Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3088640

Informacja

"Wierszem do mnie mów" koncert w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej

"Aktywne Powiśle - Promocja trzeciego sektora i wolontariatu wśród osób starszych"

Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego serdecznie zaprasza do udziału w dwóch wykładach w ramach projektu, pn. „Aktywne Powiśle – Promocja trzeciego sektora i wolontariatu wśród osób starszych”, realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Szkolenia skierowane są do osób powyżej 50 roku życia, zamieszkujących tereny wiejskie, ale też wszystkich mieszkańców powiatu dąbrowskiego i dotyczy aspektów prawnych zakładania i funkcjonowania stowarzyszeń, działalności Klubów Seniora oraz funkcjonowania wolontariatu.

Program obejmie trzy bloki tematyczne:
1. Miejsce i rola stowarzyszeń jako organizacji pozarządowych w systemie gospodarki wolnorynkowej i strukturach ekonomii społecznej,
2. „STATUT JAKO WIODĄCY DROGOWSKAZ STOWARZYSZENIA” - powstawanie i funkcjonowanie NGO w warunkach określonych w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. Elementy obowiązkowe i informacje praktyczne,
3. „POMOC W TWORZENIU I DZIAŁANIU NGO” - prezentacja możliwości skorzystania z nieodpłatnych usług (m.in. doradztwo, szkolenia, granty) dostępnych w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski”.

Wykłady poprowadzi Grażyna Wiatr od wielu lat związana z sektorem pozarządowym, m.in. z Fundacją im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Regionalnych eMagra, Polskim Towarzystwem Informatycznym oraz Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”. Nagrodzona za działalność w tym sektorze Srebrnym Krzyżem Zasługi. Od ponad 15 lat specjalizuje się w realizacji projektów współfinansowanych ze środków publicznych.

Wykłady odbędą się w dwóch terminach:
25 września 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Berka Joselewicza 5 (sala narad), w godzinach od 10:00 do 13:00,
27 września 2017 r. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Breń 1, 33-210 Olesno, w godzinach od 10:00 do 13:00.

Dzień Pieczonego Ziemniaka

Już po raz drugi przed siedzibą biblioteki odbyła się wielka impreza na pożegnanie lata, czyli radosne świętowanie „Dnia Pieczonego Ziemniaka”. Wydarzenie zorganizowane zostało 7 września 2017 roku przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Honorowego patronatu udzielili: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski i Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia,
Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski,
Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej – Beata Partyńska (Prezes), Ryszard Święch (Wiceprezes), Małgorzata Kułaga (Sekretarz), Halina Sarat (Skarbnik),
Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie Bogdan Sosin,
Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Halina Dojka oraz Członkowie Klubu,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy Maria Bielaszka wraz z Terapeutami,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu Marta Kuliś wraz z Terapeutami,
Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
Karolina Plata z Urzędu Gminy w Oleśnie,
Małgorzata Oleś – właścicielka Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego w Oleśnie,
Jan Konieczny – właściciel Zakładu Usług Samochodowych w Oleśnicy,
Druh Czesław Mosio z OSP w Oleśnie.

Po powitaniu przybyłych gości, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyły podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację „Dnia Pieczonego Ziemniaka”.

Do wspólnego świętowania z okazji „Dnia Pieczonego Ziemniaka” przyłączyli się Uczestnicy trzech Środowiskowych Domów Samopomocy: w Oleśnicy, Dąbrowicy i Siedlcu. Pierwszym punktem spotkania był występ słowno-muzyczny przygotowany przez Podopiecznych ŚDS w Oleśnicy. Spektakl w oparciu o wiersz Jana Brzechwy był dopracowany do perfekcji – od rewelacyjnych kostiumów i przepięknej jesiennej scenografii, aż po fantastyczną recytację, brawurowy śpiew i doskonałą grę aktorów. Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania uroczystego „Hymnu do ziemniaka”. Po przedstawieniu wszyscy zgromadzeni goście zostali uraczeni wyśmienitymi potrawami, wśród których królowały oczywiście kartofle. Poczęstunek przygotowany został przez pracowników ŚDS w Oleśnicy. Natomiast pyszny deser w postaci słodkich wypieków zapewnili Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś. Po smakowitym posiłku z nowymi siłami Podopieczni ŚDS-ów wzięli udział w konkurencjach teoretycznych i sprawnościowych oraz grach integracyjnych. Każda placówka reprezentowana była przez swoich przedstawicieli. Zaciętą rywalizację, zgodną z zasadami fair play, oceniało jury w składzie: Janusz Plata Sekretarz Gminy Olesno – przewodniczący, Dorota Huczek i Władysława Cabaj ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz Małgorzata Oleś. Jurorzy bacznie obserwowali poczynania zawodników, a po burzliwych naradach wyłonili zwycięzców, którym wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy okolicznościowe. Wszystkie zabawy zostały przygotowane i przeprowadzone przez terapeutów z ŚDS w Oleśnicy: Barbarę Surgot, Edytę Wątrobę i Mateusza Miodowskiego.
Najciekawszym i niecierpliwie wyczekiwanym punktem imprezy była jednak zabawa taneczna z muzyką na żywo w wykonaniu bezkonkurencyjnego Pawła Obary. Fantastyczny muzyk i wodzirej bawił publiczność poczuciem humoru i świetnym doborem repertuaru, a co najważniejsze – w zdumiewający sposób porywał do tańca nawet najbardziej opornych!

