Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Dodane przez MMorawiec dnia Sierpień 20 2012 13:19:27

26 lipca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem dyskusji była książka Agnieszki Drotkiewicz pt. „Dla mnie to samo”.

Uczestniczki spotkania szczerze przyznały, że nie była to dla nich łatwa lektura. Zatem centralnym punktem naszego spotkania było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – co sprawia, że „Dla mnie to samo” nie jest „książką do poduszki”. Wynik tych rozważań jest dość zaskakujący: „w prozie Agnieszki Drotkiewicz ludzie ciągną ku sobie, ale też manipulują innymi, ranią się bardzo boleśnie i cierpią, nie dorastając do swoich marzeń”. Właśnie te problemy relacji międzyludzkich, przedstawione przez pisarkę w sposób brutalnie rzeczywisty, okazują się problemem dotyczącym każdego z nas. Uczestniczki dyskusji uświadomiły sobie, że trudno jest czytać o sprawach tak bezpośrednio związanych z nami i z naszym codziennym życiem.
Jednak mimo iż książka Agnieszki Drotkiewicz nie jest „książką do poduszki”, jest z pewnością lekturą niezwykle wartościową i uświadamiającą, że słowa, które wypowiadamy, mogą pomóc w komunikacji, mogą wiele wyrazić, ale mogą też głęboko zranić a nawet zerwać budowane przez lata więzi z innymi.

Zachęcamy do podjęcia wyzwania i do lektury tej książki!

Oprac. Katarzyna Foder