Nawigacja

Instytucje wspierające

W bibliotece.pl Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2074137

Wystawa prac Franciszka Chmury


W naszej małej społeczności ciągle odkrywamy niezwykłe osoby obdarzone różnorodnymi zdolnościami. Czasami są one tuż obok i trzeba je tylko przekonać, aby podzieliły się swoim dorobkiem. Jedną z takich nietuzinkowych osób jest Franciszek Chmura, który od zawsze związany jest z Olesnem. Tutaj się urodził, tu chodził do szkoły i tu osiadł na stałe. Z wykształcenia i zawodu mechanik ciągników i maszyn rolniczych, czyli poniekąd także artysta, który przywraca do życia uszkodzone mechanizmy i z tego jest głównie znany w naszym środowisku. Jednak w wolnych chwilach idąc za głosem swej wrażliwej duszy maluje i rzeźbi wyrażając w ten sposób to o czym bije serce. Jak sam przyznaje jest to Jego hobby, dzięki któremu może oderwać się od szarej codzienności i bez słów wyrazić swoje uczucia. Uprawia malarstwo olejne oraz rzeźbi w drewnie (jest to głównie lipa i wierzba), chociaż w ostatnich latach poświęca się głównie malarstwu. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął jeszcze jako młody chłopiec, a zaczął od akwareli, które następnie zamienił na farby olejne. Jeżeli chodzi o rzeźbę to zainteresował się nią pod wpływem zaprzyjaźnionego rzeźbiarza Stanisława Morawca. Inspiruje go otaczający świat, natura ale podejmuje także tematykę religijną zwłaszcza w rzeźbie. Jego pierwsze bardziej znaczące prace powstały w latach 70 – tych.
W 1978 roku zdobył II miejsce w kategorii malarstwa za obraz „Przed rozstrzelaniem” (olej na płótnie z 1977 roku) w Konkursie „Plastyka ludowa województwa tarnowskiego”, którego organizatorami byli: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Spółdzielcze Zrzeszenie Wytwórców Rękodzieła Ludowego „MILENIUM” w Krakowie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie.

Na wystawie prezentowanej w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie można obejrzeć zarówno obrazy jak i rzeźby. Na wyróżnienie zasługują najstarsze malowidła, które powstały jeszcze w latach 70-tych. Wśród rzeźb szczególnie przyciągają wzrok płaskorzeźby przedstawiające trzy stacje Dworu Niebieskiego. Należy dodać, że jest to pierwsza indywidualna wystawa prac tego twórcy.

Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 29 stycznia 2017 roku i obfitowało w wiele niespodzianek. Pierwszą z nich była prezentacja dwóch obrazów tego artysty pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a były to „Przed rozstrzelaniem” (1977) i „Mężczyzna z kosą” (1978). Pierwszy z nich, nagrodzony w 1978 roku, ma wartość sentymentalną i historyczną ponieważ powstał na bazie wspomnień taty Pana Franciszka, Stanisława Chmury. Odnosi się do autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Oleśnie we wrześniu 1939 roku. W trakcie przemarszu wojsk niemieckich przez Polskę na ich trasie znalazło się również Olesno, gdzie 10.09.1939 roku na podwórku Państwa Nowaków doszło do rozstrzelania grupy mieszkańców. Wśród skazanych znalazł się także Stanisław Chmura, który został ranny w bok i udo ale szczęśliwie udało mu się przeżyć. Na omawianym obrazie stoi jako drugi od lewej strony.

W rodzinie Chmurów nie tylko Pan Franciszek wyraża siebie tworząc. Z tego co wiadomo syn Piotr odziedziczył po tacie talent plastyczny. Z kolei syn Marcin pisze wiersze, które inspirowane są przemyśleniami i ważnymi dla niego wydarzeniami. W trakcie wernisażu po raz pierwszy zadebiutował publicznie jako autor. Swoje wiersze zadedykował tacie. Dwa z pośród czterech zaprezentowanych były szczególne. Pierwszy z nich pt. „Każdy z nas ma swój krzyż” związany jest z wydarzeniami przedstawionymi na obrazie „Przed rozstrzelaniem”. Drugi pt. „Stary dom w głębi puszczy” poświęcony domowi rodzinnemu jego taty. Wiersze w mistrzowski sposób zaprezentowała Barbara Wójcik – poetka, malarka, a zarazem Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, do którego uczęszczał Marcin.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który wręczył Franciszkowi Chmura - autorowi prezentowanych prac adres okolicznościowy oraz złożył serdeczne gratulacje i życzenia.