-----------------
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego, jako zadanie publiczne pn. "ŻYJMY ZDROWO-OCHRONA ŻYCIA"
Wsparcie finansowe udzielone zostało również przez: Zakład Usług Samochodowych – Pan Jan Konieczny, Zakład Piekarniczo Cukierniczy – Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś.

Pasjonaci książki i kina na wycieczce w Ciężkowicach

Piękna pogoda, fantastyczna atmosfera, liczne atrakcje i niezapomniane przeżycia. Tak jednym zdaniem można opisać wycieczkę do Ciężkowic, która odbyła się 29 sierpnia 2017r. Oprócz laureatów konkursu „Lipcowi Liderzy” uczestniczyli w niej także członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.
Po przybyciu na miejsce uczestników wycieczki powitał przewodnik Piotr Drebot, który towarzyszył im przez cały dzień, prowadząc malowniczymi, ale też zawiłymi ścieżkami Skamieniałego Miasta i snując barwne opowieści o jego historii. Po wyczerpującej wędrówce wycieczkowicze posilili się smacznym obiadem i równie wspaniałym lodowym deserem. Następnie przeżyli niesamowitą przygodę w Muzeum Przyrodniczym, gdzie oprócz wyjątkowej wystawy zwierząt i ptaków, bardzo ciekawie omówionej przez przewodnika, wzięli udział w wyprawie „niezwykłą łodzią podwodną” po dnie rzeki Białej. Po tej całodniowej wyprawie zmęczeni i utrudzeni, ale zadowoleni i radośni szczęśliwie wróciliśmy do Olesna, gdzie na małych odkrywców czekali stęsknieni rodzice.

Organizatorzy wycieczki, którymi byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Centrum Usług Wspólnych serdecznie dziękują Pani Halinie Dojka, która po raz kolejny wsparła bibliotekę, bezinteresownie wzięła udział w wyjeździe i przyjęła na siebie obowiązki kierownika wycieczki oraz Panu Kierowcy Andrzejowi Łucek, który bezpiecznie sterował autokarem, a swoich młodych pasażerów traktował z życzliwością i wyrozumiałością.


"IX Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze"

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, jak co roku, odpowiedzialna była za stoisko promujące Gminę Olesno na "IX Święcie Powiśla Dąbrowskiego – Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych". Tym razem do przygotowania ekspozycji przyłączyli się także członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którzy zaprezentowali własne, unikatowe wyroby rękodzielnicze. Promowano także dorobek lokalnych twórców, w tym malarstwo, rysunek, haft, rzeźbę, tomiki poezji oraz publikacje monograficzne. Nie zabrakło również sztuki ludowej Zalipia oraz przedstawicieli Pocztu Bagiennych z Wieżycy. Oprócz tego „Sami Swoi”, w ramach przewidzianych w programie występów lokalnych artystów, zaprezentowali na scenie swój kultowy kabaret „Czerwony autobus” .

Lipcowi liderzy wyłonieni


Trwający przez cały lipiec konkurs „Lipcowi Liderzy” został podsumowany 23 sierpnia 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. W spotkaniu oprócz uczestników konkursu, ich rodziców i opiekunów, wziął udział także Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który wręczył dyplomy i wyróżnienia najaktywniejszym czytelnikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz najaktywniejszym widzom Kina za Rogiem w Oleśnie. Zgodnie z regulaminem nagrodą główną dla wszystkich wyróżnionych uczestników była jednodniowa wycieczka do Ciężkowic. Tym, którzy nie mogli w niej uczestniczyć wręczono nagrody książkowe. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach konkursu „ Lipcowi Liderzy” uzyskali:
Najaktywniejszy czytelnik lipca 2017

