"Wieloryb", R. Piątkowska - spotkanie DKK dla dzieci
Dodane przez MMorawiec dnia Kwiecień 27 2017 12:10:27
Na kolejnym spotkaniu DKK dla dzieci, zajęliśmy się książką pt. „Wieloryb” –Renaty Piątkowskiej. Opowiada ona o losach dziewczynki-Julki, borykającej się z problemem nadwagi. Spotyka ją wiele nieprzyjemności z tego powodu. Pomimo różnych przeszkód dziewczynka nie załamuje się i szuka zawsze pozytywów swojej sytuacji. Otacza ja kilka przyjaznych osób, dzięki którym jest wesoła i nie przejmuje się swoim wyglądem.
Tytuł książki „Wieloryb” nawiązuje do przezwiska jakie nadali Julce koledzy. Jak to jest być wielorybem? Znosić wyśmiewanie czy zaczepianie przez kolegów? Walczyć z za małymi ubraniami i babcią, która przyrządza cały czas pyszne lecz tuczące posiłki? Na takie pytania klubowicze starali się odpowiedzieć podczas burzliwej dyskusji. Ostatecznie Julka przezwycięża wiele przeciwności i z dnia na dzień jej waga maleje. Historia Julki uczy empatii i tolerancji wobec osób odmiennych. Pokazuje ważną rzecz, że można siebie lubić i akceptować, nawet borykając się z poczuciem inności, z odrzuceniem, ze złośliwością.
Spotkanie klubowe było bardzo ciekawe. Dzieci zostały podzielone na grupy i miały za zadanie odgadnąć fragmenty książki oraz hasła związane z książką podczas zabawy w kalambury. Uczestnicy spotkania dobrze się bawili, a przy tym pogłębiali wiedzę na temat omawianej książki.
Klubowicze bardzo angażują się w organizację spotkań, dbają o drobny poczęstunek oraz recenzują omawiane książki.

Na kolejnym spotkaniu będziemy omawiać książkę pt. „Tajemnice szpitala”, 19 maja br.