Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Dodane przez MMorawiec dnia Grudzień 05 2012 16:52:40


„Błędne siostry” R. Górskiej

Tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się
3. 12. 2012 r. była książka Renaty Górskiej pt. „Błędne siostry”, która wywołała zaciętą dyskusję i podzieliła zgromadzone panie.

Z jednej strony jest to niezwykła opowieść, która porywa i zachwyca. Już pierwsze zdania książki przenoszą czytelników w magiczny i nieco tajemniczy świat górskiej osady. Narracja pozwala niemal poczuć świeże powietrze oraz bliskość chmur i nieba.
Minusem jest jednak (zdaniem części klubowiczek) nadmiar wątków i zbyt rozległe opisywanie rzeczy oczywistych. Niektóre panie uznały, że autorka mogłaby opowiedzieć tę samą historię znacznie krócej i bez nużącego „lania wody”.
Pomimo iż opinie są podzielone, warto podkreślić, że „Błędne siostry” to opowieść o metamorfozie kobiety obciążonej bolesną i tajemniczą historią. Mimo malowniczych okoliczności przyrody, w jakich dzieje się akcja, nie jest to sielska opowieść o szczęściu, a raczej przypowieść o tym, jak często to, co widzimy, nie jest obiektywnym obrazem rzeczywistości, a jedynie naszą projekcją.

Renata L. Górska – autorka powieści obyczajowych „Cztery pory lata” i „Za plecami anioła”. Urodzona w drugiej połowie minionego wieku na Śląsku, od ćwierćwiecza żyje poza granicami Polski. Bardzo chętnie wraca do ojczyzny. Wykształcenie ekonomiczne nie znalazło odzwierciedlenia w jej aktywności zawodowej. Pracowała w księgarniach, antykwariacie, galeriach sztuki, udzielała się również jako wolontariuszka. Przez kilka lat regularnie współpracowała z dwutygodnikiem polonijnym „Samo życie”. Publikowała też felietony i opowiadania w Internecie

Oprac. Katarzyna Foder