Dzień Pieczonego Ziemniaka
Dodane przez MMorawiec dnia Wrzesień 08 2017 16:00:18
Już po raz drugi przed siedzibą biblioteki odbyła się wielka impreza na pożegnanie lata, czyli radosne świętowanie „Dnia Pieczonego Ziemniaka”. Wydarzenie zorganizowane zostało 7 września 2017 roku przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Honorowego patronatu udzielili: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski i Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia,
Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski,
Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej – Beata Partyńska (Prezes), Ryszard Święch (Wiceprezes), Małgorzata Kułaga (Sekretarz), Halina Sarat (Skarbnik),
Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie Bogdan Sosin,
Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Halina Dojka oraz Członkowie Klubu,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy Maria Bielaszka wraz z Terapeutami,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu Marta Kuliś wraz z Terapeutami,
Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
Karolina Plata z Urzędu Gminy w Oleśnie,
Małgorzata Oleś – właścicielka Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego w Oleśnie,
Jan Konieczny – właściciel Zakładu Usług Samochodowych w Oleśnicy,
Druh Czesław Mosio z OSP w Oleśnie.

Po powitaniu przybyłych gości, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyły podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację „Dnia Pieczonego Ziemniaka”.

Do wspólnego świętowania z okazji „Dnia Pieczonego Ziemniaka” przyłączyli się Uczestnicy trzech Środowiskowych Domów Samopomocy: w Oleśnicy, Dąbrowicy i Siedlcu. Pierwszym punktem spotkania był występ słowno-muzyczny przygotowany przez Podopiecznych ŚDS w Oleśnicy. Spektakl w oparciu o wiersz Jana Brzechwy był dopracowany do perfekcji – od rewelacyjnych kostiumów i przepięknej jesiennej scenografii, aż po fantastyczną recytację, brawurowy śpiew i doskonałą grę aktorów. Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania uroczystego „Hymnu do ziemniaka”. Po przedstawieniu wszyscy zgromadzeni goście zostali uraczeni wyśmienitymi potrawami, wśród których królowały oczywiście kartofle. Poczęstunek przygotowany został przez pracowników ŚDS w Oleśnicy. Natomiast pyszny deser w postaci słodkich wypieków zapewnili Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś. Po smakowitym posiłku z nowymi siłami Podopieczni ŚDS-ów wzięli udział w konkurencjach teoretycznych i sprawnościowych oraz grach integracyjnych. Każda placówka reprezentowana była przez swoich przedstawicieli. Zaciętą rywalizację, zgodną z zasadami fair play, oceniało jury w składzie: Janusz Plata Sekretarz Gminy Olesno – przewodniczący, Dorota Huczek i Władysława Cabaj ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz Małgorzata Oleś. Jurorzy bacznie obserwowali poczynania zawodników, a po burzliwych naradach wyłonili zwycięzców, którym wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy okolicznościowe. Wszystkie zabawy zostały przygotowane i przeprowadzone przez terapeutów z ŚDS w Oleśnicy: Barbarę Surgot, Edytę Wątrobę i Mateusza Miodowskiego.
Najciekawszym i niecierpliwie wyczekiwanym punktem imprezy była jednak zabawa taneczna z muzyką na żywo w wykonaniu bezkonkurencyjnego Pawła Obary. Fantastyczny muzyk i wodzirej bawił publiczność poczuciem humoru i świetnym doborem repertuaru, a co najważniejsze – w zdumiewający sposób porywał do tańca nawet najbardziej opornych!

-----------------
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego, jako zadanie publiczne pn. "ŻYJMY ZDROWO-OCHRONA ŻYCIA"
Wsparcie finansowe udzielone zostało również przez: Zakład Usług Samochodowych – Pan Jan Konieczny, Zakład Piekarniczo Cukierniczy – Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś.