Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3455936

Kolejny talent odkryty - wystawa prac Mariusza Jurczyka

Piękno można dostrzec w każdym elemencie życia i świata. I wyrazić je można na wiele sposobów, między innymi poprzez słowo, muzykę, obraz czy taniec.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie może pochwalić się coraz szerszym gronem utalentowanych osób, które właśnie w bibliotece postanowiły podzielić się z innymi swoją wrażliwością i pochwalić własnymi zdolnościami. Spotkania promujące dorobek artystyczny lokalnych twórców organizowane już od lat przez GBP w Oleśnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy i powiatu. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na otwarciu wystawy prac Mariusza Jurczyka z Olesna, zorganizowanym 4 lutego 2018 roku przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie zgromadziło się ponad 200 osób!

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
- najbliższa rodzina i przyjaciele pana Mariusza, przede wszystkim żona Edyta, córka Oliwia i syn Kacper, rodzice Anna i Kazimierz Jurczyk oraz siostra Kinga Nuta,
- Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski z Małżonką,
- Ks. Prałat Jan Rybak, Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie,
- Ks. Jacek Sarota i ks. Marcin Kwiecień pracujący w Parafii Olesno,
- Ks. Marek Migacz,
- Jarosław Bartoń Radny powiatowy i dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie,
- Radni i Sołtysi z terenu gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Gminy Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno,
- Beata Partyńska – prezes Stowarzyszenia Na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Halina Sarat,
- Anna Morawiec – Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Lucyna Mirecka – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu,
- Krystyna Chmura – emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- wspaniali Przyjaciele biblioteki ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z Prezes Haliną Dojka na czele,
- Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Barbara Wójcik – Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie,
- Benedykt Owierczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej,
- Marek Nowak – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie,
- Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu,
- Niezawodni i zawsze życzliwi Czytelnicy oraz Przyjaciele biblioteki, w tym członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Po odczytaniu adresu okolicznościowego i złożeniu gratulacji artyście, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec dokonali oficjalnego otwarcia wystawy. Następnie głos zabrał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który wyraził szczery podziw wobec talentu Mariusza Jurczyka oraz nadzieję, że artysta zgodzi się zaprezentować swoje prace również w innych miejscowościach powiatu.
Z kolei bohater wieczoru w swoim wystąpieniu podziękował organizatorom, a w szczególności dyrektor biblioteki Małgorzacie Morawiec, której wręczył niecodzienny upominek w postaci jej portretu.
Wernisaż był także doskonałą okazją do złożenia gratulacji Małgorzacie Morawiec, która zwyciężyła w powiatowym etapie plebiscytu Gazety Krakowskiej i zdobyła tytuł Osobowość Roku 2017 w kategorii Kultura. Słowa uznania do dyrektor biblioteki skierował Wójt Gminy Witold Morawiec, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie. Nie obyło się również bez uroczystego odśpiewania tradycyjnego "Sto lat" oraz oklasków na stojąco.

Spotkaniu towarzyszył koncert w wykonaniu zespołu Impra Band w składzie: Radosław Brydniak – aranżacja, piano i wokal; Dawid Pilch – aranżacja, saksofony i wokal; Weronika Brydniak – skrzypce i wokal; Małgorzata Brydniak – flet poprzeczny i wokal; Oskar Owsiak – perkusja; Patryk Brydniak – trąbka.

Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Edytę i Mariusza Jurczyków oraz ich rodzinę i przyjaciół. Bezinteresowną pomocą w organizacji poczęstunku zaoferowały również panie Jadwiga Lech, Ewa Cierniak, Iwona Chmura, Maria Szczebak, Barbara Wesołowska, które przygotowały słodkie domowe wypieki. Z kolei w rolę fotoreportera wcieliła się Luiza Ziobro.

Spotkanie owocowało w głębokie doznania artystyczne oraz silne wzruszenia i przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nas podczas organizacji wydarzenia.

