"Zachowaj spokój" Harlan'a Coben'a w DKK
Dodane przez MMorawiec dnia Czerwiec 21 2012 09:56:05


A gdyby okazało się, że Twoje dziecko może być zamieszane w samobójczą śmierć kolegi? Gdyby okazało się, że twojej rodzinie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo? Czy umiałbyś pozostawić sprawy ich własnemu biegowi i porządkowi? Czy umiałbyś nie interweniować? Czy umiałbyś zachować spokój…?

Na te mrożące krew w żyłach pytania próbowały odpowiedzieć uczestniczki spotkania DKK w Oleśnie 15 czerwca 2012 roku. Przedmiotem dyskusji była bowiem powieść „Zachowaj spokój” – nowy bestseller mistrza thrillera, Harlan’a Coben’a.

„Zachowaj spokój” to powieść, w której niepowiązane ze sobą wątki łączą się w najmniej spodziewany sposób, ukazując dramat zwykłych ludzi zamieszanych w coś, czego znaczenia nie są w stanie pojąć. Każda rodzina ma swoje tajemnice... Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? I co ma wspólnego z brutalnym zabójstwem na przedmieściach Nowego Jorku, nad którego zagadką pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye interesuje się FBI?
Uczestniczki dyskusji podkreślają, że powieść trzyma w napięciu od początku, aż do końca. Wartka akcja i bardzo przystępny, barwny język sprawiają, że czytelnik przenosi się w świat przedstawiony w utworze, staje się jego częścią i sam odczuwa grożące mu niebezpieczeństwo. Książka pozwala również zrozumieć, że czasami zbyt bujna wyobraźnia w połączeniu z ignorancją i nadopiekuńczością tworzy bardzo niebezpieczną mieszankę.

Oprac. Katarzyna Margosiak