I Kategoria wiekowa - Przedszkolaki
I miejsce – Bartula Małgorzata
II miejsce – Lelek Natalia


II Kategoria wiekowa – Uczniowie kl. I-III Szkół Podstawowych
I miejsce – Pasek Remigiusz
II miejsce – Sierak Martyna
III miejsce – Lelek Alicja

III Kategoria wiekowa – Uczniowie kl. IV-VI Szkół Podstawowych
I miejsce – Zachara Aleksandra
II miejsce – Ryczek Artur
III miejsce – Sierak Michał

Najaktywniejszy widz lipca 2017
I miejsce – Ubas Kamila oraz Ryczek Artur
II miejsce – Chmura Maja
III miejsce – Wrona Antoni

Organizatorzy konkursu podziękowali wszystkim uczestnikom za skorzystanie z wakacyjnej oferty Biblioteki, która obejmowała nie tylko konkursy, ale także zajęcia i warsztaty z książką oraz kinem.

DKK w Oleśnie w Kole Kultury Radia Kraków

Dyskusyjny Klub KsiążkiSierpniowe spotkanie DKK poświęcone było książce pt. „Florystka” Katarzyny Bondy, która nazywana jest królową polskiego kryminału. W trakcie dyskusji podkreślono jej wielowątkowość oraz wprowadzenie elementów charakterystycznych dla powieści obyczajowych i psychologicznych. Niezwykły i bardzo szczegółowy sposób konstruowania postaci sprawia, że bohaterowie jej powieści są wiarygodni i namacalni oraz mocno zakorzenieni w swoim środowisku. Zwrócono także uwagę na zawód głównego bohatera - profilera, którego K. Bonda jako pierwsza w Polsce wprowadziła do literatury. Doceniono również znakomite przygotowanie autorki, która pisząc książkę korzystała z konsultacji wielu fachowców takich jak np. psycholog, pracownicy sądu, florysta. Panie podkreśliły ważną rolę kobiet, stwierdzając nawet, że w dużej mierze jest to powieść o kobietach, ich dramatach, sile i determinacji. Autorka ukazała także od wewnątrz środowisko policjantów, nie tylko ich pracę, ale także portrety psychologiczne. Z drugiej strony padły również stwierdzenia, że K. Bonda zamieszcza zbyt szczegółowe opisy przez co rozmywa się główny wątek fabuły. Część dyskutantek jednak uznała to za zaletę, która podnosi jej wartość i walory artystyczne.
Reasumując książka wzbudziła wiele emocji i spotkała się z dużym uznaniem klubowiczek.
Spotkanie to było wyjątkowe, ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć Red. Katarzynę Fortuna z Radia Kraków, która żywo uczestniczyła w rozmowie na temat książki oraz Wiesława Cikałę, który nagrał dyskusję. Relacja została wyemitowana w Radio Kraków w ramach audycji „Koło kultury” i obejmowała nie tylko dyskusję o książce, ale także wypowiedzi na temat działalności Klubu i Biblioteki.

Lipcowe "Wakacyjne wędrówki z książką" zakończone

W każdą środę lipca nasi młodzi przyjaciele wraz ze swoimi wspaniałymi przewodnikami wędrowali śladami ulubionych bajkowych bohaterów.

Bohaterem pierwszego spotkania był Kubuś Puchatek, drugiego zaś sympatyczny Franklin, z którym zawędrowaliśmy 12.07.2017 r. do Centrum Polonii w Brniu. To niezwykłe spotkanie połączone zostało z fantastyczną wycieczką rowerową. Grupa wystartowała spod Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, następnie przejechała ulicą Konopki i dotarła do przepięknego kompleksu pałacowo-parkowego w Brniu, gdzie odbyły się warsztaty.
Na wszystkich uczestników zajęć czekała moc atrakcji przygotowanych przez pracowników Centrum Polnii w Brniu Panie Dorotę Wenc, Justynę Kozdęba, Edytę Grudnicką, Anielę Kinel oraz Panów Bronisława Rygielskiego, Jana Golca, Stanisława Borka oraz Tomasza Chochołka. Na rozgrzewkę wystartowaliśmy ze wspólnym czytaniem książek. Następnie uczestnicy podzieleni na dwie grupy otrzymali specjalne mapy i wyruszyli na poszukiwanie ukrytych, w różnych miejscach zabytkowego parku, elementów puzzli, które na mecie musieli ułożyć w obraz. Po tych pełnych emocji wyczynach przyszedł czas na wspaniały poczęstunek czyli przepyszne racuchy i ziemniaki z ogniska, a później gry i zabawy zespołowe. Nie zabrakło także zwiedzania i ciekawej prelekcji związanej z historią obiektu. Po zajęciach wszyscy ponownie dosiedli swoich rowerów i wrócili do Olesna, gdzie czekali już stęsknieni rodzice. Nad bezpieczeństwem przejazdu grupy czuwał jak zwykle niezawodny Druh Czesław Mosio, któremu z serca dziękujemy.
Kierujemy także serdecznie podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć, miłe przyjęcie i poświęcony czas wszystkim Pracownikom Centrum Polinii w Brniu.

