"Problemy krajowe i lokalne w publicznej działalności Jakuba Bojki 1879-1935"
Dodane przez MMorawiec dnia Listopad 25 2009 10:49:56
"Problemy krajowe i lokalne w działalności Jakuba Bojki 1879-1935" to tytuł prelekcji wygłoszonej przez Dr Andrzeja Skowrona dnia 19 listopada 2009 r w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Wykładu wysłuchali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu oraz Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie. Spotkanie zorganizowane zostało przy współpracy i wsparciu finansowym Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wykładu z dużym zainteresowaniem wysłuchali także Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec ; Sekretarz Gminy Janusz Plata oraz Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga. Dr Andrzej Skowron poświęcił w swojej pracy naukowej dużo uwagi osobie Jakuba Bojki, którego życie i działalność była przedmiotem Jego pracy doktorskiej.
W swoim wykładzie wielokrotnie podkreślał fakt, że Jakub Bojko, prosty chłop z Gręboszowa pomimo braku wykształcenia prowadził bardzo szeroką działalność i piastował tak wysokie stanowiska, jak chociażby funkcja wicemarszałka Sejmu czy Senatu. W swoim wystąpieniu Dr Skowron mówił o problemach narodowych, problemach gospodarczych, kwestiach społecznych, problemach żydowskich i oświatowych w działalności Jakuba Bojki. Sporo uwagi poświęcił jego pracy w Wiedeńskiej Radzie Państwa i w Parlamencie II Rzeczypospolitej oraz jego dokonaniom jako pisarza i publicysty.
Prelegent przedstawił sylwetkę Jakuba Bojki w sposób bardzo zajmujący, fakty historyczne wzbogacając ciekawostkami i anegdotami związanymi z jego życiem i działalnością, co sprawiło, że wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu z wielkim zainteresowaniem i uwagą.

Zdjęcia ze spotkania w galerii zdjęć.