-----------------
Mariusz Jurczyk, jest kolejnym utalentowanym mieszkańcem Gminy Olesno, z którą związany jest od urodzenia. Jest absolwentem Technikum w Szczucinie. Obecnie mieszka w Oleśnie i prowadzi własną działalność gospodarczą. Talent artystyczny tkwi w nim od zawsze. Od kiedy odkrył swe zdolności, pielęgnuje je i nieustannie rozwija. Tworzy szkice ołówkiem i węglem. Amatorsko zajmuje się również rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową. Pan Mariusz to człowiek o wielkiej wrażliwości na piękno otaczającego nas świata, co odzwierciedla jego twórczość. Jednocześnie jest osobą niesamowicie skromną. Zapytany o prace, z których jest najbardziej dumny, odpowiada z konsternacją, że w każdej z nich dostrzega pewne niedociągnięcia.
Do tej pory pan Mariusz tworzył głównie „do szuflady”. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że to właśnie nam udało się wydobyć jego talent na światło dzienne i że to nas spotkał niekłamany zaszczyt organizacji pierwszej indywidualnej wystawy jego prac.

Życie Pi - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiGłębokie refleksje na temat życia, wiary, i walki o przetrwanie we współczesnym świecie towarzyszyły nam podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 23 stycznia 2018 roku. Rozmyślania te były efektem lektury książki Yanna Martela pt. „Życie Pi”.

Bohater książki, kilkunastoletni Piscine Patel, nazywany przez wszystkich po prostu Pi, żyje wraz z rodzicami, właścicielami ogrodu zoologicznego, w Indiach. Chłopiec dorasta w ciągłej bliskości z naturą, w końcu zoo jest niemal jego drugim domem. Wciąż jednak poszukuje czegoś więcej – szuka Boga, odkrywa świat, rozmyśla nad sensem życia, poszukuje odpowiedzi na ponadczasowe pytania o wiarę, miłość, nadzieję i śmierć. Wszystko radykalnie zmienia się, gdy kraj pogrąża się w coraz głębszym kryzysie politycznym. Rodzina Patelów zmuszona jest najpierw sprzedać część dobytku, a w końcu (wraz z częścią zwierząt z zoo) opuścić Indie. Podróż frachtowcem do Kanady nie należała jednak do szczęśliwych. Groźny sztorm zatopił statek, a z katastrofy ocalał tylko Pi oraz… zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski. To niecodzienne towarzystwo podejmuje nierówną walkę z bezmiarem oceanu i sił natury. Jednak w przyrodzie zawsze zwyciężają najsilniejsi. Lub najbardziej sprytni. I tak, na szalupie pozostaje w końcu Piscine oraz tygrys. Dalsza tułaczka po oceanie to codzienny, niekończący się test wytrwałości, umiejętności nawiązywania porozumienia ze śmiertelnym wrogiem, a także poważny sprawdzian wiary i podstawowych ludzkich wartości.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 27 lutego wyjątkowo o godzinie 13:30. Będziemy rozmawiać o wyróżnionej nagrodą Nike książce Joanny Bator pt. "Ciemno, prawie noc". Dodatkową atrakcją będzie specjalny seans w Kinie za Rogiem. Na film pt. "Ostatnia rodzina" zapraszamy nie tylko Klubowiczów, ale wszystkich zainteresowanych. Bilet - jedynie 5 zł.

Zapraszamy do udziału w III Gminnym Turnieju w Szachy

Detektyw Pozytywka i lapbookowe wariacje na DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiPierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym 2018 roku odbyło się 19 stycznia i poświęcone zostało książce Grzegorza Kasdepke pt. „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”.

Rozmowa o niesamowitych przygodach bohaterów książki oraz wspólne czytanie wybranych fragmentów doprowadziły do konkluzji, że „Pan Kasdepke powinien napisać więcej takich książek”. Uczestnicy dyskusji serdecznie polecają wszystkim (nie tylko dzieciom!) lekturę „Nowych kłopotów…” i zapewniają, że śledzenie niesamowitej przebiegłości Martwiaka oraz niezaprzeczalnych zdolności Pozytywki dostarczy każdemu wielu przyjemnych chwil.

Jednak samo czytanie i dyskusja o książkach to dla nas stanowczo za mało! W związku z tym, zgodnie z zasadą mówiącą, że nowy rok to nowe możliwości, postanowiliśmy wypróbować coś, czego jeszcze na DKK w Oleśnie nie było, mianowicie metodę pracy z wykorzystaniem lapbooka. Technika, choć znana od dawna, była dla nas czymś zaskakującym, a przy okazji dającym wiele satysfakcji i radości. Rozwiazywanie zadań, łamigłówek, wypełnianie poszczególnych poleceń i pisanie anonimu – to tylko niewielka część tego, co znajdowało się w naszym lapbooku.

