Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2511538

Tajemnica szpitala - spotkanie DKK dla dzieci

19 maja o godz. 14:00 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tym razem tematyką naszej spotkania była tajemnicza kradzież, która miała miejsce w szpitalu w książce pt. „Tajemnica Szpitala”- K. M. Widmarka. Sara Bernard przewraca się na lodowisku i łamie nogę. W szpitalu podają jej środki przeciwbólowe i zakładają gips. Kiedy Sara dochodzi do siebie, orientuje się, że nie ma swoich złotych kolczyków. Nie ona jedna została okradziona w szpitalu, lecz jak dotąd nie udało się odnaleźć zaginionych kosztowności. Lasse i Maja wpadają na pomysł, jak złapać złodzieja. Wraz z komisarzem próbują rozwiązać zagadkę. Wśród podejrzanych znajdują się: pielęgniarka, sanitariusz oraz lekarz. Po zorganizowaniu zasadzki Lassie i Maja dekonspirują złodzieja i rozwiązują tajemnice.
Podczas spotkania analizowaliśmy sylwetki podejrzanych osób, motywy oraz korzyści jakie mogli zaczerpnąć z okradania pacjentów. Klubowicze potwierdzili, że złodziej był bardzo przebiegły. Mali detektywi – Lasse i Maja wykazali się dużym sprytem i rozsądkiem w uchwyceniu sprawcy.
Nasi klubowicze mieli możliwość wcielenia się w rolę detektywów. Mieli za zadanie odnaleźć zagubioną rzecz z biblioteki. Zostali podzieleni na zespoły. Musieli odnaleźć wskazówki, aby móc rozwiązać zaszyfrowaną zagadkę dzięki której wiedzieli gdzie szukać kolejnej . W ten sposób krok po kroku zbliżali się do celu. Zabawa ta bardzo podobała się dzieciom, podzielili się między sobą zadaniami i każdy z nich odpowiadał za coś innego. Dzięki współpracy i dobrej organizacji wszystkie z grup odkryły, że zaginioną rzeczą była książka. Dzieci wykazały się sprytem i szybkością w rozszyfrowaniu zagadki.

Kolejne spotkanie odbędzie się 16 czerwca. Będziemy rozmawiać na temat książki pt. „Autograf za milion dolarów” – Rafała Witek.

SEZON URLOPOWY

Regulamin II Małopolskiego Integracyjnego Turnieju w Kręgle

"Czy w Oleśnie szumią knieje" - Spotkanie autorskie z L. Mazanem i M. Czumą

Dyskusyjny Klub Książki 2017
Czy w Oleśnie szumią knieje?” na to i wiele innych pytań odpowiedzieli wyjątkowi autorzy Red. Leszek Mazan i Red. Mieczysław Czuma, których mieliśmy zaszczyt gościć na spotkaniu dnia 12 maja 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.
Wiele faktów historycznych, wątków literackich, ciekawych wydarzeń, epizodów z życia zawodowego i prywatnego a wszystko to przedstawione z ogromną dozą dobrego humoru. Autorzy „uczyli i bawili”, przeplatali teraźniejszość historią, udowadniali, że nasza Galicja jest wyjątkowa, a Józef Szwejk jest niesamowitą postacią. Goście swoją charyzmą, poczuciem humoru oraz ogromną wiedzą całkowicie oczarowali publiczność do tego stopnia, że poproszeni zostali o przedłużenie wystąpienia, co jest rzadko spotykane w przypadku spotkań autorskich. Potrafili wyczarować niezapomnianą atmosferę i wprawić publiczność w stan całkowitego „zasłuchania”. Niezwykła prostota i skromność, które charakteryzują Red. Leszka Mazana i Red. Mieczysława Czumę sprawiają, że przebywanie w ich towarzystwie staje się ogromną przyjemnością.

Spotkanie zakończyło obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie i zorganizowane zostało w ramach Programów Dyskusyjne Kluby Książki oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, projekt „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2017, a sfinansowane ze środków Instytutu Książki.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Leszek Mazan - dziennikarz, publicysta, autor licznych książek, których tematyka związana jest z Krakowem oraz Pragą. Znany również ze swojego zamiłowania do Józefa Szwejka. Był kierownikiem oddziału PAP w Krakowie w latach 1978-1985, potem jej korespondentem w Pradze. Redaktor Przekroju (1974 - 2000). W 2004 prowadził program telewizyjny Pegaz. Był również szefem Kroniki TVP Kraków. W październiku 2007 za książkę Polska Praga czyli dlaczego Matejko lubił knedle otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

Mieczysław Czuma - dziennikarz, publicysta, poeta, polonista; autor i współautor popularnych książek o Krakowie, jego historii i mieszkańcach. Był przewodniczącym Rady Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich w Krakowie (1964–1967), zastępcą redaktora naczelnego Ośrodka Telewizyjnego w Krakowie (1967–1973), redaktorem naczelnym tygodnika „Przekrój” (1973–2000). Od 1978 członek – założyciel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Inicjator powstania „krakauerologii”, tj. nauki o wyższości Krakowa nad resztą świata.


