Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2824093

"Książka" Mikołaja Łozińskiego - Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiCzęsto jest tak, że przedmioty, piosenki, czy miejsca kojarzą się z jedną konkretną osobą lub wydarzeniem. Nie ważne, co to jest i jakie wspomnienia przywołuje, istotne jest to, że od tych myśli po prostu nie da się uciec.

„Książka” Mikołaja Łozińskiego to utwór opowiadający o ludziach poprzez przedmioty. Autor przez pryzmat charakterystycznych przedmiotów-symboli kreśli historię swojej rodziny na tle historii Polski. Okulary, klucze, telefon, zeszyt, ekspres do kawy czy maszynka do włosów to rekwizyty kojarzące się z konkretnymi ludźmi, z cechami ich charakteru oraz z ważnymi wydarzeniami. To pozornie zwykłe rzeczy, które jednak łączą się w całość i, jak elementy układanki, ukazują skomplikowany obraz rodziny autora. Łoziński wspomina relacje między bliskimi, ich kłótnie, słabości, radości, perypetie i próbę przetrwania w świecie targanym najpierw wojną, potem stanem wojennym i przemianami ustrojowymi.

Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 4 października 2017 roku. Członkinie Klubu już dawno nie miały tak zróżnicowanych opinii, a dyskusja rzadko bywa tak zacięta. „Książka” jest bowiem dziełem niełatwym w odbiorze. Wspomnienia bohaterów mieszają się z komentarzem autora, a narracja jest zawiła. Ponadto poszczególne rozdziały książki przypominają bardziej odrębne opowiadania, niż integralne części większej całości. Taka koncepcja sprawia, że czytelnik odkrywa wiele sekretów, ale jeszcze więcej musi sam sobie dopowiedzieć. Opowiadania rodzinne pozostawiają ogromnie dużo przestrzeni na domysły, co sprawia, że powieść można rozumieć na wiele różnych sposobów. Nic nie jest powiedziane wprost i do końca. Czytelnik musi sam opowiedzieć sobie, „co było dalej”.

Podczas spotkania Klubu już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Radia Kraków, którzy ponownie zachcieli nagrać naszą dyskusję o literaturze. Relacja zostanie wyemitowana w Radio Kraków w ramach audycji „Koło kultury”.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 14 listopada 2017 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce P. Ward pt. „Przyrodni brat”.

Dotacja w ramach Programu FIO-Małopolska Lokalnie dla Stowarzyszenia "Sami Swoi"

Paczka Literacka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie

Drodzy Książkoholicy!

Z radością informujemy, że nasza biblioteka uczestniczy w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do wspólnej dyskusji o książkach. Każda placówka zakwalifikowana do akcji otrzymuje – nieodpłatnie i na stałe pakiet różnorodnych książek i audiobooków.

Udział w programie wzbogacił księgozbiór biblioteki w Oleśnie (oraz Filii w Ćwikowie i Zalipiu) m.in. o następujące tytuły: Jacek Antczak „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”; Ewa Berberyusz „ Władysław Andres. Życie po Monte Casino”; Michaił Chodorkowski „ Portrety z łagru” ; Aneta Borowiec „Wilczyce” ; Włodzimierz Kalicki „ Powrót do Sulejówka. Opowieść o dworku marszałka Piłsudskiego” ; Niedźwiedzki Marek „Nie wierzę w życie pozaradiowe”; Dorota Wodecka „ Polonez na polu minowym” ; Robert Janowski „ Muzyka mojego życia. Moje rozmowy z gwiazdami, które podziwiam, o muzyce, którą kocham”. Maciej Wasilewski „ Bima, bam, bom, mogę wszystko ! Historia Bogusława Meca”; Piotr Lipiński „Anoda. Kamień na szańcu”.

Nowe książki czekają już na Czytelników, a w przygotowaniu są projekty działań promujących czytelnictwo i literaturę z wykorzystaniem otrzymanych tytułów.

XXVII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

W objęciach jesiennych mgieł spotykaliśmy się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, by po raz kolejny nasycić się słowem i muzyką. 4 października 2017 roku odbył się koncert pt. „Wierszem do mnie mów” w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowany przez Wójta Gminy Olesno, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie i Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Wsparcia finansowego udzieliła Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu.