Bohaterami trzeciego spotkania warsztatów „Wędrówki z książką” , które odbyły się 19 lipca były wesołe i pełne pomysłów Smerfy. Warsztaty tradycyjnie rozpoczęły się wspólnym czytaniem Smerfowych przygód. Następnie przyszedł czas na zabawę, czyli gry zespołowe i kalambury. Później każdy mógł wykazać się talentem i wykonać smerfną pracę plastyczną, dedykowaną wybranej przez siebie postaci z tej smerfastycznej bajki. Uczestnicy opowiadali także o ulubionym Smerfie oraz mieli za zadanie stworzyć nową smerfną postać. Zarówno dzieci jak i opiekunowie bardzo miło spędzili czas.

26 lipca odbyły się ostatnie warsztaty w ramach „Wędrówek z książką”. Tym razem uczestnicy przenieśli się w świat pomysłowego Boba Budowniczego. Dzieci miały okazję wcielić się w budowlańców i pomocników bajkowego bohatera. Spotkanie tak jak poprzednie rozpoczęło się od wspólnego przeczytania książeczki o jednej z przygód Boba. Następnie wiele się działo! Wyścig z balonami, tor przeszkód, rzucanie do celu, malowanie kredą , konstrukcje z patyków, zabawy w liska, muchy, itp. Ta moc atrakcji sprawiła, że nawet najwytrwalsi poczuli znużenie, tak więc aby pokrzepić utrudzonych budowlańców konieczna stała się wizyta w pizzerni. W związku z tym, że były to ostatnie zajęcia, pożegnaliśmy się z uczestnikami tegorocznych, wakacyjnych warsztatów z książką.

To jednak nie koniec wakacyjnych spotkań w naszej bibliotece! Już od 2 sierpnia w każdą środę zapraszamy wszystkich chętnych Kina za Rogiem na rozgrywki FIFA 2017 na dużym ekranie – strat godz. 9.00.
Z kolei w każdy poniedziałek oraz czwartek o godz. 10.00 zapraszamy na niezapomniane seanse filmowe.

"Błysk rewolwru" Wisławy Szymborskiej na lipcowym spotkaniu DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Już od dłuższego czasu żadna z omawianych na spotkaniach DKK książek nie wywołała aż tylu różnorodnych emocji co „Błysk rewolwru” Wisławy Szymborskiej. Począwszy od wstępu, który często jest w dyskusji pomijany lub traktowany pobieżnie, tym razem stanowił jej początek i jednogłośnie został uznany za „zbyt naukowy” i niepasujący do tej pełnej osobistych wątków z życia autorki książki. Początkowo publikacja wprawiła klubowiczki w lekką konsternację, gdyż zawarte w niej utwory nie „pasowały” do naszej Noblistki, jednakże w miarę rozwoju dyskusji okazało się, że „Błysk rewolwru”, można czytać także „między wierszami”….. W tej książce składającej się z różnorodnych, luźnych, nie powiązanych ze sobą zapisków, rysunków, zdjęć i utworów można się doszukać wielu szczegółów biograficznych z życia W. Szymborskiej. Te mogłoby się zdawać niezbyt znaczące w jej dorobku rymowanki, wykonane dziecięcą ręką rysunki dedykowane „Muleńce”, jak pieszczotliwie nazywała mamę, czy wreszcie nie do końca udane próby prozatorskie ukazują nam jej prywatne oblicze. Poznajemy ją jako małe dziecko, które bardzo kocha swoją „Muleńkę”, a że lubi rysować często obdarowuje mamę swoimi arcydziełami. Ukazuje się nam jako osoba z ogromnym dystansem do samej siebie, skromna, z wyjątkowym poczuciem humoru, której obce jest sztywniactwo i pozerstwo. Pełna ciepła, ale także czasami odrobinę złośliwa. W związku z tym, że część zamieszczonych materiałów stanowi skan oryginalnych rysunków i rękopisów, widać błędy ortograficzne (zamierzone lub nie ? każdy musi sam rozsądzić), które sprawiają, że staje się nam bardziej bliska, bo każdemu czasami zdarzają się „wpadki” z pisownią. Zamieszczone materiały świadczą o tym, że autorka poniekąd bawiła się słowem, niezależnie od miejsca w jakim się znalazła i okoliczności, tworząc różne dziwne i niesamowite gatunki literackie. W zależności od tego co miała do przekazania odbiorcy wybierała formę. Tak więc obok wyjątkowej poezji, która przyniosła jej najwyższą literacką nagrodę i zaszczyty, powstawała także poezja codzienna, mniej doskonała, ale za to pełna humoru, a czasem i zadumy, dotykająca w sposób żartobliwy lub poważny (w zależności od tematu) zarówno spraw ważnych jak i tych zupełnie nieistotnych.
Reasumując książka, a właściwie album, do której członkinie klubu początkowo podeszły z dystansem i rezerwą, okazała się ważnym źródłem informacji o Wisławie Szymborskiej, podanych bez retuszu.