Akcja "Dorośli Czytają Dzieciom"

Ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci nawyku obcowania z książką, gdyż czytanie rozwija wyobraźnię, uwrażliwia duszę oraz znacząco wpływa na zdolność kreatywnego myślenia i pięknego mówienia.
Akcja pn. „Dorośli Czytają Dzieciom”, która ma na celu promocję literatury, książki i czytelnictwa oraz kształtowanie właściwych postaw wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno prowadzona jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie od wielu lat.
Tegoroczna odsłona została zorganizowana w ramach Programu „Cała Polska czyta dzieciom” i wpisana w obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Do wspólnego czytania, podobnie jak w poprzednich latach, włączyli się przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe oraz bibliotekarze. Przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili: Dorota Huczek – emerytowana bibliotekarka, przedstawicielka Klubu Seniora „Sami Swoi”; Witold Morawiec – Wójt Gminy Olesno; Leśniczy Wojciech Szczebak – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, Leśnictwo Podborze; mł. asp. Marek Sołtys – Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; kpt. Marek Bator - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; Ratownik Medyczny Piotr Zabiegała – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.", tak więc goście zachęcali najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno do sięgania po literaturę, dając dobry przykład i udowadniając, że czytanie jest fajne niezależnie od wieku. Ważnym aspektem akcji było także uświadamianie najmłodszym, do kogo mogą się zwrócić o pomoc w różnych sytuacjach, bądź skąd i od kogo czerpać wzór do naśladowania w przyszłym, dorosłym życiu. W spotkaniu, które odbyło się 11 maja 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie uczestniczyli uczniowie przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno.

Dodatkową atrakcją dla dzieci był pokaz pojazdów, sprzętu i wyposażenia policyjnego, strażackiego oraz ratowniczego, który przeprowadzili: mł. asp. Marek Sołtys i mł. asp. Mateusz Cygan - Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; mł. asp. Jan Czupryna, asp. Marcin Łosowski, mł. ogn. Andrzej Klimek - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; Ratownicy medyczni Piotr Zabiegała i Wiktor Berger - Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz wolontariusz - Małgorzata Kaczmarczyk.

XXIII Gminny Konkurs Recytatorski

„Cudze chwalimy swego nie znamy” to myśl przewodnia XXIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 09 maja 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. W związku z tym, że dedykowany był w szczególności twórczość lokalnych autorów przeważały wiersze Marii Kozaczkowej, ale nie zabrakło także utworów Jadwigi Obnowskiej-Szkotak, Barbary Wójcik, Anny Morawiec oraz Marii Szopa.
W konkursie uczestniczyli reprezentanci wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Olesno, łącznie 47 uczniów, a rozstrzygany był w pięciu kategoriach wiekowych.

Recytacje oceniało jury w składzie: Ewa Drzazga (Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z/s w Brniu) – przewodnicząca oraz Wanda Chlastawa (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu); Dorota Huczek (Emerytowana Bibliotekarka); Jarosław Boryczka (Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Wójt Gminy Olesno – Witold Morawiec; Sekretarz Gminy Olesno – Janusz Plata; Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie – Jarosław Bartoń; Dyrektor Przedszkola Publicznego w Zalipiu – Barbara Gierczyk; Ks. Krzysztof Trzepacz; Henryk Bułat – Radny Rady Gminy Olesno. Z roku na rok poziom recytacji jest co raz wyższy, więc trudno dokonać wyboru tych najlepszych. Jury po długich naradach przyznało następujące miejsca:

I kategoria – przedszkolaki : wszyscy otrzymali równorzędne pierwsze miejsca.

II kategoria –klas I-III
I miejsce – Hubert Cholewa
II miejsce – Emilia Ciepiela, Mateusz Bułat
III miejsce – Joanna Piątek
Wyróżnienie: Martyna Lustofin, Gabriela Biedak

III kategoria –klas IV-VI
I miejsce – Wiktoria Woziwoda
II miejsce – Hanna Dojka
III miejsce – Aleksandra Zachara
Wyróżnienie – Aleksander Chmura

IV kategoria – uczniowie gimnazjum
I miejsce – Magdalena Szkotak
II miejsce – Martyna Morawiec
III miejsce – Patrycja Krupa, Wiktoria Golonka

V kategoria – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce – Dawid Kinel
II miejsce – Sławomir Łucek
III miejsce – Justyna Noga

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Dodatkową atrakcją był występ cudownych, niebieskich smerfów, w rolę których wcielili się uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Program przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli: Barbara Cholewa, Jolanta Wabno, Monika Szczepańska oraz Marcin Pasek.