Nasz mały literacki świat okrył się melancholią i woalem wspomnień. Podczas tego niezwykłego spotkania otaczała nas cisza jesiennego wieczoru, płochliwe ogniki świec i co raz bardziej kruche piękno natury. Pozwoliliśmy naszym zmysłom chłonąć tę atmosferę. Gdy wsłuchiwaliśmy się w piękne słowa poezji i dźwięki nastrojowej muzyki, osnuły nas miękkie nici marzeń.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście, a wśród nich:
- Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
- Krzysztof Bryk, Przewodniczący Komisji Edukacji i Polityki Społecznej Rady Powiatu,
- Jarosław Bartoń – Radny Powiatowy a zarazem dyrektor SP w Oleśnie,
- Redaktor Ewa Szkurłat Radio Kraków,
- Ks. Prałat Jan Rybak Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie,
- Ks. Marek Migacz,
- Ks. Jacek Sarota,
- Ks. Marcin Kwiecień,
- Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
- Radni Rady Gminy Olesno,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Ewa Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Joanna Dyjak – Dyrektor Przedszkola w Oleśnie,
- Barbara Gierczyk – Dyrektor Przedszkola w Zalipiu,
- Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Marek Nowak – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie,
- Irena Kawa – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej: Beata Partyńska (Prezes), Ryszard Święch (Wiceprezes), Małgorzata Kułaga (Sekretarz), Halina Sarat (Skarbnik),
- Bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek szkolnych i publicznych z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka i Barbara Guzik-Kaganek z Bolesławia, Alicja Błocho i Joanna Gwóźdź z Radgoszczy,
- Urszula i Jerzy Poływka ze Stanów Zjednoczonych,
- liczne grono cudownych Przyjaciół i niezawodnych Czytelników biblioteki.

Jesienne spotkanie z poezją, prozą, satyrą, balladą i piosenką literacką poprowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej – Andrzej Grabowski. W koncercie wzięli udział autorzy i bardowie z różnych zakątków świata:
Kazimierz Burnat - Wrocław; Stefan Jurkowski - Warszawa; Jan Dydusiak - Australia (Sydney); Włodzimierz Garmatiuk - Ukraina (Iwano Franikwsk); Ihor Gurgula - Ukraina (Lwów); Tamara Łucenko - Ukraina (Iwano Franikwsk); Wiktor Winnik - Ukraina (Kijów); prof. Oksana Chukhlib - Ukraina (Lwów); Krystyna Konecka - Białystok; Włodzimierz Sztokman - Rosja; dr Eva Muckova - Słowacja; Marek Wawrzkiewicz - Warszawa; dr Geza Cseby - Węgry; Artur Grabowski - Ciężkowice, Andrzej Grabowski - Ciężkowice; Andrzej Żmuda- Rzeszów.

Artyści jak zawsze zachwycili zgromadzoną publiczność, otulili słuchaczy słowem i ukołysali muzyką. Jesienne spotkanie literackie było jak balsam łagodzący smutki i szarości codziennego świata.
Koncert był doskonałą okazją, by słowa wdzięczności skierować do odchodzącej na zasłużoną emeryturę Ewy Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu. Wójt Gminy Olesno oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie podziękowali za wieloletnią owocną współpracę, złożyli serdeczne życzenia oraz odczytali adres okolicznościowy.
Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski. Pan Poseł również podziękował Dyrektor Ewie Drzazga za pełną zaangażowania pracę zawodową i podkreślił rolę działalności bibliotek i bibliotekarzy w kształtowaniu życia kulturalnego środowiska lokalnego. Ponadto Pan Poseł złożył gratulacje i wyrazy uznania na ręce organizatorów spotkania – Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzaty Morawiec i Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Haliny Dojki. Miłym akcentem były także słowa Posła Wiesława Krajewskiego, który docenił wzorową współpracę biblioteki w Oleśnie z innymi instytucjami oraz z mieszkańcami gminy.

