Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2511516

Palmy Wielkanocne w bibliotece


Niedziela Palmowa, nazywana też „Niedzielą Męki Pańskiej”, „Kwietną” lub „Wierzbną”, to święto obchodzone w Kościele Katolickim na siedem dni przed Wielkanocą. W Polsce kultywowane jest już od czasów średniowiecza. Z dniem tym wiąże się zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych. Jakkolwiek obecnie bogaty ich wybór dostępny jest w sklepach, to jednak nadal najpiękniejsze i najcenniejsze są palmy wykonywane samodzielnie, zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Aby zachować ten zwyczaj co roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, przed Niedzielą Palmową organizowane są warsztaty w trakcie, których ich uczestnicy wykonują palmy wielkanocne. W tym roku w zajęciach, które odbyły się 7 kwietnia 2017 roku, uczestniczyli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Spotkania prowadzone były przez Kierownika Filii Bibliotecznej w Zalipiu, a zarazem malarkę ludową Helenę Lelek przy wsparciu Kierownika Filii Bibliotecznej w Ćwikowie Pauliny Fic oraz pracowników oleśnieńskiej książnicy.

Przerwa świąteczna

L. Dave " Dom z moich marzeń" - Spotaknie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Czy można żyć i zarabiać dzięki podróżowaniu, a jednocześnie marzyć o założeniu rodziny? Czy można być wolnym ptakiem, a jednocześnie pragnąć własnego domu i stabilizacji? Czy można być cenionym dziennikarzem, a jednocześnie nie umieć znaleźć właściwych słów, by porozumieć się z bliskimi? I w końcu – czy można kochać swojego byłego, a jednocześnie… wyjść za mąż z miłości do innego?!
Najwyraźniej można. A najlepszym tego dowodem jest Annie Adams, główna bohaterka książki pt. „Dom z moich marzeń”, autorstwa Laury Dave. Annie to pełne dysonansów połączenie tak skrajnych postaw, zachować i emocji, że niekiedy trzeba się zastanowić, czy to wciąż ta sama osoba. Trzydziestoletnia bohaterka nie do końca wie, czego chce od życia i jakie są jej podstawowe cele. Z jednej strony uwielbia pracę dziennikarza i podróżnika, ale w swoim pasjonującym życiu zawodowym wciąż czuje pewną pustkę i – oczywiście – nie ma pojęcia, dlaczego, ani jak temu zaradzić. Kocha swojego chłopaka i rozpacza, gdy ten z nią zrywa, ale w końcu winą obarcza siebie i w ramach zadośćuczynienia – oddaje byłemu chłopakowi ukochanego psa! I wreszcie – pozwala sobie na odrobinę szaleństwa, zakochuje się w przystojnym szefie kuchni, po niespełna trzech miesiącach wychodzi za niego za mąż i… nie jest pewna, czy nie powinna jednak wrócić do poprzedniego partnera! Niezdecydowanie bohaterki ma jednak swoją przyczynę. Otóż kobieta twierdzi, że wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia w jej życiu spowodowane są przez… jej ulubiony film. To bardzo wygodne tłumaczenie, które pozwala usprawiedliwić każdą pochopną decyzję i niefortunne zbiegi okoliczności, a tym samym – poczuć się bez winy. Czy Annie wreszcie uwolni się od ciążącego nad nią fatum, zdecyduje, czego pragnie, określi, co chce osiągnąć i wybierze, kogo kocha?

Książka pt. „Dom z moich marzeń” omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 27marca 2017 roku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 25 kwietnia 2017 roku,o godz. 14:00. Dyskusja będzie dotyczyć książki Kim Holden pt. „Promyczek”.


