Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4001262

Piknik Rodzinny w Oleśnie

Już za tydzień - 12 maja 2018 roku - przed siedzibą biblioteki odbędzie się
Piknik Rodzinny

ZAPRASZAMY


"Zmora" H. Fallady na DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Polacy to złodzieje. Rosjanie – alkoholicy. Niemcy, wiadomo, samo zło. To przykre, ale te uprzedzenia wciąż są silnie zakorzenione w świadomości wielu ludzi. Wystarczy jednak zastanowić się choć przez chwilę, by dostrzec wiele wyjątków od reguły. Zaś tych wyjątków jest tak dużo, że wspomniana „reguła” staje się mocno bezzasadna.

Książka „Zmora” Hansa Fallady, omawiana 17 kwietnia 2018 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Oleśnie, stała się przyczyną do rozmowy na temat silnie ugruntowanych, ale bardzo krzywdzących stereotypów i poglądów. Klubowiczki przyznały, że przekonanie o tym iż wszyscy Niemcy są jednakowo odpowiedzialni za zbrodnie Hitlera, jest stale żywe i obecne. Tymczasem Hans Fallada opisuje powojenne realia z punktu widzenia Niemca – wroga nazistów, przez których był prześladowany. Główny bohater, doktor Doll, nie potrafi zapomnieć, że wojna już się skończyła, wciąż nią żyje i planuje lepszą przyszłość. Nie potrafi jednak otrząsnąć się z marazmu i wciąż prześladują go nocami koszmarne wspomnienia bombardowań. „Próbuje się uporać z gnębiącą go zmorą współwiny, ale, jako burmistrz niewielkiego miasteczka z nadania czerwonoarmistów, z dnia na dzień traci tylko wiarę w możliwość wymazania grzechów swojego narodu. Udręka wpędza mężczyznę w załamanie nerwowe – Doll trafia do szpitala, szuka też ukojenia w narkotykowym odurzeniu. Wśród chaosu panującego w Berlinie, mieście zniszczonym przez wojnę i poddanym dyktatowi czarnego rynku, co rusz traci z oczu swą młodą, uzależnioną od morfiny żonę. Wie, że musi walczyć nie tylko o własne życie, a jedynie miłość może zapewnić przetrwanie.”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbędzie się 29 maja 2018 r. o godz. 14:00. Tym razem rozmowa będzie dotyczyć książek, które w szczególny sposób spodobały się Klubowiczkom, i które warte są polecenia innym czytelnikom.

Biblioteka nieczynna

Konkurs na Najlepszego Czytelnik 2018 roku trwa!

Logowanie do indywidualnego konta bibliotecznego

Szanowni Czytelnicy!

Przedstawiamy instrukcję logowania do indywidualnego konta bibliotecznego.


Przypominamy!

Dyskusyjny Klub Książki
Przypominamy wszystkim Klubowiczom - małym i dużym, że kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie odbędą się już w przyszłym tygodniu!

DKK dla dorosłych - 17 kwietnia o godz. 14:00, przedmiotem dyskusji będzie książka Hansa Fallady pt. „Zmora”.

DKK dla dzieci - 20 kwietnia 2018 r. o godz. 14:00, będziemy rozmawiać o książce Anny Onichimowskiej pt. "Duch starej kamienicy".

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!


Stowarzyszenie Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie realizuje kolejny Projekt

Repertuar na kwiecień

KINO ZA ROGIEM


Biblioteka zamknięta w czasie Świąt

Wesołych Świąt!

"Milo. Odklejone po(d)pisy" i shrekowo-wielkanocny lapbook na DKK dla dzieci

23 marca 2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci poświęcone książce pt. "Milo. Odklejone po(d)pisy" autorstwa Alana Silberberga.