Specjalne wyrazy wdzięczności skierowano do Iwony Chmura, dzięki której doszło do zorganizowania wystawy, i która była zaangażowana w przygotowanie zarówno ekspozycji jak i wernisażu. Na jej ręce złożono także podziękowania dla całej rodziny za pomoc w przygotowaniu spotkania.

Po części oficjalnej dla wszystkich licznie zgromadzonych gości wystąpił ze specjalnym koncertem zespół „Bratowie” z Piwnicznej w składzie: Tomasz Kulig, Tymoteusz Florian, Adam Gumulak, Piotr Obrzut. Występ składał się z dwóch części. W pierwszej kapela zaprezentowała piękne i nastrojowe kolędy oraz pastorałki. Na drugą część złożyły się regionalne utwory biesiadne ubarwione góralskim humorem. "Bratowie" po raz kolejny oczarowali oleśnieńską widownię, która żywo włączyła się do wspólnego śpiewania, a na zakończenie podziękowała artystom gromkimi brawami na stojąco… oczywiście wcześniej nie obyło się bez bisów.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zakończenie słowa wdzięczności skierowano do wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowani byli w przygotowanie spotkania.
Wieczór zakończyło zwiedzanie wystawy oraz rozmowy w kawiarence literackiej przy filiżance aromatycznej kawy oraz „słodkim i słonym co nieco”. Poczęstunek ufundowany i przygotowany został przez rodzinę i przyjaciół Pana Franciszka Chmury, a były to Panie: Józefa Chmura, Iwona Chmura, Monika Kukla,Elżbieta Kogut, Agata Wrona; członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie: Zofia Węgiel, Halina Dojka, Helena Moryl, Maria Łata, Janina Niemiec, Dorota Huczek, Barbara Wesołowska oraz Pracowników Biblioteki w Oleśnie.

Jak napisał Marcin Chmura „Banałem jest iść wyznaczoną drogą, lecz prawdziwym wyzwaniem jest podążać tam gdzie tej drogi nie ma i pozostawić po sobie ślad, którego nie da się zatrzeć.”
Nie bójmy się więc wyzwań, bo dzięki nim nasze życie zyskuje urok…"


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Organizatorzy w sposób szczególny dziękują Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, na ręce Dyrektora Andrzeja Szpunara i Głównego Inwentaryzatora Zbiorów Łukasza Sęka za życzliwość, przychylność i wypożyczenie obrazów pt. „Przed rozstrzelaniem” i „Mężczyzna z kosą” na czas trwania „Wystawy prac Franciszka Chmury”.