"Hipacy chce się zakochać" K.Ziemnicka - spotkanie DKK dla dzieci


W piątek 24 marca fani czytania, a więc członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci rozczytali się w książce pt. „Hipacy chce się zakochać” - Katarzyny Ziemnickiej. Spotkanie rozpoczęło się od poczęstunku i wypicia kawy oczywiście Inki ;-)
Książka opowiada losy kota o imieniu Hipacy, który miał już dość samotności i postanawia znaleźć sobie miłą kotkę na resztę życia. Okazuje się, że nie jest to takie proste, zwłaszcza, gdy spotyka wyniosłą Lukrecję, zimną jak lód Ignację, Gryzeldę czy surową panią policjant. Jego wszystkie randki okazują się nieporozumieniem i załamują Hipacego. Czy jednak odnajdzie prawdziwą miłość? Jak i gdzie powinien szukać „drugiej połówki”? Na tak postawione pytania próbowali odpowiedzieć najmłodsi czytelnicy oraz wspólnie opowiadali miłosne perypetie Hipacego. Członkowie zostali podzieleni w pary i mieli za zadanie odgadnąć zagadki dotyczące konkretnej partnerki bądź randki Hipacego. Po odgadnięciu zagadek i odszukaniu podpowiedzi, stworzyli portret konkretnej kotki. Następnie prezentowali swoje zadanie i odpowiadali na pytania pozostałych członków klubu. W ten sposób trochę przez zabawę, a trochę przez prace przypomnieliśmy sobie fabułę oraz ciekawe i nieprzewidywalne losy Hipacego. Podczas spotkania panowała miła atmosfera, a dzieci były pochłonięte swoim zadaniem. Do naszego grona dołączyły dwie kolejne osoby.

Kolejne klubowe spotkanie odbędzie się w piątek 21 kwietnia, o godz. 14:00, porozmawiamy o książce pt. "Wieloryb”. Zapraszamy :-)Spotaknie z Tadeuszem Płużańskim

12 marca 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się kolejne spotkanie autorskie z Tadeuszem Płużańskim. Historyk poprowadził wykład podczas, którego ponownie przybliżył zgromadzonym gościom obraz Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem spotkania był Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tadeusz M. Płużański – jest synem prof. Tadeusza L. Płużańskiego, naukowca, więźnia stalinowskiego, członka TAP. Ukończył studia historyczne. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, „Najwyższym CZASIE!”, „”Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Objął funkcję szefa działu opinie w „Super Expressie”. Jest autorem książek historycznych, m.in. wydanej w 2011 r. książki „Bestie”, zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich. Pod koniec 2013 r. został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Zasiadł w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom.

Dzień Mężczyzn w Kinie za Rogiem

KINO ZA ROGIEM
W tym roku świętowały nie tylko Panie, ale także i Panowie. W sposób wyjątkowy w Kinie za Rogiem w Oleśnie zaakcentowano właśnie Dzień Mężczyzn. Na tę okoliczność sala kinowa została pięknie zaaranżowana i przemieniona w kawiarnię. W tym niecodziennym dniu wstęp na seans mieli tylko panowie, którzy w trakcie projekcji filmu mogli delektować się przygotowanymi specjalnie dla nich smakołykami. To była jednak tylko część niespodzianki jaką przygotowały dla swoich mężczyzn kobiety. Po zakończonej projekcji filmu pt. „Piknik z niedźwiedziami” na scenę wkroczyły Panie, które zaprezentowały wyjątkowy program artystyczny. Nie zabrakło także symbolicznych upominków oraz najlepszych życzeń z okazji Dnia Mężczyzny. Niespodzianka była ogromna ponieważ żaden z widzów nie spodziewał się aż takich atrakcji. Kino za Rogiem w Oleśnie po raz kolejny mile zaskoczyło swoich widzów. Pracownice biblioteki serdecznie dziękują wszystkim swoim cudownym przyjaciółkom ze Stowarzyszenia „Sami Swoi”, Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego, dzięki którym udało się przygotować i przeprowadzić tak fantastyczną i nowatorską inicjatywę.