Choć spotkaliśmy się w bardzo małym gronie, rozmowa o omawianej książce była wyjątkowo ciekawa. Tym bardziej, że Klubowicze zostali postawieni przed trudnym zadaniem - mieli przekonać swoją opiekunkę, że warto sięgnąć po właśnie tę pozycję.
Milo to trzynastolatek, który nie ma łatwego życia. Przeprowadza się średnio co dwa i pół roku. Ciągle więc zmienia otoczenie, nie tylko dom, ale i szkołę, a więc również znajomych. W domu też nie jest lekko. Siostra zwykle siedzi zamknięta w swoim pokoju, albo jest w szkole. Tata wiecznie zapracowany. A mama? O mamie się nie rozmawia. Mama zmarła, a tata nie potrafił wyjaśnić tego swoim dzieciom, więc po prostu wszyscy unikali tematu. Było tak aż do czasu, gdy Milo poznał swoją sąsiadkę. Kobieta opowiada mu o śmierci ukochanego męża, swojej tęsknocie i bólu, a także o tym,że w pewnym momencie musiała się z nim pożegnać, a w sercu pozostawić tylko te miłe wspomnienia. Prosi chłopca, aby spróbował wrócić do przykrych wydarzeń i zmierzył z przeszłością.

Po dyskusjo o książce postanowiliśmy stworzyć kolejny lapbook. Uznaliśmy jednak, że możemy puścić wodze fantazji i opracować coś niestandardowego i niezwiązanego z omawianą książką. Nasz lapbook dotyczył opowieści o Shreku, a ponadto nawiązywał do okresu wielkanocnego.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Anny Onichimowskiej pt. "Duch starej kamienicy".

Biblioteka Małego Człowieka - wielkanocne zwyczaje

Kolejne spotkanie naszych najmłodszych czytelników, czyli Biblioteki Małego Człowieka odbyło się 21 marca 2018 roku. Tym razem oprócz wspólnego czytania książeczek oraz swobodnych zabaw ruchowych tworzyliśmy pisanki. Okazało się, że śmiecenie i darcie papieru może być bardzo użyteczne. Zadaniem maluchów było porwanie kolorowej bibuły w drobne kawałeczki. Następnie trzeba było zebrać barwne "śmieciuchy" do foliowych woreczków, wrzucić do nich ugotowane na twardo jajka w skorupkach i dolać odrobinę wody. Później wystarczyło dokładnie otulić jajka mokrymi bibułkami i śliczne wielobarwne pisanki gotowe. Bardzo kreatywne, przyjemne i dziecinnie proste!

Na kolejne spotkanie zapraszamy 4 kwietnia 2018 roku o godz. 16:30. Prosimy zabrać ze sobą rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych oraz drobne kamyki lub ziarna (np. groch, ryż). Będziemy robić grzechotki i sprawdzimy swój talent muzyczny :)

"Sobowtór" Tess Gerritsen - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiWracasz po ciężkim dniu do domu. Jednak droga jest zablokowana, wszędzie policyjne radiowozy błyskające niepokojąco niebieskimi światłami… Co się tu dzieje? Zgromadzeni wokół ludzie zaczynają dziwnie ci się przyglądać. Robią ci przejście. O co im chodzi?! Wreszcie ktoś prowadzi cię do zaparkowanego nieopodal samochodu, w którym widzisz… siebie. Martwego…

To zaledwie początek rewelacyjnego thrillera Tess Gerritsen pt. „Sobowtór”. Później napięcie już tylko rośnie. Czytelnik wpada w obsesję poszukiwania odpowiedzi na pytanie „co tu się dzieje?!” Autorka nie ułatwia tego zadania. Przeciwnie – wprowadza nowe wątki, kolejne zagadki, niedomówienia. Przeplata losy bohaterów, zaciera granice pomiędzy teraźniejszością, a przeszłością. Jedyne, co czytelnik może zrobić, to czytać z zapartym tchem. Po to, by rozwiązanie zagadki wprawiło go w kompletne zdumienie. W książce nic nie jest oczywiste. Psychologiczne portrety bohaterów pozornie pozwalają snuć domysły i niemal być pewnym odpowiedzi. A mimo to prawda znajduje się zupełnie gdzie indziej.