Dyskusja odbyła się 25.07.2017 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.
Następne spotkanie, które odbędzie się 22.08.2017 r. o godz. 14.00 poświęcone będzie książce Katarzyny Bondy pt. „Florystka”.

Dotacja w ramach Programu FIO-Małopolska Lokalnie dla Stowarzyszenia Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie

Niezwykła pielgrzymka do WłochSzczegółowe informacje można uzyskać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.Pierwsze wakacyjne zajęcia za nami

5 lipca o godz. 9 rozpoczęliśmy cotygodniowe wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Bohaterem pierwszego spotkania był Kubuś Puchatek wraz ze swoimi Przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu. Na uczestników czekały zadania, które sprawdzały ich wiedzę na temat przygód wesołego Puchatka. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa zespoły, pierwszym ich zadaniem było wymyślenie nazwy dla swoich grup - grupa pierwsza: Stumilowe debeściaki, grupa druga: Ziomki Poziomki. Obie drużyny rozwiązywały serie zadań m.in. kalambury, ,,burze mózgów”, test wiedzy o bohaterach książki oraz malowały swoją własną puchatkową przygodę. Ponadto uczestnicy brali udział w różnorodnych zabawach, na zakończenie ciekawie spędzonego czasu na wszystkich uczestników czekały pyszności z grilla. Już za tydzień dla wszystkich zainteresowanych dzieci czekają następne kolejne atrakcje.

Informacje opracowała: Maria Szczebak

LEGIMI - nowa platforma dostępna w naszej bibliotece

"Te chwile", H. Wassmo - Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki„W życiu piękne są tylko chwile” - tak brzmią słowa popularnej piosenki. Gdy jednak głębiej się nad tym zastanowić, to całe nasze życie jest szeregiem chwil. Zdarzają się momenty smutne, radosne, podniosłe i tragiczne. Każdy dzień składa się z chwil – tych ważnych i tych zupełnie normalnych.
Taki sposób postrzegania życia przedstawia H. Wassmo w książce pt. „Te chwile”. Autorka opisuje historię bezimiennej kobiety, która może być każdym. Wiele wątków wskazuje na to, że Wassmo pisze o sobie samej. Jednak losy i przeżycia bohaterki odzwierciedlają życie większości kobiet. Pisarka relacjonuje życie, relacje z innymi, emocje i przemyślenia. Opowieść, choć napisana z chłodnym dystansem, jest szczegółowa i pozwala – chwila po chwili, poznać główną bohaterkę. Książka złożona jest z krótkich, prostych zdań, urwanych słów i niedopowiedzeń. Niektórzy twierdzą, że ten sposób narracji wprowadza chaos i utrudnia zrozumienie. Jednak ta surowa i rzeczowa konstrukcja zdań również symbolizuje ulotność życia, krótkotrwałość każdej chwili. Pozornie niezwiązane ze sobą wątki tej opowieści przywołują na myśl wieloelementową układankę. Gdy nie dostrzegamy żadnego sensu, gdy już wydaje nam się, że niczego nie rozumiemy, puzzle życia bohaterki zaczynają dopasowywać się do siebie. Wówczas ukazuje nam się skomplikowany obraz przedstawiający całą historię kobiety, opowiedzianą co do chwili.

Książka H. Wassmo „Te chwile” omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 27 czerwca 2017 roku.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 25 lipca 2017 roku. Będziemy rozmawiać o książce „Błysk rewolwru” Wisławy Szymborskiej.


Wygenerowano w sekund: 0.02
3,088,640 Unikalnych wizyt