Nie zabrakło także wspaniałych, smacznych drożdżówek, które zawdzięczamy Małgorzacie i Dariuszowi Oleś, właścicielom Zakładu piekarniczo- cukierniczego.

Organizatorami konkursu byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a współorganizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna z/s w Brniu.

Konkurs wpisany był w obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”

40% bluesa - 100% zachwytu. Gdzie? W bibliotece, oczywiście!

Drugi tydzień maja już od lat w polskich bibliotekach jest wyjątkowym czasem. W dniach 8-15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek, który cieszy się czternastoletnią tradycją. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Tygodnia Bibliotek jest hasło „Biblioteka? Oczywiście!”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie obchody tygodniowego święta bibliotek mocnym akcentem rozpoczęła już 6 maja. Zorganizowany został koncert zespołu 40% Bluesa, czyli wydarzenie, jakie jeszcze nie miało miejsca w oleśnieńskej książnicy. W końcu biblioteka, według stereotypów, to miejsce ciszy, spokoju i niespiesznego wertowania zakurzonych ksiąg. Jednak powszechnie wiadomo, że biblioteka w Oleśnie bezlitośnie łamie wszelkie schematy! Było głośno, energicznie, z ogromną dawką humoru i świetnej zabawy, a wszystko to pod wiele mówiącym hasłem „Nie(bo) tylko dla aniołów”. Artyści podbili serca widowni jeszcze zanim rozpoczęli swój występ. Zabawne komentarze pomiędzy utworami, przyjazna i otwarta postawa muzyków, a przede wszystkim fenomenalne brzmienie to przepis na stuprocentowe zadowolenie publiczności. Fantastyczny koncert został nagrodzony żywiołowymi i w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco.

Po występie wszyscy Goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników biblioteki oraz wspaniałe i niezastąpione Czytelniczki: Barbarę Wesołowską, Renatę Morawiec, Annę Plata, oraz Iwonę Chmura

Również artyści z zespołu chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek i jeszcze przez długi czas towarzyszyli zgromadzonym Gościom uprzyjemniając wieczór barwnymi opowieściami ze świata muzyki.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zespół 40% bluesa pochodzi z Żabna, gdzie działa przy tamtejszym Centrum Kultury. Zadebiutował w 2008 roku, kiedy to pojawił się na scenie podczas Festiwalu "Był Sobie Blues". Grupa ma w swoim dorobku mnóstwo zagranych koncertów na terenie całego kraju, a także kilka wydanych płyt demo. Supportowali takie zespoły jak m. in. Ścigani, Wojtek Klich, Oddział Zamknięty czy Brathanki. Singiel „Czy pamiętasz ich” przez 5 tygodni utrzymywał się na I miejscu listy radia RDN Małopolska.

Przez zespół na przestrzeni lat przewinęło się sporo wspaniałych muzyków. W obecnym składzie koncertują od maja 2016 roku.
Członkowie zespołu:
Krzysztof Wójcik (wokal, gitara akustyczna)
Kamil Patulski (perkusja)
Jakub Skoczeń (gitara elektryczna)
Arek Boryczka (gitara elektryczna)
Mateusz Łapa (gitara basowa)


Spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą


II Gminny Turniej Szachowy


"Promyczek" K. Holden, czyli historia dziewczyny o niezwykłym sercu

Dyskusyjny Klub Książki

Piękna wzruszająca historia, cudownej i wrażliwej młodej dziewczyny, która samym swoim pojawieniem się wnosiła radość i pozytywną energię, z którą chciało się przebywać…