"Felicita" - koncert z okazji Dnia Kobiet


8 marca to dzień dedykowany wszystkim Paniom. W Gminie Olesno jest on uroczyście celebrowany już od 6 lat. Co roku w dniu swojego święta Kobiety zapraszane są na wyjątkowe spotkanie uświetniane każdorazowo wyjątkowym programem artystycznym. W tym roku organizatorami uroczystego koncertu byli Wójt Gminy Olesno, Dom Malarek w Zalipu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Wspaniali artyści, Karina & Andreo oczarowali licznie zgromadzoną publiczność mistrzowskim wykonaniem utworów słynnego duetu Romina Power & Albano. Spotkanie odbyło się oczywiście 8 marca 2017 r. w Domu Malarek w Zalipiu.
Zdjęcia: Dom Malarek w Zalipiu

KAJ DZIAS

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie


24 lutego 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Było to pierwsze spotkanie na którym dzieci opowiadały o przeczytanej przez siebie książce, która w szczególny sposób ich zaciekawiła. Wśród wymienianych autorów dominowała Holly Webb, znana brytyjska pisarka, której książki słyną z tematyki zwierząt posiadających magiczną moc. Każdy opowiadał krótko fabułę przeczytanej książki, a następnie pozostali członkowie zadawali pytania. Była to bardzo przyjemna i pouczająca dyskusja.
Uczestnicy wykonali również pamiątkowe wpisy do Kroniki DKK dla dzieci. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Klub liczy już 11 osób.

Następne spotkanie odbędzie się 24.03., o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać na temat książki pt. „Hipacy chce się zakochać”, Katarzyny Ziemnickiej.


Opracowała: Anna Kinel

Uwaga

O. Pamuk "Dziwna myśl w mej głowie" - Spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 20 lutego 2017 roku poświęcone zostało najnowszej powieści tureckiego noblisty, Orhana Pamuka pt. „Dziwna myśl w mej głowie”.

Życie Mevluta Karaktasa to pasmo absurdów. Już jako dziecko pragnął rozwijać się, marzył o ukończeniu szkoły, pójściu na studia, osiągnięciu sukcesu i poprawie warunków życia swojego i swojej rodziny. Gdy w końcu z małej wioski wraz z ojcem przeprowadził się do Stambułu, okazało się, że marzenia bardzo trudno wprowadzić w życie. Szkoła i nauka szybko przegrały z ciekawością świata i pragnieniem swobody. Również praca zarobkowa nie była prosta, bo... ograniczała wolność. Największym paradoksem w życiu Mevluta jest jednak jego małżeństwo. Jako młodzieniec zakochał się w dziewczynie spotkanej na weselu. Nie zamienił z nią ani jednego słowa, nie poznał nawet jej imienia. A mimo wszystko, głęboko zauroczony, postanowił porwać ukochaną i poślubić ją. Jego plan powiódł się w stu procentach. Z wyjątkiem jednego małego szczegółu... porwał nie tę kobietę! Nie miał jednak odwagi przyznać się do pomyłki i poślubił siostrę swojej ukochanej. Przez całe życie Mevlut imał się różnych zajęć: był między innymi ulicznym handlarzem, kelnerem, dozorcą. Te dorywcze prace nie zaspokajały jego potrzeb finansowych i marzeń o założeniu własnej dochodowej działalności. Za niepowodzenia w życiu osobistym i zawodowym mężczyzna wciąż obwiniał swoje otoczenie – niesprzyjające warunki i nieżyczliwych ludzi. Winy za porażki nie widział w swoim zachowaniu i irracjonalnych poglądach. Wciąż uważał, że jest poszkodowany przez ludzi sprytniejszych i mniej uczciwych, w tym również swoich kuzynów (którzy – o, ironio! – wciąż proponowali mu bardziej dochodowe zajęcia). Usilnie pragnął zostać przedsiębiorcą i kapitalistą, jednocześnie nie potrafiąc zrezygnować ze świata marzeń i wyobraźni. Główny bohater powieści Pamuka może drażnić. Jego niezaradność i ciągle bujanie w obłokach może denerwować. Z pewnością jednak te irytujące cechy bohatera nie są przypadkowe. Obrazują bowiem, jak trudno niekiedy wpasować się do otoczenia, jak ciężko nadążyć za światem rozwijającym i zmieniającym się w zawrotnym tempie. Perypetie Mevluta stanowią specyficzne tło, na którym Pamuk kreśli szczegółowy i wyczerpujący opis przemian technologicznych, społecznych i politycznych zachodzących w Stambule na przełomie wieków.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 27 marca 2017r. Będziemy rozmawiać o książce Laury Dave pt. „Dom z moich marzeń”.

