40% bluesa - 100% zachwytu. Gdzie? W bibliotece, oczywiście!
Dodane przez MMorawiec dnia Maj 10 2017 12:22:06
Drugi tydzień maja już od lat w polskich bibliotekach jest wyjątkowym czasem. W dniach 8-15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek, który cieszy się czternastoletnią tradycją. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Tygodnia Bibliotek jest hasło „Biblioteka? Oczywiście!”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie obchody tygodniowego święta bibliotek mocnym akcentem rozpoczęła już 6 maja. Zorganizowany został koncert zespołu 40% Bluesa, czyli wydarzenie, jakie jeszcze nie miało miejsca w oleśnieńskej książnicy. W końcu biblioteka, według stereotypów, to miejsce ciszy, spokoju i niespiesznego wertowania zakurzonych ksiąg. Jednak powszechnie wiadomo, że biblioteka w Oleśnie bezlitośnie łamie wszelkie schematy! Było głośno, energicznie, z ogromną dawką humoru i świetnej zabawy, a wszystko to pod wiele mówiącym hasłem „Nie(bo) tylko dla aniołów”. Artyści podbili serca widowni jeszcze zanim rozpoczęli swój występ. Zabawne komentarze pomiędzy utworami, przyjazna i otwarta postawa muzyków, a przede wszystkim fenomenalne brzmienie to przepis na stuprocentowe zadowolenie publiczności. Fantastyczny koncert został nagrodzony żywiołowymi i w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco.

Po występie wszyscy Goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników biblioteki oraz wspaniałe i niezastąpione Czytelniczki: Barbarę Wesołowską, Renatę Morawiec, Annę Plata, oraz Iwonę Chmura

Również artyści z zespołu chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek i jeszcze przez długi czas towarzyszyli zgromadzonym Gościom uprzyjemniając wieczór barwnymi opowieściami ze świata muzyki.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zespół 40% bluesa pochodzi z Żabna, gdzie działa przy tamtejszym Centrum Kultury. Zadebiutował w 2008 roku, kiedy to pojawił się na scenie podczas Festiwalu "Był Sobie Blues". Grupa ma w swoim dorobku mnóstwo zagranych koncertów na terenie całego kraju, a także kilka wydanych płyt demo. Supportowali takie zespoły jak m. in. Ścigani, Wojtek Klich, Oddział Zamknięty czy Brathanki. Singiel „Czy pamiętasz ich” przez 5 tygodni utrzymywał się na I miejscu listy radia RDN Małopolska.

Przez zespół na przestrzeni lat przewinęło się sporo wspaniałych muzyków. W obecnym składzie koncertują od maja 2016 roku.
Członkowie zespołu:
Krzysztof Wójcik (wokal, gitara akustyczna)
Kamil Patulski (perkusja)
Jakub Skoczeń (gitara elektryczna)
Arek Boryczka (gitara elektryczna)
Mateusz Łapa (gitara basowa)