Już dawno żadna z omawianych książek nie wzbudziła tak wiele emocji, jak "Promyczek" autorstwa K. Holden, która była przedmiotem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki25.04.2017r.
Główna bohaterka, Kate, to osoba wyjątkowa, która pomimo młodego wieku ma bogate i tragiczne doświadczenia życiowe. Matka, która nigdy nie miała serca dla swoich dzieci, ojciec, który odszedł w siną dal oraz chora starsza siostrzyczka, którą trzeba się opiekować to jej bagaż życiowy, który dźwiga od najmłodszych lat. Pomimo ciężkiego życia nigdy nie traci pogody ducha i stara się wszystkim pomagać. Zawsze doszukuje się w drugim człowieku dobra i nawet sama będąc śmiertelnie chorą czasem bardziej zwraca uwagę na potrzeby innych niż swoje własne. Stara się chronić swoich bliskich, nawet własnym kosztem. Osoba niezwykle wrażliwa i utalentowana, a zarazem skromna i pełna pokory. Niczym piękny promyczek rozjaśnia i ociepla atmosferę dookoła siebie. Osoba, która umiała pięknie żyć i pięknie żegnać się z życiem, którego tak naprawdę nie zdołała na dobre zakosztować. Na uwagę zasługują także inni bohaterowie powieści, którzy przewijają się przez życie Kate. Są to zarówno postaci pozytywne jak i negatywne, które odcisnęły swoje piętno na jej życiu.
Książka jest wyjątkowa, ale też smutna i przygnębiająca, lecz warta polecenia pod każdym względem. Wyzwala tyle emocji, że nie sposób ich nawet opisać czy zrelacjonować…. Gorąco polecamy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 30 maja 2017r. (wtorek) godz. 14:00.


Spotkanie autortskie z Martą Polak

24 kwietnia 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyły się dwa spotkania autorskie z Martą Polak, autorką dwóch książek z wierszami dla dzieci. Na widowni zasiedli uczniowie klas I, II oraz III i IV Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Młodszej grupie autorka prezentowała swoją książkę pt. „Pory roku”. Dzieci zostały przeniesione do świata barwnych wierszy, w których królowały nasze urokliwe pory roku. Nie zabrakło również zagadek i rebusów. Z kolei dla nieco starszych autorka przygotowała książkę pt. „Serce i kwiaty”, która zawiera zbiór wierszy okolicznościowych na różne okazje. Prezentując poszczególne wiersze Marta Polak nawiązywała do obchodów ważnych świąt, którym są dedykowane. Z sali padło wiele pytań dotyczących zarówno jej twórczości jak również procesu powstawania książki. Autorka to osoba niezwykle ciepła, serdeczna i kontaktowa, dlatego prowadzone przez nią spotkania były wyjątkowe, a wzbogaciła je prezentacja multimedialna zdjęć wykonanych przez Martę Polak oraz wystawa oryginałów ilustracji wykorzystanych w książkach.
Spotkaniami młodych czytelników z autorką zaakcentowano obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marta Polak – dziennikarka, wydawca, autorka książeczek dla dzieci, fotograf, miłośniczka przyrody, Prezes Stowarzyszenia Dobrych Wiadomości. Jej wielką pasja jest fotografia, a główne tematy zdjęć to m.in. przyroda, zabytki, architektura, morze, statki. Prowadzi wydawnictwo Koziorożec.


Przerwa majowa

"Wieloryb", R. Piątkowska - spotkanie DKK dla dzieci

Na kolejnym spotkaniu DKK dla dzieci, zajęliśmy się książką pt. „Wieloryb” –Renaty Piątkowskiej. Opowiada ona o losach dziewczynki-Julki, borykającej się z problemem nadwagi. Spotyka ją wiele nieprzyjemności z tego powodu. Pomimo różnych przeszkód dziewczynka nie załamuje się i szuka zawsze pozytywów swojej sytuacji. Otacza ja kilka przyjaznych osób, dzięki którym jest wesoła i nie przejmuje się swoim wyglądem.
Tytuł książki „Wieloryb” nawiązuje do przezwiska jakie nadali Julce koledzy. Jak to jest być wielorybem? Znosić wyśmiewanie czy zaczepianie przez kolegów? Walczyć z za małymi ubraniami i babcią, która przyrządza cały czas pyszne lecz tuczące posiłki? Na takie pytania klubowicze starali się odpowiedzieć podczas burzliwej dyskusji. Ostatecznie Julka przezwycięża wiele przeciwności i z dnia na dzień jej waga maleje. Historia Julki uczy empatii i tolerancji wobec osób odmiennych. Pokazuje ważną rzecz, że można siebie lubić i akceptować, nawet borykając się z poczuciem inności, z odrzuceniem, ze złośliwością.
Spotkanie klubowe było bardzo ciekawe. Dzieci zostały podzielone na grupy i miały za zadanie odgadnąć fragmenty książki oraz hasła związane z książką podczas zabawy w kalambury. Uczestnicy spotkania dobrze się bawili, a przy tym pogłębiali wiedzę na temat omawianej książki.
Klubowicze bardzo angażują się w organizację spotkań, dbają o drobny poczęstunek oraz recenzują omawiane książki.

Na kolejnym spotkaniu będziemy omawiać książkę pt. „Tajemnice szpitala”, 19 maja br.


Zapraszamy do udziału w II Gminny Turnieju Szachowym

Życzenie Świąteczne

Wygenerowano w sekund: 0.03
2,511,538 Unikalnych wizyt