Inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Książki
Dodane przez MMorawiec dnia Luty 01 2011 10:07:43
Dnia 14 stycznia 2011 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Uroczystego, symbolicznego otwarcia działalności klubu dokonał Sekretarz Gminy Janusz Plata, który został mianowany jego członkiem honorowym. Dyskusja dotyczyła książki Moniki Szwaji pt. "ROMANS NA RECEPTĘ", która należy do bardzo popularnej ostatnio serii literatury kobiecej. To opowieść o pięćdziesięcioletniej kobiecie, redaktorce telewizyjnej, która osiągnęła w życiu bardzo wiele, ma dom, pracę, samochód, dwoje dzieci i przyjaciół, ale coraz częściej odczuwa samotność, tym bardziej, że wkrótce dzieci opuszczą dom i wyjadą na studia. W pewnym momencie zaczyna sobie z całą ostrością uświadamiać, że niebawem zostanie sama co doprowadza ją do lekkiej depresji, na którą znajomy lekarz przepisuje jej tytułowy ..... romans. Autorka w bardzo humorystyczny sposób przedstawia nam perypetie głównej bohaterki Eulali Manowskiej, nazywanej przez przyjaciół Lalą poszukującej upragnionej miłości, która jak to w życiu bywa nadejdzie z najmniej spodziewanej strony.

Zdaniem uczestników dyskusji każda kobieta znajdzie cząstkę siebie w losach bohaterki. Autorka z dużą dozą humoru dotyka bowiem spraw codziennych zarówno tych ważnych jak i mniej ważnych. Widzimy tu problem zarobkowych wyjazdów za granicę jednego z rodziców, które często kończą się rozpadem rodziny. Na przykładzie bohaterów dostrzegamy także jak zgubne mogą być skutki stosowania niewłaściwych metod wychowawczych, ale widzimy również, że można wychować dzieci na wspaniałych i wartościowych ludzi nawet jeżeli robi to tylko jedno z rodziców, czego przykładem są dzieci głównej bohaterki. Kolejnym problemem ukazanym w powieści jest tzw. syndrom pustego gniazda, który przecież wszystkich z nas dotyka na pewnym etapie naszego życia, kiedy dzieci zaczynają opuszczać rodzinne gniazdo. To tylko niektóre z wątków powieści, które zostały omówione w trakcie spotkania. Zdaniem członków Klubu godny podkreślenia jest fakt, że autorka porusza bardzo ważne życiowe sprawy czyniąc to w sposób lekki i przystępny.

Ale czy romans na receptę jest odpowiednią metodą na leczenie duszy? To jedno z wielu pytań jakie padły w trakcie dyskusji, które jednak w tym miejscu należy pozostawić bez odpowiedzi zachęcając z w ten sposób wszystkich zainteresowanych do lektury.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie 18 lutego 2011 r. o godz. 14.30 w siedzibie GBP w Oleśnie, a przedmiotem dyskusji będzie tym razem książka Olgi Tokarczuk pt. "Anna In w grobowcach świata". Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.