70 lat biblioteki w Ćwikowie i podsumowanie projektu "Sami Swoi z pasją i humorem"
Dodane przez MMorawiec dnia Grudzień 02 2017 11:06:03
Biblioteki w Gminie Olesno mogą poszczycić się wieloletnią i bardzo silną tradycją. Od zawsze odgrywają istotną rolę w życiu kulturalnym społeczności lokalnej. Są to również miejsca, które utrwalają pamięć o minionych wiekach, a ponadto kształtują teraźniejszość i tworzą przyszłość.
Najstarsza książnica w gminie, czyli biblioteka w Ćwikowie, w tym roku obchodzi Jubileusz 70-lecia istnienia. 25 listopada w Domu Strażaka w Ćwikowie odbyło się spotkanie poświęcone uroczystym obchodom tej ważnej rocznicy, połączone z podsumowaniem projektu pn. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście:
- Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia z Małżonką,
- Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło,
- Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec z Małżonką,
- Zofia Rogowska, emerytowany wieloletni dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie,
- Ewa Drzazga, wieloletni emerytowany Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu a zarazem dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu.
Honorowymi gośćmi tego wyjątkowego spotkania byli bibliotekarze, którzy na przestrzeni lat pracowali w bibliotece w Ćwikowie:
- Alicja Kozaczka-Puścizna,
- Ewa Piasecka,
- Alina Zarzycka,
- Paulina Fic.

W wydarzeniu wzięli również udział:
- Irena Kawa, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz sierż. sztab. Paweł Stankiewicz,
- Marian Szajor, Radny Powiatowy,
- Janusz Plata, Sekretarz Gminy Olesno
- Radni Rady Gminy Olesno z przewodniczącym Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Mariola Smolorz, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Beata Partyńska, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Małgorzata Słupek,
- Anna Morawiec, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej
- Wanda Chlastawa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz, Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka z Bolesławia i Małgorzata Starzec z Brnia,
- Krystyna Chmura, emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- Przyjaciele i Czytelnicy biblioteki w Oleśnie i w Ćwikowie,
- Rodziny i bliscy członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie,
- Mieszkańcy Ćwikowa – zawsze gościnni, życzliwi i chętni do wszelkiej pomocy.

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie z Dyrektor Małgorzatą Morawiec na czele oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym kieruje Prezes Halina Dojka.
Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Rada Sołecka wsi Ćwików, Radny Powiatowy Marian Szajor oraz Radni Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Pierwszym punktem sobotniego spotkania były obchody Jubileuszu 70-lecia istnienia biblioteki w Ćwikowie. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie przedstawiła krótką historię książnicy w Ćwikowie oraz zaprezentowała sylwetki bibliotekarzy, którzy tworzyli i rozwijali bibliotekę przez minione 70 lat. Praca i zaangażowanie wszystkich bibliotekarzy zostały docenione, czego wyrazem były podziękowania i adresy okolicznościowe odczytane przez Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca.

Następnie gratulacje i życzenia kolejnych wspaniałych jubileuszy na ręce Dyrektor Biblioteki złożyli przybyli goście: Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, emerytowany dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Zofia Rogowska,w imieniu wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu dąbrowskiego Dyrektor Centrum Polonii w Brniu i Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej Beata Partyńska, Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Odczytane zostały również adresy okolicznościowe przesłane przez Bolesława Łączyńskiego Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusza Trytka Wicedyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Alicję Dziewińską, emerytowaną Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Drugim, równie ważnym punktem spotkania było podsumowanie projektu pt. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Koordynator projektu Małgorzata Morawiec, dokonała prezentacji głównych założeń i celów zadania oraz rezultatów jego realizacji. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był występ kabaretowy „To i owo w groszki” zaprezentowany po raz pierwszy właśnie podczas wyjątkowego spotkania w Ćwikowie. W przygotowaniu spektaklu, zwłaszcza strony wokalno-muzycznej i choreograficznej, nieocenionego wsparcia i pomocy udzieliła Agata Piękosz-Pierszalik, której praktyczne porady i cenne wskazówki pomogły artystom rozbłysnąć na scenie pełnym blaskiem. Zabawne skecze, cięte dialogi, zjadliwe anegdoty, dystans do codziennych problemów i absurdów, a przede wszystkim fenomenalna gra aktorska „Samych Swoich” sprawiły, że widzowie nie mogli przestać serdecznie się śmiać. Całości dopełnił profesjonalny akompaniament w wykonaniu niezrównanego Maestro Stanisława Piękosza. Ponadto nagłośnienie oraz specjalne oświetlenie sceniczne dodały występowi niepowtarzalnego charakteru. Nie obyło się oczywiście bez niespodzianek, takich jak degustacja wina przez publiczność, wspólny śpiew, a nawet taniec. „Sami Swoi” zachwycili zgromadzonych gości, którzy gorąco domagali się bisu, a po wszystkim nagrodzili artystów owacjami na stojąco.

Podsumowanie kolejnego zrealizowanego projektu było dla „Samych Swoich” okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim przyjaciołom i sponsorom za przychylność i wsparcie finansowe. Prezes Stowarzyszenia podkreśliła, że dzięki życzliwości indywidualnych osób, firm i instytucji „Sami Swoi” mogą realizować swoje pomysły i działania, które kierowane są do wszystkich mieszkańców zarówno gminy jak i powiatu. Wśród osób, którym „Sami Swoi” złożyli podziękowania znaleźli się: Anna i Marian Dynak ze Stanów Zjednoczonych, Maria Witkowska, Marian Szajor, Adam Zachara, Mieczysław Sas i Tomasz Fliśnik.
Natomiast osobą, której Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie podziękowały w sposób szczególny był Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec - najlepszy przyjaciel zarówno biblioteki, jak i „Samych Swoich”, człowiek, dzięki któremu biblioteki w gminie Olesno rozwijają się, stają się w pełni nowoczesnymi placówkami kulturalnymi i przy jego wsparciu mogą zdziałać naprawdę wszystko.

Po chwilach pełnych wspomnień, wzruszeń i salw radosnego śmiechu nadszedł w końcu czas na nieco mniej oficjalną część wieczoru, mianowicie staropolskie andrzejki, czyli biesiadę, taniec i śpiew. Znakomity poczęstunek przygotowany został przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie, pracowników biblioteki w Oleśnie oraz całą rzeszę zawsze chętnych do bezinteresownej pomocy mieszkanek Ćwikowa.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy zawsze życzliwie odpowiadają na nasze prośby i chętnie pomagają w realizacji różnorodnych przedsięwzięć, a tym razem są to:
- Teresa i Zdzisław Piaseccy z Dąbrowy Tarnowskiej,
- firma DekoSal z Woli Żelichowskiej,
- Urszula i Jan Kaczmarscy z Olesna,
- Małgorzata i Dariusz Oleś z Olesna
- Beata Barszcz z Olesna,
- Krystian Gniewosz ze Świebodzina.


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny bezinteresownie wsparli organizację naszego przedsięwzięcia, czyli naszym niezrównanym Przyjaciołom, którzy o każdej porze dnia i nocy służyli nam pomocą, bezcenną radą i dobrym słowem.