Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4019610

WAKACJE 2011"Wakacje z książką i biblioteką" to hasło tegorocznych spotkań wakacyjnych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez GBP w Oleśnie. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w godz. 14.00-16.00. Ich przedmiotem będą warsztaty z książką, zajęcia plastyczne, gry, zabawy, wycieczki.

Pierwsze zajęcia odbyły się 13.07.2011 r. i cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych czytelników. Kolejne spotkania Odbędą się: 20.07.2011r ; 26.07.2011 r.

Wakacyjne haftyDnia 7.07.2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy GBP w Oleśnie. Tym razem przedmiotem zajęć był haft. Panie pod czujnym okiem prowadzącej zajęcia Janiny Plata zdobywały umiejętności pozwalające wyczarować igłą piękne motywy kwiatowe.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się dniu 21.07.20011 r. i poświęcone będzie w dalszym ciągu doskonaleniu umiejętności hafciarskich.

"Księżyc nad Zakopanem" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Książka Marii Nurowskiej pt. "Księżyc nad Zakopanem" była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 30.06.2011 r.

Jest to powieść autobiograficzna, w której autorka opowiada o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi oraz spokoju i harmonii w życiu. Pisarka wciąż marzy o prawdziwym domu. Być może to efekt poczucia osamotnienia w dzieciństwie. W swej literackiej wędrówce sentymentalnej wraca do miejsc, z którymi była związana i wspomina leśniczówkę w Przykopce, dworek na Podlasiu, dom nad morzem, warszawskie mieszkanie w bloku, wreszcie ukochany dom w górach. Właśnie ta skromna chatka w Zakopanem daje Nurowskiej ukojenie. Wreszcie czuje, że to jej dom.

Nurowska przypomina też ludzi, którzy odegrali dużą rolę w jej życiu. Dziadka Aleksandra, którego opowiadania ukształtowały je osobowość. Rodziców, których nieudane małżeństwo wpłynęło na jej nieudane związki z mężczyznami. Córkę Tanię, z którą nie mogła się porozumieć, a która po latach jest do niej bardzo podobna oraz z dużą czułością i sympatią wnuka Maćka.

Zdaniem członkiń Klubu po przeczytaniu tej autobiograficznej książki lepiej można zrozumieć i odebrać całą twórczość Nurowskiej, która w większości swoich powieści wplotła elementy autobiograficzne, czy też sięgnęła po wątki biograficzne swoich bliskich i znajomych.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27.07.2011 r., a przedmiotem dyskusji będzie powieść "Umiłowana" autorstwa Toni Morrison.


Konkurs Plastyczny w Filii Bibliotecznej w ĆwikowieFilia Biblioteczna w Ćwikowie ogłosiła i przeprowadziła Konkurs Plastyczny na projekt okładki do ulubionej bajki lub książki adresowany do uczniów Szkoły Podstawowej w Ćwikowie. Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach wiekowych, a przystąpiło do niego łącznie 15 uczniów. Finał Konkursu odbył się dnia 16 czerwca 2011 r. w siedzibie biblioteki. Jury w składzie Przewodnicząca Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Wanda Chlastawa - Dyrektor GOK w Oleśnie i Zofia Węgiel - nauczyciel zajęć artystycznych Szkoły Podstawowej w Ćwikowie przyznało następujące miejsca:

I KATEGORIA WIEKOWA - klasy I-III
I miejsce Kozyra Vittoria
II miejsce Węgiel Małgorzata
III miejsce Brzychczy Wiktoria

II KATEGORIA WIEKOWA
I miejsce Garncarz Natalia
II miejsce równorzędne Białas Gabriela ; Węgiel Jadwiga

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne nagrody książkowe, które wręczone zostały przez Sekretarza Gminy Janasza Platę i Przewodniczącą Jury Ewę Drzazgę.
Gospodynią spotkania była Paulina Fic - Kierownik Filii Bibliotecznej w Ćwikowie.