Ferie w bibliotece

Konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika Roku

Jam jest Kuba! Kuba Geniusz - spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiCześć. Jestem Kuba Kotbrzuch, chodzę do 6 klasy i powiem wam coś, czego nie wie nikt, oprócz mojego najlepszego przyjaciela Nico. Trochę głupio mi się do tego przyznawać – w końcu jestem facetem, ale… zakochałem się! Wybranka mojego serca to najpiękniejsza istota na ziemi. To śliczna, ciemnowłosa, zielonooka Vioooooola… Ach… Wiem, że kiedyś będziemy razem, ale na razie ona nie ma pojęcia o moim istnieniu. Viola chodzi do 7 klasy i po prostu nie zwraca uwagi na takie „dzieciaki”, jak my, szóstoklasiści. Muszę więc wymyślić, co zrobić, żeby moja ukochana wreszcie zwróciła na mnie uwagę. Jak myślicie, co mógłbym wymyślić, by zdobyć serce Violi?

Od tej krótkiej opowieści rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 19 grudnia 2017 roku, podczas którego rozmawialiśmy o książce Sabine Zett pt. „Geniusz Kuba”. Dość szybko okazało się, że gawęda o losach Kuby snuta przez opiekunkę i uzupełniana wypowiedziami członków Klubu jest… jeszcze ciekawsza niż sama książka!

Zabawne perypetie i szalone pomysły głównego bohatera zainspirowały nas do poważnej rozmowy na temat zarozumiałości, nadmiernej pewności siebie i niebezpieczeństw czyhających w Internecie. Rozmawialiśmy też o naszych wymarzonych zawodach, a także przeanalizowaliśmy wady i zalety różnych ścieżek kariery zawodowej. Spostrzeżenia zostały zapisane w formie mapy myśli. I chociaż „Geniusz Kuba” to opowieść bardzo zabawna, wyciągnęliśmy z niej wyjątkowo pouczające wnioski.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 19 stycznia 2018 r. (piątek) o godzinie 14:00. Serdecznie zapraszamy!


Paczka literacka rozpakowana!

Nasza biblioteka w ramach udziału w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego otrzymała pakiet książek i audiobooków. Zasadnicze cele akcji to promocja czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do wspólnej dyskusji o książkach. Zadaniem bibliotek biorących udział w akcji było przeprowadzenia działań czytelniczych w oparciu o otrzymane tytuły.
Realizując to zobowiązanie, w naszej bibliotece zorganizowane zostało oficjalne „rozpakowanie” paczki z książkami dokonane przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki wybrały sobie po jednej pozycji, które następnie miały przeczytać, ocenić i zrecenzować. Poniżej przedstawiamy recenzje poszczególnych książek i mamy nadzieję, że będą one zachętą i motywacją do samodzielnego bliższego zapoznania się z tytułami wchodzącymi w skład literackiej paczki.

Maciej Wasilewski, „Bogusław Mec. Bim, bam, bom. Mogę wszystko!”
To biografia fascynującego artysty, ikony muzyki rozrywkowej PRL-u, piosenkarza, malarza i intrygującego człowieka w charakterystycznym czarnym kapeluszu. W książce dużo jest opowieści z prawdziwego życia artysty. Poznajemy jego bezkompromisowy charakter, jego zmagania z nieuleczalną chorobą, jak również trudną i niezwykłą miłość do żony. Książka, mimo że jest biografią, trzyma w napięciu do ostatniej strony, wciąga i porusza. Charakteryzuje ją barwny, żywy język i niemal powieściowy styl narracji. Jakość wydania znakomita, liczne ciekawe zdjęcia, dopracowana szata edytorska. Polecam!
Barbara

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”
Hanna Krall to światowej sławy polska reporterka i autorka wybitnych utworów np. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Na wschód od Arbatu”. Jacek Antczak wpadł na wyjątkowy pomysł: zebrał różne wywiady z Hanną Krall, złożył je w jedną spójną całość i tak powstała ciekawa, intrygująca książka – wywiad rzeka. Perfekcyjnie zmontowany dialog ukazuje warsztat pisarski reporterki, jej wrażliwość, sposób myślenia oraz niezwykłą postać Hanny Krall, która nie pisze o sobie w pierwszej osobie, a nawet rzadko mówi. Pisarka przedstawia historie ludzi zupełnie ich nie komentując, często posługuje się złożonymi relacjami na linii kat – ofiara. Bohaterowie to prości ludzie uwikłani w „wielką historię”. Książkę czyta się z zainteresowaniem, szczególnie polecam ją młodym reporterom, ponieważ znajdą w niej wskazówki dotyczące pisania reportażu, przekazane przez mistrza.
Helena

