Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3261241

Repertuar na kwiecień

KINO ZA ROGIEM


Biblioteka zamknięta w czasie Świąt

Wesołych Świąt!

"Milo. Odklejone po(d)pisy" i shrekowo-wielkanocny lapbook na DKK dla dzieci

23 marca 2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci poświęcone książce pt. "Milo. Odklejone po(d)pisy" autorstwa Alana Silberberga.

Choć spotkaliśmy się w bardzo małym gronie, rozmowa o omawianej książce była wyjątkowo ciekawa. Tym bardziej, że Klubowicze zostali postawieni przed trudnym zadaniem - mieli przekonać swoją opiekunkę, że warto sięgnąć po właśnie tę pozycję.
Milo to trzynastolatek, który nie ma łatwego życia. Przeprowadza się średnio co dwa i pół roku. Ciągle więc zmienia otoczenie, nie tylko dom, ale i szkołę, a więc również znajomych. W domu też nie jest lekko. Siostra zwykle siedzi zamknięta w swoim pokoju, albo jest w szkole. Tata wiecznie zapracowany. A mama? O mamie się nie rozmawia. Mama zmarła, a tata nie potrafił wyjaśnić tego swoim dzieciom, więc po prostu wszyscy unikali tematu. Było tak aż do czasu, gdy Milo poznał swoją sąsiadkę. Kobieta opowiada mu o śmierci ukochanego męża, swojej tęsknocie i bólu, a także o tym,że w pewnym momencie musiała się z nim pożegnać, a w sercu pozostawić tylko te miłe wspomnienia. Prosi chłopca, aby spróbował wrócić do przykrych wydarzeń i zmierzył z przeszłością.

Po dyskusjo o książce postanowiliśmy stworzyć kolejny lapbook. Uznaliśmy jednak, że możemy puścić wodze fantazji i opracować coś niestandardowego i niezwiązanego z omawianą książką. Nasz lapbook dotyczył opowieści o Shreku, a ponadto nawiązywał do okresu wielkanocnego.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Anny Onichimowskiej pt. "Duch starej kamienicy".

Biblioteka Małego Człowieka - wielkanocne zwyczaje

Kolejne spotkanie naszych najmłodszych czytelników, czyli Biblioteki Małego Człowieka odbyło się 21 marca 2018 roku. Tym razem oprócz wspólnego czytania książeczek oraz swobodnych zabaw ruchowych tworzyliśmy pisanki. Okazało się, że śmiecenie i darcie papieru może być bardzo użyteczne. Zadaniem maluchów było porwanie kolorowej bibuły w drobne kawałeczki. Następnie trzeba było zebrać barwne "śmieciuchy" do foliowych woreczków, wrzucić do nich ugotowane na twardo jajka w skorupkach i dolać odrobinę wody. Później wystarczyło dokładnie otulić jajka mokrymi bibułkami i śliczne wielobarwne pisanki gotowe. Bardzo kreatywne, przyjemne i dziecinnie proste!

Na kolejne spotkanie zapraszamy 4 kwietnia 2018 roku o godz. 16:30. Prosimy zabrać ze sobą rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych oraz drobne kamyki lub ziarna (np. groch, ryż). Będziemy robić grzechotki i sprawdzimy swój talent muzyczny :)

"Sobowtór" Tess Gerritsen - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiWracasz po ciężkim dniu do domu. Jednak droga jest zablokowana, wszędzie policyjne radiowozy błyskające niepokojąco niebieskimi światłami… Co się tu dzieje? Zgromadzeni wokół ludzie zaczynają dziwnie ci się przyglądać. Robią ci przejście. O co im chodzi?! Wreszcie ktoś prowadzi cię do zaparkowanego nieopodal samochodu, w którym widzisz… siebie. Martwego…

To zaledwie początek rewelacyjnego thrillera Tess Gerritsen pt. „Sobowtór”. Później napięcie już tylko rośnie. Czytelnik wpada w obsesję poszukiwania odpowiedzi na pytanie „co tu się dzieje?!” Autorka nie ułatwia tego zadania. Przeciwnie – wprowadza nowe wątki, kolejne zagadki, niedomówienia. Przeplata losy bohaterów, zaciera granice pomiędzy teraźniejszością, a przeszłością. Jedyne, co czytelnik może zrobić, to czytać z zapartym tchem. Po to, by rozwiązanie zagadki wprawiło go w kompletne zdumienie. W książce nic nie jest oczywiste. Psychologiczne portrety bohaterów pozornie pozwalają snuć domysły i niemal być pewnym odpowiedzi. A mimo to prawda znajduje się zupełnie gdzie indziej.