Nagrody ufundowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

"Pachnidło" w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiMajowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści "Pachnidło", której autorem jest Patrick Suskind. Dyskusja nad książką została wzbogacona projekcją filmu nakręconego na jej podstawie.
Akcja książki toczy się w osiemnastowiecznym Paryżu, gdzie tuż obok straganu z cuchnącymi rybami na świat przychodzi Jan Baptiste Grenouille. Osierocone niemowlę od urodzenia zostaje wyrzucone poza nawias społeczeństwa, jest w nim bowiem coś, co odsuwa obcujące z nim osoby, mianowicie – brak zapachu. Niezauważony przez nikogo z powodu swojej bezwonności, żyje spokojnie z dnia na dzień ukrywając przed światem swój geniusz, czyli węch absolutny. Potrafi rozpoznać każdą woń na niebywałą wręcz odległość. Ma dwa marzenia. Pierwsze z nich to pragnienie zostania największym perfumiarzem wszech czasów. Drugie zaś, w odpowiedzi na swą bezwonność, to chęć wydestylowania pachnidła z… ciał najpiękniej pachnących dziewic. Jan Baptiste Grenouille konsekwentnie i bezwzględnie dąży do celu, traktując morderstwo jako najzwyczajniejszy, najbardziej naturalny sposób wypełnienia kolejnych części swojego planu…

Książka Patricka Suskinda zaskakuje ujęciem tematu, gdyż swoim podtytułem „Historia pewnego mordercy” sugeruje opowieść o charakterze kryminalnym czy sensacyjnym. Tymczasem już pierwsze strony „Pachnidła” pokazują, iż nie jest to zwykły kryminał. Autor opisując osiemnastowieczną rzeczywistość Francji, przedstawiając bogatą panoramę społeczeństwa i jego mentalności, skupia się na ukazaniu go pod kątem… zapachowym. Autor w doskonały sposób gra słowami, wyrażając coś, co teoretycznie jest trudne do wyrażenia. Pomaga sobie w tym naturalistycznymi, a tym samym wpływającymi dość mocno na wyobraźnię czytelnika, opisami scen. W książce brakuje czułostkowości, koloryzacji. Brutalnie i twardo, a zarazem niebywale przekonująco pokazana jest rzeczywistość, prawdziwe życie zwykłych, przeciętnych ludzi.

Książka wydana została w roku 1985 i zyskała natychmiastowy rozgłos. Przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków zachwyca nieustannie świeżością, niebanalnością ujęcia tematu. W roku 2005 doczekała się też zekranizowania. Sam autor „Pachnidła”, niemiecki pisarz i autor scenariuszy, Patrick Suskind, pozostał w cieniu swojego dzieła.

Według członkiń klubu wersja filmowa jest raczej wierna książce, chociaż same opisy Paryża i przestępstw popełnionych przez głównego bohatera bardziej wyjaskrawione zostały w filmie, który pod względem wartości artystycznych jest doskonały, to jednak co bardziej wrażliwe osoby mogą mieć problem z jego odbiorem.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się dnia 30 czerwca 2011r. o godz. 14.00 w siedzibie biblioteki."PIĘKNO ODNALEZIONE" Konrada Wójcika


"PIĘKNO ODNALEZIONE" to tytuł wystawy fotograficznej Konrada Wójcika prezentowanej w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie.
Wernisaż wystawy odbył się dnia 26 maja 2011 r. i połączony został z promocją pamiątkowego albumu „Piękno odnalezione” autorstwa Barbary Wójcik – poezje i Konrada Wójcika – fotografie, który wydany został z okazji Jubileuszu 600 lecia Parafii pw. Św. Katarzyny w Oleśnie. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli: V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera; Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski; Daniel Klaczak, lider znanego i cenionego zespołu rockowego „Suchy chleb dla konia”; Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul; Prezes Związku Dąbrowiaków Mieczysław Siudziński z małżonką; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka; Kierownicy zaprzyjaźnionych bibliotek Krystyna Chmura z Mędrzechowa; Ewa Cholewa z Grądów i Renata Ryczek z biblioteki szkolnej w Oleśnie; Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak; Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Marta Ubas, Halina Dojka, Barbara Gierczyk; Nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie i Brniu; czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Organizatorami wystawy i gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno reprezentowany przez Sekretarza Gminy Janusza Platę i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Spotkanie uświetnił występ aktorów z Zespołu Teatralnego działającego przy Dąbrowskim Domu Kultury, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Szalona Zielona Gęś, czyli nie-ostatnia próba” według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, scenariusz i reżyseria Daniel Klaczak i Paweł Chojnowski. Przedstawienie spotkało się z bardzo miłym przyjęciem publiczności, która żywo i z wielką sympatią reagowała na grę aktorów, wśród których znaleźli się także autorzy scenariusza.

