Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3998118

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

"Dom ciszy" - sierpniowe spotkanie DKK dla dorosłych

Trzy kobiety, trzy światy, trzy historie. Trzy zupełnie odmienne charaktery, które niespodziewanie łączą… skrzypce. To właśnie kanwa powieści „Dom ciszy” Blanki Busquets, czyli książki niezwykle spokojnej, wyważonej, a zarazem bogatej w treść i zmuszającej do głębokiej refleksji nad własnym życiem.
Autorka z wyjątkową wnikliwością, precyzją i realizmem tworzy portrety kobiet, których życia nierozerwalnie złączone zostały poprzez miłość do muzyki i tajemniczego kompozytora, Karla T. Cała opowieść krąży wokół zagubionych skrzypiec, które wciąż zmieniają właściciela, i które w przedziwny sposób odmieniają życie każdego, kto wejdzie w ich posiadanie. Te „skrzypce odsłaniają ludzkie charaktery, odnajdując w każdej z właścicielek inne bóle, nadzieje, potrzeby i marzenia, dostrajają się do nich i wydobywają na światło dzienne tak różne dźwięki” (źródło: okładka książki).
Książka pt. „Dom ciszy” omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 21 sierpnia 2018 r.
Kolejne dyskusja dotyczyć będzie książki C. Montero pt. „Szmaragdowa tablica”. Zapraszamy 18 września 2018 r. o godz. 14:00.


Odsłonięcie i poświęcenie odnowionego Pomnika w Ćwikowie

Lipcowi Liderzy Kina za Rogiem 2018

Podobnie, jak w ubiegłym roku, Kino za Rogiem w Oleśnie zorganizowało akcję pn. „Lipcowi Liderzy”. Przez cały miesiąc młodzi miłośnicy filmów walczyli o tytuł najaktywniejszego widza. Akcja cieszyła się sporym powodzeniem i sprawiła, że grono stałych bywalców naszego kina znacznie się poszerzyło. W ramach nagrody wszystkich Lipcowych Liderów, czyli dzieci, które najczęściej odwiedzały kino, zaproszono do Kręgielni Azyl Olesno, gdzie odbył się turniej w kręgle.
Sportowa rywalizacja wywołała wiele emocji i dostarczyła doskonałej rozrywki, a zwycięzcami bowlingowych zmagań zostali:
I miejsce – Zuzanna Rusiecka
II miejsce – Krzysztof Zachara
III miejsce – Maja Chmura

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkie upominki.

Gratulujemy najaktywniejszym widzom naszego kina i zapraszamy do... POWTÓRKI! Przez cały sierpień najmłodsi mogą odwiedzać kino i zostać Sierpniowymi Liderami. Na najaktywniejszych widzów sierpnia czekają kolejne niespodzianki.


"Stulecie" podczas lipcowego spotkania DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiKsiążka norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo pt. „Stulecie” była tematem dyskusji lipcowego spotkania DKK dla Dorosłych w Oleśnie. Bohaterkami tej autobiograficznej powieści są prababka, babka i matka autorki – Sara Susanne, Elida i Hjørdis. To opowieść o ich życiu, o mężczyznach, których pragnęły mieć albo którzy tylko przypadli im w udziale, o dzieciach, które urodziły, o znoju życia codziennego, a także o wolności i tęsknocie za zupełnie innym życiem. Autorka obszernie przedstawiła rolę kobiety w życiu rodzinnym i społecznym Norwegii. Jakkolwiek przedstawicielki płci pięknej pozostają zwykle w cieniu mężczyzny, to jednak bardzo często mają decydujące zdanie w wielu sprawach.

Przez uczestniczki spotkania książka jednogłośnie została uznana za bardzo ciekawą, ale także trudną i wymagającą dużego skupienia. Ukazuje mianowicie kulturę norweską, jakże odmienną od polskiej, stosunki społeczne oraz zmiany historyczne, jakie zachodzą w tym kraju, a wszystko osnute wokół losów kobiet z jednej rodziny. Trudność w odbiorze sprawia częsta zmiana czasu akcji oraz niezwykle misterna konstrukcja powieści. Książka podzielona jest na 6 ksiąg, a każda z nich poświęcono innej postaci. Jednak losy wszystkich bohaterek silnie są ze sobą połączone, więc poznajemy różne aspekty ich życia przedstawione z wielu punktów widzenia. Ten zabieg pozwala poznać głębię życia emocjonalnego opisywanych kobiet, lecz równocześnie wprowadza zamęt i wymaga nieustannej koncentracji na czytanym tekście.

