"Książka" Mikołaja Łozińskiego - Spotkanie DKK dla dorosłych
Dodane przez MMorawiec dnia Październik 17 2017 14:02:56

Często jest tak, że przedmioty, piosenki, czy miejsca kojarzą się z jedną konkretną osobą lub wydarzeniem. Nie ważne, co to jest i jakie wspomnienia przywołuje, istotne jest to, że od tych myśli po prostu nie da się uciec.

„Książka” Mikołaja Łozińskiego to utwór opowiadający o ludziach poprzez przedmioty. Autor przez pryzmat charakterystycznych przedmiotów-symboli kreśli historię swojej rodziny na tle historii Polski. Okulary, klucze, telefon, zeszyt, ekspres do kawy czy maszynka do włosów to rekwizyty kojarzące się z konkretnymi ludźmi, z cechami ich charakteru oraz z ważnymi wydarzeniami. To pozornie zwykłe rzeczy, które jednak łączą się w całość i, jak elementy układanki, ukazują skomplikowany obraz rodziny autora. Łoziński wspomina relacje między bliskimi, ich kłótnie, słabości, radości, perypetie i próbę przetrwania w świecie targanym najpierw wojną, potem stanem wojennym i przemianami ustrojowymi.

Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 4 października 2017 roku. Członkinie Klubu już dawno nie miały tak zróżnicowanych opinii, a dyskusja rzadko bywa tak zacięta. „Książka” jest bowiem dziełem niełatwym w odbiorze. Wspomnienia bohaterów mieszają się z komentarzem autora, a narracja jest zawiła. Ponadto poszczególne rozdziały książki przypominają bardziej odrębne opowiadania, niż integralne części większej całości. Taka koncepcja sprawia, że czytelnik odkrywa wiele sekretów, ale jeszcze więcej musi sam sobie dopowiedzieć. Opowiadania rodzinne pozostawiają ogromnie dużo przestrzeni na domysły, co sprawia, że powieść można rozumieć na wiele różnych sposobów. Nic nie jest powiedziane wprost i do końca. Czytelnik musi sam opowiedzieć sobie, „co było dalej”.

Podczas spotkania Klubu już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Radia Kraków, którzy ponownie zachcieli nagrać naszą dyskusję o literaturze. Relacja zostanie wyemitowana w Radio Kraków w ramach audycji „Koło kultury”.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 14 listopada 2017 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce P. Ward pt. „Przyrodni brat”.