Wystawę można zwiedzać w Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie do 28.02.2017 roku w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy.Julia Fiedorczuk "Nieważkość" - Noworoczne spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie poświęcone zostało książce pt. „Nieważkość” autorstwa Julii Fiedorczuk. Książka ta stanowi jednocześnie studium psychologiczne i historię społeczno-obyczajową z kryminalną zagadką w tle. To bardzo plastycznie napisana opowieść i głęboka analiza psychologiczna bohaterek.
„Nieważkość” to historia trzech zupełnie różnych kobiet. Zuzanna, zamożna warszawianka, jest ambitną i wciąż rozwijającą się pracownicą agencji reklamowej. W dzieciństwie wyjechała wraz z rodzicami z małej wioski i to uczyniło z niej „panią miastową”, otwierając równocześnie drogę do lepszego życia. Helena, matka dwójki dzieci, powiela los swojej matki, którego tak jej współczuła. Jest sfrustrowaną, zmęczoną życiem i brakiem perspektyw sprzątaczką. Mechanicznie wykonuje swoje obowiązki, a jej największym marzeniem jest dotrwanie do końca dnia. Ewa, pogrążona w świecie alkoholowych majaków, pragnie jedynie kolejnej dawki alkoholu i miejsca do spania. Wychowywana przez niedorozwiniętą matkę, sama została uznana przez otoczenie za opóźnioną w rozwoju, co przyjęła niemal z radością. Ze zdumieniem odkryła, że potwierdzanie ludzkich przypuszczeń i udawanie upośledzenia pozwala pozbyć się wszelkich obowiązków związanych z samodzielnością. Akcja książki rozgrywa się w ciągu zaledwie jednego dnia, jednak liczne dygresje i retrospekcje zastosowane przez autorkę, pozwalają poznać niemal całe życie trzech kobiet. Bohaterki znały się w dzieciństwie, lecz z czasem ich drogi się rozeszły i można mieć wrażenie, że nie mają ze sobą już nic wspólnego. Tymczasem łączy je traumatyczne wspomnienie, jakim jest tragiczna śmierć kolegi z klasy. To wydarzenie ma druzgocący, choć nieoczywisty wpływ na każdą z bohaterek. Ta niewyjaśniona sprawa z dawnych lat utrzymuje kobiety w stanie swoistego zawieszenia i nieważkości. Wszystkie z tych trzech kobiet zmagają się z przeszłością i teraźniejszością. Każda z nich przeżywa inne problemy i boryka się ze swoim losem. Ciężko jednak toczyć normalne, spokojne życie, dźwigając ciężar koszmaru z dzieciństwa. Chociaż opis tragicznej śmierci małego Mirka sprowadzony został w książce do zaledwie kilku lakonicznych zdań, ciężko oprzeć się wrażeniu, że każda z trzech bohaterek jest w jakimś stopniu winna...
Pełna retrospekcji układanka przeżyć i zdarzeń zmusza czytelnika do wytężenia uwagi i pełnej koncentracji. W natłoku wspomnień i dygresji łatwo przeoczyć istotne szczegóły tej opowieści. Autorka krąży według najistotniejszej kwestii, osnuwa ją tajemnicą i spowija mrokiem. A jednak delikatne sugestie, pewne metaforyczne sformułowania zestawione z dosadnymi opisami, naprowadzają czytelnika na rozwiązanie zagadki. Można stwierdzić, że chociaż autorka bezpośrednio nie wyjaśnia przyczyn tragedii, to jakby mimochodem wskazuje palcem, kto zawinił. Z kolei czytelnik, składając elementy tej psychologicznej układanki, może rozkoszować się stylem, językiem oraz zaskakującym połączeniem realizmu z niemal poetyckimi zwrotami.


Na kolejne spotkanie klubu zapraszamy 20.02.2017r. o godz. 14:00. Tematem dyskusji będzie książka O.Pamuka pt. "Dziwna myśl w mojej głowie".Inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie

Dyskusyjny Klub Książki


20 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie organizacyjne nowo powstałego Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Do zaszczytnego grona klubowiczów wstąpili najbardziej aktywni czytelnicy oleśnieńskiej książnicy. Na swoim pierwszym spotkaniu dokonali wyboru tytułów książek, które będą omawiane na spotkaniach klubu oraz przedstawili swoje pomysły, co do innych aspektów jego działalności.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 24 lutego 2017r. o godz. 14:00, każdy członek klubu zaprezentuje najciekawszą według niego książkę, którą ostatnio przeczytał i chciałby polecić swoim rówieśnikom. Na spotkanie zapraszamy zarówno zadeklarowanych członków klubu, jak również wszystkich, którzy chcieliby się jeszcze do niego przyłączyć.