Robert Janowski, „Muzyka mojego życia”
Książka godna polecenia dla wszystkich, którzy kochają przeboje najbardziej znanych piosenkarzy polskiej sceny. Autor książki znany z prowadzenia programu telewizyjnego „Jaka to melodia” dociera do gwiazd showbiznesu muzycznego i przeprowadza z nimi wywiady, odsłaniając ich życie zawodowe, jak też prywatne sukcesy krajowe czy światowe. W książce znajdują się wywiady między innymi z Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, Zdzisławą Sośnicką i wieloma innymi dobrze znanymi gwiazdami estrady. Gorąco polecam!

Carl Bernstein, Bob Woodward, „Wszyscy ludzie prezydenta”
Wielka polityka – wielcy politycy
Wybory prezydenckie to dla przeciętnego obywatela pięknie zorganizowana kampania, „dopuszczalna” rywalizacja, antagonizmy, obietnice i – co najbardziej chwyta za serce – przyrzeczenia, że „ukochana ojczyzna i dobro narodu, to główny cel działania”. Do tego wspaniała oprawa: wystąpienia telewizyjne, uśmiechy, uściski. Spotkania z wyborcami pełne rozmachu, radości, zapewnień… Wyborcy w to wierzą, w euforii oddając swój głos i popierając superkandydata całym sercem. A potem okazuje się, że to doskonale zorganizowana mafia – szef ma wygrać, a ludzie „prezydenta” – zarobić.
Książka ukazuje kulisy wielkiej polityki, działania mafii politycznej, która dla własnych celów potrafi zachwiać całą strukturą państwa. Pod pozorem poprawności politycznej „zmuszają” naród do wyboru swojego „bosa” na najwyższy urząd. Prezydent Nixon ze swoimi ludźmi doprowadził w brutalny sposób do dramatu Ameryki. Afera Watergate była dla niego końcem mafijno-politycznej kariery – podał się do dymisji, jego grę odkryto. Duża w tym zasługa redaktorów Carla Bernsteina i Boba Woodwarda.
Helena

Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, „Zapraszamy do Trójki”
Zbiór relacji i opowieści o pracy dziennikarzy w radiowej Trójce od dnia jej powstania 1 kwietnia 1962 roku. Osobiste przeżycia, ciekawostki, zmiany ustrojowe, wspomnienia itp. tworzą przyjemnie czytającą się książkę – album (duża zawartość zdjąć pracowników, jak również zapraszanych gości). Polecam.
Lucyna

Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk, „Powstanie warszawskie. Rozpoznani”
Jeśli dla kogoś codzienne drobne problemy urastają do rangi bardzo dużych, to koniecznie powinien sięgnąć po ten przepięknie wydany album. Historie, które są ukazane w książce, to konkretni, nierzadko bardzo młodzi ludzie, dla których ojczyzna i wolność były najważniejszymi priorytetami. Śmierć była dla nich druhem, który stał za każdym rogiem. Chwile grozy przeplatały się z chwilami szczęścia, jak wtedy gdy brali śluby, gdy za drzwiami gwizdały kule. Przepiękne zdjęcia dopełniają całości. Książka ukazuje życie naszych bohaterów w czasie powstania, jak również po wojnie.

Marek Niedźwiecki, „Nie wierzę w życie pozaradiowe”
Ta książka to dla fanów Marka Niedźwieckiego i radiowego programu Trzeciego niezwykle cenne doświadczenie. To niesamowita podróż po radiowym życiu fenomenalnego prezentera muzycznego. „Chciałem być jak Casey Kasem – ikona American Top 40” – to słowa M. Niedźwieckiego. Dziś z całą pewnością ten cel osiągnął i stał się ikoną programu Trzeciego Polskiego Radia. Polecam!
Agata

Katarzyna Boni, Wojciech Tochman, „Kontener”
Książka to opowieść o obozie uchodźców z Syrii do Jordanu. Ukazuje piekło ludzi zapomnianych przez świat, dla których tytułowe kontenery przysyłane łaskawie z cywilizowanych krajów służą za domy. W rzeczywistości jednak ich życie w kontenerach w druzgocący sposób przypomina realia hitlerowskich obozów zagłady w Polsce… Czytając książkę można sobie uświadomić, jak niewiele czynimy, by pomóc ludziom dotkniętych nieszczęściem – w końcu to nie nasza wojna, więc nie nasz problem. A jednak gdzieś tam w świecie wciąż trwa koszmar niewinnych ludzi. Uważam, że należy przeczytać tę książkę choćby po to, by uświadomić sobie, jak wygląda codzienność dzieci, kobiet i bezsilnych mężczyzn. My oczekujemy wsparcia i pomocy w trudnych chwilach, ale co sami robimy, by pomóc innym?
Władysława


Uwaga

Wypożycz sobie prezent na Święta!

"Sześć lat. Pożegnanie z siostrą" - Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiSzczera sympatia do rewelacyjnych, wciągających i budzących dreszcz grozy thrillerów psychologicznych Charlotte Link skłoniła członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie do sięgnięcia po kolejną pozycję tej autorki. Jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” to coś zupełnie innego. To osobista, bardzo bezpośrednia, głęboka, bolesna opowieść autorki o jej emocjach, lęku, nadziei i walce ze śmiertelną chorobą ukochanej siostry. Książka jest szczegółowym zapisem kolejnych etapów choroby – od postawienia druzgocącej diagnozy, poprzez poszukiwanie najlepszej metody leczenia, aż po nieunikniony koniec nierównej walki. Nie brakuje tu również szokującego opisu warunków panujących w niemieckich szpitalach oraz wstrząsającego i oburzającego zachowania lekarzy, którzy nie tylko niszczą nadzieję, ale (z sobie tylko wiadomych względów) w ogóle nie podejmują próby leczenia chorych.

Książka Ch. Link pt. „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” omawiana była podczas spotkania DKK 12 grudnia 2017 roku. Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 stycznia 2018 roku o godzinie 14:00. Będziemy rozmawiać o książce M. Yann pt. "Życie P".

Święty Mikołaj w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie

Dzieci w Gminie Olesno są naprawdę grzeczne, a Święty Mikołaj potrafi to docenić.
7 grudnia 2017 r. w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie odbywały się zajęcia plastyczne, podczas których rozwijaliśmy wyobraźnię tworząc kreatywne kartki świąteczne z... tego, co udało się znaleźć! Wykorzystaliśmy między innymi znalezione w szafach resztki kolorowych papierów, gałązki zebrane na trawniku za biblioteką i stare łańcuchy oraz ozdoby choinkowe.
Praca co prawda bez reszty pochłonęła małych artystów, jednak ich uwadze nie umknął fakt, że do biblioteki skrada się… Mikołaj! Poczciwy Staruszek nie zapomniał o dzieciach z Ćwikowa i przyjechał do biblioteki, by spędzić z nami kilka wspaniałych chwil. Święty Mikołaj pochwalił dzieci za to, jak grzeczne były przez cały rok, porozmawiał z każdym, wręczył upominki, i – oczywiście – zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcia.

Mikołaj znów odwiedził Kino za Rogiem w Oleśnie!

KINO ZA ROGIEM
Kino za Rogiem w Oleśnie na stałe zostało już wpisane, jako jeden z punktów, które obowiązkowo musi odwiedzić Święty Mikołaj podczas swojej corocznej trasy. To właśnie w naszym Kinie co roku 6 grudnia gromadzą się najgrzeczniejsze dzieci, żeby razem ze Świętym Mikołajem obejrzeć ciekawy film animowany o tematyce świąteczno-zimowej.

W tym roku 6 grudnia odbyły się dwa bajkowe seanse z Mikołajem, a bilety zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Po wizycie w Kinie za Rogiem dzieci zaproszone zostały na salę biblioteczną, gdzie w prawdziwie zimowej scenerii każdy otrzymał od Świętego Mikołaja upominek, a ponadto mógł choć przez chwilę porozmawiać ze Świętym i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przygotować i zorganizować spotkanie, a także osobom, które hojnie wsparły Świętego Mikołaja w przygotowaniu prezentów dla dzieci.

Święty Mikołaj uprzejmie dziękuje Panu Henrykowi Smolikowi za użyczenie pięknych, wygodnych i superszybkich sań, w których mógł spędzić czas ze wszystkimi grzecznymi dziećmi.


Dziękujemy również naszym Małym Kinomanom za liczne przybycie! Przy okazji przekazujemy informację od Mikołaja – Święty za rok spotka się tylko z tymi, którzy będą grzeczni, a ponadto będą regularnie odwiedzać Kino w Oleśnie!