Prezentowane na wystawie fotografie wzbudziły niekłamany zachwyt zarówno wśród uczestników wernisażu, jak również u wszystkich zwiedzających wystawę. Emanuje z nich bowiem ciepło, zachwycają tęczą kolorów i oryginalnością ujęcia tematu. Autor uwiecznił na nich piękno przyrody i architektury jak również urodę pięknych, młodych dziewcząt i sytuacje z życia codziennego zwyczajnych ludzi. Kraków, który jest wyjątkowo bliski artyście także zajmuje sporo miejsca wśród prezentowanych fotografii.
Z równie ciepłym przyjęciem spotkał się album "Piękno odnalezione", który w ramach promocji został wręczony wszystkim uczestnikom spotkania. Korzystając z obecności współautorki - Barbary Wójcik uczestnicy spotkania mogli otrzymać także pamiątkowe wpisy.

KONRAD WÓJCIK to mieszkaniec Gminy Olesno. Od 3 lat utrwala obiektywem piękno naszych okolic, ludzi, ich sprawy i zdarzenia. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej i związany jest zawodowo z firmą zajmującą się weryfikacją emisji dwutlenku węgla w zakładach przemysłowych. Fotografia to jego pasja, w tej dziedzinie wszystkiego uczył się sam. Potrafi odnaleźć piękno przyrody, architektury, dostrzega uroki starych chat, przemysłowych hal, utrwala życie zwyczajnych ludzi. Dużą część jego prac stanowią portrety- ukłon w stronę młodości, tak pięknie ilustrowanej pejzażem pól, brzozowych zagajników, kolorowych liści. Z pasją dokumentuje uroczystości ślubne oraz rodzinne wydarzenia znajomych i przyjaciół. Swoje prace prezentował podczas zbiorowej wystawy członków Towarzystwa Fot. "Pozytywni" w Żabnie oraz na wystawach indywidualnych w DDK i MBP w Radłowie. Jest współautorem albumu "Piękno odnalezione" prezentującego piękno naszej gminy. Jego zdjęcia motoryzacyjne są zamieszczane w kalendarzach firm samochodowych. Wiele interesujących fotografii można obejrzeć na jego stronie internetowej, która jest systematycznie aktualizowana.

Wystawę "Piękno odnalezione" można zwiedzać do 22 czerwca 2011 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie w godz. 8.00 do 16.00.

Serdecznie zapraszamy


"PIĘKNO ODNALEZIONE" fotografia Konrada Wójcika

Wójt Gminy Olesno
oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
serdecznie zapraszają
na wernisaż wystawy fotograficznej

Konrada Wójcika
pt. „Piękno odnalezione”


Dnia 26 maja 2011 r., godz. 14.00, świetlica Urzędu Gminy
w Oleśnie

W programie:
● Uroczyste otwarcie wystawy
● Promocja albumu pt. „Piękno odnalezione” autorstwa Konrada Wójcika – fotografie i Barbary Wójcik – poezje, wydanego z okazji Jubileuszu 600 – lecia Parafii pw. Św. Katarzyny w Oleśnie
● Spektakl teatralny pt. „SZALONA ZIELONA GĘŚ, czyli NIE-OSTATNIA PRÓBA” według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, scenariusz i reżyseria Daniel Klaczak i Paweł Chojnowski w wykonaniu aktorów z Zespołu Teatralnego Dąbrowskiego Domu Kultury
● Spotkanie towarzyskie

