"Miłość z kamienia" G. Jagielskiej - wrześniowe spotkanie DKK w Oleśnie
Dodane przez MMorawiec dnia Październik 16 2013 13:38:00
„Odwaga jest niczym innym jak strachem, którego się nie okazuje”, Sergio Leone

Jak wygląda życie z korespondentem wojennym, nieustannie narażającym swoje życie? Czy to tylko ciągły strach i czekanie na szczęśliwy powrót z kolejnych wypraw na front? Jaką cenę płacą codziennie bliscy i rodzina ludzi, których zawód to balansowanie na krawędzi śmierci?

Grażyna Jagielska, żona byłego korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego, dokładnie poznała takie życie. Książka pt. „Miłość z kamienia” to swoiste rozliczenie z bardzo trudnym etapem małżeństwa Jagielskich.
Podczas gdy dla Wojciecha każdy wyjazd na front był niczym kolejna dawka silnie uzależniającego narkotyku, dla Grażyny był to następny krok w stronę depresji. Każda opowieść męża o wydarzeniach, których był świadkiem, przeradzała się w umyśle autorki w koszmar bezwzględnie zatruwający codzienność. Dla korespondenta wojennego opowiedzenie i głośne nazwanie wszystkich strasznych obrazów było pewnego rodzaju terapią i oczyszczeniem. Tymczasem dla jego żony te historie stawały się trudnym do udźwignięcia ciężarem. Pisarka wyznaje, że pomimo usilnych prób zrozumienia pasji męża, nie była w stanie pozbyć się jednej natrętnej myśli – mąż prędzej czy później zginie. Oczekiwanie na powrót ukochanego mężczyzny zmieniło się w oczekiwanie na telefon informujący o jego śmierci. Ciągły stres i nawarstwiające się lęki w końcu doprowadzają autorkę do skrajnego wyczerpania psychicznego. Diagnoza – syndrom stresu bojowego. I tak, kobieta, która nie walczyła na wojnie, nigdy nie trzymała w ręku karabinu, trafia do kliniki stresu bojowego, gdzie rozpaczliwie próbuje zapomnieć o śmierci.

Wstrząsające przeżycia, drastyczne wspomnienia i zabójcze niebezpieczeństwo, sprawiają, że Jagielscy potrzebują siebie nawzajem jak powietrza, a ich miłość staje się coraz trwalsza. To właśnie miłość z kamienia…

Książka Grażyny Jagielskiej byłą przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 26 września 2013 roku. Było to również wprowadzenie w tematykę związaną z życiem, pracą i twórczością Wojciecha Jagielskiego, z którym spotkanie zorganizowane w ramach Programu Dyskusyjny Klub Książki, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki, zaplanowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie na 10 października 2013 roku.

Oprac. K. Foder