"Księżyc nad Zakopanem" w DKK
Dodane przez MMorawiec dnia Lipiec 20 2011 09:42:18


Książka Marii Nurowskiej pt. "Księżyc nad Zakopanem" była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 30.06.2011 r.

Jest to powieść autobiograficzna, w której autorka opowiada o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi oraz spokoju i harmonii w życiu. Pisarka wciąż marzy o prawdziwym domu. Być może to efekt poczucia osamotnienia w dzieciństwie. W swej literackiej wędrówce sentymentalnej wraca do miejsc, z którymi była związana i wspomina leśniczówkę w Przykopce, dworek na Podlasiu, dom nad morzem, warszawskie mieszkanie w bloku, wreszcie ukochany dom w górach. Właśnie ta skromna chatka w Zakopanem daje Nurowskiej ukojenie. Wreszcie czuje, że to jej dom.

Nurowska przypomina też ludzi, którzy odegrali dużą rolę w jej życiu. Dziadka Aleksandra, którego opowiadania ukształtowały je osobowość. Rodziców, których nieudane małżeństwo wpłynęło na jej nieudane związki z mężczyznami. Córkę Tanię, z którą nie mogła się porozumieć, a która po latach jest do niej bardzo podobna oraz z dużą czułością i sympatią wnuka Maćka.

Zdaniem członkiń Klubu po przeczytaniu tej autobiograficznej książki lepiej można zrozumieć i odebrać całą twórczość Nurowskiej, która w większości swoich powieści wplotła elementy autobiograficzne, czy też sięgnęła po wątki biograficzne swoich bliskich i znajomych.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27.07.2011 r., a przedmiotem dyskusji będzie powieść "Umiłowana" autorstwa Toni Morrison.