W bibliotece można już odebrać zdjęcia ze spotkania z Mikołajem :)

Spotkanie Andrzejkowe w ramach DKK dla dzieci

Biblioteka to nie tylko książki – to przede wszystkim możliwość wspaniałego spędzenia czasu w gronie fantastycznych i życzliwych osób. Doskonale o tym wiedzą członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, którzy bibliotekę odwiedzają w każdej wolnej chwili. Dla Klubowiczów spotkania raz w miesiącu to stanowczo za mało! W związku z tym postanowiliśmy zaszaleć i zorganizować Klubowe Spotkanie Andrzejkowe.

1 grudnia 2017 roku o godzinie 18:30
młodzi miłośnicy książek zgromadzili się w bibliotece, by poznać tradycyjne wróżby i zwyczaje związane z Andrzejkami. Nie obyło się oczywiście bez strrrrasznej (choć całkiem miłej) wiedźmy, która z powodu braku paliwa w miotle postanowiła nam towarzyszyć, a przy okazji również powróżyć. Były więc magiczne kubeczki z tajemniczą zawartością, rzucanie obierką z jabłka przez lewe ramię oraz przyszpilanie imienia ukochanej osoby. Iście sportowe emocje towarzyszyły nam podczas wyścigu butów – ogromna przestrzeń sali bibliotecznej sprawiła, że rozgrzał nas nie tylko duch rywalizacji, ale i samo bieganie z butami. Klubowicze dowiedzieli się co nieco o swojej najbliższej przyszłości – wiemy już, kto będzie sławny, szczęśliwy, bogaty, a kto jako pierwszy się zakocha. Punktem budzącym największą euforię było lanie wosku i odgadywanie otrzymanych kształtów i ich znaczenia.

Wieczór minął nam na rewelacyjnej zabawie, pełnej śmiechu, żartów i wygłupów. Podczas gdy Klubowicze wraz z wiedźmą odczytywali karty przyszłości, rodzice oddawali się relaksowi w Kinie za Rogiem, gdzie przy kawie i domowych wypiekach zaśmiewali się z nieprawdopodobnych przygód Babci Gandzi.

Spotkanie z Zośką Milionerką podczas DKK dla dzieci

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się 28 listopada 2017 r. poświęcone zostało książce Lary Bergen pt. „Zośka Milionerka”.

50 dolarów to dużo. Zwłaszcza, jeśli do tej pory miało się niecałe 10 dolarów. To właśnie pięćdziesięciodolarowy banknot pewnego dnia znajduje Zośka i od razu wpada na genialny pomysł – skoro jest już prawdopodobnie najbogatszą dziewczynką na świecie, to może zostać milionerką. Niestety dość szybko okazuje się, że Wera Hoffman ma więcej pieniędzy, bo aż 100 dolarów! Zosia nie ma innego wyjścia i jeśli chce zostać Zośką Milionerką, musi jak najszybciej zdobyć pieniądze.

O sposobach Zosi, a także o własnych pomysłach na biznes rozmawialiśmy podczas spotkania naszego Klubu. Okazuje się, że głowa każdego dziecka jest pełna doskonałych biznesplanów. Klubowicze przyznali, że próbowali zarobić pieniądze na sprzedaży lemoniady, sprzątaniu, drobnych pracach domowych, a nawet na... chodzeniu. Cóż... dobry pomysł to połowa sukcesu!

Aby rozwinąć zmysł przedsiębiorczości, a także wyobraźnię, klubowicze zostali postawieni przed arcytrudnym zadaniem – mieli wymyślić najdziwniejsze, najzabawniejsze i najbardziej zaskakujące zastosowanie przedmiotów codziennego użytku, a następnie spróbować sprzedać swój wynalazek pozostałym uczestnikom spotkania. Ta szalona zabawa przyczyniła się do powstania magicznego zestawu kredko-kosmetyków, leczniczo-naprawczego papieru toaletowego doskonałego do remontowania domów, pilota z funkcją powiększania przedmiotów, wycieraczek samochodowych w kształcie Małego Głoda i wielu innych nieprawdopodobnych wynalazków.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2017 roku o godzinie 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Sabine Zett pt. „Geniusz Kuba”

Wygenerowano w sekund: 0.03
3,455,936 Unikalnych wizyt