„Sobowtór” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. A także o tym, że czasami lepiej nie szukać zbyt głęboko. Okazuje się bowiem, że kod genetyczny wcale nie definiuje nas jako dobrych bądź złych. Zło nie jest dziedziczne, a bestią może okazać się ten, kogo najmniej o to podejrzewamy. Książka T. Gerritsen omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 20 marca 2018 r.

Kolejna dyskusja już 17 kwietnia o godz. 14:00, a dotyczyć będzie książki Hansa Fallady pt. „Zmora”

Wieszaki od firmy Eljot

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie serdecznie dziękuje Państwu Agnieszce i Piotrowi Kaczmarczykom z firmy Eljot Nature Pit-Metal, którzy wykonali i ufundowali trzy wspaniałe, bardzo wygodne i niezwykle funkcjonalne wieszaki.
Dzięki życzliwości Państwa Kaczmarczyków problem z przechowywaniem okryć wierzchnich gości zapraszanych na różnorodne wydarzenia organizowane przez bibliotekę został wreszcie skutecznie rozwiązany! Jeszcze raz bardzo dziękujemy.

Rozmowy damsko-męskie

Początek marca to dla jednych Dzień Kobiet, a dla innych Dzień Mężczyzn. Tymczasem dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie ten czas to… wielkie święto Kina za Rogiem w Oleśnie! Już od trzech lat w marcu w naszym małym, ale jakże fantastycznym kinie uroczyście obchodzimy święto wszystkich tych, którzy kochają dobre filmy.

W tym roku 10 marca Kino za Rogiem w Oleśnie zaprosiło widzów na polską komedię pt. „Porady na zdrady”. Temat filmu doskonale nawiązywał do marcowych uroczystości – w końcu zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni znać kilka niezawodnych sposobów na (uniknięcie) zdrady. Komedia rozśmieszyła nas do łez, a przede wszystkim zapewniła relaks i doskonałą zabawę. Po projekcji nadszedł czas na wyróżnienie i podziękowanie najbardziej aktywnym widzom Kina za Rogiem w Oleśnie. Agata Wrona, Maciej Wrona i Stanisław Kosiek – to kinomaniacy, którzy przychodzą do kina zawsze – bez względu na porę roku, tygodnia i dnia.

Biblioteka w Oleśnie znana jest jednak z nieszablonowego podejścia do każdego tematu. Również tym razem nie wystarczył nam wyłącznie seans w kinie. Po filmie grono zaproszonych gości NIECO (a może nawet nieco bardziej) się powiększyło i wszyscy przeszli do sali bibliotecznej na rozmowy damsko-męskie w towarzystwie słodkiej babeczki i niezłego ciacha. Wyśmienite wypieki przygotowały nasze niezawodne przyjaciółki: Maria Bil, Iwona Chmura, Halina Dojka, Urszula Kaczmarska, Renata Kinel, Jadwiga Lech, Maria Łata, Teresa Motyka, Maria Nowak, Anna Plata i Barbara Szado. Z kolei pyszne babeczki ufundowane zostały przez państwa Małgorzatę i Dariusza Olesiów.

To jednak wciąż nie wszystko! Wieczór uświetnił występ kabaretowo-muzyczny w wykonaniu Kabaretu „Sprawa Drugorzędna”. Grupa działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, a składa się z muzyków i aktorów amatorów, którzy sami piszą teksty, komponują muzykę i przygotowują scenografię. Artyści dali fenomenalny pokaz swoich umiejętności – doskonała gra aktorska, porywający wokal, profesjonalna oprawa muzyczna, niesamowity kontakt z publicznością i niejednoznaczne sytuacje sceniczne sprawiły, że występ był ciągle przerywany niepowstrzymanymi wybuchami śmiechu, oklaskami i spontanicznymi komentarzami widzów.

Wygenerowano w sekund: 0.02
4,001,262 Unikalnych wizyt