"Czułość i obojętność" Romy Ligockiej w DKK
Dodane przez MMorawiec dnia Czerwiec 20 2012 14:40:48

Życie człowieka jest ciągłym poszukiwaniem odpowiedzi na rozmaite pytania: moja ulubiona potrawa? Mój ulubiony kwiat? Moja zaleta? Moja wada? Kim chciałbym być? Jakie cechy cenię? Czego nie lubię? Aż w końcu – jak chciałbym żyć? Jak chciałbym umrzeć?

Właśnie te i tym podobne pytania stanowią punkt wyjścia dla zbioru felietonów Romy Ligockiej pt. „Czułość i obojętność”. Autorka felietonów w mistrzowski sposób łączy wnikliwą obserwację codzienności z pełnymi przemyśleń wspomnieniami z przeszłości. Pisarka zatrzymuje się nad istotnymi sprawami życia, zmuszając jednocześnie czytelników do chwili refleksji na temat ładu i sensu życia, miłości i szacunku.

Właśnie te zagadnienia stały się tematem rozważań podczas kolejnego spotkania DKK w Oleśnie, które odbyło się 21 maja 2012 roku. Uczestniczki dyskusji jednogłośnie podkreśliły aktualność i uniwersalność przemyśleń Ligockiej. Dostrzegły również, że autorka, snując refleksję nad różnymi aspektami własnego życia, pomaga bliżej poznać i zrozumieć te ważne kwestie każdemu czytelnikowi. Czytelniczki zauważyły, że Ligocka pomaga między innymi zrozumieć, że życie jest nam tylko wypożyczone, dlatego należy cenić każdy dzień i każdą jego godzinę. Należy również pamiętać, że często jesteśmy twardzi jak stal lub żelazo, ale najczęściej jesteśmy jak krucha porcelana.

Zbiór „Czułość i obojętność” może stać się drogowskazem lub przewodnikiem po często niezrozumiałej i trudnej codzienności.

Oprac. Katarzyna Margosiak