"Trzepot skrzydeł" w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiKwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29.04.2011 r. poświęcone było powieści Katarzyny Grocholi pt. "Trzepot skrzydeł". To jeszcze jedna powieść o kobiecie bitej i upokarzanej przez najbliższą osobę. Mąż głównej bohaterki, Hanki potrafi być szarmanckim księciem z bajki, by za chwilę przeistoczyć się w potwora. Jak kameleon, zmienia swoje zachowanie w zależności od potrzeb-światu ukazuje oblicze wspaniałego, oddanego i kochającego męża, a żonie-w zależności od nastroju okazuje czułość, bądź staje się jej najgorszym katem i oprawcą.
W „Trzepocie skrzydeł” literacki świat Katarzyny Grocholi przechodzi na ciemną stronę mocy i jest zupełny różny niż w jej innych powieściach. Najciekawsze w tej książce jest skupienie na głównej bohaterce, wejście w jej sposób myślenia i działania. Mąż się nie liczy jako postać, autorka używa go instrumentalnie, by pokazać typ ukrytego za fasadą wykształcenia i manier damskiego boksera. Powieść napisana jest w formie listu. Czyta się ją na przysłowiowym "jednym oddechu", z niecierpliwością czekając na tytułowy "trzepot skrzydeł" głównej bohaterki symbolizujący jej uwolnienie się od prześladowcy.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27.05.2011 r. o godz. 14.30, a poświęcone zostanie książce "Pachnidło", której autorem jest Patrick Suskind. W ramach spotkania przewidziano projekcję filmu będącego ekranizacją tej książki. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.XVII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI


Dnia 28 kwietnia 2011 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie odbył się XVII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI. W związku z obchodami "Roku Czesława Miłosza" przebiegał pod hasłem Jego twórczości, a myśl przewodnią stanowił cytat tego autora, który mówi że "Poezja to wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem". Konkurs rozstrzygany był w czterech kategoriach wiekowych, przystąpili do niego przedstawiciele gimnazjum oraz wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Olesno, łącznie 41 osób. Patronat nad imprezą jak co roku sprawowała Komisja Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Olesno, a fundatorami nagród byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej.
Recytacje oceniało Jury w składzie: Przewodnicząca Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Członkowie Wanda Chlastawa - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie ; Teresa Ryczek - Radna, przedstawiciel Komisji Kultury oraz Marek Nowak - Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Oleśnie. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Komisja przyznała w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące nagrody i wyróżnienia:

I Kategoria wiekowa - Przedszkolaki - wszyscy uczestnicy otrzymali równorzędne wyróżnienia za udział

II Kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III
I miejsce Karolina Kopyto
II miejsce Oliwia Jurczyk ; Dominik Kudła (równorzędne)
III miejsce Jakub Strycharz ; Katarzyna Wojcieszko (równorzędne)

III Kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I miejsce Anna Wątroba
II miejsce Aleksandra Kamykowska ; Kinga Kopyto (równorzędne)
III miejsce Barbara Pulnik ; Angelika Ryczek (równorzędne)

IV Kategoria wiekowa - uczniowie gimnazjum
I miejsce Natalia Morawiec
II miejsce Aleksandra Cholewa
III miejsce Tomasz Kądzielawa

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody książkowe, które wręczyli Przewodnicząca Jury Ewa Drzazga i Wójt Gminy Witold Morawiec, który zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom prezentowanych recytacji i wyraził nadzieję, że 17 - letnia tradycja będzie kontynuowana i w następnym roku wiosną znów spotkamy się na gminnym święcie poezji i recytacji.