Spotkanie odbyło się 31.07.2018 r. Kolejna literacka dyskusja poświęcona będzie książce pt. "Dom ciszy" autorstwa Blanki Busquets. Zapraszamy wszystkie Klubowiczki 21.08.2018 r. o godz. 14:00


Zbieranie materiałów do publikacjiKonkurs na Najlepszego Czytelnika 2018 roku - półmetek
Projekt "Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu"


"Nasza Odzyskana" - zaproszenie do Projektu


Akcja "Wędrujący historycy"

KINO ZA ROGIEM


AKCJA "WĘDRUJĄCY HISTORYCY"

III Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy
"Amerykańska sielanka" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 26.06.2018 r. poświęcone zostało książce Philipa Rotha pt. „Amerykańska sielanka”.

Autor przedstawia w bardzo bezpośredni sposób skutki zmian społecznych i ustrojowych w Ameryce końca dwudziestego wieku. Amerykański raj zniszczony przez wydarzenia polityczne. Koszmar wojny w Korei i Wietnamu. Wywrócony do góry nogami system wartości. Zniweczone wyobrażenia , oczekiwania i marzenia. Destrukcyjny wpływ wojny na życie osób pozornie z nią niezwiązanych. Bardzo drastyczna pobudka z „amerykańskiego snu”.
Główny bohater, Szwed Levov to wzorcowy przykład „szczęśliwego Amerykanina”. Jako uzdolniony sportowiec jest uwielbiany w szkole średniej. Cieszy się ogromnym powodzeniem u kobiet i żeni się z miss stanu New Jersey. Staje się spadkobiercą dobrze prosperującej fabryki. Mieszka w uroczym domu w spokojnej okolicy. Jest ojcem bystrej, słodkiej i kochającej córeczki. Ale… W jednym dniu, bez żadnego ostrzeżenia zostaje brutalnie wyrwany ze snu o amerykańskiej sielance. Nastoletnia córka wchodzi w niebezpieczne układy z terrorystami, a w efekcie podkłada bombę w rodzinnym miasteczku i znika bez śladu. To jedno wydarzenie sprawia, że sen o szczęściu zamienia się w koszmar na jawie. Szwed i jego żona zostają wyrzuceni poza margines społeczeństwa. Sąsiedzi nie ukrywają wrogości. Jednak dla obydwojga największą torturą jest brak informacji od jedynego dziecka oraz niekończące się plotki i spekulacje na ten temat.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 31 lipca 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę H. Wassmo pt. "Stulecie"

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedził bibliotekę w Oleśnie,

23 czerwca 2018 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie odwiedził Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński. Pan Minister zwiedził naszą placówkę i zwrócił uwagę na wszystkie udogodnienia oraz innowacyjne rozwiązania, jakie wprowadziliśmy dla swoich Użytkowników. Ponadto nasz gość przekonał się, jakie możliwości audiowizualne daje Kino za Rogiem, a także spróbował swoich sił na torach bowlingowych Kręgielni "Azyl Olesno".

"Julek i Maja w labiryncie" - spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki

Bardzo często łapiemy się na tym, jak szybko mija nam czas, gdy jesteśmy zaabsorbowani pracą lub rozrywką z użyciem komputera oraz Internetu. Ten popularny „pożeracz czasu” jest w wielu kwestiach niezastąpioną pomocą. Każdy jednak wie, że świat wirtualny może być bardzo niebezpieczny. W ogromnym skrócie: właśnie o plusach i minusach Internetu i komputera można przeczytać w książce Ałbeny Grabowskiej-Grzyb pt. "Julek i Maja w labiryncie”. Książka była tematem dyskusji podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 22 czerwca 2018r.
Tytułowi bohaterowie w przedziwny sposób trafiają do gry komputerowej. Bardzo szybko dociera do nich, że gra toczy się w… ludzkim mózgu! Początkowy zachwyt dziwnym i tajemniczym otoczeniem sprawia, że Julek i Maja nie chcą wracać do realnego świata. Wszystko diametralnie się zmienia, gdy muszą stoczyć bitwę o dramatycznym przebiegu. Nagle okazuje się, że powrót do normalnego życia wcale nie jest taki prosty…
Po omówieniu książki i dyskusji na temat zagrożeń i korzyści wynikających z możliwości jakie daje wirtualny świat Internetu Klubowicze wykonali magiczne laurki z okazji Dnia Ojca. Efekty można zobaczyć w galerii.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci dopiero po wakacjach.

II edycja Konkursu "Lipcowi Liderzy"

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,998,118 Unikalnych wizyt