Niezwykły grudzień w Kinie za Rogiem w Oleśnie

W tym roku grudzień był miesiącem wyjątkowym dla naszego kina. Już od 1 dnia tego miesiąca trwała „Akcja Mikołajkowa”, która zakończyła się dopiero tuż przed świętami. W ramach spotkań Mikołajkowych odbyło się wiele seansów adresowanych do widzów indywidualnych oraz tzw. „na życzenie” dla grup zorganizowanych. Na szczególną uwagę zasługuje siedem projekcji z udziałem gościa honorowego czyli Św. Mikołaja, który odwiedził nie tylko dzieci, ale i dorosłych widzów kina. Spotkania te odbyły się 5, 6, 9 i 10 grudnia i obfitowały w wiele niespodzianek. W przypadku najmłodszych kinomanów były to oczywiście niezapomniane spotkania ze Św. Mikołajem, który wręczał prezenty wszystkim dzieciom. Również na dorosłych czekała miła niespodzianka, gdyż oprócz wizyty Św. Mikołaja, który przybył z drobnymi upominkami, wyjątkowo na tym seansie widzowie mogli sami wybrać film, który następnie został wyświetlony, oczywiście nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Łącznie w grudniu odbyło się 35 seansów, w tym 24 na życzenie, a na widowni zasiadło 593 osoby.

Inicjatywę Św. Mikołaja i naszego kina wsparło wiele wspaniałych osób o wielkich sercach, dzięki którym wszyscy uczestnicy Mikołajkowych seansów filmowych w Kinie za Rogiem w Oleśnie otrzymali upominki. Wszystkim tym osobom, które pragnęły pozostać anonimowe serdecznie dziękujemy w imieniu pracowników jak również obdarowanych i życzymy, by dobro wyświadczone drugiemu człowiekowi zatoczy koło i powróci do Państwa wielokrotnie....

Nie tylko grudzień, ale cały 2016 rok była dla Kina za Rogiem działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie wyjątkowy. Nasze małe, kameralne kino nieustająco cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą statystyki zgodnie, z którymi w 2016 roku wyświetlono 203 seanse, w tym 100 na życzenie, a na widowni zasiadło 2988 osób.
"Święto nieistotności" - spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Nieistotność oswobadza. Wyzwala z uważności. Nie wymaga refleksu.” Podczas spotkania 19 grudnia 2016r. rozmawialiśmy o książce M. Kundery pt. "Święto nieistotności". Najnowsza książka Milana Kundery wywołała efekt tak bardzo pożądany przez pisarzy – wzbudziła burzliwą dyskusje. Dla jednych jest to kwintesencja dotychczasowego dorobku Kundery. Inni z kolei czują niedosyt, rozczarowanie i twierdzą, że autor ponadczasowej „Nieznośnej lekkości bytu” nie ma już zbyt dużo do powiedzenia. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ta niewielkich rozmiarów powieść gwarantuje przyjemność czytania i pozwala delektować się pięknem słowa pisanego. „Święto nieistotności” to opowieść o czterech przyjaciołach. Alain, Ramon, Charles i Kaliban toczą bój ze swoim życiem oraz mniejszymi i większymi problemami. Alain prowadzi dyskusje ze zdjęciem matki, która porzuciła go tuż po porodzie. Zauroczony kobiecymi pępkami próbuje zdefiniować erotyzm mężczyzn. Ramon zmaga się ze świadomością przynależności do „starego pokolenia” i niedopasowania do współczesności. Charles dowiaduje się o ciężkiej chorobie matki, czuje na plecach oddech śmierci i szuka aniołów. Zaś Kaliban, aktor bez publiczności, szuka niebanalnego sposobu na życie – udając obcokrajowca i posługując się wymyślonym językiem niechcący spycha samego siebie poza margines życia społeczeństwa. Każdy z bohaterów w inny sposób przeżywa swoje problemy. Rozważania egzystencjalne przeplecione wyrafinowanym poczuciem humoru skłaniają do jednej ważnej refleksji – świata nie można traktować zbyt poważnie. Bo tak naprawdę to wszystko i tak jest nieistotne...


Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 stycznia 2017r. o godz. 14:00., omawiana będzie książka pt. "Nieważkość" J. Fiedorczuk.


Życzenia Świąteczne

Wieczór autorski Anny Morawiec„… W stanie zadziwienia czas zatrzymuje się.
Zaczyna przypominać srebrną pajęczynkę,
po której powoli płynie kropelka wody…
Tak powstaje dojrzała odpowiedź,
na chwilę do następnego dziwowania się.”