„Sobowtór” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. A także o tym, że czasami lepiej nie szukać zbyt głęboko. Okazuje się bowiem, że kod genetyczny wcale nie definiuje nas jako dobrych bądź złych. Zło nie jest dziedziczne, a bestią może okazać się ten, kogo najmniej o to podejrzewamy. Książka T. Gerritsen omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 20 marca 2018 r.

Kolejna dyskusja już 17 kwietnia o godz. 14:00, a dotyczyć będzie książki Hansa Fallady pt. „Zmora”

Wieszaki od firmy Eljot

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie serdecznie dziękuje Państwu Agnieszce i Piotrowi Kaczmarczykom z firmy Eljot Nature Pit-Metal, którzy wykonali i ufundowali trzy wspaniałe, bardzo wygodne i niezwykle funkcjonalne wieszaki.
Dzięki życzliwości Państwa Kaczmarczyków problem z przechowywaniem okryć wierzchnich gości zapraszanych na różnorodne wydarzenia organizowane przez bibliotekę został wreszcie skutecznie rozwiązany! Jeszcze raz bardzo dziękujemy.

Rozmowy damsko-męskie

Początek marca to dla jednych Dzień Kobiet, a dla innych Dzień Mężczyzn. Tymczasem dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie ten czas to… wielkie święto Kina za Rogiem w Oleśnie! Już od trzech lat w marcu w naszym małym, ale jakże fantastycznym kinie uroczyście obchodzimy święto wszystkich tych, którzy kochają dobre filmy.

W tym roku 10 marca Kino za Rogiem w Oleśnie zaprosiło widzów na polską komedię pt. „Porady na zdrady”. Temat filmu doskonale nawiązywał do marcowych uroczystości – w końcu zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni znać kilka niezawodnych sposobów na (uniknięcie) zdrady. Komedia rozśmieszyła nas do łez, a przede wszystkim zapewniła relaks i doskonałą zabawę. Po projekcji nadszedł czas na wyróżnienie i podziękowanie najbardziej aktywnym widzom Kina za Rogiem w Oleśnie. Agata Wrona, Maciej Wrona i Stanisław Kosiek – to kinomaniacy, którzy przychodzą do kina zawsze – bez względu na porę roku, tygodnia i dnia.

Biblioteka w Oleśnie znana jest jednak z nieszablonowego podejścia do każdego tematu. Również tym razem nie wystarczył nam wyłącznie seans w kinie. Po filmie grono zaproszonych gości NIECO (a może nawet nieco bardziej) się powiększyło i wszyscy przeszli do sali bibliotecznej na rozmowy damsko-męskie w towarzystwie słodkiej babeczki i niezłego ciacha. Wyśmienite wypieki przygotowały nasze niezawodne przyjaciółki: Maria Bil, Iwona Chmura, Halina Dojka, Urszula Kaczmarska, Renata Kinel, Jadwiga Lech, Maria Łata, Teresa Motyka, Maria Nowak, Anna Plata i Barbara Szado. Z kolei pyszne babeczki ufundowane zostały przez państwa Małgorzatę i Dariusza Olesiów.

To jednak wciąż nie wszystko! Wieczór uświetnił występ kabaretowo-muzyczny w wykonaniu Kabaretu „Sprawa Drugorzędna”. Grupa działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, a składa się z muzyków i aktorów amatorów, którzy sami piszą teksty, komponują muzykę i przygotowują scenografię. Artyści dali fenomenalny pokaz swoich umiejętności – doskonała gra aktorska, porywający wokal, profesjonalna oprawa muzyczna, niesamowity kontakt z publicznością i niejednoznaczne sytuacje sceniczne sprawiły, że występ był ciągle przerywany niepowstrzymanymi wybuchami śmiechu, oklaskami i spontanicznymi komentarzami widzów.