W dalszej części spotkania Dyrektor Małgorzata Morawiec z serca podziękowała wszystkim cudownym Przyjaciołom i Czytelnikom, którzy poświęcili swój wolny czas, a niejednokrotnie również środki finansowe, by wesprzeć bibliotekę w przygotowaniu tego jesiennego spotkania z literaturą. Na szczególne słowa wdzięczności zasługują:
- Agata Wrona, która wykonała piękny jesienny pejzaż i pomogła stworzyć całą scenografię;
- Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie: Jadwiga Lech, Halina Dojka, Zofia Węgiel, Danuta Kądzielawa, Teresa Motyka, Helena Moryl, Helena Szmyrko, Maria Łata, Krystyna Zachara, Dorota Huczek, Janina Niemiec, Barbara Wesołowska i Władysława Cabaj przygotowały wyśmienity poczęstunek dla artystów i gości. Z kolei Stanisław Piękosz czuwał nad sprzętem nagłośnieniowym;
- Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie: Renata Kinel, Maria Bil, Barbara Szado, Lucyna Trela i Urszula Kaczmarska przygotowały doskonałe domowe słodkie wypieki;
- Ewa Cierniak, Dorota Skowron, Zofia Szczęch, Joanna Dyjak, Aneta Kukla, Ewa Partyńska, Renata Morawiec, Lucyna Mirecka, Katarzyna Skrzyniarz z Dąbrowy Tarnowskiej i Krzysztof Wójcik z Żabna mieli ogromny wkład w przygotowanie jesiennego wystroju i niepowtarzalnego klimatu,
- Państwowa Straż Pożarna w Dąbrowie Tarnowskiej, dzięki której biblioteka spowiła się klimatycznymi (i wywołującymi poruszenie) jesiennymi mgłami,
- Małgorzata i Dariusz Oleś, dzięki którym artyści mogli rozsmakować się w smaku i aromacie świeżego wiejskiego pieczywa,
- Beata Barszcz i Krystian Gniewosz, którzy w obiektywie aparatu uwiecznili wspaniałe chwile jesiennego wieczoru.

Spotkania z poezją, prozą, satyrą, balladą i piosenką literacką z roku na rok zmieniają swój charakter. Inny jest wystrój i klimat oraz motyw przewodni. Zmieniają się artyści i prezentowane przez nich utwory. Niezmienne natomiast pozostaje ogromne zainteresowanie mieszkańców gminy Olesno, którzy aktywnie uczestniczą nie tylko w samym spotkaniu, ale również we wszystkich przygotowaniach. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim cudownym Czytelnikom i Przyjaciołom, którzy zawsze bezinteresownie oferują swoją pomoc i wsparcie.


Powalczmy razem o książki

"Najwyższa góra świata" - DKK dla dzieci


„Najwyższa góra świata”, czyli zbiór opowiadań Anny Onichimowskiej to prawdziwe wyzwanie – nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Autorka porusza trudne tematy, których rodzice i nauczyciele często woleliby uniknąć i zbyć milczeniem. A przecież rozwód rodziców, brak tolerancji rówieśników, ucieczka z domu, czy nawet śmierć bliskiej osoby to sprawy, które dotyczą nas wszystkich – również dzieci. Tylko jak rozmawiać z maluchami na tak poważne tematy? Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w Oleśnie mają prostą odpowiedź – rozmawiać z nimi trzeba normalnie i szczerze, bo dzieci mają prawo wiedzieć, co się wokół nich dzieje.

„Najwyższa góra świata” to książka omawiana podczas spotkania DKK dla dzieci 29 września 2017 roku. Po poważnej i bardzo konstruktywnej rozmowie na temat opowiadań Anny Onichimowskiej postanowiliśmy pobawić się w teatr, by jeszcze lepiej zrozumieć to, o czym czytaliśmy w książce. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie przygotowywali mini inscenizacje na temat wskazanego opowiadania. Ich zadaniem było wymyślenie i zaprezentowanie alternatywnego zakończenia. Już samo układanie scenariusza było świetną zabawą i przysporzyło wszystkim wiele radości. Występy małych artystów oraz ich bujna wyobraźnia była godna podziwu i wywołała gromkie brawa publiczności.