W taki stan zadziwienia wprowadziła wszystkich uczestników spotkania Anna Morawiec, bohaterka wieczoru autorskiego, który odbył się 15 grudnia 2016 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.

Anna Morawiec urodziła się w Krakowie, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Do Olesna, rodzinnej miejscowości męża Arkadiusza przeprowadziła się prawie 20 lat temu.
Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie – kierunek ekonomika rolnictwa ; ukończyła: studium pedagogiczne przy AGH, studia podyplomowe - kierunek menadżer ekonomii społecznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chrzanowie, prywatną szkołę coatchingu z tytułem mistrz trenerski.
Zawodowo jest Kierownikiem ODR w Dąbrowie Tarnowskiej, którą to funkcję sprawuje od 20 lat. W latach 2002 – 2003 była dyrektorem powiatowego inkubatora przedsiębiorczości w Szczucinie.
Wiele udziela się także społecznie m.in.: jest inicjatorką utworzenia Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno i od 1999 roku, czyli od początku jego istnienia aż do chwili obecnej jego prezesem ; inicjatorką corocznych spotkań organizacji pozarządowych z terenu powiatu oraz autorką wielu projektów realizowanych przez stowarzyszenia z terenu Powiatu Dąbrowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego. Jej teksty wyróżniane były w ogólnopolskich konkursach Literackich m.in. w Karczewie, Katowicach oraz Nowym Sączu. Największym osiągnięciem, które stanowiło poniekąd inspirację do zorganizowania wieczoru autorskiego, jest zwycięstwo w 2016 roku w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca, w którym otrzymała nagrodę za zbiór wierszy pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Przewodniczący komisji konkursowej prof. Kazimierz Nowosielski uzasadnił wybór Jej pracy następująco: „Wiersze Anny Morawiec ujmują swobodą myśli i jakimś niewymuszonym pięknem jednocześnie – a wszystko dzieje się w nich jakby trochę „po drodze”: w młodzieńczym biegu po pełnię przejawionego i nieprzejawionego istnienia. Traktują o szczęściu i o poranieniach w tym biegu, mówią o potrzebie wytchnienia i o koniecznym dystansie do rzeczy oraz spraw tego świata. Niosą one ze sobą zarówno ciepły humor, jak i zadumę nad tym, co najważniejsze tak w samym życiu, jak i w wyrażającej je twórczości…”.

W tej zawrotnej karuzeli życia oraz licznych obowiązków, zawsze stara się wygospodarować troszkę czasu dla siebie i w tych wolnych chwilach pisze wiersze oraz tworzy grafiki … O tym co jeszcze lubi robić i co ją interesuje goście spotkania mogli dowiedzieć się z rozmowy, jaką przeprowadziła z poetką Beata Kuchta – polonista, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.

Wieczór uświetnił program poetycko – muzyczny, na który złożyły się wiersze Anny Morawiec z tomiku „Szarlotka…” oraz koncert Wojciecha Jackowiec.
Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Wojciech Jackowiec (gitara, śpiew), Kamil Patulski (akompaniament - klawisze), a wiersze Anny Morawiec zaprezentował Tomasz Kądzielawa. Artyści powiedli wszystkich do zaczarowanej krainy poezji oraz muzyki i wprowadzili w stan „absolutnego zasłuchania”. Zachwycona publiczność momentami włączała się do śpiewu, a zgotowany występującym aplauz sprawił, że artyści przedłużyli swój występ.

W adresie okolicznościowym wręczonym bohaterce wieczoru obok serdecznych gratulacji i szczerych życzeń znalazły się także podziękowania, za wkład pracy w tworzenie i animowanie kultury oraz za zainicjowanie i zaangażowanie w realizację wielu ciekawych i wartościowych projektów na terenie gminy Olesno. Nie zabrakło również serdeczności i ciepłych słów ze strony najbliższej rodziny oraz przyjaciół Anny Morawiec, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Miłym akcentem było wręczenie Wójtowi Gminy Olesno Witoldowi Morawcowi dyplomu – wyróżnienia przyznanego w konkursie „Wójt przyjacielem biblioteki” zorganizowanym przez pisarkę Małgorzatę Gutowską – Adamczyk oraz Polską Izbę Książki.