Bajki Joanny Papuzińskiej w bibliotece Wolne Lektury

"Ciemno, prawie noc" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiCo przyniesie powrót po latach do rodzinnego Wałbrzycha? Jakie demony przeszłości wynurzą się z ciemności? Czy rodzinne sekrety wreszcie ujrzą światło dzienne, a ostateczne pożegnanie z ukochaną siostrą przyniesie ulgę? A przede wszystkim co się stało z zaginionymi dziećmi? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań usiłuje znaleźć dziennikarka Alicja - główna bohaterka powieści „Ciemno prawie noc” Joanny Bator. Książka uznana została za najlepszą powieść roku i nagrodzona Nagrodą NIKE 2013. Sama autorka napisała o niej , że jest to „zbitka słów, która ją prześladowała i nie pozwalała zapomnieć”.
Powieść „Ciemno prawie noc” była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Oleśnie, które odbyło się 27.02.2018 roku. Klubowiczki zgodnie uznały, że książka jest bardzo pomroczna, pełna dziwnych tajemnic i trudna, zarówno ze względu na styl literacki jak i tematykę. Jest wielowątkowa przez co trudno jest się skupić na głównej akcji związanej z zaginięciem dzieci. Można w niej odnaleźć elementy charakterystyczne dla powieści psychologicznej, thrillera, kryminału, fantasy. Z drugiej zaś strony obnaża najgorsze i najobrzydliwsze ludzkie instynkty. Jedynymi pozytywnymi wątkami jest w niej ostateczne zwycięstwo dobra nad złem i tryumf sprawiedliwości oraz piękna siostrzana miłość. Pochylając się nad nią należy być przygotowanym na spotkanie z prawdziwym złem, które drzemie w ludziach i często sprawia, że nawet słoneczny dzień staje się ciemną nocą.
Po zakończonej dyskusji Klubowiczki wzięły udział w specjalnym seansie i obejrzały film pt. „Ostatnia rodzina”, którego scenariusz powstał na podstawie losów Zdzisława i Tomasza Beksińskich.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dorosłych w Oleśnie odbędzie się 20.03.2018 r. o godz. 14.00, a omawiana będzie Tess Gerritsen pt. „Sobowtór”.


Pracowite ferie zimowe w bibliotece

Zimowa przerwa w nauce to dla dzieci czas na odpoczynek, zabawę i rozwijanie pasji. A gdzie można twórczo i aktywnie spędzić czas? W bibliotece – oczywiście!

Przez całe ferie zimowe w bibliotece organizowane były zajęcia tematyczne dla najmłodszych. W naszej ofercie znalazły się bajkowe seanse w Kinie za Rogiem, warsztaty taneczno-ruchowe oraz warsztaty plastyczne. Zajęcia organizowane były w bibliotece głównej oraz w filii bibliotecznej w Ćwikowie.

Spotkania taneczno-ruchowe prowadziła Agnieszka Herduś, wykwalifikowana trenerka, która udowodniła, że aktywność fizyczna może być świetną zabawą. Dzieci miały okazję poznać proste układy choreograficzne, a także ćwiczenia taneczne i ruchowe, którym towarzyszyły wesołe melodie i mnóstwo śmiechu.

Warsztaty plastyczne jak co roku związane były z tematyką wielkanocną, a poprowadziła je malarka ludowa z Zalipia, Helena Lelek. Dzieci odświeżyły wiedzę na temat zwyczajów wielkanocnych, a także poznały podstawowe techniki i pojęcia dotyczące malarstwa zalipiańskiego.

Z kolei Kino za Rogiem w Oleśnie przygotowało dla dzieci aż 6 bajkowych seansów. Dla najbardziej wytrwałych widzów przewidziano nagrodę w postaci wyjątkowego spotkania z fotografem. Dzieci poznały ciekawą technikę fotograficzną, jaką jest malowanie światłem. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się na czym polega Light painting, a następnie spróbowali swoich sił i rozwijali wyobraźnię malując światłem latarki oraz zimnych ogni.