Dodatkowo na spotkaniu Klubu uczciliśmy urodziny naszego sympatycznego czworonożnego przyjaciela Reksia, który właśnie w tym dniu skończył już 50 lat! Klubowicze złożyli Reksiowi serdeczne życzenia i zaśpiewali „Sto lat”, a następnie wznieśliśmy toast za zdrowie jubilata.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 27 października o godzinie 14:00. Przedmiotem dyskusji będzie książka Marcina Przewoźniaka pt. „Trzy przystanki do teatru”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie brała udział w akcji "Paczka Literacka"

"Koncert cudzych marzeń" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki„Miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że mamusia przestanie być dla mnie najważniejsza” – o ileż łatwiejsze i przyjemniejsze byłoby życie, gdyby właśnie tak brzmiała przysięga małżeńska!

Magda, bohaterka książki Izabelli Frączyk pt. „Koncert cudzych marzeń”, jest doskonałym przykładem żony idealnej – ulega we wszystkim mężowi, dba o jego potrzeby, troszczy się o ukochanego, nawet gdy wraca do domu pijany, a przede wszystkim pokornie znosi kaprysy teściowej. Która matka nie chciałaby mieć takiej synowej? Dzięki potulnej postawie Magdy, zarówno mąż Tomasz, jak i teściowa Leontyna są ludźmi zadowolonymi i szczęśliwymi. Jest tylko jeden mały problem – Magda jest coraz bardziej rozczarowana swoim życiem. Nieoczekiwany spadek nagle diametralnie odmienia jej losy. Czy na lepsze?

Książka „Koncert cudzych marzeń” I. Frączyk omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 26 września 2017 roku. Klubowiczki doceniły lekkość narracji, ciekawe perypetie bohaterów i fakt, że książka należy do gatunku „przyjemnych czytadeł”.

Kolejne spotkanie odbędzie się wyjątkowo 4 października 2017 roku (środa) o godzinie 16:00. Omawiana będzie książka M. Łozińskiego pt. „Książka”.

Informacja

"Wierszem do mnie mów" koncert w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej

"Aktywne Powiśle - Promocja trzeciego sektora i wolontariatu wśród osób starszych"

Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego serdecznie zaprasza do udziału w dwóch wykładach w ramach projektu, pn. „Aktywne Powiśle – Promocja trzeciego sektora i wolontariatu wśród osób starszych”, realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Szkolenia skierowane są do osób powyżej 50 roku życia, zamieszkujących tereny wiejskie, ale też wszystkich mieszkańców powiatu dąbrowskiego i dotyczy aspektów prawnych zakładania i funkcjonowania stowarzyszeń, działalności Klubów Seniora oraz funkcjonowania wolontariatu.

Program obejmie trzy bloki tematyczne:
1. Miejsce i rola stowarzyszeń jako organizacji pozarządowych w systemie gospodarki wolnorynkowej i strukturach ekonomii społecznej,
2. „STATUT JAKO WIODĄCY DROGOWSKAZ STOWARZYSZENIA” - powstawanie i funkcjonowanie NGO w warunkach określonych w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. Elementy obowiązkowe i informacje praktyczne,
3. „POMOC W TWORZENIU I DZIAŁANIU NGO” - prezentacja możliwości skorzystania z nieodpłatnych usług (m.in. doradztwo, szkolenia, granty) dostępnych w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski”.

Wykłady poprowadzi Grażyna Wiatr od wielu lat związana z sektorem pozarządowym, m.in. z Fundacją im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Regionalnych eMagra, Polskim Towarzystwem Informatycznym oraz Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”. Nagrodzona za działalność w tym sektorze Srebrnym Krzyżem Zasługi. Od ponad 15 lat specjalizuje się w realizacji projektów współfinansowanych ze środków publicznych.

Wykłady odbędą się w dwóch terminach:
25 września 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Berka Joselewicza 5 (sala narad), w godzinach od 10:00 do 13:00,
27 września 2017 r. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Breń 1, 33-210 Olesno, w godzinach od 10:00 do 13:00.