Spotkanie Klubu Rękodzieła ArtystycznegoDnia 8 kwietnia 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Olesnie. Zgodnie z życzeniem członkiń klubu zostały poświęcone doskonaleniu techniki decoupage. Prowadzone były, tak jak poprzednio przez Joannę Janus.

Pisanki wielkanocne po "zalipiańsku"


Tradycyjnie jak co roku w okresie Wielkanocnym, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zorganizowała warsztaty plastyczne dla uczniów Przedszkola Publicznego w Oleśnie. Zajęcia odbyły się dnia 3 kwietnia 2011 r., a w dwóch spotkaniach uczestniczyły wszystkie dzieci przedszkolne. Przedszkolaki uczyły się dekorować pisanki wielkanocne na sposób "zalipański", czyli barwnymi motywami kwiatowymi. Najpierw w ramach "rozgrzewki" dzieci kolorowały farbami przygotowaną na papierze malowankę, a później przyozdabiały drewniane jajka. Warsztaty prowadziła uznana malarka Helena Lelek, która jest Kierownikiem Filii Bibliotecznej w Zalipiu. Podobnie jak w latach wcześniejszych zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, a nasi milusińscy pracowali z wielkim skupieniem i ogromnym zaangażowaniem, które widoczne było nie tylko na zdobionych pisankach, ale także na rączkach małych artystów.

PODRÓŻE LITERACKIE Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM


Kolejny raz w Oleśnie gościliśmy Andrzeja Grabowskiego znanego i cenionego w kraju oraz za granicą poetę, satyryka i publicystę, autora licznych książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Laureata wielu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych, Kawalera Orderu Uśmiechu, Dyrektora Organizacyjnego Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, Prezesa Związku Literatów Polskich w Krakowie.

Spotkanie odbyło się dnia 30 marca 2011 r. w Oleśnie, a "podróż literacką" do Wietnamu razem z naszym gościem odbyli uczniowie Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie wraz z opiekunami Martą Ubas, Danutą Pierzchała, Iwoną Szkotak, Bernadettą Bąba oraz delegacja uczniów ze Szkoły Podstwowej im. Wł. Broniewskiego w Oleśnie pod opieką Zofii Janeczek. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o kulturze, literaturze oraz życiu mieszkańców tego egzotycznego kraju. Mieli także możliwość obejrzenia materiału fotograficznego i filmowego z odbytej przez autora podróży.

Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece


Uczniowie kl. Ib Szkoły Podstawowej w Oleśnie wraz z wychowawczynią Panią Danutą Pierzchała odwiedzili w dniu 29.03.2011 r. oleśnieńską książnicę. Po przyjęciu ich do grona czytelników biblioteki szkolnej przyszła kolej na odwiedziny w bibliotece publicznej, która przygotowała dla małych czytelników szereg zagadek związanych oczywiście z książką, bajką i biblioteką. Uczniowie wykazali się ogromną znajomością bajek, postaci bajkowych i autorów piszących dla dzieci.

Wielkanocne pisanki zdobione techniką decoupage


Na kolejnym spotkaniu Klubu Rękodzieła Artystycznego, które odbyło się 24.03.2011 r. powstawały piękne pisanki wielkanocne zdobione techniką decoupage. Zajęcia, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko członków Klubu prowadziła Joanna Janus. Przepięknie zdobione pisanki będą doskonałą ozdobą stołu wielkanocnego.

Kolejne zajęcia odbędą się 8 kwietnia 2011r. o godz. 14.00 w siedzibie biblioteki, a poświęcone będą doskonaleniu umiejętności wykorzystywania techniki decoupage w ozdabianiu dowolnych przedmiotów drewnianych.

