"Wspaniałość życia" - Spotkanie DKK
Dodane przez MMorawiec dnia Grudzień 08 2016 10:38:40


Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 28 listopada 2016 roku omawiano książkę Michaela Kaumpfmullera pt. „Wspaniałość życia”.
Autor w tej wysublimowanej powieści przedstawia historię ostatnich lat i ostatniej głębokiej miłości Franza Kafki. W swej opowieści niejednokrotnie przytacza fragmenty listów i dzienników pisarza, dogłębnie analizując jego psychikę i złożone relacje z bliskimi i przyjaciółmi. „Wspaniałość życia” z powodu specyficznej narracji i braku typowych dialogów jest książką niełatwą w odbiorze. Zastosowany w niej czas teraźniejszy wprowadza niekiedy zamęt i czytelnik musi wytężać swoją uwagę, by nie stracić wątku. Jednak sama historia, choć bezsprzecznie smutna, zdecydowanie warta jest poznania.
Ponad czterdziestoletni Franz zakochuje się w piętnaście lat młodszej Dorze. Miłość jest odwzajemniona, staje się tematem marzeń i snów, jest sensem życia. Niestety miłością nie da się zastąpić prawdziwego życia, ani wymazać jego problemów i cierpień, które ze sobą niesie. Dora przed laty pokłóciła się z ojcem, i ten nie akceptuje jej związku i nie wyraża zgody na ślub. Franz tkwi w toksycznych relacjach z nadopiekuńczymi i zaborczymi rodzicami, którzy wciąż dyktują mu, jak ma żyć. Dora jest młoda, właściwie nie wie jeszcze, czym jest życie i miłość. Franz od dawna choruje na gruźlicę, a jego pogarszający się stan zapowiada zbliżający się koniec… A jednak żyją ze sobą, kochają się, wspierają nawzajem, uzupełniają się i są dla siebie całym światem.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2016 roku o godz. 14:00. Tym razem dyskutować będziemy o książce M. Kundery pt: "Święto nieistotności".