Po części oficjalnej i koncercie goście zaproszeni zostali do sali bibliotecznej przemienionej na tą okoliczność w kawiarenkę literacką, w której na wszystkich czekała wyśmienita herbatka, aromatyczna kawa oraz słodkie co nie co przygotowane przez niezawodne przyjaciółki biblioteki: Halinę Dojka, Zofię Węgiel, Barbarę Wesołowską, Ewę Partyńską, Ewę Cierniak oraz pracowników biblioteki.

W związku z tym, że spotkanie połączone zostało z promocją debiutanckiego tomiku Anny Morawiec, wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę spotkania publikację jej autorstwa pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Autorka była do dyspozycji swoich gości i chętnie zamieszczała pamiątkowe wpisy.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wojciech Jackowiec - swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 22 lat. Zapisał się wówczas na lekcje gry na gitarze a z talentem wokalnym wyszło (jak twierdzi) zupełnie "niechcący". Od tego czasu obraca się w rockowych klimatach. Współpracował z wieloma tarnowskimi muzykami i zespołami m.in. z Pawłem Mazurem, Wojtkiem Klichem, 40% bluesa. Do jego ulubionych wykonawców należy m.in. Johnny Cash, którego utwór z ostatniej płyty zaprezentował w 2016 roku na castingu Must be the Music. Jego występ otrzymał świetne recenzje m.in. od Kory Jackowskiej oraz Kamila Baleji, który uznał go za czarnego konia 11 edycji tego programu. Kora natomiast stwierdziła ,że jego głos to dar i nikt w Polsce nie ma takiego brzmienia - niskiego, szlachetnego dołu. Oprócz tego od kilku lat prowadzi cieszący się coraz większą popularnością kanał z coverami na YouTube. W 2016 roku zaczął współpracę z wytwórnią Camey Records...

Kamil Patulski - z wykształcenia muzyk. Instruktor muzyki w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie i Stowarzyszeniu SIEMACHA w Odporyszowie. Założyciel Zespołu „40 % Bluesa”. Współpracuje z tarnowskimi muzykami Wojtkiem Klichem i Pawłem Mazurem, a od niedawna także z Wojciechem Jackowiec. Komponuje muzykę do tekstów Krzysztofa Wójcika.

Tomasz Kądzielawa – Jego zdolności aktorskie w przeszłości niejednokrotnie mogliśmy podziwiać, chociażby Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry, czy roli Harpagona w „Skąpcu”. Jakkolwiek swojej przyszłości nie związał na stałe z aktorstwem, to jednak teatr nadal pozostaje Jego pasją.


Przerwa świąteczna

Wieczór autorski Anny Morawiec

"Wspaniałość życia" - Spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 28 listopada 2016 roku omawiano książkę Michaela Kaumpfmullera pt. „Wspaniałość życia”.
Autor w tej wysublimowanej powieści przedstawia historię ostatnich lat i ostatniej głębokiej miłości Franza Kafki. W swej opowieści niejednokrotnie przytacza fragmenty listów i dzienników pisarza, dogłębnie analizując jego psychikę i złożone relacje z bliskimi i przyjaciółmi. „Wspaniałość życia” z powodu specyficznej narracji i braku typowych dialogów jest książką niełatwą w odbiorze. Zastosowany w niej czas teraźniejszy wprowadza niekiedy zamęt i czytelnik musi wytężać swoją uwagę, by nie stracić wątku. Jednak sama historia, choć bezsprzecznie smutna, zdecydowanie warta jest poznania.
Ponad czterdziestoletni Franz zakochuje się w piętnaście lat młodszej Dorze. Miłość jest odwzajemniona, staje się tematem marzeń i snów, jest sensem życia. Niestety miłością nie da się zastąpić prawdziwego życia, ani wymazać jego problemów i cierpień, które ze sobą niesie. Dora przed laty pokłóciła się z ojcem, i ten nie akceptuje jej związku i nie wyraża zgody na ślub. Franz tkwi w toksycznych relacjach z nadopiekuńczymi i zaborczymi rodzicami, którzy wciąż dyktują mu, jak ma żyć. Dora jest młoda, właściwie nie wie jeszcze, czym jest życie i miłość. Franz od dawna choruje na gruźlicę, a jego pogarszający się stan zapowiada zbliżający się koniec… A jednak żyją ze sobą, kochają się, wspierają nawzajem, uzupełniają się i są dla siebie całym światem.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2016 roku o godz. 14:00. Tym razem dyskutować będziemy o książce M. Kundery pt: "Święto nieistotności".