Wystawa "HISTORIA LUDZI NAGROBKAMI PISANA"


"HISTORIA LUDZI NAGROBKAMI PISANA" to tytuł wystawy przygotowanej przez społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu prezentowanej w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Ekspozycję stanowią zdjęcia nagrobków oraz materiał opisowy w tym także mapki poszczególnych cmentarzy z umiejscowionymi na nich grobami przedstawionymi na fotografiach. Wystawa prezentuje także sylwetki osób, które w szczególny sposób zapisały się w dziejach Powiatu Dąbrowskiego, których nagrobki znajdują się na miejscowych cmentarzach oraz historie tych cmentarzy.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 22 marca 2011r. W trakcie spotkania młodzież zaprezentowała przygotowaną ekspozycję, przedstawiła historię poszczególnych cmentarzy oraz sylwetki osób prezentowanych na wystawie.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera ; Ks. Krzysztof Trzepacz ; Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno Jadwiga Lech oraz Radna Teresa Ryczek ; Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias ; Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski ; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul ; Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; V-ce Dyrektor SP w Oleśnie Zofia Janeczek ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Ćwikowie i Wielopolu Halina Dojka i Maria Demida ; Dyrektor Przedszkola w Zalipiu Barbara Gierczyk ; emerytowany Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie Krystyna Chmura ; Bibliotekarka z biblioteki szkolnej w Oleśnie Renata Ryczek ; nauczyciele z ZSP w Brniu, Gimnazjum i SP w Oleśnie ; pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie ; delegacja młodzieży z Gimnazjum w Oleśnie oraz czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

Gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec; Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka.

Po zakończonej prezentacji Wójt Gminy wręczył adresy okolicznościowe nauczycielom, którzy kierowali pracą młodzieży,
a byli to Barbara Grzebieniowska; Katarzyna Matusik-Kapuściak i Marcin Kapuściak. Podziękowania za całokształt współpracy zarówno z biblioteką jak i z samorządem gminnym otrzymał także Dyrektor Jarosław Boryczka, który w swoim wystąpieniu pokreślił, że jest dumny z osiągnięć swoich uczniów i podziękował im oraz zaangażowanym w projekt nauczycielom za jego realizację.
Słowa uznania dla całej społeczności szkoły skierował także V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera gratulując pomysłu i inicjatywy, dzięki którym powstała wystawa.

W związku z tym, że spotkanie stanowiło swego rodzaju inaugurację działalności biblioteki w nowowyremontowanych i rozbudowanych pomieszczeniach Dyrektor Biblioteki Małgorzata Morawiec podziękowała władzom samorządowym, Wójtowi Gminy oraz Radzie Gminy za umożliwienie realizacji projektu związanego z rozbudową biblioteki i wyposażeniem w meble biblioteczne Filii w Zalipiu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez zabezpieczenie dodatkowych środków koniecznych na pokrycie udziału własnego oraz za przeprowadzenie generalnego remontu lokalu biblioteki w Oleśnie. Serdeczne podziękowania skierowane zostały także do pracowników Urzędu Gminy w Oleśnie oraz Druhów z OSP w Oleśnie, a szczególności byli to: Arkadiusz Morawiec, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem prac pod kątem dokumentacji technicznej i kosztorysowej oraz Zbigniew Ryczek, Czesław Mosio, Jan Owca, którzy służyli pomocą przy wszelkich pracach związanych z przenoszeniem księgozbioru i wyposażenia. Panowie Ci brali udział przy wszystkich pracach związanych zarówno z remontem, jak również na co dzień często angażowani są w bieżącą działalność biblioteki zwłaszcza przy przygotowywaniu imprez kulturalnych. Słowa podziękowania skierowane zostały do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali bibliotekę w trakcie realizacji projektu, służąc czy to pomocą fizyczną czy też dobrą radą.

Jak powiedziała Wisława Szymborska "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" . Dzięki inicjatywie społeczności ZSP w Brniu oraz licznej obecności tak znamienitego grona gości na otwarciu wystawy pamięć ta w lokalnym środowisku jest pielęgnowana, a dokonania osób, które kiedyś tu żyły i pracowały przetrwa długie lata. Z kolei dla młodzieży praca nad wystawą, gromadzenie i opracowywanie materiałów stanowiło piękną i ciekawą lekcję historii i patriotyzmu.


Wygenerowano w sekund: 0.03
4,019,610 Unikalnych wizyt