"Woda dla słoni" - spotkanie DKK
Dodane przez MMorawiec dnia Czerwiec 01 2016 10:53:54
Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, by zostawić wszystko i wraz z grupą cyrkową wyruszyć w świat? Ciągłe podróżowanie, praca z egzotycznymi zwierzętami i niezwykle barwnymi artystami w świetle fleszy błyszczących na cyrkowej arenie jawi się przecież w samych superlatywach.

Gdy kilkunastoletni Jacob Jankowski dowiaduje się o tragicznej śmierci rodziców, jego świat i dotychczasowe bezpieczeństwo załamują się. Pod wpływem impulsu chłopak rzuca studia weterynaryjne i przyłącza się do Najbardziej Osobliwego Zjawiska Na Świecie, czyli do wędrownego Cyrku Braci Benzinich. Jako „lekarz od zwierząt” dowiaduje się, czym jest cyrk – ten prawdziwy, od kulis i bez oślepiających reflektorów. Dla właścicieli cyrku najważniejszy jest zysk i korzyści własne – pracownicy nie potrzebują przecież wynagrodzenia, wystarczy im dach nad głową i dwa posiłki dziennie… Artyści podzieleni są na grupy, niejednokrotnie działają na swoją niekorzyść i kierują się zawiścią oraz zazdrością. Zwierzęta, choć traktowane w miarę dobrze (w końcu bez zwierząt nie ma cyrku!), często nie mają świeżej wody i pożywienia, a za najdrobniejsze przewinienia są surowo karane. Natomiast publiczność jest notorycznie zwodzona i oszukiwana, ale przecież właśnie na tym polega magia cyrku…

Sara Gruen w książce pt. „Woda dla słoni” opowiada o prawdziwym obliczu, wadach i zaletach cyrku na początku XX wieku. Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 30 maja 2016 roku. Realia życia i pracy w Najbardziej Osobliwym Zjawisku Na Świecie przedstawione są w postaci wspomnień dziewięćdziesięciotrzyletniego Jacoba, dla którego cyrk był spełnieniem marzeń, najwspanialszą przygodą, ale również prawdziwym piekłem. To w cyrku poznał, czym jest brak skrupułów, nienawiść, chęć zemsty, a także przyjaźń i miłość.
Niezwykle plastyczne opisy, wartka akcja, mnogość szczegółów, zaskakujące zwroty wydarzeń, a przede wszystkim najważniejsza (choć drugoplanowa) bohaterka – inteligentna, zabawna, przebiegła i pamiętliwa słonica Rosie, decydują o tym, że książkę czyta się jak naprawdę dobry kryminał lub thriller.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 czerwca, jak zwykle o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę Antona Marklunda pt. "Przyjaciele zwierząt".