Casting do filmuStarostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej w odpowiedzi na prośbę Gold Slide Film Studio serdecznie zaprasza:
- wszystkich uczniów szkół średnich oraz studentów
- osoby w wieku od 40 do 60+
do wzięcia udziału w castingu/ przesłuchaniu do filmu z gatunku dokumentalnego z inscenizacją fabularną o Stefanii Łąckiej. Film realizowany będzie dla ogólnopolskiej komercyjnej stacji telewizyjnej.

Ponadto Gold Slide Film Studio szuka:
- osób charakterystycznych do scen inscenizowanych, których tło scenograficzne i wątek sytuacyjny toczy się w KL Auschwitz - Birkenau. A więc poszukiwane są kobiety o bardzo szczupłych warunkach, kościste etc., w każdej grupie wiekowej w rolach statystek epizodystek więźniarek obozowych;
- dziewcząt i kobiet z krótkimi włosami lub z możliwością ich ścięcia na planie filmowym (dodatkowe warunki wynagrodzenia i gra w pierwszym planie);
- szczupłych mężczyzn, o krótko ściętych włosach, smukłych na twarzy (do statystowania w obozowych strojach).

Jeżeli spełniasz te warunki lub wiesz o takich osobach w swojej rodzinie lub wśród bliskich powiadom ich o przesłuchaniu i przyjdź/ przyjdźcie na casting!
Casting (przesłuchanie wszystkich chętnych kandydatów do postaci dla ról pierwszo, drugoplanowych i epizodów - jest ich do rozdania ponad 130) odbędzie się już jutro tj. w piątek 9 grudnia 2016 roku, w sali narad Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej w godz. od 15:00 do 17:00 (ul. Berka Joselewicza 5, 33-200 Dąbrowa Tarnowska).

Bliższe informacje na temat castingu znajdują się na plakacie (w załączeniu) oraz na stronie internetowej Powiatu Dąbrowskiego pod linkiem:
Link


Spotkanie z Ks. Prałatem Tadeuszem Bukowskim

Zakup publikacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"

Zakup nowych książek

„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

W 2016 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie po raz kolejny otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w wysokości 6 500,00 zł. Pozyskane środki pozwoliły znacząco wzbogacić księgozbiór placówki. Za otrzymaną kwotę zakupiono łącznie 340 egz. nowości wydawniczych, z czego 227 stanowią publikacje dla dzieci i młodzieży, zarówno z zakresu literatury pięknej jak i popularnonaukowej. Z kolei księgozbiór dla dorosłych wzbogacił się łącznie o 113 pozycji, w tym 70 egz. to literatura piękna polska i zagraniczna, a 43 literatura naukowa i popularnonaukowa.
Realizując zadanie w szczególności kierowano się zapotrzebowaniem czytelniczym, uzupełniając publikacje najczęściej poszukiwane przez użytkowników biblioteki. Zakupiono także wiele tytułów aktualnych na rynku nowości wydawniczych z zakresu beletrystyki oraz literatury niebeletrystycznej. W znaczącym stopniu wzbogacono zbiory dla najmłodszych czytelników, które obok pięknej, kolorowej szaty graficznej i często nietypowej formy odznaczają się także wysokimi walorami edukacyjnymi i poznawczymi.

Zaproszenie na spotkanie z Ks. Prałatem Tadeuszem Bukowskim

Uwaga- zajęcia taneczne

Wygenerowano w sekund: 0.03
2,074,137 Unikalnych wizyt