuł wystawy fotograficznej Konrada Wójcika prezentowanej w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie.
Wernisaż wystawy odbył się dnia 26 maja 2011 r. i połączony został z promocją pamiątkowego albumu „Piękno odnalezione” autorstwa Barbary Wójcik – poezje i Konrada Wójcika – fotografie, który wydany został z okazji Jubileuszu 600 lecia Parafii pw. Św. Katarzyny w Oleśnie. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli: V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera; Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski; Daniel Klaczak, lider znanego i cenionego zespołu rockowego „Suchy chleb dla konia”; Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul; Prezes Związku Dąbrowiaków Mieczysław Siudziński z małżonką; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka; Kierownicy zaprzyjaźnionych bibliotek Krystyna Chmura z Mędrzechowa; Ewa Cholewa z Grądów i Renata Ryczek z biblioteki szkolnej w Oleśnie; Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak; Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Marta Ubas, Halina Dojka, Barbara Gierczyk; Nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie i Brniu; czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Organizatorami wystawy i gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno reprezentowany przez Sekretarza Gminy Janusza Platę i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Spotkanie uświetnił występ aktorów z Zespołu Teatralnego działającego przy Dąbrowskim Domu Kultury, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Szalona Zielona Gęś, czyli nie-ostatnia próba” według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, scenariusz i reżyseria Daniel Klaczak i Paweł Chojnowski. Przedstawienie spotkało się z bardzo miłym przyjęciem publiczności, która żywo i z wielką sympatią reagowała na grę aktorów, wśród których znaleźli się także autorzy scenariusza.

Prezentowane na wystawie fotografie wzbudziły niekłamany zachwyt zarówno wśród uczestników wernisażu, jak również u wszystkich zwiedzających wystawę. Emanuje z nich bowiem ciepło, zachwycają tęczą kolorów i oryginalnością ujęcia tematu. Autor uwiecznił na nich piękno przyrody i architektury jak również urodę pięknych, młodych dziewcząt i sytuacje z życia codziennego zwyczajnych ludzi. Kraków, który jest wyjątkowo bliski artyście także zajmuje sporo miejsca wśród prezentowanych fotografii.
Z równie ciepłym przyjęciem spotkał się album "Piękno odnalezione", który w ramach promocji został wręczony wszystkim uczestnikom spotkania. Korzystając z obecności współautorki - Barbary Wójcik uczestnicy spotkania mogli otrzymać także pamiątkowe wpisy.

KONRAD WÓJCIK to mieszkaniec Gminy Olesno. Od 3 lat utrwala obiektywem piękno naszych okolic, ludzi, ich sprawy i zdarzenia. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej i związany jest zawodowo z firmą zajmującą się weryfikacją emisji dwutlenku węgla w zakładach przemysłowych. Fotografia to jego pasja, w tej dziedzinie wszystkiego uczył się sam. Potrafi odnaleźć piękno przyrody, architektury, dostrzega uroki starych chat, przemysłowych hal, utrwala życie zwyczajnych ludzi. Dużą część jego prac stanowią portrety- ukłon w stronę młodości, tak pięknie ilustrowanej pejzażem pól, brzozowych zagajników, kolorowych liści. Z pasją dokumentuje uroczystości ślubne oraz rodzinne wydarzenia znajomych i przyjaciół. Swoje prace prezentował podczas zbiorowej wystawy członków Towarzystwa Fot. "Pozytywni" w Żabnie oraz na wystawach indywidualnych w DDK i MBP w Radłowie. Jest współautorem albumu "Piękno odnalezione" prezentującego piękno naszej gminy. Jego zdjęcia motoryzacyjne są zamieszczane w kalendarzach firm samochodowych. Wiele interesujących fotografii można obejrzeć na jego stronie internetowej, która jest systematycznie aktualizowana.

Wystawę "Piękno odnalezione" można zwiedzać do 22 czerwca 2011 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie w godz. 8.00 do 16.00.

Serdecznie zapraszamy


"PIĘKNO ODNALEZIONE" fotografia Konrada Wójcika

Wójt Gminy Olesno
oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
serdecznie zapraszają
na wernisaż wystawy fotograficznej

Konrada Wójcika
pt. „Piękno odnalezione”


Dnia 26 maja 2011 r., godz. 14.00, świetlica Urzędu Gminy
w Oleśnie

W programie:
● Uroczyste otwarcie wystawy
● Promocja albumu pt. „Piękno odnalezione” autorstwa Konrada Wójcika – fotografie i Barbary Wójcik – poezje, wydanego z okazji Jubileuszu 600 – lecia Parafii pw. Św. Katarzyny w Oleśnie
● Spektakl teatralny pt. „SZALONA ZIELONA GĘŚ, czyli NIE-OSTATNIA PRÓBA” według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, scenariusz i reżyseria Daniel Klaczak i Paweł Chojnowski w wykonaniu aktorów z Zespołu Teatralnego Dąbrowskiego Domu Kultury
● Spotkanie towarzyskie

"Trzepot skrzydeł" w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiKwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29.04.2011 r. poświęcone było powieści Katarzyny Grocholi pt. "Trzepot skrzydeł". To jeszcze jedna powieść o kobiecie bitej i upokarzanej przez najbliższą osobę. Mąż głównej bohaterki, Hanki potrafi być szarmanckim księciem z bajki, by za chwilę przeistoczyć się w potwora. Jak kameleon, zmienia swoje zachowanie w zależności od potrzeb-światu ukazuje oblicze wspaniałego, oddanego i kochającego męża, a żonie-w zależności od nastroju okazuje czułość, bądź staje się jej najgorszym katem i oprawcą.
W „Trzepocie skrzydeł” literacki świat Katarzyny Grocholi przechodzi na ciemną stronę mocy i jest zupełny różny niż w jej innych powieściach. Najciekawsze w tej książce jest skupienie na głównej bohaterce, wejście w jej sposób myślenia i działania. Mąż się nie liczy jako postać, autorka używa go instrumentalnie, by pokazać typ ukrytego za fasadą wykształcenia i manier damskiego boksera. Powieść napisana jest w formie listu. Czyta się ją na przysłowiowym "jednym oddechu", z niecierpliwością czekając na tytułowy "trzepot skrzydeł" głównej bohaterki symbolizujący jej uwolnienie się od prześladowcy.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27.05.2011 r. o godz. 14.30, a poświęcone zostanie książce "Pachnidło", której autorem jest Patrick Suskind. W ramach spotkania przewidziano projekcję filmu będącego ekranizacją tej książki. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.Wygenerowano w sekund: 0.02
3,261,229 Unikalnych wizyt