Wzbogacone zbiory biblioteki w Oleśnie

Biblioteka to nie tylko tradycyjne książki - udowadniamy to po raz kolejny!

Jeśli lubisz czytać, ale nie masz na to zbyt dużo czasu – sięgnij po nasze najnowsze audiobooki! W dziale książek na nowoczesnych nośnikach znalazły się nowe tytuły dla dorosłych, a wśród nich m.in.:
- J. Piekara „Alicja”,
- H. de Balzac „Fałszywa kochanka”,
- B. Pawlikowska „Blondynka w Japonii”,
- W. Smith „Okrutny krąg”,
- J. Grisham „Król odszkodowań”,
- B. Browder „ Czerwony alert”,
- P. Robinson „Dzieci rewolucji”,
- S. Ahrnstedt „ Tylko jedna noc”,
- Ch. Link „ Ciernista róża”,
- D. Eggers „ Krąg”.


Audiobooki można wypożyczyć w bibliotece na podobnych zasadach, jak w przypadku książek. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Czytelników i staramy się być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. W związku z tym wzbogaciliśmy także dział multimedialny, w którym znalazły się nowe gry, z których można korzystać na miejscu w bibliotece oraz filmy.

Zapraszamy do biblioteki!

Romantyczne spotkanie Za Rogiem. A dokładnie... w Kinie Za Rogiem w Oleśnie

KINO ZA ROGIEMWalentynki to święto obchodzone chyba we wszystkich zakątkach świata. Również w naszym Kinie uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Postanowiliśmy jednak, że Walentynki w Kinie Za Rogiem w Oleśnie będą świętem wszystkich zakochanych w dobrych filmach i niepowtarzalnej atmosferze.
Nasz romantyczny seans Walentynkowy przyciągnął wielu chętnych, a bilety rozeszły się zanim zdążyliśmy je wydrukować… ;)

To już tradycja, że takie okazje jak Dzień Kobiet, Mikołajki, czy Walentynki właśnie, w Kinie w Oleśnie obchodzone są w szczególny sposób. Tym razem sala kinowa została odpowiednio udekorowana – motywem przewodnim były oczywiście serca we wszystkich odcieniach czerwieni. Oprócz romantycznej scenerii na naszych Gości czekała dodatkowa niespodzianka w postaci lampki wina i słodkiego poczęstunku. Tak zaaranżowane spotkanie wprowadziło wszystkich w doskonały nastrój.

Strzałem w dziesiątkę okazał się również film zaplanowany na ten wyjątkowy wieczór. Wśród wybuchów śmiechu i zabawnych komentarzy obejrzeliśmy „Faceta na miarę”, czyli komedię romantyczną przypominającą o tym, że serce zawsze rządzi się swoimi prawami.

IX edycję konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła IX edycję konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość". Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.
Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

W RAMACH KONKURSU KAPITUŁA OCENI PRACE W DWÓCH KATEGORIACH:
1. Prace naukowe (m. in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
2. Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.
Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
TERMIN NADSYŁANIA PRAC MIJA 28 LIPCA 2017 R.

Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Monika Banaś-Samartzi, e-mail: m.b.samartzi@fdpa.org.pl tel. 695116110; 22 864 03 90; fax 22 864 03 61.
Informacje na temat konkursu: http://www.fdpa.org.pl/konkurs-polska-wies-dziedzictwo-i-przyszlosc

Patronat honorowy: Polski Komitet do spraw UNESCO
Patroni medialni: Witrynawiejska.org.pl, KulturaLudowa.pl


Wygenerowano w sekund: 0.02
2,511,516 Unikalnych wizyt