ODBLASKOWA SZKOŁA
Dodane przez MMorawiec dnia Październik 01 2010 13:31:43

Mając na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Oleśnie przystąpiła do konkursu "Odblaskowa Szkoła". Celem konkursu było wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe, jak również zwrócenie uwagi nauczycielom, rodzicom i opiekunom o konieczności kontrolowania obowiązku korzystania przez dzieci z kamizelek odblaskowych lub innych elementów odblaskowych a także podejmowanie działań ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

W czasie trwania konkursu podjęte zostały następujące działania:
- wyposażenie wszystkich uczniów szkoły w opaski odblaskowe z logo „ODBLASKOWA SZKOŁA SP OLESNO”,
- wyposażenie uczniów w kamizelki odblaskowe,
- wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe wykonane na lekcjach techniki z materiałów odblaskowych przysłanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.
- przeprowadzony został ogólnoszkolny konkurs plastyczny „Bądź widoczny, czyli bezpieczny na drodze”,
- przeprowadzony został ogólnoszkolny turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym „Bądź bezpieczny na drodze”,
- promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez gazetki ścienne na korytarzu i w klasach,
- zorganizowana została prelekcja na temat bezpieczeństwa z udziałem policjanta,
- zorganizowane zostały wycieczki rowerowe, mające na celu bezpieczeństwo na drodze w czasie jazdy rowerem oraz promocję i konieczność zakładania kamizelek odblaskowych,
- temat bezpieczeństwa i konieczności noszenia elementów odblaskowych realizowany był również na lekcjach wychowawczych i lekcjach techniki.
- Organizowane były zajęcia poza lekcyjne związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Podsumowanie akcji odbyło się 30.09.2010 r. Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili nas funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy najpierw obejrzeli wraz z zebranymi występ artystyczny przygotowany przez uczniów i wychowawców klas II a i IV b, a następnie przeprowadzili prelekcję dotyczącą przepisów prawa o ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz prawidłowych zasad poruszania się po drogach zarówno pieszych jak i rowerzystów.
Policjanci omówili podstawowe wyposażenie roweru a także zwrócili uwagę na korzyści płynące z noszenia odblasków. Przypomnieli również o obowiązku używania elementów odblaskowych po zmierzchu przez dzieci do lat 15.

Na zakończenie spotkania rozdane zostały dyplomy i okolicznościowe nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego i konkursu wiedzy
o „Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym”, które zostały przeprowadzone w czasie trwania akcji „Odblaskowa Szkoła”.

Każdy uczeń został wyposażony w opaskę odblaskową z logo „ODBLASKOWA SZKOŁA SP OLESNO” oraz odblaskowy znaczek wykonany przez uczniów na zajęciach techniki. Funkcjonariusze Policji przekazali też,
za pośrednictwem Pań Wychowawczyń, każdemu pierwszoklasiście niespodziankę
w postaci naklejek z logo „SpongeBoba” oraz prezentacji multimedialnej na płytach DVD pn. „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”.

Mamy nadzieję, że udział naszej szkoły w konkursie pn. Odblaskowa Szkoła” przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa uczniów oraz uchroni ich od nieszczęśliwych wypadków.

Informację oprac. Jolanta Reczek


Więcej szczegółowych informacji można przeczytać na stronie szkoły www.spolesno.cal.pl