Dzień Pieczonego Ziemniaka

Już po raz drugi przed siedzibą biblioteki odbyła się wielka impreza na pożegnanie lata, czyli radosne świętowanie „Dnia Pieczonego Ziemniaka”. Wydarzenie zorganizowane zostało 7 września 2017 roku przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Honorowego patronatu udzielili: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski i Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia,
Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski,
Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej – Beata Partyńska (Prezes), Ryszard Święch (Wiceprezes), Małgorzata Kułaga (Sekretarz), Halina Sarat (Skarbnik),
Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie Bogdan Sosin,
Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Halina Dojka oraz Członkowie Klubu,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy Maria Bielaszka wraz z Terapeutami,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu Marta Kuliś wraz z Terapeutami,
Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
Karolina Plata z Urzędu Gminy w Oleśnie,
Małgorzata Oleś – właścicielka Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego w Oleśnie,
Jan Konieczny – właściciel Zakładu Usług Samochodowych w Oleśnicy,
Druh Czesław Mosio z OSP w Oleśnie.

Po powitaniu przybyłych gości, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyły podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację „Dnia Pieczonego Ziemniaka”.

Do wspólnego świętowania z okazji „Dnia Pieczonego Ziemniaka” przyłączyli się Uczestnicy trzech Środowiskowych Domów Samopomocy: w Oleśnicy, Dąbrowicy i Siedlcu. Pierwszym punktem spotkania był występ słowno-muzyczny przygotowany przez Podopiecznych ŚDS w Oleśnicy. Spektakl w oparciu o wiersz Jana Brzechwy był dopracowany do perfekcji – od rewelacyjnych kostiumów i przepięknej jesiennej scenografii, aż po fantastyczną recytację, brawurowy śpiew i doskonałą grę aktorów. Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania uroczystego „Hymnu do ziemniaka”. Po przedstawieniu wszyscy zgromadzeni goście zostali uraczeni wyśmienitymi potrawami, wśród których królowały oczywiście kartofle. Poczęstunek przygotowany został przez pracowników ŚDS w Oleśnicy. Natomiast pyszny deser w postaci słodkich wypieków zapewnili Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś. Po smakowitym posiłku z nowymi siłami Podopieczni ŚDS-ów wzięli udział w konkurencjach teoretycznych i sprawnościowych oraz grach integracyjnych. Każda placówka reprezentowana była przez swoich przedstawicieli. Zaciętą rywalizację, zgodną z zasadami fair play, oceniało jury w składzie: Janusz Plata Sekretarz Gminy Olesno – przewodniczący, Dorota Huczek i Władysława Cabaj ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz Małgorzata Oleś. Jurorzy bacznie obserwowali poczynania zawodników, a po burzliwych naradach wyłonili zwycięzców, którym wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy okolicznościowe. Wszystkie zabawy zostały przygotowane i przeprowadzone przez terapeutów z ŚDS w Oleśnicy: Barbarę Surgot, Edytę Wątrobę i Mateusza Miodowskiego.
Najciekawszym i niecierpliwie wyczekiwanym punktem imprezy była jednak zabawa taneczna z muzyką na żywo w wykonaniu bezkonkurencyjnego Pawła Obary. Fantastyczny muzyk i wodzirej bawił publiczność poczuciem humoru i świetnym doborem repertuaru, a co najważniejsze – w zdumiewający sposób porywał do tańca nawet najbardziej opornych!

-----------------
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego, jako zadanie publiczne pn. "ŻYJMY ZDROWO-OCHRONA ŻYCIA"
Wsparcie finansowe udzielone zostało również przez: Zakład Usług Samochodowych – Pan Jan Konieczny, Zakład Piekarniczo Cukierniczy – Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś.