Oprócz spotkań filmowych, tanecznych i plastycznych, dzieci chętnie odwiedzały również kącik multimedialny, kącik malucha, czytelnię komputerową i oczywiście wypożyczalnię.

Biblioteka cieszyła się także zainteresowaniem grup zorganizowanych. W ciągu dwóch tygodni mieliśmy przyjemność gościć aż 11 grup, które skorzystały z naszej bogatej oferty, w tym z seansów w Kinie za Rogiem oraz z możliwości gry na torach bowlingowych Kręgielni Azyl Olesno.


Tajemnice i lapbooki czyli DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiKolejne spotkanie DKK dla dzieci i kolejne niesłychane zagadki do rozwiązania!

23 lutego 2018 roku rozmawialiśmy o książce M. Widmarka i H. Willis pt. „Tajemnica biblioteki”. Wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat większych i mniejszych grzeszków popełnianych przez użytkowników bibliotek. Zastanawialiśmy się również, czy istnieje niezawodny sposób na kradzież książek z biblioteki. Wniosek był oczywisty – po co kraść, skoro można wypożyczyć?

Po pierwszych lapbookowych szaleństwach w styczniu doszliśmy do wniosku, że jest to metoda pozwalająca w ciekawy i skuteczny sposób omówić dany temat. W związku z powyższym również tym razem członkowie DKK stworzyli dla siebie nawzajem lapbooki, a podczas spotkania wspólnie rozwiązywaliśmy łamigłówki i odpowiadaliśmy na pytania dotyczące książki oraz "tematyki detektywistycznej".

Kolejne spotkanie odbędzie się 23 marca 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę Alana Silberberga pt. „Milo. Odklejone po(d)pisy”.

I Gminny Indywidualny Turniej w Kręgle

13.02.2018 r. odbył się I Gminny Indywidualny Turniej w Kręgle organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Do zawodów przystąpiło 15 uczestników, rozgrywki prowadzone były systemem turniejowym.

Sam turniej dostarczył wiele emocji, nie tylko zawodnikom ale również kibicom. Radość, zdrowa rywalizacja oraz zasady fair play gościły przez cały czas trwania rozgrywek. Nie obyło się bez niespodzianek, ponieważ w zawodach wzięły udział również kobiety, które pokazały, że kręgle to sport nie tylko dla mężczyzn.

Klasyfikacja turniejowa przedstawia się następująco:
I miejsce: Węc Edyta
II miejsce: Kosiek Stanisław
III miejsce: Barszcz Adam

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowy dyplom oraz puchar. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji!

II Gminny Turniej Szachowy

13.02.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się II Gminny Turniej Szachowy zorganizowany we współpracy z Gminnym Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych w Oleśnie.
Zawody kierowane były do dzieci i młodzieży z terenu gminy, a wzięło w nich udział łącznie 11 śmiałków.

Turniej rozstrzygany był w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy 1-6 – rozgrywki w systemie szwajcarskim 5 rund x 15 minut,
- klasy 7-8 – rozgrywki w systemie „każdy z każdym”.

Pełne skupienia rozgrywki, którym towarzyszyły ogromne emocje, nadzorowane były przez jurorów: Stanisława Golonkę i Pawła Świętochowskiego.

Eliminacje wyłoniły następujących zwycięzców:
1 kategoria:
I miejsce: Jurczyk Kacper (SP Olesno)
II miejsce: Wrona Antoni (SP Olesno)
III miejsce: Kapłon Maciej (SP Pilcza)

2 kategoria:
I miejsce: Gryz Szymon (SP Olesno)
II miejsce: Gryz Konrad (SP Olesno)
III miejsce: Chmielowski Andrzej (SP Olesno)

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplom, zaś zwycięzcom wręczono okolicznościowe medale.


Walentynki z książką

Akcja trwa od 12 lutego do wyczerpania zapasów


Wygenerowano w sekund: 0.02
3,261,241 Unikalnych wizyt