Akcja "Dorośli Czytają Dzieciom"
Dodane przez MMorawiec dnia Maj 15 2017 12:55:16
Ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci nawyku obcowania z książką, gdyż czytanie rozwija wyobraźnię, uwrażliwia duszę oraz znacząco wpływa na zdolność kreatywnego myślenia i pięknego mówienia.
Akcja pn. „Dorośli Czytają Dzieciom”, która ma na celu promocję literatury, książki i czytelnictwa oraz kształtowanie właściwych postaw wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno prowadzona jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie od wielu lat.
Tegoroczna odsłona została zorganizowana w ramach Programu „Cała Polska czyta dzieciom” i wpisana w obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Do wspólnego czytania, podobnie jak w poprzednich latach, włączyli się przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe oraz bibliotekarze. Przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili: Dorota Huczek – emerytowana bibliotekarka, przedstawicielka Klubu Seniora „Sami Swoi”; Witold Morawiec – Wójt Gminy Olesno; Leśniczy Wojciech Szczebak – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, Leśnictwo Podborze; mł. asp. Marek Sołtys – Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; kpt. Marek Bator - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; Ratownik Medyczny Piotr Zabiegała – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.", tak więc goście zachęcali najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno do sięgania po literaturę, dając dobry przykład i udowadniając, że czytanie jest fajne niezależnie od wieku. Ważnym aspektem akcji było także uświadamianie najmłodszym, do kogo mogą się zwrócić o pomoc w różnych sytuacjach, bądź skąd i od kogo czerpać wzór do naśladowania w przyszłym, dorosłym życiu. W spotkaniu, które odbyło się 11 maja 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie uczestniczyli uczniowie przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno.

Dodatkową atrakcją dla dzieci był pokaz pojazdów, sprzętu i wyposażenia policyjnego, strażackiego oraz ratowniczego, który przeprowadzili: mł. asp. Marek Sołtys i mł. asp. Mateusz Cygan - Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; mł. asp. Jan Czupryna, asp. Marcin Łosowski, mł. ogn. Andrzej Klimek - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; Ratownicy medyczni Piotr Zabiegała i Wiktor Berger - Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz wolontariusz - Małgorzata Kaczmarczyk.