Pasjonaci książki i kina na wycieczce w Ciężkowicach

Piękna pogoda, fantastyczna atmosfera, liczne atrakcje i niezapomniane przeżycia. Tak jednym zdaniem można opisać wycieczkę do Ciężkowic, która odbyła się 29 sierpnia 2017r. Oprócz laureatów konkursu „Lipcowi Liderzy” uczestniczyli w niej także członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.
Po przybyciu na miejsce uczestników wycieczki powitał przewodnik Piotr Drebot, który towarzyszył im przez cały dzień, prowadząc malowniczymi, ale też zawiłymi ścieżkami Skamieniałego Miasta i snując barwne opowieści o jego historii. Po wyczerpującej wędrówce wycieczkowicze posilili się smacznym obiadem i równie wspaniałym lodowym deserem. Następnie przeżyli niesamowitą przygodę w Muzeum Przyrodniczym, gdzie oprócz wyjątkowej wystawy zwierząt i ptaków, bardzo ciekawie omówionej przez przewodnika, wzięli udział w wyprawie „niezwykłą łodzią podwodną” po dnie rzeki Białej. Po tej całodniowej wyprawie zmęczeni i utrudzeni, ale zadowoleni i radośni szczęśliwie wróciliśmy do Olesna, gdzie na małych odkrywców czekali stęsknieni rodzice.

Organizatorzy wycieczki, którymi byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Centrum Usług Wspólnych serdecznie dziękują Pani Halinie Dojka, która po raz kolejny wsparła bibliotekę, bezinteresownie wzięła udział w wyjeździe i przyjęła na siebie obowiązki kierownika wycieczki oraz Panu Kierowcy Andrzejowi Łucek, który bezpiecznie sterował autokarem, a swoich młodych pasażerów traktował z życzliwością i wyrozumiałością.


"IX Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze"

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, jak co roku, odpowiedzialna była za stoisko promujące Gminę Olesno na "IX Święcie Powiśla Dąbrowskiego – Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych". Tym razem do przygotowania ekspozycji przyłączyli się także członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którzy zaprezentowali własne, unikatowe wyroby rękodzielnicze. Promowano także dorobek lokalnych twórców, w tym malarstwo, rysunek, haft, rzeźbę, tomiki poezji oraz publikacje monograficzne. Nie zabrakło również sztuki ludowej Zalipia oraz przedstawicieli Pocztu Bagiennych z Wieżycy. Oprócz tego „Sami Swoi”, w ramach przewidzianych w programie występów lokalnych artystów, zaprezentowali na scenie swój kultowy kabaret „Czerwony autobus” .

Lipcowi liderzy wyłonieni


Trwający przez cały lipiec konkurs „Lipcowi Liderzy” został podsumowany 23 sierpnia 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. W spotkaniu oprócz uczestników konkursu, ich rodziców i opiekunów, wziął udział także Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który wręczył dyplomy i wyróżnienia najaktywniejszym czytelnikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz najaktywniejszym widzom Kina za Rogiem w Oleśnie. Zgodnie z regulaminem nagrodą główną dla wszystkich wyróżnionych uczestników była jednodniowa wycieczka do Ciężkowic. Tym, którzy nie mogli w niej uczestniczyć wręczono nagrody książkowe. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach konkursu „ Lipcowi Liderzy” uzyskali:
Najaktywniejszy czytelnik lipca 2017

I Kategoria wiekowa - Przedszkolaki
I miejsce – Bartula Małgorzata
II miejsce – Lelek Natalia


II Kategoria wiekowa – Uczniowie kl. I-III Szkół Podstawowych
I miejsce – Pasek Remigiusz
II miejsce – Sierak Martyna
III miejsce – Lelek Alicja

III Kategoria wiekowa – Uczniowie kl. IV-VI Szkół Podstawowych
I miejsce – Zachara Aleksandra
II miejsce – Ryczek Artur
III miejsce – Sierak Michał

Najaktywniejszy widz lipca 2017
I miejsce – Ubas Kamila oraz Ryczek Artur
II miejsce – Chmura Maja
III miejsce – Wrona Antoni

Organizatorzy konkursu podziękowali wszystkim uczestnikom za skorzystanie z wakacyjnej oferty Biblioteki, która obejmowała nie tylko konkursy, ale także zajęcia i warsztaty z książką oraz kinem.

Wygenerowano w sekund: 0.02
2,824,093 Unikalnych wizyt