Wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Wątora
Dodane przez MMorawiec dnia Wrzesień 30 2009 11:35:26
Dnia 25 września 2009 r. otwarta została kolejna z cyklu "Jesiennych spotkań ze sztuką" wystawa malarstwa. Autorem prezentowanych prac jest Franciszek Wątor z Olesna. W wernisażu uczestniczyli rodzina i przyjaciele artysty ; Ksiądz Proboszcz Jan Rybak ; Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior ; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka ; władze samorządowe: Jadwiga Lech Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno ; Przewodniczący Komisji Finansowej, a zarazem Sołtys Olesna Stanisław Masłoń oraz Radna Teresa Ryczek ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; Dyrektor SP w Oleśnie Jarosław Bartoń ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Ćwikowie i Wielopolu Halina Dojka i Maria Demida ; Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Dyrektor Przedszkola w Oleśnie Izabela Leus ; Prezes Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej w Oleśnie Maria Barszcz ; nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie, Ćwikowie i Brniu ; pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie i Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie, czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Gospodarze spotkania, którymi byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec wręczyli Panu Franciszkowi adres gratulacyjny wraz z najlepszymi życzeniami.

W atmosferę sprzyjającą kontemplacji piękna utrwalonego na płótnach obrazów wprowadził uczestników wernisażu występ uczniów Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, którym zawdzięczamy chwile refleksji z poezją i muzyką. Program dedykowany był artyście i nawiązywał do tego co mu bliskie, czyli malarstwo oraz piękno kwiatów i przyrody zwłaszcza górskiej. Znalazły się w nim teksty Jana Pawła II ; wiersze lokalnych poetek Marii Kozaczkowej, Barbary Wójcik i Jadwigi Szkotak oraz poezja Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Część muzyczno-wokalna przygotowana i zaprezentowana została pod kierunkiem i przy akompaniamencie Marcina Paska.

FRANCISZEK WĄTOR pochodzi z Dobrej koło Limanowej, ale od 36 lat mieszka w Oleśnie. Maluje od kilku lat, jednak dopiero od przejścia na emeryturę poświęca tej pasji więcej czasu. Wszystkie swoje umiejętności zawdzięcza wyłącznie sobie i własnym zdolnościom. Jest osobą o wielu zainteresowaniach. Oprócz malarstwa pasjonuje się ogrodnictwem- prowadzi piękny ogród, bogaty w różnorakie odmiany roślin, zwłaszcza kwiatowych. To właśnie kwiaty są najczęstszym motywem Jego obrazów. Kocha i kolekcjonuje stare, cenne przedmioty. W Jego otoczeniu jest także dużo akcentów góralskich nawiązujących do miejsca Jego urodzin i pochodzenia.


Wystawę można zwiedzać do 16 października 2009 r w godz. 8.00-16.00 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie