XIX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka
Dodane przez MMorawiec dnia Październik 12 2009 14:21:58
Już po raz kolejny ścieżki Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej wiodły przez Gminę Olesno dzięki czemu mieliśmy zaszczyt gościć tak znamienite osoby jak KRYSTYNA KONECKA z Białegostoku ; JAN DYDUSIAK z Sydney w Australii ; KAZIMIERZ IVOSSE z Hamburga w Niemczech oraz STEFAN JURKOWSKI z Warszawy.
Spotkanie odbyło się 2 października 2009 roku w Oleśnie, jego organizatorami i gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a zorganizowane zostało przy wsparciu finansowym Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej i przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu. Zaproszeni goście bardzo ciekawie zaprezentowali nie tylko swój dorobek literacki, ale także opowiedzieli o swoim życiu, zainteresowaniach i pracy. Spotkanie poprowadził Stefan Jurkowski. Widownia z pełnym skupieniem i wielkim zainteresowaniem wysłuchała wystąpień gości, a po zakończeniu oficjalnej części spotkania wiele osób pozostało aby indywidualnie porozmawiać z tak wybitnymi osobami. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga ; Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński ; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul ; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias oraz koleżanki bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek gminnych Krystyna Chmura z Mędrzechowa i Lucyna Mirecka z Bolesławia ; władze samorządowe: Jadwiga Lech Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno ; Przewodniczący Komisji Finansowej, a zarazem Sołtys Olesna Stanisław Masłoń oraz Radna Teresa Ryczek ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Oleśnie Jarosław Bartoń ; w Ćwikowie Halina Dojka i w Wielopolu Maria Demida ; Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Prezes Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej w Oleśnie Maria Barszcz ; nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie, Ćwikowie i Brniu ; pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie i Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie, czytelnicy i przyjaciele biblioteki oraz delegacja młodzieży z Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie.
Po spotkaniu w Oleśnie goście już tradycyjnie zwiedzili "malowaną" wieś Zalipie, zatrzymując się na dłużej w Kościele i Domu Malarek w Zalipiu, gdzie spotkali się z władzami samorządowymi oraz poznali tradycje związane ze zdobnictwem "zalipiańskim", o którym bardzo ciekawie opowiedziała Wanda Chlastawa - Dyrektor placówki. Żegnając dostojnych gości organizatorzy wyrazili nadzieję na kolejne spotkanie może w ramach Jubileuszowej XX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w następnym roku.

A teraz kilka zdań o autorach, których mieliśmy zaszczyt gościć:
KRYSTYNA KONECKA
Urodziła się w Dobiegniewie, w rodzinie powojennych repatriantów z Wileńszczyzny. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Była nauczycielką i dziennikarką w Tychach, od roku 1979 pracowała w "Kontrastach", a następnie w "Gazecie Współczesnej" w Białymstoku. W dorobku ma liczne publikacje w prasie ogólnopolskiej oraz kilkanaście wystaw fotograficznych (także w Anglii). Jej wiersze wielokrotnie nagradzane, prezentowane są w polskich oraz zagranicznych periodykach (m.in. w Wilnie, Seulu, Nowym Jorku). Przekłady sonetów trafiły także do pierwszych antologii współczesnej poezji polskiej na Ukrainie. W 2007r znalazły się wśród wierszy dwunastki polskich poetów we włoskiej antologii. Cykl sonetów "Leśne misteria" zamieszczony został w albumie fotograficznym Włodzimierza Łapińskiego pod tym tytułem, a w kolejnym albumie tego fotografika wieniec sonetów "Ślady na jeziorach”. Tom sonetów "Ogrody Szekspira" wyróżniony podczas XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, został w roku 2004 włączony wraz z przekładami Ewy Sherman do zbiorów bibliotecznych w Shakespeare Centre w Anglii. W 2006 roku ukazał się album z fotografiami autorki "Chwile i lata", wydany z okazji XXXV Warszawskiej Jesieni Poezji. Jako członek Anglo-Polish Society w Bristolu K. Konecka promuje polską kulturę i literaturę w Wielkiej Brytanii.

JAN DYDUSIAK z Sydney (Australia)
Poeta, satyryk, dziennikarz, organizator życia kulturalnego i szef Kawiarenki Literackiej w Sydney. Twórca wielu utworów poetyckich i satyrycznych publikowanych przez Sydney House FPP ( 14 tytułów). Redaktor radia 2000 FM, były korespondent zagraniczny programu I Polskiego Radia Warszawa, TV Polonia, "Gazety Krakowskiej” (WKS Śląsk, KS Polar )i niepełnosprawnych. Autor setek felietonów, reportaży. Współpracownik prasy Australijskiej i Magazynu literacko- publicystycznego „Iskra” w Polsce. Prezes Polskiego Towarzystwa Literackiego w Australii, gospodarz Kawiarenki Literackiej „Pod Pegazem” w Sydney, członek krakowskiego Towarzystwa Literacko-Twórczego. Organizator akcji charytatywnych „Dzieci dzieciom” i „Przystanek Tsunami” w Sydney. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej i Warszawskiej Jesieni Poezji.

KAZIMIERZ IVOSSE z Hamburga (Niemcy)
Emigracyjny pisarz, poeta, publicysta .Zajmuje się też malarstwem sztalugowym, grafiką, rysunkiem satyrycznym. Miał wiele wystaw indywidualnych w Niemczech. Jest ilustratorem własnych dzieł literackich. Mimo oddalenia od "Ojczystego brzegu" (emigracja solidarnościowa) zakorzeniony jest sercem w pejzażu polskiej historii, zabudowując prozą i poezją pustoszejące coraz bardziej przestrzenie po ludziach wielkich naszego Narodu. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich za granicą(Londyn), Polskiego Stowarzyszenia Autorów Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie. Wydał następujące powieści: „Zanim zabrzmi cisza”, „Obcy”, „Siódmy dzień święcić”, „Garść nieba”, „Tak daleko drugi brzeg”, „Rzeka ludzi szczęśliwych”, „Claudie”, a także "100 fraszek" oraz tomiki wierszy: „Odejścia i powroty”, „Wiersze grudniowe”. Jest autorem słuchowisk radiowych emitowanych w programie II Polskiego Radia oraz w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia. Jako publicysta współpracował z prasą polonijną w Niemczech (Hamburski "Kurier", „Samo życie”),a także przez wiele lat współpracował z londyńskim „Dziennikiem Polskim” i paryską „Teczką”.

STEFAN JURKOWSKI
Urodził się w Tarnowskich Górach. Opublikował dwanaście tomów poezji. Jest laureatem Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka za tom "Wysokie lato", Wyróżnienia XVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za tom „Poszerzanie przestrzeni”, Wielkiego Lauru Poezji XV Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza 2005, Nagrody Poezje Dzisiaj 2006 oraz Nagrody Literackiej im. Klemensa Janickiego(2007) a także siedmiokrotnym laureatem Łódzkich Wiosen Poetów. Jego wiersze znajdują się w wielu almanachach poezji i antologiach. Autor uprawia również krytykę literacką, felietonistykę, publicystykę kulturalną. Jego utwory poetyckie, recenzje, szkice literackie, felietony, eseje były publikowane w wielu czasopismach. Stefan Jurkowski jest wiceprezesem Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich ,opiekunem Koła Młodych, członkiem Komisji Kwalifikacyjnej ZG ZLP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005) za działalność na polu literatury.