"Przystupa" - spotkanie DKK w Oleśnie
Dodane przez MMorawiec dnia Sierpień 01 2013 13:57:19
Lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało niecodzienny charakter. Dzięki gościnności Marii Bil - jednej z Klubowiczek, odbyło się w wyjątkowej scenerii jej pięknego ogrodu. Urokliwa altanka i miła atmosfera sprzyjały konstruktywnej dyskusji nad książką Grażyny Plebanek pt. „Przystupa”.

Tytułowa Przystupa to „prosta dziewczyna ze wsi”, która ze względu na chęć poprawy warunków i jakości życia, wyrusza „w wielki świat”. Los rzuca ją najpierw do Warszawy, potem do Sztokholmu, gdzie zatrudnia się jako sprzątaczka. Młodziutka Polka nie tylko sprząta i odświeża wnętrza domów, ale też wydobywa na światło dzienne stare, mroczne tajemnice, pokryte grubą warstwą wieloletnich niedomówień. „Z perspektywy kosza na śmieci przyglądamy się seksualnym ciągotom, przemocy i namiętności, pragnieniu władzy i obsesji robienia kariery, wzlotom i upadkom ludzi sławnych i zwyczajnych”.

Książka wywołała wśród czytelników mieszane emocje. Jednych oburza stereotypowy obraz ludzi ze wsi – głupich, zahukanych, zacofanych i naiwnych. Inni doceniają zdumiewającą trafność w opisie próżności i prymitywizmu cywilizowanego „wielkiego świata” i jego mieszkańców. Przede wszystkim jednak „Przystupa” to opowieść poruszająca wiele ważnych kwestii, wymagających głębszej refleksji i przemyślenia.